Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ISureau ^oogstraat 817. DE OMNIBUS. 15de Jaarg. Zaterdag 17 December 1892 No. 4484. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton- PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. rniTïïi 111 lil I Iiin ;t mi lim lii niTi ui ii 11 i m t m n^timmmiiiiiiii 11 imiimn nuiïïti Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 16 December '92. De muntconferentie te Brussel heeft haren arbeid ten einde gebracht. Het uit te brengen rapport is gisteren dooi de daarvoor benoemde commissie vast gesteld. Na de verschillende overwe gingen voor ei. tegen de voorstellen der heeren Gouldsworth Tietjen en Allard met de amendementen der heeren Fa- ville, Forsill en Sainctelette uiteenge zette hebhen, komt de commissie tot de slotsom dat aangezien de conferentie nog geen uitspraak heeft gedaan over het vraagstuk in het algemeen, de com missie ook niet gelooft zich te moeten uitspreken in eenigen zin over de ver schillende voorstellen, noch te moeten in overweging geven eene beslissing ten aanzien der aanhangige munt-theoriën. Het laat zich aanzien, dat er in de Duitsche pers weder een hevige strijd zal ziju naar aanleiding van het bericht \fan den Figarodat „de wapenfabriek van Löwe te Berlijn in den winter van 1886, toen Boulanger minister van oor log was, aan deze aangeboden heeft, hem de machineriën te leveren, noodig voor het maken der nieuwe Lebel-ge- weren."' De Berlijnsche bladen welke naar aanleiding van dit bericht dade lijk bij hem om inlichting aanklopten, ontvingen van hem een schrijven, waarin hij toegeeft in November 1886 machi nerieën enz. voor het vervaardigen van wapenen te Parijs te hebben aangeboden, doch in dien tijd hield zijne fabriek zich alleen bezig met het maken van machine rieën. Met het vervaardigen van ge weren voor de Duitsche regeering is zij eerst in 1889 begonnen. Boulanger antwoordde overigens in het geheel niet op de voordracht. Hadden wij toen, zegt i) i. „Plaat--, asjeblieft," riep de conducteur, een oude, babbelachtige snorrebaard, en lang zaam tolde de omnibus langs den boulevard St. Germain op de hoogte van het ministerie van oorlog. Het was 6 uur 's avondseen Zaterdag avond in Februari, terugkomen van het vele volk uit de „Bon-Marché," dat alle klanten kennen, evenals de bewoonsters van den bou levard Pereire, de avenue Villiers en het kwartier Monceau. Op de veertien binnen plaatsen iu den wagen zaten dertien dames en vrouwen, samengepakt tusschea hoopen doozen en prullen, gewikkeld in pelsen en boas, zoodat men slechts half bevroren neu- Löwe voorts, van Frankrijk een opdracht ontvangen, dan zou het Duitsche rijk daardoor geenerlei nadeel hebben ge leden, wel echter zou het voordeel ge weest zijn voor de geheele Duitsche industrie, dat de Amerikaansche con currentie (op het stuk van machinerieën en werktuigen voor het maken van wapenen) ook verdreven ware geworden uit Frankrijk, het eenige land van Europa, waar zij zich, dank zij de eigen aardige politieke verhoudingen, nog kon handhaven. De Vosttische Zeitung en het Berliner Tageblatt hebben deze zelfverdediging van Löwe opgenomen zonder meer de National-Zeitung daarentegen voegt er bij wij moeten zeggen, dat wij eene in November 1886 naar Parijs gezon den aanbieding voor het leveren van machinerieën voor het vervaardigen van wapenen zeer onbehoorlijk vinden. Het was de tijd van den parlementairen strijd over de septenaats-voorstellen in den Duitschen Bijksdag. De Duitsche regeering was toentertijd van meening dat Boulanger het plan had Duitschland den oorlog aan te doen. Ook indien de directie der fabriek van Löwe, in overeenstemming met de oppositie tegen genoemde voorstellen, deze opvatting der Duitsche regeering niet deelde, had zij toch beter gedaan met een derge lijk aanbod aan den toenmaligen Fran- schen minister van oorlog achterwege te laten. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs verzocht gisteren Brisson verde diging van het voorstel-Pourquery de Boisserin, om aan de enquête-commissie rechterlijke bevoegdheid toe te kennen. Daarentegen verlangde Bourgeois, de verdaging bestrijdende, dat het voorstel verworpen zou worden. Bibot drong aan op eenheid en samenwerking der repu blikeinen in het hoog belang der repu bliek Levendige toejuichingen). Jumelle bestreed het voorstel-Pourquery Provost de Launay zeideop de bank der minis ters zit een man die gedeeltelijk de verantwoordelijkheid draagt voor de Panama-zaak; dat is de minister van zen van allerlei afmetingen zag. Het was vreeselijk koud, die koude, waarbij de jon gens op een galop gaan loepen, om warm te worden, en de politie-agenten op de hoeken der straten zicli in de armen slaan. Hoewel men op elkaar zat als sardijnen iu een blikje, bevroor men toch, half„Chambre des dépu- tésHotel der Invaliden, de Grns-Caillou, Militaire schoolNiemand uitstappen Voor uit, plaats, asjeblief." Na een kleine holte op de „Quai d'Orsay" hernam de omnibus zijn weg, en reed men dwars over de „Place de la Concorde." Met moeite kon men de portemonuaie uit den zak halen. Onophoudelijk hoorde men „pardon, juffrouw," daar onwillekeurig door het enge gedrang, zijde- en ribbenstooten werden uitgedeeld. „Oh, God, mijn portemonnaieHebt gij ze niet, Gabrielle „Wel neen, mama „Dan ben ik bestolen, of wel mijn porte monnaie is in de „Bon Marché" blijven lig gen Ik meen me zoo iets te herinneren." Alle hoofden waren nieuwsgierig gericht naar de dame, die zoo luide sprak, en de con ducteur kwam dadelijk tusschenbeide, terwijl hij ruw zeide oorlog Met groote levendigheid liet dezelfde spreker zich verder uit over gedecoreerde lieden, die tusschenpersonen waren in de Panama-zaak. De Freycinet (minister van oorlog) verdedigde zich, en zeide dat Cornelius Hertz gedecoreerd was op aanbeveling van geleerden, we gens zekere proefnemingen op weten schappelijk gebied. Bourgeois bestreed vervolgens uit naam der regeering het overgaan tot de behandeling der artikelen van het voorstel-Pourquery, waardoor het gezag der ministers verminderd zou worden. Brisson verklaarde, dat de com missie hare gisteren genomen beslissing handhaafde (Beweging.) Het voorstel- Pourquery moest worden aangenomen. Bibot verdedigde de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen de regeering en de commissie. Hetgeen Brisson had gezegd, beschreef hij als niet verzoenings gezind. Als de regeering valt, zou Brisson het gezag kunnen aanvaarden. Ten slotte werd het voorstel om over te gaan tot het behandelen der artikelen, verworpen met 271 tegen 265 stemmen, waarna de zitting opgeheven werd, te midden eener groote beweging. Volgens bericht uit Madrid is het nieuwe Spaansche ministerie thans com pleet. Cervera, kapitein ter zee, heeft na lang aarzelen de portefeuille van marine aangenomen. Ook zijn een vijf tal onder-staatssecretarissen of vice- ministers benoemd. Salmeron, die Maan dag nadat het decreet waarbij de Cortes voor onbepaalden tijd (dus niet tot 1 April) verdaagd werden, was voor gelezen op de gebruikelijke kreten Viva la Iteyna viva el Bey tot twee maal toe op de meest uitdagende wijze met een krachtig nJ iva la Repuhlica antwoordde, zou deswege door den Voor zitter der Kamer vervolgd worden. Beeds was tot zijne gevangeneming be sloten, toen volgens BI Dia Sa- gasta persoonlijk tusschenbeide kwam, om zulks te beletten. Waarom? Wel, omdat hij in zijne regeeringsmeerderheid de republikeinen niet missen kan. 