ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland tot G-od zelf kunnen herhalen: „Van U „komt de verwinning, de wijsheid en „het licht, maar ik ben toch ook Uw „dienaar en krijgsman, mijn deel zal „wezen met allen, die de waarheid op „de wereld boven alle andere zaken „hielpen zegevieren." P. M. B. pr. 10 December '92. Voor het gerechtshof te Berlijn is gisteren het proces-Ahlwardt beëindigd. Het openbaar ministerie eindigde zijn uitvoerig pleidooi met de verklaring dat de openbare behandeling dezer zaak ten duidelijkste heeft doen uitkomen hoe het een leugenachtig sprookje is wat Ahlwardt van de onbruikbaarheid der Duitsche geweren heeft beweerd. Het is voor binnenland en buitenland afdoende bewezen, dat het Duitsche wapen ook in den oorlog zoo het daartoe komen moest, deugdelijk blijken zou. Hierop volgde tegen den beklaagde de eisch van anderhalf jaar gevangenisstraf. Het O. M. verzocht het Hof niet in te gaan op de omstandigheid dat bij Ahl wardt drie poeders en een fleschje ge vonden zijn, die in verband met diens ziekte het vermoeden wekken van eene kleine vergiftiging. Het Gerechtshof veroordeelde ten slotte dr. Ahlwardt wegens drie malen gepleegde strafbare beleediging tot 5 maanden gevangenis straf, al zijne beweringen omtrent de mindere deugdelijkheid van Löwe's ge weren onwaar verklarende. Tegenover het beweren van de recht bank dat het onderzoek der geweren uit de werkplaatsen van den Joodschen fabrikant Löwe door militairen het schit terendst resultaat opleverde on Ahl wardt dus blijkbaar schreef over dingen waarvan hii niets wist, staat de zwaar wichtige getuigenis o. a. vanBrettschnei, een gewezen werkman der fabriek. Hij had dikwijls slecht materiaal gekregen en dit afgewezen, doch do directeur Ktihne had daarop gezegd„Als hot niet vlotter gaat, jaag ik de kerels weg. In de werkplaatsen waren spiegels der wijze geplaatst, dat men de controle- officieren van verre kon zien aankomen. Het knoeiwerk werd dan opgeborgen en men liet den officieren een aanwezigen voorraad goede stukken zien die spot tenderwijze Lieutenantstheile werden ge- lieeten. Ook deze getuige was ten huize van den boekhandelaar Yan Groningen door Lichtenstein eene betrekking te Budapesth, betaling zijner schulden ten bedrage van 300 maik en een geschenk van 3000 mark aangeboden, als hij zijne getuigenis voor Ahlwardt weder wilde verloochenen. Majoor Yes beves tigde, dat de heer Kühne (een gewezen luitenant-kolonel) miuachtende uitdruk kingen over het Duitsche leger gebezigd had en wel tegenover kolonel Von Prankenberg, thans generaal. Ahlwardt verklaarde zich bareid het bewijs te leveren, dat de Hongaarsche minister van oorlog tweemaal eene zending van 20.000 Löwe-geweren wegens ondeug delijkheid heeft afgewezen. Intusschen, al heeft de rechtbank haar oordeel over Ahlwardt uitgespro ken, ook de publieke opinie spreekt haar oordeel uit. Zij is over 't algemeen gunstig voor Ahlwardt gestemd. De verpletterende meerderheid, waarmede hij te Arnswalde-Friedberg tot lid van den Rijksdag is gekozen, geeft daarvan het overtuigend bewijs. Reeds zijn er protesten tegen die verkiezing ingeko men onder voorgeven, dat er onregel matigheden hebben plaats gehad, maar het staat te bezien, of de Rijksdag de verkiezing zal durven vernietigen van iemand die zulk eene ontzaglijke meer derheid heeft verkregen. Jl. Donderdag had te Berlijn de partijdag der conser vatieven plaats. Onder stormacktigen bijval en luide kreten ter eero van Ahlwardt, werd de paragraaf van het program geschrapt, waarin eene gedeel telijke afkeuring van het anti-semitisme vervat was. Wel waren enkele leden, zooals de half liberale Yon Helldorf, tegen die wijziging, doch de overgroote meerderheid beantwoordde hun verzot met kracht. En tot die meerderheid behoorde niet alleen de voorzitte" van den Rijksdag, Yon