Binnenland TWEEDE KAMER. Sedert de aanneming der militaire wetten in Zweden herleeft in Noorwegen de beweging der Separatisten die Noor wegen afgescheiden van Zweden en als onafhankelijke Staat hersteld willen zien, en thans beweren, dat de nieuwe wetten eigenlijk slechts werden inge diend om een inval in Noorwegen voor te bereiden. Zij wijzen daarbij op het votum van den Zweedschen Rigs dag, waarbij eene motie der radicalen om het overschrijden der Zwecdsebe grens door het leger afhankelijk te maken van de toestemming des Parlements- verworpen werd. liet Dagblad van Ohris- tiania, een officieus orgaan van het kabi net-Steen, dringt daarom op reorgani satie van het Noordsche leger aan, opdat het in staat zij zich eventueel tegen een Zweedschen inval te verdedigen. Eenige overdrijving in deze agitatie valt niet te ontkennen, daarom heeft reeds een gedeelte van de ministerieele partij, namelijk de gematigde liberalen, zich afgescheiden en bij manifest ge protesteerd tegen de revolutionaire en anti-monarchistische strevingen van het kabinet-Steen. Zij wenschen de gelijk stelling van de twee rijksdeelen dei- Scandinavische monarchie gehandhaafd te zien en achten de oprichting van een afzonderlijk Noorsch departement van buitenlandsche zaken met eigen consuls in den vreemde onnoodig, niettegen staande dit juist een voornaam punt van het verkiezingsprogram heeft uit gemaakt. De positie van het kabinet- Steen is door deze afscheiding der ge matigden ernstig bedreigd. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting in de Kamer te Budapest verzette de minister van financiën zich tegen vermeerdering van de militaire uitgaven doch niet tegen uitgaven tot nuttige doeleinden. De toestand dei- openbare schuld, zeide hij, is gunstig. In de laatste vijf jaren is 3.700.000 fl. geamortiseerd. Naar uit Bucharest wordt bericht, heeft de Koning gisteren het adres der Kamer in ontvangst nemende, voor hare be tuiging van verknochtheid dank gezegd. Al zijn streven, zeide hij, is het Rumenië voor het tegenwoordige rust en voor de toekomst veiligheid te verschaffen. Volgens een bericht uit Constantinopel aan de Times vinden de plannen eener opium-regie bij de regeering aanhangig krachtige bestrijding bij de bevolking der opium-streken. Talrijke protesten zijn ingekomen. Schiedam, 14 December 1892. Zitting van Dinsdag 13 December. De heeren Van Vlijmen en v. d. Kun hebben hunne geloofsbrieven ingezonden, die commis soriaal werden gemaakt. Voortgezet werd de behandeling van de Begrooting van Justitie, en wel bij art. 22 met het amend, van den heer Gr. v. Dedem, om den post te verminderen met f2286, met de bedoeling, om de voorgenomen aanstelling van inspecteurs te doen vervallen. De Min. v. Justitie verdedigde in 't breede de voorgenomen organisatie in 't belang van den dienst en van het prestige der chefs. De heer Harte achtte verbetering van de tractementen der rijksveldwachters noodig, maar was nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid van de voorgenomen organisatie van de inspectie. Ook de heer G. van Dedem bleef het be ginsel van zijn amend, handhaven. De heer Lncasse verdedigde de orga nisatie. De heer Levy verklaarde dat de meerder heid der commissie tegen het amend, is, omdat zij de gronden voor de organisatie zwaarwich tig acht. Het amend, werd verworpen met 38 tegen 31 stemmen. Op eene vraag van den heer K e r d ij k verklaarde de Minister zich bereid het onder wijzend personeel in de opvoedingsgestichten uit te breiden, en op een vraag van den heer Hartogh dat het euvel der acoustiek in de gevangenis te Nieuwer-Amstel niet afdoende is te verbeteren. De Begrooting van Justitie werd goedgekeurd. Bij het algemeen debat over de Begrooting van Binnenlandscke Zaken verklaarde de Mi nister, op eene vraag van den heer H i n t z e n, dat overwogen zal worden eene partieele wijzi ging van de Gemeentewet, met betrekking tot de geheimhouding van de lijsten der hoogst aangeslagenen, in verband