Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Woensdag 21 December 1892 No. 4467. bureau hoogstraat (5 317. Encyclieken van Z. H. Leo XIII BISSCHOPPEN HET VOLK VAN ITALIË. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN f 0.60 - 0.10 Van 1 6 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. I. Omtrent deze beide gewichtige ency clieken ontleenen wij aan het Centrum het volgende In zijne encycliek aan de bisschoppen wijst de H. Vader op den feilen strijd, dien de Italiaansche vrijmetselarij der Kerk aandoet en die een steeds scher per karakter verkrijgt. De sekte is als een pest in alle plaatsen doorge drongen zij werpt zich op in alle staats instellingen, om daardoor, evenals elders geschiedt, aan het katholieke volk van Italië den godsdienst te ontnemen, die de oorsprong en de bron is van alle heil. Vandaar die eindelooze aanvallen, waardoor men het geloof tracht af te breken, vandaar die minachting voor en die wettelijke verdrukking van de wet tige vrijheid der Kerk. Men beweert dat de Kerk niet een volmaakte Maat schappij is, dat de Staat boven haar is geplaatst, en dat het religieuze gezag ondergeschikt is aan het burgerlijke. Uit deze valsche en verderfelijke leer vloeit allerlei kwaad voort en vooral die aanmatiging der burgerlijke bewind voerders, om tot zich te trekken wat tot de Kerk behoort. Zii beschikken over kerkelijke goederen en trachten wat niet het minst perfide is de lagere geestelijkheid voor zich te winnen. De Paus beklaagt er zich daarna over, dat winstbejag, of een verfoeilijke eerzucht een groot aantal katholieken tot de sekte der magonnerie doen toe treden en Z. H. doet derhalve een krach tig beroep op de bisschoppen, om hier tegen met kracht op te treden. Ook zijn er lieden, die zich laten overhalen de ondernemingen der vrijmetselarij te begunstigen, niet door ontaardheid, maar door zwakheid en gebrek aan doorzicht. Hier is van toepassing het woord van Paus Felix III„Men approuveert de dwaling, waartegen men zich niet ver zet, en men verdrukt de waarheid, welke men niet dient." Men dient don moed dier zwakke personen te ver levendigen, door heil er aan te herin neren, dat de kracht de handhaafster is au plicht en waardigheid. Ook moet men die lieden ter hulpe komen, die zich door onvoorzichtigheid in de armen der vrijmetselarij werpen en wier aantal zeer groot is. Zij laten zich verleiden door den schijn en door zekere voordeelen, welke in't verschiet worden gesteld. Krachtig moet derhalve wor den strijd gevoerd tegen de magonnieke sekte. Men moet haar het masker van het gelaat rukken en hare geheime plannen blootleggen. In de laatste maanden heeft men in geheel Italië een stem gehoord die met zekere ostentatie de bedoelingen der vrijmetselaren kenbaar maakte. Die lieden verlangen, dat men voor den godsdienst in de plaats stelle het naturalisme en zij noemen datde sociale hervorming Men beweert algemeen, zegt de Paus ten slotte in deze encycliek, dat de oude ijver voor het geloof der vaderen in Italië is verslapt. Misschien wordt dit niet ten onrechte beweerd en men vindt zeker meer vurigheid bij hen, die het geloof bestrijden, dan bij hen, die het verdedigen. ïutusschen hebben zij, die het goede willen, slechts te kiezen tusschei. een onafgebroken strijd en den ondergang. De moed der laffe en lauwe lieden moet worden opgewekt, de gezind heid der kloeken en dapperen bevestigd en daarbij bewerkt, dat allen met ter zijdestelling van alle verdeeldheid, in eenzelfden geest en met dezelfde dis cipline, ouder leiding der bisschoppen den strijd aanbinden. Met het oog op den ernst der zaak en de noodzakelijkheid van het afwenden der gevaren, dus eindigt te Paus, hebben