Land- en Tuinbouw. GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. Keulen. Parijs. Zeetijdingen Wekelijkseh Handeisoverzicht. Berliin.tR°gge' pee. 30150 32.— 15.75 13.90 48.10 47.50 13.50 13.60 22.50 21.625 Va kil°- is om daarvoor de plannen te ontwerpen, maar ik wensch er wel op te wijzen dat men bij de benoeming van een hoogleeraar trachten moet een alleszins deskundig persoon aan de Poly technische school te verbinden, grondig bekend met het fabriekswezen. Mag ik, na dit in het midden gebracht te hebben, tot den Minister van Binnenlandsche zaken de bescheiden vraag richten, op de zoo even gedane vragen om /.spoedige voorziening een bevredigend antwoord te willen geven De heer Van der Borch van Verwolde voegde zijnerzijds daaraan nog het volgende toe In aansluiting aan den vorigen geachten spreker, wensch ik ook een enkel woord in het midden te brengen, om het door den ge- achten afgevaardigde aan Zijne Excellentie, den Minister gedane verzoek krachtig te onder steunen. Het is een algemeen ^bekend feit, dat de meeste takken van nijverheid hier te lande in kwijnenden toestand verkeeren. Directe be scherming dier takken van nijverheid is van deze Regeering niet te verwachtendaaren tegen vertrouw ik, dat zij haren indirecten steun daaraan niet zal onthouden. Nu is de kennis der bacteriologie en aanverwante vak ken noodzakelijk, ja zelfs onmisbaar geworden voor vele industrieën, onmisbaar voor goede fabricage van azijn, indigo, suiker, bier, onmis baar ook voor de gistfabricage. De eenige leerschool voor onze aanstaande industrieelen is de Polytechnische school te Delftzooals reeds door den geachten afgevaardigde uit Delft is medegedeeld, wordt in art. 39 der wet van 3 Mei 1863 duidelijk gezegd, dat de Polytech nische school bestemd is voor de opleiding van industrieelen en technologen. Dat dus een hoog leeraar in de bacteriologie aan die inrichting zeer noodig is, ligt voor de hand. Eene vereeniging van industrieelen te Schie dam richtte dan ook onlangs een eerbiedig verzoek aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlaudsche Zaken om aan de Polytech nische school eed hoogleeraar in de bacterio logie te willen aanstellen, ook in het belang der nijverheid. Nu de concurrentie zoo zwaar wordt en de nijverheid zulke moeilijke dagen doorleeft, meen ik gerust een beroep op den Minister te mogen doen, om door de aanstel ling van een hoogleeraar in de bacteriologie aan de Polytenische school de gelegenheid te openen voor onze aanstaande industrieelen denoodige kennis op te doen in een vak, dat ir^he buitenland reeds met zooveel voordeel beoefend wordt, waardoor reeds zulke gunstige resul taten zijn verkregen. Ik vertrouw dan ook, dat Zijne Excellentie doordrongen zal zijn van de noodzakelijkheid, om een leerstoel in de bacteriologie aan de Polytechnische school op te richten en den geachten afgevaardige uit Delft en mij een bevredigend antwoord zal willen geven op de door dien afgevaardigde gedane vraag, welke vraag ik gaarne oudersteun. In antwoord aan beide sprekers werd dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende opgemerkt. Het gemis aan bacteriologisch onderwijs aan de Polytechnische School te Delft wordt sedert jaren gevoeld. Sedert lang had de Regeering het voornemen om daaraan tegemoet JJte komen. Het zoude reeds geschied zijn ware het niet dat daartegen tweëerlei bezwaar bestond. In de eerste plaats kon de Regeering en kan zij op dit oogenblik nog niet Beschikken over de noodige onderwijskrachten om dezen leerstoel aan de Polytechnische school op waardige wijze te bezetten. En vervolgens zoude de vervulling van dien leerstoel binnen korten tijd de stich ting