BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Cargalijsten. Zeetijdingen Handelsberichten. Berliin, (Slotk.) Keulen. Voormeld pakje was bevestigd op eenc vélocipède, welke door den bestolene aan de deur eener woning was achter gelaten tijdens hij binnenshuis zaken deed. De officier van justitie te 's-Her- togenboseh verzoekt aanhouding en bericht. De gasfabriek te Roze vlaai zal aan vankelijk worden uitgebreid, terwijl niede een nieuwe gasleiding zal worden aangelegd. Ter bestrijding der kosten zal de gemeente f23.000 leenen. Bedevaart der Nederlandsche Katholieken naar Rome. Het Comité, dat bij het Gouden Jubel feest vau Z. H. Leo xm Nederland bij den Paus zal vertegenwoordigen en de Pelgrims naar de Eeuwige Stad geleiden, is samengesteld als volgt EERE-'VOORZITTERS. Z. D. H. Mgr P. M. Snickers, Aartsbis schop van Utrecht. Z. D. H. Mgr C. J. M. Bottemanne, Bis schop van Haarlem. Z. D. H. Mgr W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch. Z. D. H. Mgr. P. Leyten, Bisschop van Breda. Z. D. H. Mgr F. A. H. Boermans, Bis schop van Roermond. WERKENDE LEDEN. WelEerw. Heer M. H.Reuser, Rotterdam, President. Léon Hermans, Rembrandtstraat, Ant werpen, Directeur. Charles Hollman, Bouillonstraat, Maas tricht, Secretaris-Penningmeester. J. Kei stens van Leeuwen, Tilburg, Be stuurslid. Z. Eerw. Heei J. Th. Wouters, Deken, Ravestein, H. A.Scliellekens,Plebaan. Breda, J. A. van Rooy,Pastoor. St. Willibrord bij Breda. Z. Eerw Heer P. B.Vismans, Pastoor, Nederhorst-den-Berg. Z. Eerw. Heer C. J. van Groeningen, Pastoor, Vinkeveen. WelEerw. Heer Ferd, Sarton, Kapelaan, Maastricht. H. Marchand, Kassier, Utrecht. Ern. Laane, Roosendaal. Ant. P. W. van der Lugt, Wijnhaven, Rotterdam. J. A. W. Koster, Nieuwe Havenstraat. 's-Hage. De dag van vertrek is vastgesteld °p Zondag 30 April 1893 na den mid dag, zoodat het feest van 's Heeren Hemelvaart in Rome kan gevierd worden. Nadere bijzonderheden zullen tijdig in dagbladen en circulaires bekend ge blaakt worden. He internationale hardrijderijen op Schaatsen op de lange baan, die het yorige jaar niet konden doorgaan wegens ll*Vallenden dooi zijn voorloopig bepaald °P Woensdag 11 Januari 1893. Zij zul len worden gehouden op de plassen bij Hiterswolde. Een brutale diefstal werd te Roer blond op den Kapellenveg bij mej.W. Sppleegd. De waakhond werd namelijk bit den goed gesloten tuin van mej. W. gesloten. Daar de vorige week des bachts de bel van de tuinpoort werd Ogenomen, vermoedt men, dat de dader biet goeds in den zin voert. Voor goede °Waking is thans gezorgd. Cisteren-ochtend omstreeks 7 uur eeti de bouwman Th. Amrnerlaan, °bende aan de Lierhand onder de ihibieente t'6 Uier, met zijnen tent wagen naar de Delftsche markt. Na- 'J Woudsclie Heul viel de war,en ^bderstboven te water, doordat het le- °en van den wagen liep. Drie andere s°ben die in het rijtuig zaten, wer den spoedig gered, maar Amrnerlaan zelf, die onder de kar was geraakt, is verdronken. Vier jongens, werkzaam op de sigaren fabriek Java te Oud-Beierland, hebben zich aan belangrijke diefstallen ten na- deele der eigenaars der fabriek schuldig gemaakt. Gedurende 9 maanden begaven zij zich geregeld na werktijd naar de fabriek en opende die met een valschen sleutel, waarna zij diefstal pleegden van koffie, thee, chocolade, tabak, sigaren, eau-de-cologne enz., welke zij dan bij verschillende personen verkochten reeds zijn een dertigtal opkoopers door den aldaar gestationeerd en majoor der rijks- veldwacht W. Vonk opgespoord, terwijl het onderzoek nog voortduurt. De jongens hebben volledig bekend. Gisteren-middag half twee, toen een geladen zandtrein, achteruit stoomende van den Hoek van Holland te Maassluis aankwam, weigerde de rem te werken met het gevolg dat 4 wagens met zand in de haven stortten. Naar men meldt, is te Nijemirdum in een snippennet een koningsarend, met eene vlucht van ruim 6 voet, ge vangen. Op het platteland van