met die van de kohieren der Vermogensbelasting; en op vragen van den heer Hartogh, dat wijziging van de Gemeentewet in verband met de kosten voor Rijkszaken die op de gemeenten drukken, moet wachten op de herziening der kieswet en dat de kwestie der vereeniging van Meuwer-Amstel met Amsterdam nog aanhangig is. Voorts heeft er nog eene gedachtenwisseling plaats gehad tusschen den heer K e r d ij k en den Minister over de beperking van het recht van vereeniging en vergadering, door de Burgemeesters van Den Haag (ten opzichte der kiesrechtmeeting van 18 September) en van Tietjerksteradeel (niet vergunning tot het houden van bijeenkomsten op Zaterdag- en Zondag-avonden.) De Minister handhaafde het bekend stand punt van de Regeering in de Haagsche kwestie, waarbij van wetsschending of rechtskrenking geen sprake was en verklaarde overigens, dat zij, met eerbiediging van de volksrechten, zich evenwel zal onthouden van onnnodige bemoeiing in de bevoegheden van lagere besturen. Het algemeen debat is gesloten. Avondzitting van Dinsdag 13 December. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Biunenl. Zaken, is bij art. 39 f 9635 uitgetrok ken, voor vergoeding van huishuur voor den nieuwen commissaris der Koningin in Gronin gen, waardoor de verbouwing onnoodig wordt. Uitvoerig werd beraadslaagd over den post „onderstand aan hulpbehoevende gemeenten." De heer Houwing keurde deze wijze van hulpverschaffing af, en meende dat het veel beter was de gemeenten in staat te stellen zich zeiven te helpen. De heer Yan Alphen protesteerde tegen den post, op grond dat een leidend beginsel bij het verleenen der subsidiën ontbreekt. De Min. van Binnenl. Zaken verze kerde, dat de gelden worden toegestaan na voorlichting van Ged. Staten, en dat sedert de hulpverleening in deu toestand van vele gemeenten verbetering is gekomen. Hij ver zekerde dat de hulp wordt verleend overeen komstig de vroeger gedane toezeggingen, en herhaalde de wenken van meerdere decentra- liseerende hulp aan de gemeenten te zullen behartigen. Bfi de afd. medische politie, drong de heer Boreel van Ho gelanden aan op preven tieve maatregelen door de gemeentebesturen te nemen tegen de cholera, door toepassing van het stelsel van isolement, zoowel door gemeen ten als door de Regeering. De heer Levy sloot zich geheel aan bij de wenken door den heer Borgesius in zijne nota gegeven en wenschte dat het centraal gezag zich krachtiger zou doen gelden. Nader werden door den heer Borgesius zijne opinie en denkbeelden toegelicht. De heer Hennequin wees op enkele gebreken die aan het licht zijn gekomen bij de genomen maatregelen tot bestrijding van de cholera. De heer Lieftinck wenschte een bepaalde verklaring van dezen Minister omtrent de lijk verbranding. De heer v. d. Velde drong aan op nauw gezette overweging der adressen betrekkelijk het mond- en klauwzeer. De Min. van Binnenl. Zaken verze kerde, dat de Reg. dezen zomer gedaan heeft wat ze vermocht om de gevaren af te wenden en zij wenscht dit ook in het vervolg te blij ven doen. Hij bracht hulde aan de toewijding der geneeskundige ambtenaren en aan de inge zetenen, leden der cholera-commissiën. De Min. verwachtte meer van plaatselijke samenwer king, dan van maatregelen van het centraal gezag. Niet dan in bijzondere gevallen, wenscht hjj verplichtingen op te leggen aan de burge meesters. Opneming van de cholera-nostras onder de besmettelijke ziekten achtte hjj ge vaarlijk, wegens de toenemende zucht om bet kwaad lichter voor te stellen dan het werke lijk is. Intusschen blijft de Reg. de ziekte-wet nader bestudeeren aan de hand der ervaring. In Januari zal de Minister een gemeenschap pelijk wetenschappelijke bespreking, tusschen de leden van het Staatstoezicht uitlokken. De Reg. zal voortgaan te trachten den land bouw zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de nadeelen van de voorzorgsmaatregelen tegen het mond- en klauwzeer. De zaak der lijkverbranding is in onderzoek bij het