Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau J>oog#traaf 317. 15de Jaarg. Vrijdag 23 December 1892 No. 4469. Encyclieken van Z. H. Len XIII BISSCHOPPEN HET VOLK VAN ITALIË. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. III. (Slot). Dat de huisvaders en huismoeders er zich voor wachten in hun huis en tot hun intiemen kring onbekende personen toe te laten of personen, die zij, wat het godsdienstige betreft, niet genoeg zaam kennen. Dat zij er zorg voor dragen, zich eerst zekerheid te ver schaffen, dat onder het uiterlijk van den vriend, den meester, den geneesheer of wien ook, zich niet een slimme hand langer der sekte verbergt. O, in hoe veel familiën dringt de wolf door onder de vacht van een lam Het is voorzeker een schoone zaak, in deze dagen die groote verscheiden heid van vereenigingen allerwegen met overvloedige vruchtbaarheid als uit den grond te zien oprijzen en zich te zien wijden aan allerlei sociale belangen. Men heeft werkliedenvereenigingen tot onderlinge hulp, voor levensverzekering en ter beoefening van wetenschappen, letteren, kunsten, en andere soortgelijke doeleinden. Wanneer zij zijn bezield door een goeden, zedelijken en gods- dienstigen geest zijn zulke vereenigingen ongetwijfeld van dezen tijd en stichten zij haar nut. Maar wijl het magonniek gif ook hierin is doorgedrongen en doordringt op bizondere wijze, moet men over het algemeen voor verdacht houden en vermijden zulke vereenigingen, die zich aan allen godsdienstigen invloed hebben onttrokken en dus gemakkelijk kunnen worden bestuurd en min of meer beheerscht door vrijmetselaars, zoodat zij niet alleen aan de sekte haar dien sten bewijzen, maar er als het ware de broeikassen en kweekplaatsen van vormen. Laten do dames dus zorgen zich niet zoo gemakkelijk als leden te doen in schrijven van philanthropische genoot schappen, waarvan men den aard en het doel niet kent, zonder den raad te heb ben ingewonnen van verstandige en ondervindingrijke personen dikwijls is dit lidmaatschap een vrijbrief voor de magonnieke koopwaar, vooi de philan thropische kwakzalverij, die met heel veel praal wordt gesteld tegenover de christelijke liefdadigheid. Laat ieder zorg dragen geen vriend schap of gemeenzaamheid te onderhou den met personen, die verdacht worden te behooren tot de vrijmetselarij of aan verwante genootschappen laat iedereen ze herkennen aan de vruchten en zich er verre van verwijderd houden. Men vermijde dien gemeenzamen omgang niet alleen met de als goddeloos en loszin nig bekende personen, die reeds het merk der sekte op het voorhoofd dragen, maar ook met hen, die zich verschuilen achter een masker van algemeene ver draagzaamheid, een masker van eer bied voor alle godsdiensten, een zucht om de grondbeginselen van het Evan gelie te willen doen samengaan met die der Revolutie, Jesas Christus met Belial, de Kerk van Cod met den Staat zon der God. Wat de boeken en de dagbladen be treft, die het venijn der goddeloosheid toebereiden en het vuur van toomlooze begeerte en zinnelijken hartstocht in de harten der menschen doen ontvlammen wat de clubs en leesgezelschappen be treft, waar de magonnieke geest steeds rondwaart, zoekende wien hij kan ver slinden, laat zij voor ieder Christen plaatsen en omstandigheden zijn, die liem afkeer inboezemen. Bovendien, wijl het hier geldt eene sekte, die alles heeft overmeesterd, is het niet genoeg, dat men tegen haar eene verdedigende houding aanneemt men behoort tegen haar in het strijd perk te treden en haar krachtdadig in het front aan te tasten. En dit zult gij doen, Geliefde Zonen, wanneer gij dagblad tegen dagblad, school tegen school, vereeniging tegen vereeniging, congres tegen congres, daden tegen daden o verstelt. De vrijmetselarij heeft zich meester gemaakt van de openbare scholen. Gij moet u toeleggen op het onderwijs en de opvoeding der christelijke jeugd, door het stichten van bijzondere scholen, godsdienstige inrichtingen, waar katho lieke onderwijzers en religieuzen van beide seksen de jeugd onderrichten. Maar vooral laat de christelijke ouders de opvoeding hunner kinderen niet toe vertrouwen aan scholen, die in dit op zicht niet veilig zijn. De magonnerie heeft zich de bezittin gen der openbare weldadigheid toege- eigend, gij behoort het ontbrekende aan te vullen door den schat der par ticuliere armenzorg. Zij heeft de vrome stichtingen overgeleverd in handen harer aanhangers, vertrouwt op uw beurt de van u afhankelijke