met zich brengen van een kostbaar bac teriologisch laboratorium. De vervulling van dezen laatsten eisch zonde wel het zwaarst op de staatsbegrooting drukken. Maar ik zou er niet tegen opzien om de noodige gelden aan te vragen, kon slechts aan de andere voorwaarde op behoorlijke wijze worden voldaan en voor dezen leerstoel de in elk opzicht geweuschte man worden aangewezen. Tot antwoord op de door de geachte afgevaardigden uit Delft en Schiedam gedane vraag, kan ik daarom slechts de toezegging doen, dat, zoodra de regeering zich zal zien in staat gesteld, om den leerstoel voor de bacteriologie aan de Polytechnische school op waardige wijze te bezetten, eene aan vraag van de daarvoor noodige gelden aan de Staten-Generaal zal worden gedaan Na dit antwoord van den Minister werd door den heer Van de Velde nog opgemerkt, dat hjj uit 's Ministers woorden afleidde dat het door hem bedoelle onderwijs moet gegeven worden en dat de Minister van zijn kant alle pogingen in het werk zal stellen om daarmede zooveel mogelijk spoed te maken. Wij hopen, dat de Minister aan hetgeen hij aldus heeft toegezegd, ook werkelijk gevolg zal geven. Het vinden van een geschikt persoon voor bedoeld onderwijs zal toch niet tot de onmogelijke zaken behooren. Vertrouwen wij dan dat reeds by volgende begrooting deze gewichtige zaak haar beslagzal hebben gekregen. Suiker. Beetwortel. De markt ver keerde deze week met afdoeningen per Dec. tot f 163/4 a 7/s. Op kalmere bui- tenlandsche berichten verflauwde ook hiel de stemming en werd ten slotte Dec. tot 1* 1634 vergeefs geboden. Geraffineerd stil. Specerijen. NootenFoelie in goede stemming. Zanzibar Nagelen, na de rijzing der vorige week weder iets kal mei gestemd, daar ltoopers zich op de erhoogde prijzen terugtrokken. Peper prijshoudend, doch was de omzet op termijn dezer week van minder betee- kenis en bedroeg die slechts G00 balen. Voor late maanden liepen de notceriu- gen gaandeweg iets op. T h e e. Ordinaire soorten China iets vaster gestemd overigens bleef de markt onveranderd. R ij s t in kalme stemming. Afgedaan werden 280 bn. Java, ex Jason en Bellerophona. V ruchten. Aangezien geen enkel artikel zich in eenige beterschap van belang mocht verheugen, bleef de afzet over liet geheel middelmatig. Krenten stil. Tot lagere noteeringen werd aan geboden, doch was maar schaarsch te plaatsen. Rozijn onveranderd kalm, zeer weinig attentie. Sucade. Tot lagere prij zen werd iets in oud gewas verhandeld, Ingevolge de lagere noteeringen wordt meer vraag verwacht. Appelen vast, goede qualiteit gevraagd, doch schaarsch aangeboden, noteeringen onveranderd. Vijgen weinig attentie. Pruimen vast. Amandelen vonden tot iets lagere no teeringen voor stoomend geen attentie. T a b a k. Gedurende deze week kwa men 53 kn. Ohio Seed leaf tot afdoening, terwijl de afloop der doze week gehouden e inschrijvingen en veiling bereids werd medegedeeld. Het mond- en klauwzeer is te Schip luiden nog geconstateerd bij de land bouwers L. v. Paassen (ruim 70 stuks vee), A. Roeling (31 stuks), D. v. San ten (9 stuks) en in den tweeden stal van A. llofsteede sedert het detachement is opgeheven. Toegepast worden de art. 17 en 19 der wet. De vlekziekte onder de varkens is geweken en de ontsmetting heeft volgens de wettige voorschriften plaats gehad. Tc Venlo heeft gisterenavond de districts-veearts uit Roermond het mond en klauwzeer vastgesteld op eenen stal, waar verscheidene beesten bij elkander gebracht waren om als verkocht af to leveren. Dientengevolge zullen lieden al de stallen, in do verschillende dorpen, van waar dat vee is geleid, door gemel- den veearts geïnspecteerd worden. Rotterdam, 19 December. Koffie. De markt bleef voor dis ponibel kalm gestemd met weinig omzet do noteeringen kwamen op 56 c. voor goed ord. Java en 47ij2 c. voor Santos. Termijnen Santos liepen begin dezer week iets terug om later weder te stij gen, en sluiten op de voorjaarsmaanden ca. 