Binnenfand stellen aan de Engelsche regeering om de haven van Whydah aan haar af te staan. De boden verklaarden, dat de Franschen het verdrag, dat zij met den Koning gesloten hadden, geschonden hebben door op te rukken naar Abo- mey. De Koning heeft intusschen die stad in brand laten steken en zich te ruggetrokken to Acraduten met 20.000 man. Er wordt eene revanche voorbereid, en men zal nu een guerilla-oorlog be ginnen Schiedam, 15 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 14 December. De behandeling van de Begrooting van Binnenl. Zaken werd voortgezet bij de afdeeling onderwijs. De heer Roel wees op verschillende punten, die in het academisch statuut wijziging behoe ven, om ze voor de verschillende universitei ten eenvormig te maken en ia 't belang ook van de studie. Voorts achtte hij 't noodig, na te gaan, of wel alle ingeschreven studenten de studiegelden betalen. De heer Beelaerts wees op de noodza kelijkheid, om speciaal voor de medische facul teit, inkorting van de vacantiën te bevorderen. De Minister verklaarde zich bereid ook de wijzigingen in het Academisch statuut te brengen, maar zeide te blijven hechten aan de verplichte dissertaties. De Minister gaf aan den heer Veegenste kennen, dat de aanvraag voor den aanbouw van nieuwe localen voor een museum van na tuurlijke historie te Leiden, slechts strekt tot voorbereiding van den aanbouw, zonder eene bepaalde beslissing te praejudicieeren. De heer Vermeulen achtte in 't geheel een beslissing nog voorbarig, omdat het ge- heele plan (tot een uitgave van 3 millioen) wel wat te hoog is opgezet voor zulk een museum, dat slechts een wetenschappelijke waarde behoeft te hebben. De Minister antwoordde, dat werkelijk het wetenschappelijk gehalte van het Museum op den voorgrond zal staan. De betrekkelijke post werd daarop goedgekeurd. Bij art. 106 heeft de heer D o n n e r gepleit voor het beginsel van introdnceering van bij zondere gymnasia. De Minister betuigde zjjne sympathie in 't algemeen, maar verschoof het debat tot bij de herziening van de hoogere onderwijswet. Bjj de afdeeling Middelbaar Onderwijs maakte de heer Heldt bezwaar tegen sommige voorwaarden, gesteld voor het kosteloos mid delbaar onderwijs. Hij vroeg althans billijke toepassing van het betrekkelijk besluit. De heer Van der Feltz deelde in die be zwaren niet. De Minister deed uitkomen, dat de kos- telooze plaatsing moet blijven eene uitzonde ring op den wettelijken regel. Het is een voorrecht welks gebruikmaking de Regeering moet kunnen nagaan. De gestelde voorwaarden zullen intusschen naar billijkheid worden toe gepast. De heer v. d. Velde wilde het baeteorolo- gische onderwijs onder de leervakken van de Polytechnische school opgenomen zien. De heer Van der Borch ondersteunde dit in 't be lang der nijverheid. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 junctio art. 27 der wet van den 2n Juni 1875 Staats blad no. 95) geven kennis aan de inge zetenen, dat door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie hij hun besluit van 6/10 December 1.1. G. S. no 55/1 aan Burgemeester en Wethouders van Schiedam en hunne rechtverkrijgenden, vergunning is verleond tot liet o p r i c h- ten van een desinfectie-oven, op het terrein van het stads-ziekenhuis aldaar. Gisteren-Damiddag is de 10-jarige Pieter .Tacobus Parrin, wonende aan de Dwarsstraat, bij het oprijden van de Willemsbrug van een sleeperswagen ge vallen, waardoor hij een der achterwielen over de borst heeft gekregen. Ingedragen in de branderij van de heeren Gebrs. Yan der Yelden, aan de Willemskade, overleed hij weinige minuten daarna. De arts -Elzevier Dom, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. In de zaal van „JJusis Sacrum" had gisteren-avond eene openbare bijeen komst plaats door de afdeeling Schie dam van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" bijeengeroepen. De zaal was te klein voor het groot aantal toehoordei's, die gekomen waren om den spreker van dezen avond, den heer D. Boonstra, predikant bij de Ned. Geref. (doleerende)Kerk alhier, tehooren.Nadat spreker zich bij de vergadering had ingeleid als te zijn gezonden door „Patri monium", „de nedere dienstmaagd", die in de vreeze des Heeren welke het be ginsel der wijsheid is, het groote maat schappelijke vraagstuk tracht op te lossen, las hij uit den Bijbel een hoofd stuk voor, waarin de geschiedenis van Ruth, de Moabitische, wordt verhaald. Uit dit Bijbelseh verhaal leidde spr. af dat er verschillende levensbedeelingen, onderscheidene levensstanden