Levetzow, maar ook de minister van het koninkrijk, Von Wedell, waaruit men afleidt, dat kei zer Wilhelm door het proces-Ahlwardt de oogen zijn geopend. Is in Duitschland het proces-Ahlwardt het onderwerp van aller gesprekken, in Frankrijk blijft de Panama-enquête niet minder het brandende vraagstuk van den dag. Hoewel de Regeering blijft weigeren de gerechtelijke stukken over te leggen die het geweuschte licht in deze zaak kunnen verspreiden, heeft zij nu toch de opgraving van het lijk van baron Reinach bevolendezelfde rogee- ring, nu onder leiding van Ribot, die onder presidium van Loubet die opgra ving beslist weigerde. Heden, Zaterdag, zou Reinach's lijk opgegraven en zijne boeken en papieren in beslag genomen worden. Intusschen blijft het gerucht aanhouden, dat baron Reinach Volstrekt niet dood is, maar zich door de vlucht aan de vervolgingen onttrokkeu heeft, en dat de familie om de aandacht af te leiden, het gerucht van zelfmoord verspreid heeft en een kist met steenen als „wijlen baron Reinach" heeft laten begraven. Een correspondent van de Gil Bias verzekert met de meeste stel ligheid dat hij Reinach met zijn vrouw in het hotel da Cologne te Brussel heeft gezien. „Het echtpaar sprak onderling afwisselend in het Fransch en Duitseh over hun aanstaand vertrek naar Keu len en nam den volgenden dag plaats in den Duitschen trein van 2.20." Zij hadden slechts éen valies bij zich dat op een koperen plaat de initialen J. R. droeg. Deze mededeeling behoort natuur lijk geheel voor rekening van den cor respondent van Gd Blus te worden ge laten. Maar in ieder geval dringt zich de vraag op, of nu, na eenige weken, nog de identiteit van Reinach's lijk is vast te stellenen wat de inbeslagne ming zijner boeken en papieren betreft, die zullen zeker reeds lang in veilig heid zijn gebracht. De gevangenen in de gevangenis te Königgratz, ten getale van 200, zijn in opstand gekomen zij braken alles in stuk ten, en staken het stroomagazijn in brand. De gendarmerie, de militai ren en de brandweer, in allerijl ter hulp geroepen, hadden een uur noo- dig om den opstand te dempen en het vuur te blusschen. De aanvoerders zijn in cellen opgesloten. Een dépêche uit Belgrado aan de Politisehe Correspondent meldt, dat de SIcuptschina den 28n dezer maand ont bonden wordt, en de verkiezingen zul len plaats hebben in de tweede helft van Februari. Volgens berichten uit Madrid staat het optreden van het kabinet-Sagasta zoo goed als vast. In het onderhoud hetwelk de Koningin-Regentes gisteren gehad heeft met Canovas el Castillo en den President van den Senaat heb ben deze beiden ten stelligste op het benoemen van een kabinet-Sagasta aangedrongen. Kaar het heet, zou het Sagasta's plan zijn de Kamer in April te doen bijeenkomen ter behandeling- van de begrooting, oeconomiselie her vormingen en een schatkistwet. De minister van Ierland, de heer John Morley, heeft eergisteren in eene ver gadering van kiezers te Newcastle eenige zeer merkwaardige mededeelingen ge daan In de eerste plaats ontkende hij dat het aantal misdaden in Ierland ver meerderd zou zijn sedert het liberale ministerie aan het bewind is gekomen.Tot staving dezer bewering las hij een rech terlijke statistiek voor. De regeering, zeide hij, zou in het Lagerhuis in Fe bruari een home-rule ontwerp indienen, dat de Ieren behoorden aan te nemen en dat de Engelsehen moesten goedkeuren. Naar aan de Times wordt bericht, wint de meening veld, dat Cleveland het con gres der Amerikaansche Unie in het voorjaar zal bijeenroepen tot eene bui tengewone zitting overeenkomstig het advies van de aanvoerders der demo cratische partij. Volgens bericht uit Buenos-Ayres, blijft de minister van financiën, Romero, doel uitmaken van hot ministerie. Het aftreden van den minister van binnen- landsche zaken Quintana, heeft de pre sident goedgekeurd. De ministerieele