Binnenland rale Kabinet door anderen vervangen worden Volgens bericht uit Lissabon heerseht ook in Portugal eene crisis. Wel is net ministerie nog niet afgetreden, maar bet schijnt met ernstige financierde moeilijkheden te worstelen te hebben. De Portugeesche regeering beeft bare vertegenwoordigers in Brazilië gelast, voor rekening der schatkist, tegen af gifte van cheques betaalbaar door Por tugal wissels te koopen op Parijs en Londen, liet doel der regeering bier mede is, te Londen en Parijs fondsen te hebben voor de betaling der cou pons van de buitenlandsche schuld, en te voorkomen de stijging van het agio, tengevolge der te Lissabon gedaan wor dende aankoopen door de schatkist van cheques in goud op het buitenland. Reuter's agentschap te Londen ver neemt, dat er heden eene dépêche ontvangen is bij het bureau van buitenlandsche zaken, de ontvangst mededeelende van latere berichten van kapitein Williams, uit Oeganda, die ziek geweest was. doch zich op den weg van beterschap gevoelde. Hij had Oeganda nog niet verlaten, doch zou vertrekken onmiddelijk na aankomst van majoor Smith. De brief van kapitein Williams schijnt in het midden van October ge schreven te zijn. Aan de Times wordt uit Constanti- nopel gemeld, dat de Porte genoodzaakt is de garnizoenen in Hedjaz te verster ken en den onbekwamen gouverneur te verplaatsen, dewijl er in vele districten ontevredenheid heerseht en een opstand dreigt, evenals in Yemen. In de Russische havenstad Odessa dreigt weder gebrek aan steenkolen. Er is voor den winter twee millioen poed noodig, terwijl de Russische mijnen in de nabuurschap slechts 200.000 kunnen leveren, weshalve de gemeente raad bij adres de regeering verzocht heeft, het hooge invoerrecht op Engelsche kolen tijdelijk te schorsen of te ver minderen. Yolgens berichten uit Buenos-Ayres zou het bestaan eenen ministerieele crisis thans boven allen twijfel verheven zijn. Deze crisis zou hare oorzaak vin den in het financieele exposé, onlangs door den minister van financiën Romero ingeleverd bij den president der repu bliek. Deze laatste zou aan hetgeen in datexposédoor Romero werd medegedeeld, geen geloof hebben geslagen, zijn gebrek aan instemming met de door Romero daarbij gevoegde beschouwingen te ken nen hebben gegeven, en zelfs het voor nemen hebben uitgesproken om een" schrijven aan den minister van finan ciën openbaar te maken, ter weerlegging van diens verklaringen. Schiedam, 9 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 December. De behandeling van de Staatsbegroo- ting werd in deze zitting voortgezet. De beer Brantsen vroeg omtrent verschil lende punten, in de stukken reeds behandeld, verdere inlichting en verklaarde zich tegen inkrimping van de diplomatie. De heeren Tydeman en Mees bespraken het beginsel der arbitrage, beiden met meer- of mindere kracht, de Regeering aanbevelende de toepassing van dat beginsel te bevorderen. De heer Pijttersen ontwikkelde zijne ge dachten hieromtrent nader. De heer Mees voegde er een warme aan beveling bij voor de bevordering van het groote beginsel der bescherming van den particulieren eigendom ter zee in oorlogstijd. De heer Smit drong aan op beter toezicht op de strikte naleving, door Duitschland van het zalmtractnat. De heer Hennequin klaagde, op 't voet spoor van den heer Walther, over de onnoo- dige belemmering, die wij in de Belgische ge meenten ondervinden van de belemmerende bepalingen tegen den invoer van vee en mest. De i heer Van Kerk w ij k sloot zich hierbij aan. De heer A. Van Dedem besprak den in voer van ons vee in Duitschland en waar schuwde tegen onnoodige belemmerende be palingen. De heer Seret sloot zich aan bij den heer Smit. De keer Van By landt sloot zich voor de arbitrage-kwestie nietvoor de