Wij besloten Ons in een schrijven op directe wijze tot het volk te richten, en Z.H. verzoekt den bisschoppen aan dit schrijven de meest mogelijke open baarheid te geven. Wij laten hier deze tweede encycliek in haar geheel volgen Geliefde Zonen! Als wachter van het Geloof, waar aan de christen volkeren hunne zedelijke en burgerlijke (geestoFjkc en tijdelijke) verlossing verschuldigd zijn, zouden Wij aan een Onzer verhevenste plichten te kort schieten, indien Wij niet telkens en luide de stem verhieven tegen den goddeloozen strijd, waardoor men tracht, Geliefde Zonen, U den kostbaren schat des Geloofs te ontrukken. Door eene lange en smartelijke ondervinding ge leerd, kent gij de vreeselijke beproe vingen van dezen strijd en gij betreurt hem als katholieken en Italianen uit den grond uws hartenKan men in waar heid den naam en de gevoelens vati Italiaan bezitten zonder in opstand te komen tegen de beleedigingen, waaraan die goddelijke geloofsleer dagelijks bloot staat, een leer die de schoonste onzer glories is, die aan Italië den voorrang boven andere volken heeft verleend en in geestelijk opzicht aan Rome den schepter der wereld verzekerd en die in staat was om op de ruïnes van het heiden dom en der barbaarschheid het bewon derenswaardig gebouw der christelijke beschaving te doen verrijzen Zoo ook, kan men met hart en ziel katholiek zijn en met een onverschillig oog aanschouwen, dat in dit land, in welks schoot onze aanbiddelijke Ver losser den zetel Zijnor macht geplaatst heeft, Zijn leer wordt aangevallen, Zijn godsdienst gehoond, Zijn Kerk bevoch ten, Zijn Stedehouder gekneveld, terwijl intusschen zoovele zielen verloren gaan, die door Zijn goddelijk bloed zijn vrij gekocht en die de uitgelezen kudde van zijn schaapstal uitmaken En dat terwijl inmiddels een volk, dat Hem in negentien eeuwen altijd trouw was, is blootgesteld aan het voortdurend en hevig gevaar, dat geloof te verzaken en zich op een pad gedreven ziet vol dwaling en ondeugd, vol stoffelijke ellende en geestelijke verworpenheid Tegelijkertijd gericht tegen het hemel- sche vaderland en dat hier op aarde, tegen den godsdienst onzer Vaderen en tegen eene beschaving, die zij ons met den glans van zooveel kunst en weten schap hebben doen erven, is die krijg, waarvan Wij spreken, gij begrijpt het, Geliefde Zonen, dubbel snood en straf baar èn als eene beleediging der rnensch- heid èn als de schennis der Opperste Majesteit. En waar zou die oorlog voornamelijk anders bewerkt worden, dan bij de sekte der vrijmetselarij waarover Wij breedvoerig gesproken hebben in de encycliek Humanum genus van den 20sten April 1884 en in die van een jonger datum den 15den October 1890, gericht tot de bisschoppen, de geestelijkheid en het volk van Italië Door deze beide brèves hebben Wij der vrijmetselarij het masker afgerukt, waarachter zij zich voor de oogen des volks verbergt en Wij hebben haar vertoond in haar naakte wangestalte, in haar duistere en verderfelijke handelingen. Wij zullen Ons voor heden bepalen, hare betreurenswaardige uitkomsten te overwegen ten opzichte van Italië. Im mers, sinds de vrijmetselarij sedert lang onder het schoonschijnend mom eener philantropische vereeniging en hulpvaar dige vriendin des volks in ons schoon land geslopen is en ten slotte door middel van samenzwering, omkooperij en geweld Italië en Rome zelf beheerscht, voor hoeveel wanorde en onheilen opende zij een deur in een tijdsverloop van ruim een dertigtal jaren. In zulk een kort tijdsbestek is ons vaderland getuige geweest van veel kwaad. De godsdienst onzer vaderen is het mikpunt geworden van allerlei soort verdrukking en men jaagt daarbij het verfoeilijke doel