'tls een publiek geheim dat hij, alvorens het minister-presidentschap te aanvaar- „Ileb je ge^n geld?" ..Mijnheel, ik heb mijn beurs, waarin ruim honderd francs waren, verloren, ik woon hier vlak bij in de avenue "Villiers. Zoo spoedig ik thuis ben, zal ik het geld laten bezorgen." „Onmogelijk, juffrouw, u moet uitstap pen." De omnibus hield op aan de „Champs- Elysées," en de conducteur wilde de geschie denis aan den chef vertellen, toen ik hem op een toon van gezag toesprak „'tls in orde, vooruit." De conducteur kent mij, ongetwijfeld zeer verwonderd over mijn onverwachte tusschen- komst, gaf hij het signaal tot vertrek en langzaam scharrelde de omnibus naar de „"Rue royale." Dat alles was gebeurd iu miuder dan één minuut tijds, en in het schemerdonker had ik nauwelijks moeder en dochter kunnen zien. „Het is een nieuw consigne, mevrouw," zei ik, de maatschappij weigert elk crediet aan de passagiers, maar u zult me wel het genoe gen willen doen u het verdriet te kunnen be sparen nu te moeten uitstagen." Hetgeen ik aanbood, was het natuurlijkste van de wereld, maar ik moest toch heimelijk den, zich verzekerd heeft van den steun der gematigde republikeiuen of zooge naamde possibilisten, en men zegt zelfs dat hij aan Castelar aanbood, een of twee possibilisten in het Kabinet op te nemen. Castelar had daar in begin sel niets tegen, maar achtte eene voor afgaande verklaring in de Cortes noodig en zal dus tot na de heropening der Kamer wachten. Het Kabinet heeft intusschen een moeielij ke taak om buitens lands nieuwe handelstractaten te sluiten en binnenlands de allerwege heerschende misnoegdheid weg te nemen, en tevens bij zijn eigen liberale partijgenooten de zwenking naar links en zijne aanslui ting bij de uiterste republikeinsche lin kerzijde te vergoeilijken. De geruchten betreffende een wijzi ging van het Itallaansche ministerie hou den aan. Er zouden onderhandelingen aangeknoopt zijn tusschen Giolitti en Zanardelli met de bedoeling het Kabinet krachtiger te maken door een paar leden der radicale partij er in op te nemen. Men hoopt, dat Crispi het ministerie na eene dergelijke verandering zal willen steunen. Door vele leden der oppositie wordt Crispi evenwel aange spoord openlijk tegen de Begeering op te treden. De dagbladen Pangoio en Fan- fulla bevestigen het gerucht, dat er veranderingen in het ministerie op han den zijn. Volgens den Standard zal prins Fer dinand vorst van Bulgarije, in het hu welijk treden met prinses Helena, doch ter van den graaf van Parijs. Het wets ontwerp door de Bulgaarsche regeering ingediend betreffende eene zoodanige wijziging der Grondwet, dat de kinde ren van den Vorst den godsdienst der ouders mogen belijden en dus de Kroonprins katholiek mag zijn, is door de nieuwe Sobranje met eene vol strekte meerderheid aangenomen. Het als half Aziatisch en Barbaarsch ge scholden Bulgarije geeft hier dus een lesje van verdraagzaamheid aan Bumenië. Nog i s besloten, dat Bulgarije eenige oorlogsschepen zal doen bouwen. lachen bjj de gedachte, dat daar elf dames zaten, die er geen van allen aan gedacht had den in dit geval te helpen. O, die vrohwen „Mijnheer, ik bedank u zeer en neem uw beleefd aanbod gaarne aan. Mag ik uw adres ook weten, ten einde deze schuld te kunnen voldoen Ik had den conducteur betaald, deze gaf mij twee plaatskaartjes, die ik als in gedachte aan de jonge dame overreikte, die ze blozend aannam. „Och mevrouw," zei ik, „'tis zoo'n klei nigheid, geef bjj gelegenheid het geld aan den eersten den beste arme, die u tegen komt." „Maar, mijnheer, ik verzoek u" Nu moest ik wel toegevenop de Made leine steeg ik uit, reikte mija kaartje over en verliet beleefd groetende het gezelschap. (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1