Friesland be ginnen de arbeiders en kleine boeren meer en meer hun eigen brood te bak ken, hetgeen veel voordeeliger is dan het brood bij do bakkers te lcoopen. Het brood wordt gebakken in de ovens van gewone kookkachels. Te Eschweiler is inbraak gepleegd in de R. K. kerk. Behalve verscheidene kerksieraden is ook een offerbus ge stolen en eene andere verbroken en daaruit de inhoud ontvreemd. Dr. Ollivier deelt in de Semaine me dicate mede, dat in de hospitalen te Parijs vele gevallen van mondzeer voor komen bij kinderen, en dat hem geble ken is dat vele dezer kinderen afkom stig zijn uit stadsdeelen waar het mond en klauwzeer onder lie t rundvee voor 'tornt, en dat vele der aangetaste kinderen met melk dezer dieren waren gevoed. Hij waarschuwt dus tegen het gebruik van ongekookte melk, eene waarschu wing ook hier te lande niet van onpas, nu ook hier weer deze ziekte heerscht. Dr. Werner Yon Siemens, de beroemde Duitsche electro-technicus en geleerde, stichter dor firma Siemens en Halske te Bellijn, is overleden in den ouderdom van bijna 76 jaar. Hij begon zijn loopbaan als artillerie officier en bleef in dienst tot 1840, twee jaar nadat hij met Halske de telegra- fenfabriek gesticht had, welke later wereldberoemd zou werden, Hij had teen reeds verscheidene uitviudingen gedaan; maar van toen af kwam eerst zijne heldere practisclie geest in zijn element en hij werd een der grondlegge-s van de moderne electro-techniek, Siemens' vele uitvindingen en werken op te sommen gaat niet aan. Wij noe men slechts zijne dynamo machine, welke een zoo grooten invloed oefende op de electro-techniek zijne gutta-percha-iso- leering, den eersten duurzaam bruik- baren onderzeesche telegraafkabel (tus- schtn Cagliari en Bona), door hem ge legd, den eersten electrischen spoortrein (op de Berlijnsche tentoonstelling van 1879). enz. enz. Een merkwaardig proces houdt op 't oogenblik do rechtbank te Weenen be zig. Aartshertogin Stephanie had van iemand een papegaai gekocht, die vol gens den verkooper in 6 talen het „Onze Vader" kon opzeggen. Na zich persoonlijk van de vaardigheid van den papegaai overtuigd te hebben, betaalde de aartshertogin er honderd louis voor. In 't paleis echter deed do vogel geen bek open. Do koopman werd vervolgd en nu bleek, dat hij buikspreker was en dat hij zelf het „Onze Vader" in zes talen had opgezegd, de stem van den vogel nadoende, dien hij alleen geleerd had zijn bek open te doen, als hij sprak. De Romeinsche kwestie. In de repu bliek Ecuador is een groot katholiek congres gehouden, waarop een zeer krachtig gestelde resolutie tot herstel der wereldlijke macht des Pausen is aangenomen. Alle Katholieken van Spaansch-Amerika worden opgeroepen, om tot dat doel te geraken. De kassier van de Luz Linares Mijn- compagnie, in de Spaansche provincie Jaen, is dezer dagen, op weg naar de mijn, in een rijtuig met zijn vrouw en een geëmployeerde, door roovers aange vallen, die hem dwongen de 23 a 24000 gulden, die hij bij zich had, om de werklieden te betalen, af te geven. De roovers zes in getal en te paard geze ten, verdwenen in de bergen met hun buit. De gendarmes spoedig gewaar schuwd, zetten hen tevergeefs achterna. Te Rosota Valfortore is een bejaarde drie-en-zeventigjarige vermogende pries ter die geheel alleen zijn voorvaderlijk kasteel bewoonde en alleen overdag eene werkvrouw had, op wreedaardige wijze om het leven gebracht. De moordenaar heeft 9000 lire aan contanten, een bedrag van 200,000 lire aan effecten en een rekening-courantboek met de Bank te Sansevero ten bedrage van 16,000 lire ontvreemd. Door Barboza de Sousa te Rio de Janeiro is eene inrichting uitgevonden voor de onderzeesche verzending van brieven, en wel door middel van pneu matische buizen. Een uit Rio de Janeiro verzonden brief zou nog dcnzelfden dag in Europa kunnen aankomen, wanneer hij 60 mijlen per uur aflegt. Het komt er alleen maar op aan, de buis te leggen en die