crisis is hiermede geëindigd. Schiedam, 10 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 December. Bij de voortgezette behandeling van de Be grooting van Justitie besprak de heer Levy de rogatoire commissiën, de cassatie van Indische arresten door den H. Baad en de schadeloosstelling wegens onrechtmatig onder gane preventieve hechtenis, welke spr. wil toe gekend zien in alle gevallen, waarin vrijspraak is gevolgd. De heer Hub er wenschte, dat de inrichting van vonnissen der rechtbanken in burgerlijke zaken meer in overeenstemming worde gebracht met de wet en den eisch van het rechtswezen. De heer Har tog h achtte partieele herzie ning- van het Wetb. v. Burgerlijke Rechtsvor dering het meest practischhetzelfde is zijne opinie omtrent het Burgerlijk Wetboek. De staatscommissie behoort een eenvoudiger werk wijze te volgen, die tot sneller afdoening leidt. Ook het Wetb. van Koophandel eischt par tieele herziening; op 'tpunt der naamlooze vennootschappen, van den verkoop onder firma's, van de flesschentrekkers, tegen welken wellicht de strafwet strenger zal moeten optreden. De heer T ij d e n s wees op den ordeloozen toestand van geweld in het noordelijk gedeelte der provincie Groningen en vroeg om daaraan een einde te maken. De heer Van B e un in gen vestigde de aan dacht op de noodzakelijkheid, om bij wettelijke maatregelen ten behoeve der arbeiders, de in dustrie niet te veel te belemmeren. De heer Beelaerts vroeg meer juridische inkleeding van de schriftelijke bepalingen in wetsontwerpen, die niet van het Dep. van Jus titie uitgaan. De heer De Beaufort (Wijk bij Duurstede) wilde den burgemeesters officieele aanwijzing gegeven zien omtrent hunne bevoegdheid in zake openbare vergaderingen. Hij vroeg ook naar de wet ter uitvoering van art. 187 der Grondwet (staat van oorlog en beleg). De heer Dobbel man beval omzichtigheid aan in de Staatsinmenging in arbeidstoestan den, opdat de nijverheid niet te sterk gedrukt worde. De heer Van der Feltz vroeg ook optre ding van het gezag tegen stelselmatig verzet tegen het gezag. De heer Oppedjjk vroeg of de toestand ook het gevolg kan zijn van gemis aan waardee- riug van den godsdienst. De heer H e 1 d t meende, dat men niet te beangst moet zijn voor de uitbreiding van de sociale wetgeving. Hij erkende echter, dat men niet te veel moet generaliseeren. De heer Sm e enge vroeg particuliere rege ling van het onderwerp der voogdjj in 't be lang der minderjarigen. De verschillende sprekers beantwoordende, gaf de Minister van Justitie omtrent de moeilijkheden en de ongeregeldheden in het noorden te kennen, dat de Regeering, zonder zich te mengen in den staatkundigen strijd, het gezag zal doen eerbiedigen, zoover dit noodig is. De Burgemeesters kunnen daarbij rekenen op den steun van de Regeering. Maar deze mag niet de gevolgen afscheiden van de oorzaken. Hierbjj zinspeelde de Minister op den invloed van het radicalisme in het noor den, tegen welke iusuuiatie aan zijn adres, de heer Tijdens opkwam. Verder verklaarde de Minister, dat de ar beidswet, ook bij voortduring zal worden toe gepast in dén zeer gematigden geest, waarin tot dusver is gehandeld. De schadeloosstelling voor onrechtmatige preventieve hechtenis werd door den Minister in beginsel noodzakelijk gekeurd. In zake van het recht van vereeniging wordt de zelfstandige toepassing van de wet aan den Burgemeester overgelaten, biunen de grenzen der publieke orde Met de behandeling der artikelen is een aanvang gemaakt. Door het bestuur van den Ned. 11. K. Volksbond alhier worden circulaires ver spreid, waarin onder verwijziging naar 's Pausen woorden uit de encycliek over het arbeidersvraagstuk„hoe het niet ontbreekt aan bemiddelde Katholieken, die zich grootmoedig tot begunstigers en deelgenooten van den arbeidersstand maken en voor de vestiging en uitbrei ding