moeten zijn. Rijken en armen, beiden heeft de Heere gemaakt. Door het verschil van levensbedeeling ontstaat de wrijving in de maatschappij die de heerlijke von ken doet spatten van 's Heeren genade. In het verschil van standen is dan ook niet de oorzaak van de tegenwoor dige wanverhoudingen gelegen, maar in den nijd en de, afgunst, die in menig Kaïn's harte zijn zetel heeft opgeslagen. Spreker bepleitte het recht van bestaan der verschillende standenhet recht van den arbeid maar ook het recht van het kapitaal, dat aan enkelen is toe bedeeld om het productief te maken voor velen. Vele werkgevers beschouwen echter de werklieden slechts als wil- looze machines, als arbeidskracht waar van zij zooveel mogelijk profijt zoeken te trekken. Dat „trekbeginsel" werd door spr. in warme bewoordingen ver oordeeld. Niet dit beginsel moet de maatschappij beheerschen, maar het be ginsel van recht en barmhartigheid. De onderlinge verhoudingen tusschen pa troons en werklieden moeten gegrond zijn op wederzijdsche erkenning en liefde; dan ontstaat er contact tusschen arbeid en arbeidgevors. Spr. betoogende dat de arbeiders het recht hebben zich uit te spreken, uitte den wensch dat zij daartoe een wettig orgaan zouden bezitten en bepleitte de instelling van Kamers van arbeid. Ten slotte vatte hij zijn uitvoerige rede te zamen in den wensch, dat onder de vreeze des Heeren licht zou worden gebracht in de duistere verhoudingen der heden- daagsche maatschappij Nadat de heer Boonstra ongeveer aldus zijn rede had ten einde gebracht, dankte hem de heer M. Woensdregt, president van de betrokken afdeeling van „Patrimonium", voor het leerrijk woord dat hij tot de vergadering had gesproken, en zette deze spreker verder het doel en den werkkring van „Patri monium" uiteen, om vervolgens te ein digen met eene opwekking, in ruimen getale tot deze werkliedenvereeniging toe te treden. Yan de gelegenheid tot debat, die daarna door den President gegeven werd, wenschte blijkbaar nie mand gebruik te maken. De President noodigde daarop den heer Boonstra uit de vergadering te scheiden, waaraan de spreker van den avond gevolg gaf door met psalmgezang en gebed de vergade ring te doen sluiten. Het mond- en klauwzeer is eergisteren uitgebroken onder het vee van de veehouders O. Doelman en A. van der Most aan de Hoofdstraat alhier. Dinsdag, 20 December aanst., zal ten half acht ure 's avonds, de heer dr. Bleek rode, uit 's-Gravenhage, in Musis Sacrum", in eene buitgengewone ver gadering met dames van het Departement Schiedam der Maatschappij tot bevor dering der nijverheid een voordracht houden over gioeilicht door gas en door electriciteit. Deze voordracht zal door hare actu aliteit zeker veel toehoorders lokken, te meer daar, zooals gewoonlijk, veel proeven haar zullen opluisteren. Het bestuur heeft bepaald, dat niet-leden kunnen worden geïntroduceerd tegen betaling van f0.50 en leerlingen van Hoogere Burgerschool en Gymnasium tegen betaling van f 0.25. Dames door leden vergezeld zijn vrij. Door de afdeeling Schiedam van den Ned. Bakkersbond is voor de noodlij- donde valcgenooten te Hamburg te zamen gebracht de som van f 141.75. In 't geheel werd voor de bakkers te Hamburg, die door het heerschen der cholera in hun bedrijf zooveel schade leden, in Nederland het bedrag van f2063 tc zamen gebracht. The Diamond Fields Advertiserte Kimberley, meldt de bekroning met gouden medaille van de gin van de firma Daniël Yisser Zonen, alhier, op de onlangs gehouden tentoonstelling te Kimberley. De persoon van J. Br., in een vorig nummer vermeld, heeft zich vrijwillig bij den commissaris van politie aange meld en is gisteren naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Bij Koninklijk besluit is gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-llolland dd. 21 Juni 1892, waarbij, met vernietiging van het besluit van Burg. en Weth. van Schipluiden van 24 Febr, te voren, alsnog aan het be stuur der Gereformeerde Vereeniging aldaar verlof is verleend om op een perceel binnen den afstand van 200 meter van de bestaande Hervormde Kerk een gebouw op te richten tot uitoefe van den openbaren eeredienst. De Minister van Waterstaat verklaart in de Memorie van Antwoord op zijn Begrooting, dat hij zeer spoedig na zijn optreden de herziening der Wet op de Rijkspostspaarbank ter hand heeft ge nomen. De verèischte overeenstemming met zijn ambtgenoot van Financien is verkregen en een Wetsonwerp heeft zijn Departemeut reeds verlaten, Afgescheiden van dit Ontwerp van Wet, is het vraagstuk der