'A c. en latere maanden ca. 1 a l'/2 c. hooger dan de vorige week. Uit de eersso hand weixlen afgedaan 28G8 bn. Java en 29 bn. Afrika. Yan tijd tot tijd en eigenlijk om de zes maanden verschijnt voor de Parij- sche rechtbank een weldoorvoed per soon, met een vroolijk uiterlijk en aan gename en beleefde manieren. Deze heer heeft niet minder dan 28 ver oordeelingen ondergaan voor 28 gelijke misdrijven. Hij beeft het volgende mid del van bestaan gevonden. Hij treedt een restauratie biunen en bestelt een goed diner, met fijnen wijn, sigaren enz. Als liet op betalen aankomt, ver toont hij zijn leege zakken en verzoekt den restaurateur hem naar het politie bureau te brengen. De rechtbank ver oordeelt hem tot G maanden gevange nisstraf, en nauwlijks ontslagen, begint hij hetzelfde kunstje. Hij is nooit langer dan 48 uren in vrijheid, en dan nog alleen omdat de eerste restaurateur, bij wien hij het kunstje beproeft, het niet de moeite waard vindt hem te doen oppakken. De veroordeelde werd dezer dagen veroordeeld tot zijne gewone zes maan den, voor een diner van 94 francs, dat hij zonder betaling had genotenTegen den zomer, als de jonge groenten er zijn, komt hij weder vrij. De Ben Donra een viermaster, tehuis behoorende te Glasgow, die San Fran cisco den 22 April verliet met een lading graan voor Engelaud, en waarvan sinds niets meer gehoord werd, is op Lloyd's register als vermist geboekt. Het schip had een equipage van 24 man. Volgens bericht uit Padua is het gedenkteeken voor Galilei, dat in den voorhof der universiteit was opgericht en pas don Sen December was onthuld, door eene baldadige hand grootendeels vernield. Een vrek die dezer dagen te Cara cal, een plaatsje in Roumenië, stierf, zonder zijne vrouw een rooden duit na te laten, had haar voor zijn dood doen zweren dat zij hom in de oude jas zou doen begraven, die hij altijd droeg. De vrouw had nauwelijks geld genoeg voor de begrafeniskosten maar een kennis, wien zij den vreemden wensch van den overledene mededeelde, kreeg achter docht en ried haar aan, de jas te onder zoeken. Zij vond er f 15.000 aan bank papier in De stationschef van het Engelsche station Dumball hij Bridgewater en zijn vierjarig dochtertje zijn Woensdag-och tend door een sneltrein gedood. Het meisje stond op de rails naar een trein te kijken, die juist het station had verlaten en de vader liep de rails over naar het perron, toen hij den sneltrein zag aankomen. Hij vloog op zijn kind toe om het van de baan te trekken, doch nu werden beiden door den trein gegrepen en in stukken gesneden. Eene ingezetene van Bladel had de booze gewoonte zijn gade nog al eens te lijf te gaan. Dit schijnt verleden week meer dan eens geschied te zijn. Vrijdag, niettegenstaande de winter sneeuw had hij zijn vrouw buiten ge sloten, doch loontje kwam om zijn boontje toen de man 's avonds laat min of meer aangeschoten thuis kwam, had hij zijn sleutel verloren. Daar stond hij in de sneeuw, bibbe rend van kou en untevredenheid. Zijn vrouw was in logies hij een buurman. Eensklaps neemt hij een kloek besluit loopt achter zijn huis, klimt op het dak, verwijdert een paar pannen en laat zich, met de beenen vooruit, naar beneden zakken, 's Zaterdags bleef de deur ge sloten. De vrouw moede van 't wach ten, ging de grenzen over naar Turn hout, waar familie van haar woont. Intusschen ziet men den man niet meer, ook Zondag niet. Vruchteloos zoekt men