volkomen waterdicht te houden. Tijdens een dikken mist kwam can vaartuig uit Provincetown in Massa- chusetss, in aanvaring met een reus achtige ijsberg, niet ver van de kust van Labrador. De bemanning was zoo beangst, dat allen op een na in de booten sprongen en hun heil in de vlucht zochten. Gelukkig stak een hevige wind op, zoodat de kapitein en de eenige man, die hem getrouw was gebleven, er in slaagden het schip los te maken. De mannen, die in de booten waren gespron gen, waren slechts op korten afstand van het schip, doch zij konden het niet zien, door den mist. Het schip moest dus met twee man den terugtocht aam vaarden. Yan de mannen in de booten is tot heden niets vernomen. Men is thans to Chicago volgens het tijdschrift Iron bezig een huis van zestien verdiepingen te bouwen op den hoek van de straten State en Madison. De archi tecten daarvan zijn van plan om de gewone gevels van metselsteen te ver vangen door een bekleeding mot een halven centimeter dikke platen van ge smolten aluminium. Het gebouw, dat, zooals de meeste Amerikaansche gebou wen van den laatsten tijd, onbrandbaar is, rust op eei geraamte van ijzeren kolommen, en het is tusschen deze ko lommen, dat men de platen wil aanbren gen, die 80 centimeter lang en 50 centi meter breed zijn. Hot N i c a r a g it a-K anaal. Op eene vergadering te New-Orleans gehouden betreffende het graven van liet kanaal van Nicaragua, werd besloten, de regee ring te vragen de onderneming te steur.en door een leening van 100 millioen dol lars te waarborgen. Met dit geld stelt men zich voor de werken verder uit te voeren. De senator Mordan verdedigde het plau en zeide,, dat men het moest doen aannemen door het Congres. GEBOREN7 Dec. Heinrich, zoon van C. Horman en D. J. Lurmg, Nieuwe West-Frankelandsche L an. 8. Cornelia Wilhelmina, dochter van G. W. Snel en W. J. Hille, Lange Achterweg. OVERLEDEN8 Doc. Johanna Moermeijer, oud 66 jaar, Lange Achter weg. ONDERTROUWD 8 Dec. W. Van de Coevering J. B. C. Elberg. St. Orconerakapt. G. A. Larsen, van Bilbao, met 1.541.785 kilog. Ijzererts. St. Envoykapt. John. Taylor, van Reval, met 9714 ehetw. Gerst, 150,000 kos. Boekweit, 9821 kos. Houtwaren, in 24 manden, 2309 kos. Touw in 10 balen, 1970 stuks Matten. Bilbao, 7 December aangekomen s. s. Saijn, kapt. F. Fallenkampff, van Schie dam. Schiedam, 9 December In lading Geertruida. kapt. C. van Toor, naar Gibraltar en Mazagan. BEURS TE SCHIEDAM, 9 Dec. 1892. Moutwijn, f 8.50. Verhandeldf 7 3/47/8 Stemming: onveranderd. Jenevek f14.— Amst. pkoef f 15.25. Spoeling. Yereeniging f'1.80. Ilanil). Rogge, Dec. April/Mei Mei/Juni Spiritus Dec./Jan. Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. „12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit. Dec. Jan ./Feb. 135.25 136.50 3LG0 32.20 47.90 48.10 13.50 13.75 22.50 22.50 New-Yoek. Maïs Amsterdam. I 0.503/4| 136.75 137,— 31/70 33.20 16.75 14.25 48.— 48.— 13.50 13.60 22.75 22.50 0.507/8 8 Dec. Rogge op lev. vast; per Maart f132, 131, 130, 129, 130; per Mei f 127, f 125. 9 December. Rogge op levering per Maart prijshoudend per Mei iets lager per Maart f 129, 130; per Mei 1125,, Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 8 Dec. 2.36 M. 9 Dec. 2.10 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06y2 Disconto 3 pCt. Bar ijs -48.— 21/2 Antwerp. - 47.90 21/., Laatste Berichten In den aanvang van de zitting der Tweede Kamer werd heden medegedeeld, dat aanst. Woensdag-ochtend de mail contracten in de afdeelingen zullen worden onderzocht. Daarna werd het debat over de Staatsbegrooting voort gezet. DEN HAAG, 9 December. Het stof felijk overschot van mr. H. D. Levysohn Norman, oud lid in den Raad van Indië, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal morgen ten 1 uur (van het sterfhuis) op de begraafplaats Eik tri Duinen in den familiekelder worden bijgezet. A 8 Dec. 7 Dec. 9 Dec. 8 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3