bescherming van den particulieren eigendom ter zee wèl bij den heer Mees aan. In antwoord aan de verschillende sprekers, deelde de Minister van Buitenl. Zaken mede, dat de Duitscke grens voor den invoer van fokvee, eerlang zal worden gesloten we gens het heerschend mond- en klauwzeer. De Minister betuigde de sympathie van de Regeering voor de beginselen van arbitrage en de bescherming van den privaat eigendom ter zee in oorlogstijd. Verder verzekerde de Mi nister, dat er bij de ongeregeldheden te Rome alles werd gedaan om de Nederlandsche pel grims te beschermen. De Regeering verwacht eventueel hetzelfde voor de toekomst. Met België worden onderhandelingen gevoerd ter vergemakkelijking van het verkeer der grensbewoners in tijden van veeziekte. Verworpen werd een amendement-Boreel, om de verhooging van het tractement van den ge zant te Washington te doen vervallen. AvondziUing van Donderdag 8 December. De behandeling van de Begrooting van Buitenlandsche Zaken werd voort gezet. Op art. 6a (jaarwedde der consulaten) is een amend, voorgesteld door de heeren Brant sen vandeZijpenVanKarnebeek, om den post te verminderen met f3000, ten einde de voorgestelde verhooging der bezoldi ging van den consul-generaal te Melbourne te doen vervallen. Het doel is niet aan de instelling der beroeps-consuls afbreuk te doen, maar integendeel om, door niet bovenmatig de bezoldigingen der consuls op te drijven, gele genheid te geven toe uitbreiding van het aantal consulaten. Na de beslissing over de post voor den gezant te Washington vond de meerderheid der Comm. v. Rapp. blijkens verklaring van den heer Beelaerts, geen vrijheid tot schrapping van deze verhooging te adviseeren. De Minister bestreed het amend., waarin hij de strekking zag om eene na rijp beraad pas vastgestelde organisatie weêr te veranderen. De verhooging' op zich-zelve wordt dringend gevorderd door de omstandigheden waarin de consul te Melbourne zich geplaatst vindt. Van welke is hier allerminst sprake. De verhooging is noodig om Nederlands vertegenwoordiger te doen leven. De heer T ij d e n s, beweerde, dat de meeste consulaire ambtenaren in het buitenland hun tractement ontvangen door tusschenkomst van een ambtonaar van het Departement, die 2 pCt. van het bedrag zou inhouden. De M i- n i s t e r beloofde deze zaak te zullen nagaan en eventueel te zullen doen wat noodig is als wer.vélijk iets geschiedt wat niet juist is, Het amend, werd verworpen met 51 tegen 23 stemmen. De Begrooting in haar geheel werd z. h. s. aangenomen. J u s t i t i e. (Hoofdstuk IV) kwam daarna in discussie. De heer v. d. Velde besprak de uitvoering van de tractaten tot beteugeling van den han del in meisjes. Eenvormige en ruime toepas sing van art. 1 der Vreemdelingenwet, achtte hij noodig. Voorts wees hij op de toene mende onveiligheid ten platten lande. Een corps detectives ware voor het toezicht zeer ge- wenscht. De Rijkspolitie moet versterkt wor den. Voorts klaagde spr. over de verregaande zwendelarijen in de groote steden door combi naties met personen, die met de kippen- en konijnendieven in verbinding staan. Wij ders vroeg hij wijziging van het Kou. besluit, tot uitvoering der Arbeidswet, waarvan hij de bleekerijen geheel vrij wil gemaakt zien. De heer Kolkman achtte de onlangs be paalde uitbreiding van het aantal notarissen in strijd met 't algemeen belang, en ongeschikt tot verheffing van den notarisstand. Een voorstel van den heer Levy om het debat te verdagen, in stemming gebracht zijnde, bleek 't (tegen kwart voor elf ure) dat nog slechts 44 leden aanwezig waren. Het debat werd daarop van zelf geschorst tot Vrijdag ochtend. (Het laatste gedeelte der vergadering werd gepresideerd door den heer Van Houten, daar de heer Gleichman de vergadering had ver laten.) Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat aan de firnia J. M. van der Sc li alk Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding harer b i e r b r o u w e r ij aan de JKestvest, alhier, wijk B, no. 38, kadaster sectie L. no. 455. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de kohieren voor de Belasting op het Per soneel no. 7 en 8 dezer gemeente, over het Dienstjaar 1892/93, door den Heer Piovincialen Inspecteur der DirecteBe- lastingen te Rotterdam, op den 6den December 1892 executoir verklaard, en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn over gemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat heden de termij a van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag be- hooren te worden ingediend. Over het wetsontwerp tot verlenging van den termijn voor de gymnastiek- akten voor de onderwijzers noodig, waren de gevoelens in de Afdeelingen der Tweede Kamer verdeeld. Terwijl vele leden meenden, dat afdoende verbetering der bestaande wettelijke re geling noodig was, konden vele andere leden zich met de Regeeringsvoordracbt vereenigen. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken, heeft de heer Mutsaers den Minister gevraagd ofZExc. maatregelen kan beramen met de Itali- aanscho regeering, om te voorkomen, dat Pelgrims te Rome worden mishan deld. Het antwoord der Regeering is onvoldoende, vooral omdat in 1893 vele katholieke Nederlanders naar Rome zul len gaan, om het eeuwfeest van den Pans te berdenkenHet gebeurde in het vorig jaar heeft bij velen vrees doen ontstaan. Hij wënscht, dat de Regeering de toezegging bekome van de Italiaan- sche regeering, dat zij mishandeling van ordelijke, rustige pelgrims zal voorkomen. Is liet antwoord onvoldoende, dan zullen de pelgrims moeten overwegen of zij wel naar Rome kunnen gaan. Spr. leest een particulieren brief voor, waaruit blijkt, wat er in October 1891 is voorgevallen. Do in een bierhuis aan de Baanstraat te Rotterdam aangebonden man, ver dacht van diefstal van twee horloges aan den Hoek van Holland, beeft bekend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Hij is gistereD naar Vlaardingen ge transporteerd, omdat is gebleken, dat, hij zich ook daar aan diefstal van schoe nen zoude hebben schuldig gemaakt. Uit vreugde over bet intrekken van het verbod van in- en uitvoer van vee nit den besmetten kring werd gisteren op de veemarkt te Delft druk gevlagd. Naar de D. O. verneemt, zal bij de nieuwe regeling van de registratie o. a. een inspecteur geplaatst worden te Delft of te Schiedam. De jaarwedde van dezen inspecteur zal bedragen f3000 plus f 150 voor bureaukosten. Naar het D. v. Z. II. meldt, is dooi den kommandant van bet leger en chef van liet departement van oorlog in Noclerlandsch-Indië, den luitenant-gene raal T. J. A. Yan Zyll de Jong, het verzoek om pensioen ingediend. De zaak van Oekeloen, die door de Rotterdamsehe rechtbank is veroordeeld wegens doodslag, gepleegd op den politie agent v. d. Berg, zal Donderdag 29 December in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Gravenliage behandeld worden. Naar wij vernemen, zal, met bet oog op de voorstellen, voor het in liet voorjaar te houden Kath. vakcongres, te Rotterdam de heer H. W. Kouwcn- hovon, van Overveen, als spreker op treden, in de volgende afdeelingen van den Ned. li-K. Yolksbond: te's-Graven- hage op Zondag 11 December, te Am sterdam op den "den Kersdag, in de gewone middagvergadering, en te Haar lem insgelijks op den 2den Kersdag, in de gewone avondvergadering. De fabriek van chocolade- en suiker werken van de firma L. Leostemaker Co., aan don Schinkel achter de Nieuwer-Amstelsche „Dubbele Buurt" bij Amsterdam is gisteren-avond om streeks 9 ure een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in