der vereenigingen aanzienlijke geldmiddelen verschaffen" de steun der gegoede ingezetenen wordt ingeroepen voor het ondersteuningsfonds bij ziekte, dat onder patronaat van de H. Liduina is gesteld. Bij aankomst van de stoomtram op de Koemarkt had Donderdag-avond half twaalf de conducteur het ongeluk beklemd te raken tusschen de locomo tief en de tram, doordien, toen hij de locomotief wilde afhaken, de wagens die hij niet met de rem had vastgezet, door liepen, Op zijn hulpgeschreeuw liet de machinist de locomotief doorloopen, waar door de conducteur uit zijne gevaarlijke positie werd verlost. In het koffiehuis van de heeren Gebr. Hoek gebracht, bleek het daar den geneesheer Van der Sman dat er niets gebroken wasde man had alleen pijn in de rechterzijde. Hij is daarop per tram naar Rotterdam vertrokken, vergezeld van onzen stad genoot P. J. Slavenburg, die zich daartoe welwillend aanbood. De werkman Ary Stolk in de stoom- branderij van de heeren Gebr. Van dor Velden aan de Willemskade alhier, had heden-ochtend circa half zeven ure het ongeluk in den openstaanden boeren- bak te loopen. Deerlijk verbrand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het Rijnschip Carldat dezer dagen niet door de Buitensluis kon passeeren, is buiten de sluis blij ven liggen, terwijl men begonnen is met het o verlossen der lading in kleinere vaartuigen. Bij kou. besluit van 8 Dec. is de heer mr. C. C. Geertsema, lid van de Provin ciale Staten van Groningen, met ingang vaD 1 Februari 1893 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij ontvangen heeft uit Kollum f 1,22, on uit Amsterdam f500 en f 27,50, door onbekenden ingezonden wegens aan het Rijk toekomende gelden. De Minister van Oorlog verklaart in zijn zeer uitvoerig antwoord op het Kamerverslag over zijn Begrooting voor 1893, dat hij niet voldoen kan aan den wensch der Commissie van Rapporteurs, om al de "erhoogingon uit zijn begroo ting weg te nemen, daar hij er niet in kan toestemmen om daaraan het karak ter eener credietwef te geven, zoodat maatregelen, die in het belang van de levende strijdkrachten of van de doode weermiddelen noodig en die al dadelijk uitvoerbaar zijn, voor onbepaalden tijd zouden moeten worden verschoven. Ii. zijn Memorie van Antwoord omtrent liet Wetsontwerp nopens de Vestings- begrooting voor 1893 dringt de Minister van Oorlog op de groote noodzakelijk heid om de stelling van Arasterdam zoover te voltooien, dat inderdaad een verdediging der stelling mogelijk zal zijn, aan. Nadat de beperkingen in het vorkeer wegens de cholera op de West-Indische stoomvaarlijn zijn opgeheven, geschiedt de verzending van brieven onz. naar West-Indie, in het bijzonder naar St. Do mingo-City, weder op de vroegere wijze. Door den hevigen sneeuwstorm, die gisteren over een groot gedeelte van Europa woedde, werd het verkeer zoo wel te water als te land zeer belem merd. De Fvanscne post werd eerst in den namiddag ontvangen. In Hon garije is alle spoorwegverkeer gestremd. De kroonprins van Rumenië en de Hon gaarsche premier Weckerlé zitten te Budapesth ingesneeuwd. De sneeuw ligt daar 5 k 6 voet hoog. In Weenen stormt het. Tusschen Arad en Csanad heeft eene botsing plaats gehad tusschen een personentrein en een sneeuwploeg. Ycle personen werden gekwetst. In Polen zijn treinen in de sneeuw blijven steken. Te Berlijn komen alle treinen uit het zuiden te laat aan door sneeuwstormen. Ook in ons land ondervond het ver keer door den hevigen sneeuwstorm vertraging. Yooral te Rotterdam werd het tramverkeer door de groote massa sneeuw zeer belemmerd. Te Rotterdam brak eergister-avond te circa 10 uur een felle brand uit in het magazijn van bedden, dekens, ma trassen en ledikanten, aan de le Lom bardstraat, 72, in gebruik bij de Ge broeders Speelman. Dit pand komt uit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2