geneeskundig Staatstoezicht; de adviezen moeten worden afgewacht. Aan den heer Hennequin beloofde de Min. een onderzoek omtrent de cholera-geval- len in Staats-Vlaanderen en eventueel ver scherping van controle. Op eene vraag van de heer VanBylandt heeft de Minister verklaard, dat de som van f 500 voor opleiding van verplegers en ver pleegsters in het Rijkskrankzinnigengesticht te Medenblik moet strekkeu ter voorziening in de behoefte aan bekwaam hulppersoneel in dat gesticht zelf en niet om in te grijpen in het particulier initiatief in deze, aan welks ijver zoowel door den heer Yan Bylandt als dooi den Minister hulde werd gebracht. Wij herinneren onze lezers aan de driemaand elijksche collecte van het „college uit liefde tot den arme" welke blijkens achterstaande advertentie mor gen (Donderdag) altlier zal gehouden worden. Vooral in dit gure jaargetijde, nu er zooveel nood te lenigen, in zoovele be hoeften te voorzien valt, kunnen wij deze collecte in de weldadigheid onzer katholieke stadgenooten niet genoeg aanbevelen. Hoe weinigen denken er aan als zij bij gierenden sneeuwstorm ot koude regenvlagen bij het flikkerend Haard- of kachelvuur zijn gezeten, dat er daar buiten zoovelen zijn die ter nauwernood het noodige hebben om zich te dekken, veelal het onontbeerlijke missen om zich te verwarmen. De fraaie ijsbloemen op de ruiten van den welgegoede, wat al kommer en ellende verbergen zij niet in de woning van den armeBedenken het toch allen wel welk eene behoefte de winter mede brengt In de burgergezinnen weet men daar maar al te wel van te spre ken, hoeveel te meer zal het dan zijn in de woning van den arme, vooral in dezen tijd nu het werk zoo scHaarsch is, de loonen zoo laag zijn. Katholiekeingezetenen van Schiedam, toont u dan ook nu weder uw eere naam van „Schiedamsche Katholieken" waardig! Opent de milde hand, tot wel doen steeds gereed en stort een ruime aalmoes op de schaal van het collego uit. Do aalmoes, den arme geschonken zij zal u voorzeker nieuwen titel ver werven op 's Hemels overvloedigen zegen dien wij, voor ieder in 't bijzonder en de stad onzer inwoning in 't algemeen, zoozeer behoeven. Naar wij vernemen, is de branders knecht O. Stolk, die Zaterdag 11. hot ongeluk had in den openstaanden boeren- bak te vallen, aan de gevolgen van zijne hevige brandworden heden-nacht in het Ziekenhuis alhier overleden. Nadat het mond- en klauwzeer in onze stad geheel geweken was, is het eer gisteren alhier opnieuw uitgebioken onder het vee van den veehouder M. van don Berg aan den Eotterdamsclien dijk alhier. De opbrengst der Rijksmiddelen was van Januari tot en met November dezes jaars f 109.034.782 tegen f 101.032.546 in dezelfde periode van het vorige jaar. De vermeerdeeing lag voor de helft in het successie-recht. Do Minister van Buitenlandsche za ken brengt ter kennis v.>n belangheb benden, dat, blijkens telegraphische me- dedeeling van Harer Majesteits minister president te Lissabon, de lossing van alle Nederlandsche artikelen wederom in Portugal is toegelaten, met uitzonde ring evenwel van vodden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben de toelating van den heer Schouten als raadslid te Dubbeldam gehandhaafd. Met het oog op de snelle verspreiding van het mond- en klauwzeer hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant den minister van binnenlandsche zaken verzocht, het houden van veemarkten in geheel Nederland tijdelijk te verbie den. Onder vee zijn alleen te verstaan herkauwende dieren. Het schijnt dat markten als Rotterdam, Uti-echt en ook Zwolle veel tot overbrenging dei- besmetting bijdragen. Uit Aken seint Reuterdat wegens de uitbreiding van het mond- en klauw zeer in Nederland, de invoer van rund vee van die zijdr van heden af verbo den is. Door do politie te Delft is aangehouden J. R., oud 26 jaar, wagenmakersknecht, gedomicilieerd te 's-llertogeubosch, wiens opsporing en aanhouding is verzocht in het Algemeen 'Politieblad tot het onder gaan van hechtenisstraf. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Graveuhage overgebracht. Mede hield do polilie aldaar aan C. J., oud 35 jaar, schippersknecht, zonder vaste woonplaats, wiens opsporing en aanhouding is verzocht in hot Algemeen Politieblad tot het ondergaan van 14 dagen gevangenisstraf, hem opgelegd door de arrondissementsrechtbank te Alkmaar wegens zaakbeschadiging. Hij is ter beschikking van de justitie naai den Haag overgebracht. De veeziekte is te Naaldwijk gewe ken. De toestand in het geheele West- land is zeer gunstig de ziekte breidt zich niet uit en bepaalt zich thans tot Wateringen en Loosduinen. De Westlandsche Stoomtram heeft, in weerwil van de massa sneeuw, den dienst tusschen Den Haag en de Westland sche dorpen flink volgehouden. Dit is vooral voor den spruitkoolhandel van veel belang. Soms kon de rit alleen worden volbracht met behulp van twee locomotieven. De vakvereenigingen van den „Neder- landschen Katholieken Volksbond" ver gaderden Zondag in „Frascati" om eenige besprekingen te houden tot voor bereiding van het vakcongres, dat eerst daags te Rotterdam zal worden belegd. In deze huishoudelijke vergadering leidde de gedachtenwisseling in hoofd zaak tot het besluit, het congres in de maand Januari a. s., althans vóór Fe bruari te doen plaats hebben, en niet slechts werklieden en gezellen, maar ook patroons tot bijwoning uit te noo- digen. Door den kantonrechter te Haarlem is bij vonnis van den 9 December 1.1. uitgemaakt, dat bij huur van dienst boden, indien de dienstbode met 1 Januari de overeengekomen Nieuwjaarsfooi in ontvangst neemt, en daarna haar dienst tegen 1 Mei opzegt en op dat tijdstip haar dienst verlaat, zij aan den meester het bedrag der ontvangen Nieuwjaarsfooi moet teruggeven. Hoe weinig vertrouwen men kan stel len in de noodremmen op onze spoor wegen, bleek mij, aldus schrijft iemand aan De Zaanstreekdeze week. Ik ver trok met de tram naar Amsterdam. Deze stopte aan de Houthaven ter uitlating van reizigers. Voor evenwel .allen wa ren uitgestapt, zette hij zich reeds we der in beweging en een der passagiers was verplicht mede te gaan tot Amster dam. Een ruk aan de noodrem en de tram bleef stilstaan Pardon, reed door alsof er niets gebeurd was. Te Amsterdam aangekomen, werd de couducteur opmerkzaam gemaakt, dat er waarschijnlijk iets aan de noodrem mankeerde. En na het verhaal van het gebeurde, gaf hij doodleuk ten antwoord: „Dat wil ik wel gelooven, mijnheer Er is wel een lijn, maar geen rem." Waartoe nu die lijn dient en waarom de aanwijzingen „Ingeval van nood trelcke men de lijn sterk naar beneden" zijn aangebracht, is mij een raadsel. Over de steenkolen uit de ombiliën- veldeu bevat de Java-bode het volgende bericht, waaromtrent nadere opheldering zeker verwacht mag worden „Men verzekert ons, dat de Ombiliën- steenkolen bij nader onderzoek niet mee vallen en voor het gebruik alleen ge schikt zouden zijn bij vermenging met Engelsche kolen. Als het waar is, zou het overweging verdienen met de exploi tatie niet te beginnen." Uit Scheveningen wordt geschreven: Thans is de geheele visschers vloot, bestaande uit 218 bomschuiten en 36 loggers, binnen. Ongeveer 120 schuiten staan aan het strand, 84 a 85 te Vlaar- dingen, 10 te Maassluis en enkele te Schiedam en Delft. De Scheveningsclie bevolking is hier door weer voor een tijd met een kleine 4000 hoofden, oud en jong, vermeerderd, en velen althans, tot de schrobnet- visscherij na Nieuwjaar aanvangt, wan delen wederom dagelijks bij den weg, hetzij in de hoofdstraten van het Dorp, aan het strand en omgeving, in het Van Stolkparlc en langs den ouden Scheve- ningschen weg. Door de vloot werden gemiddeld 4 reizen gedaan, ten minste bjj 7/g dei- schuiten was dit het geval. Do meer dere reizen overtroffen niet het getal van zes. Hoezeei het gemiddeld bedrag dei- besommingen over dien reistijd nog niet met juistheid is bepaald, zal men niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2