een uitgebouwden hoek van de branderij op den beganen grond, waar eene choco- ladestoof voortdurend heet gestookt moet worden. Men vermoedt, dat het ver warmingstoestel te sterk verhit was en dat de zijwand vlam vatte. Het vuur vond weldra voedsel op de le verdie ping waar de bakkerij was. De ergste schade moet zijn aange richt in het magazijn der essence*die duizenden kosten, en naar men vreest grootendeels vernield zijn. Fabriek en inboedel waren voor f 79,000 verzekerd, maar men acht de schade veel grooter, vooTal ook wegens bet nadeel van het stilstaan der fabriek, die vele Zwit- sersche en Engelsche werklieden, speci- aliteiien in de bereiding van suiker werken, in dienst heeft. Gelukkig slaagde de stoombrandspuit van Nieuwer-Amstel met 7 slangen, geholpen door de handspuit der vrij willige brandweer, er in bot vuur in ongeveer een uur meester te worden, zoodat het dak niet zwaar beschadigd is en de belendende fabriek van sigaren kisten van de firma Schuurman Van do Velde en Scheer behouden bleef. De chocoladefabriek is echter geheel uit gebrand. Men meldt uit Hoogwoud Een paar, kort geleden gehuwd, leefde voordurend in onmin. Zaterdag heeft de man getracht zijne wederhelft te ver giftigen door haar te onthalen op kren tenbrood, besmeerd met pliosphorbrij, dat gebruikt wordt om muizen en rat ten te dooden. Gelukkig werd door den sterken reuk der stof de toeleg nog bijtijds ontdekt. Naar men vertelt, was het brood vóór de komst der politie in eene sloot ge worpen, waarin eenden zwommen. Een paar van die beesten, die er van gegeten hebben, moeten aan de gevolgen gestor ven zijn. (A. R. Ct.) Het wolvee op Tessel heeft tegen woordig veel last van de lage, natte weiden. De veehouders voeren dan ook reeds met hooi, sommigen zelfs met kort voer, 1892 was in elk opzicht een zeer nadeelig jaar voor die veehou ders. De vangst der visschers te Finster- wold is in de laatste dagen zoo gering geweest, dat zij hun vischtnig uit den Dollard hebben gehaald, om het werk te staken tot het aanstaande voorjaar. De waterstand van den Rijn is tnans zoo laag, dat de Duitsche en de Hol- landsche booten alle den weg langs Nijmegen moeten nemen, en de Boven Rijn slechts voor schepen, beneden 2 M. diepgang, bevaarbaar is. In verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrij- willige dienstneming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan de voornaamste beweegredenen. Aan de Arnh. Ct. wordt geschreven dat op een aan den inspecteur der pos, terijen gerichte vraag, of briefkaarten van particulieren, zoo deze van het wapen zijn voorzien, dit wapen daarvan door den postzegel beplakt, gebruikt mochten worden, beslist, dat briefkaar ten, niet door de administratie uitge geven en toch voorzien van het rijks wapen, niet zijn toegelaten. In Hel Huisgezin komt andermaal eeu milicien-verlofganger protesteeren tegen de beweringen van sergeant Krol, van Leeuwarden, als zouden de door „Een R. K. Militair" gewraakte zondags- korveeën, welke den katholieken mili tair beletten zijn godsdienstplichten to vervullen, niet bestaan. Ook hij heeft als milicien de juistheid der aange voerde grieven ondervonden. In den namiddag van 28 November 11. is te Groeningeu, gom. Yierlingsbeek, ten nadeele van Godfried van Lier, koopman te Helden, ontvreemd een pakje met manufacturen en andere goederen, benevens een spaarbankboekje no. 2339 ten name van voornoemden Yan Lier, waarin een tegoed van 1163.38 voorts een patent ten name van den bestolene als kramer; een dagvaarding om op 1 Deo. 1892 als getuige te verschijnen voor de Rechtbank te Rotterdam en een brietkaart afkomstig en geteekend door den Officier van Justitie te Rot terdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2