naar hem.Doch Maandag werd zijn lijk gevonden, hangend met de kin op een panlat. Bij 't naar beneden glijden was de overjas den ongelukkige over het hoofd geschoten, en het slacht offer, zonder in staat te zijn zich te helpen, was in dien benarden toestand biijven hangen en had op deze ongeluk kige wijze den dood gevonden. Om kippen in het koude jaargetijde gezond te houden, wordt aanbevolen een stukje aluin, ter grootte van een erwt, in het drinkwater te doen.'s-Mor- gens geve men warin eten en 's-middags eenig hard voer zooals maïs, boekweit vermengd met rijst en gerst. Gedurende een op oen orkaan gel ij- konden sneeuwstorm is de schoener Stanley op Maaholm bij Langefund (Noorwegen) gestrand en uit elkaar ge slagen. De geheele bemanning heeft zijn graf in de golven gevonden. Het lijk van den kapitein is aan land gespoeld Bij Tarugerne (bij Arendal) is de schoener Tyrl gestrand en uit elkaar geslagen. De kapitein redde zich op een plank, de overige zes man der equi page verdronken. BEURS TE SCHIEDAM, 19 Deo. 1892. Moutwijn, f8.50. Verhandeld: f8. Stemming: zeer vast. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniging f 1.50. April/Mei I„ Mei/Juni Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit. Dec. Jan ./Feb. 17 Dec 133.50 134.25 New-York. Maïs Amsterdam. 16 Dec. 0.51 Val 19 Dec. 135.50 135.— 30^30 31.70 15.75 13.90 48.25 47.50 13.50 13.60 21.875 21.50 17 Dec. 0.501 A 17 December. Rogge op levering lager; per Maart f 124; per Mei 1121. 19 December. Rogge op levering, vaster; per Maart f124, 125; per Mei f 122, 123, 124, 123, 122. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 17 Dec. 4.08 M. 19 Dec. 3.68 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06 Disconto 3 pCt. Farijs - 48.02>/2 2»/, Antwern. - 47.90 2V« Schiedam, 18 December vertrokken, s.s. Orconerakapt. 11. Dusing8 naar Bilbao 19 December aangokomen. s.s. Mars, kapt. L. W. Binkhorst, van Beval. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 19 December. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 263 vette runderen, magere dito, 89 vette en graskalveren, nuchtere kal veren,368 schapen of lammeren, 568 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 74 c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 56 a 62 c., kalveren lste qual. 97Vï c-i 2de qual. 8272 a 871/. c. per kilo. schapen lste qual. 55 c., 2de qual. 45 c., alles per kilovarkens lste qual. 24 a c., 2de qual. 23 a c. 3de qual. 22 a c., licht soort 22 a 23 c. per Zeeuwsclie eieren f 5,75 a 6,Over- maassche dito f 6,a 6,20 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 25,a 27,50 per 50 kilo. Aan voer 7 partijtjes. Handel traag. Aardappelen. Westlandsche klei-f a ,Overmaasschejammen tl.70 a 1.90, Zeeuwsclie jammen fl.50 a 1.70, dito blauwe fl,30 a 1,40, poters f0.80 a fl.Geldersche blauwe fl.40 a 1.50. VEEMARKT TE LONDEN. 19 December. Er werden aangevoerd 1000 runderen, 6000 Schapen, 45 Kalveren en 115 Varkens. Men noteert: Runderen 2/4 a 4/9, Schapen 3 8a 5/6, Kalveren 2 '6 a 5/0 enVarkens 3/4 a 5/0 per steen. ROTTERDAM, 19 December. Bui tenlandse he Granen eer iets beter. Gerst per 2000 kilo voer f 102 a 105 Borkweit Amerik. ruimer aangeboden Boekweitgrutten. Libau ruimer aan geboden. Mais per 2000 kilo: Amerik. Mixed f124 a 127, dito dito langs zeeboot f121 a 122. Cinquantin 129 a 130. In publieke veiling is ver kocht ca. 100 last rogge alhier van Braila aangebracht per stb. Amalia Vlassopo'ulo en in lichters overgeladen f125 tot f127 per 2100 ko. uit lich ters te ontvangen, contant tegen volg briefje en met bijbetaling van lpCt veiling- en registratiekosten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3