na, het naturalisme te stollen in de plaats van het Christen dom, den eeredienst der Rede in de plaats van den eeredienst var het geloof, de zoogenaamde vrije moraal in de plaats van de katholieke moraal, den vooruit gang van het stof in de plaats van dien des geestes. Tegenover de heilige leerin gen en voorschriften van het Evangelie, predikt men revolutionnaire stelsels en wetten, en tegenover de katholieke we tenschap en het katholieke leven stelt men een atheïstisch onderwijs en een ellendig realisme. De tempel des Heeren is overweldigd door de confiscatie der kerkelijke goederen heeft men het groot ste deel weggenomen van het voor de geestelijke bediening noodwendige erf goed en door de lichting der seminaristen, heeft men het aantal bedienaren van den godsdienst verminderd tot beneden de grens der uiterste noodzakelijkheid. De toediening der Sacramenten heeft men nog niet kunnen verhinderen, maar men tracht toch reeds door allerlei middelen het burgerlijk huwelijk en de burgerlijke begrafenis ingang te doen vinden. En al is men er tot dusver nog niet in geslaagd, om der Kerk de opleiding der jeugd en het beheer der liefdadigheids instellingen uit de handen te nemen, door aanhoudende pogingen streeft men er naar alles te „verwereldlijken", m. a. w. het christelijke cachet overal te doen verdwijnen. Geen middelen worden ook ongebruikt gelaten, om de stemmen der katholieke pers, die men nog niet heeft kunnen verstikken, in discrediet te brengen en verdacht te maken. En welk een partijdigheid, welk een tegenstrijdigheid bij al deze aanvallen op den katholieken godsdienst! Men heeft kloosters en geestelijke instellingen gesloten en men laat vrijelijk de ma§on- nielie loges in aantal toenemen. Men verkondigt het recht van vereeniging, en de rechtspersoonlijkheid, waarvan vereenigingen van allerlei aard ge bruik en misbruik maken, wordt gewei gerd aan godsdienstige genootschappen. Men predikt de vrijheid van eeredienst en de hatelijkste onverdraagzaamheid en kwellingen worden niet gespaard aan den godsdienst der natie, waaraan men toch een bizonder recpect en een bi- zondere protectie verschuldigd is. Ten opzichte van de waardigheid en onafhan kelijkheid des Pausen heeft men de meest fraaie beloften afgelegd, maar gij ziet aan welke beleedigingen Onze per soon dagelijks is blootgesteld. Yrij spel wordt gelaten aan manifestaties van aller lei aard. Waar het echter de een of andere katholieke demonstratie betreft, is men er terstond bij, om ze te ver bieden of op andere wijze te verhinderen. In den boezem der Kerk moedigt men het schisma, den afval, het verzet tegen de wettige overheid aan; de godsdien stige geloften en vooral de gehoorzaam heid der religieuzen worden gelaakt als in strijd met de menschelijke vrijheid en waardigheid maar van den anderen kant iaat men ongestraft goddelooze vereenigingen bestaan, die hare leden binden door schuldige eeden en zelfs voor de misdaad een blinde en algeheele ge hoorzaamheid eischen. 20 December '92. Naar aanleiding van het bericht dat te Petersburg het antwoord van Duitsch- land op de jongste Russische uitlating o ver de Duitsch-Russische onderhandeling zou ingekomen zijn, wordt van goed onderrichte zijde gemeld, dat er tot dus verre van het ter sprake brengen van den materieelen inhoud der jongste Rus sische voorstellen niets bekend is. Berichten uit Madrid maken melding van eene groote opschudding in katho lieke kringen wegens de eergisteren aldaar plaats gehad hebbende inwijding eener eerste protestantsche kerk door den Anglicaanschen aartsbisschop van COURANT |MlllllllllllllilimilimillHiiMN AAN DE EN AAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1