pensioen- verzekering bij de Regeering in onder zoek. Leidt dat onderzoek tot de inrich ting van een instelling van verzekering, dan zal gewis de Rijkspostspaarbank in deze diensten kunnen bewijzen. Nog meer beperking van den Zon dagsdienst der posterijen schijnt, volgens don Minister, niet gerechtvaardigd; in beginsel is reeds de Zondagsrust voor elk ambtenaar aangenomen, hetzij door een geheel vrijen Zondag toe te staan, om de 2 of 3 weken, of een gedeeltelijk vrije Zondag met indienststelling van hulppersoneel. Een gelukkig verschijnsel is het, dat de beweging voor Zondagsrust steeds meer en meer toeneemt, maar nog ge lukkiger verschijnsel is het, dat de ver eeniging tot bestrijding tegen „overdre ven" Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer achteruitgaande is. Het ledental dier vereeniging is over dit jaar 192 tegen 212 in het vorige jaar. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederland sch-In- dië, van 14 dezer, wordt de gouverno- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 694,351 pikols. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging ter bescherming van dieren heeft eon nota, betreffende de regeling van het veevervoer hier te lande, aan den minister van waterstaat aangeboden met verzoek, verbetering in den bestaan- den toestand te brengen. Spoedig zal bij de Kamer worden ingediend liet oneigeningsontwerp voor de verbindingsbaau te Rotterdam, die naar het advies van alle autoriteiten, om de stad zal worden gelegd, overeen komstig het plan van de H. IJ S. Maat schappij. Het baanvlak MaassluisHoek van Holland zal waarschijnlijk in 't begin van 1893 in exploitatie kunnen worden gebracht. De groote overeenkomst tusschen het geluid van de signaalhoorns der con ducteurs van de stoomtram en het geluid, dat de brandsignaalhoorns der politie te Rotterdam geven, heeft tot het besluit geleid de hoorns der stoomtramconduc- teurs door fluitjes te doen vervangen. De veearts, de heer J. Poels, heeft gister-morgen geconstateerd, dat ook onder de runderen van den veehouder J. L. aan het Kralingscheveer het mond en klauwzeer is uitgebroken. Naar de Msl. met veel genoegen ver neemt, heeft het Bestuur der Rotterdam- sclie Vereeniging voor Katholiek onder wijs een gift van f 1000 ontvangen van een weldoener buiten Rotterdam, die tevens 100 loten heeft genomen in de loterij der Vereeniging. Naar men verneemt, is de heer W. Molenbroek, architect te Rotterdam, be noemd tot bestuurder der maatschappij tot exploitatie van bouwgronden „West zeedijk" aldaar. Door de politie te Delft is aangehou den J. W., oud 40 jaar, smid, zonder vaste woonplaats, wiens opsporing en aanhouding is verzocht in 't Algemeen Politieblad. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht tot 't ondergaan van de hem opgelegde hechtenisstraf. Te Delft doen zich thans zeven ge vallen van typhus voor. Ongeveer twee jaren geleden werden uit de kerk te Klein-Zundert verschil lende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Ook in andere omliggende plaatsen werden kerkdiefstallen ontdekt, zonder dat het aan de politie mocht gelukken, de schuldigen in handen te krijgen. Eindelijk echter is men er in België in geslaagd enkelen aan te hou den, en thans blijkt dat al de diefstal len werden bedreven door eene goed ingerichte dievenbende, bestaande nit niet minder dan 26 personen, waarvan er 24 gebracht zijn voor de jury te Tongeren Zij worden beschuldigd van te hebben deelgenomen aan tientallen van diefstallen in kerken en particnliero woningen. De meesten der beschuldigden heb ben reeds eene volledige bekentenis af gelegd. Toch zal het op 5 dezer aan gevangen geding nog enkele weken duren, aangezien vele getuigen zijn opgeroepen. Volgens de mededeeling der getuigen te Zundert en de bekentenis der beschul digden, zou de diefstal te Klein-Zundert gepleegd zijn door den hoofdman der bende en drie zijner medeplichtigen. Uit Mijdrecht meldt men van 13 December aan de N. 11. Ct. Bij den veehouder T. H. alhier, werd heden nacht ingebroken: door het in drukken van eene ruit werd toegang tot de woning verschaft. Een ham en ongèveer f2000 werden ontvreemd. De man en vrouw, bejaarde lieden, hebben niets vernomen. Hoewel de daders on bekend zijn, zoo heeft de politie toch eenige aanwijzigingen. PERNIS, De grindwegen in deze gemeente zijn thans door straten ver vangen en daardoor is in eene groote behoefte voorzien. Ondanks daaraan verbonden kosten, behoeft de belasting niet verhoogd te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2