personen aan katholieke instellingen toe. Zij opent en onderhoudt huizen van ondeugd, doet gij al het mogelijke om de schuil plaatsen voor de deugd te openen en te onderhouden, waar deze gevaar loopt. Zij wapent op hare kosten een pers, die op godsdienstig en burgerlijk gebied anti-christelijk is, gij, steunt, ont wikkelt, verspreidt peisoonlijk en met uw geld de katholieke bladen. Maat schappijen tot het verleenen van tijde lijke hulp en van krediet zijn door haar en hare partijgangers gesticht, doet gij het des te meer, niet alleen voor uwe broeders, maar voor alle inwoners, aldus aan de wereld toonend, dat de waarachtige cn vrijwillige liefde een dochter is van Hem, Die de zon doet schijnen en Zijn regen doet uitgieten over rechtvaardigen cn over zondaren. Laat die strijd van het goed tegen het kwaad zich over alles uitstrekken en, naarmate dit mogelijk is, voor alles herstel zoeken. De vrijmetselarij houdt herhaaldelijk congressen, om nieuwe middelen te beramen, waarmede zij de Kerk kan bestrijden. Houdt gij uwerzijds even talrijke congressen, om u te beter onderling te verstaan over de middelen en de regelen ter harer verdediging. Zij vermenigvuldigt hare logesver- menigvuldigtvan uwen kant de katholieke vereenigingen en parochiale comités, be gunstigt de instellingen van liefdadig heid en devotie, beij vert u tot het onder houden en vermeerderen van den luister van Gods huis. De sekte, die niets meer te vreezen heeft, toont thans haar streven in het volle daglicht. Gij, Katholieken van Italië, doet insgelijks openbaar be lijdenis van uw geloof, op het voorbeeld uwer roemruchte voorvaderen, die, in weerwil van tyrannic, van vonnissen en dood, het beleden met vrijmoedigheid en hun belijdenis bezegelden met hun bloed. Wat meer is: De sekte spant zich in, om haar als nederige dienst maagd te doen kruipen aan de voeten van den Staat. Gij houdt niet op te vragen en, langs wettige wegen, voor haar op te eischen de vrijheid en de onafhankelijkheid, die men haar ver schuldigd is. Zij, de vrijmetselarij, tracht de katholieke eenheid te verscheuren door zelfs onder de geestelijkheid het twistvuur te stoken, door de kibbelarij te bevorderen en tweespalt te voeden, door de geesten op te zweepen tot onge hoorzaamheid, tot opstand en afval. Gij, verijdelt de plannen, beschaamt die pogingen, bedriegt die verwachtingen door het heilig vlechtwerk van liefde en gehoorzaamheid te vaster samen te snoeren. Betoont u, evenals degeloovigen der eerste tijden, één van hart en één van ziel en, verzameld om den Stoel van den H. Petrus, vereenigd met uw herders, zult gij de hoogste belangen van de Kerk en het Pausschap bescher men, die tegelijkertijd de hoogste be langen zijn van Italië en van de gansche Christenwereld. De Apostolische Stoel heeft ten allen tijde de grootheid van Italië bewerkt en heeft haar met naijver bewaakt. Zijt dus Italianen en Katholieken, vrij en niet afvallig, trouw aan het vaderland evenals aan den Christus en Zijn zicht baren Plaatsbekleeder, overtuigd dat een anti-christelijk en anti-pausgezind Italië in tegenspraak met het goddelijk bevel en daarom veroordeeld zou zijn ten ondergang. Geliefde Zonen, de godsdienst en het vaderland spreken op dit oogenblik tot u door Onzen mond. O, luistert met medelijden naar die stem, staat op door éénen geest bezield en strijdt met man nenkracht den strijd des Heeren. Laat het getal, de vermetelheid en de macht der vijanden u niet afschrikken, want God is sterker dan zij en als God met u is, wat zullen zij dan tegen u ver mogen En opdat God met u zijn moge door te grooter overvloed van genade, opdat Hij moge strijden en overwinnen met u, moet gij uwe gebeden verdubbelen, hen vergezeld doen gaan van de be oefening der christelijke deugden en bizonder van de betrachting der liefda digheid jegens hulpbehoevenden. Smeekt, terwijl gij heden uw doopbeloften her nieuwt, allernederigst, allerdringendst en met volharding, de goddelijke barm hartigheid over u af. Als j onderpand dier barmhartigheid, als getuigenis van onze vaderlijke ge negenheid, verleenen wij u, geliefde Zonen, Onzen Apostolischen Zegen. Gegeven te Homebij Sint-Pieterden 8en December 1892, het vijftiende jaar van Om Pausschap. LEO XIII, Paus. 22 December '92. Het toppunt der schandelijke ont hullingen in de beruchte Panama-zaak te Parijs is zeker wel bereikt door de omstandigheid dat zelfs een oud-minister van Justitie beschuldigd wordt geld van de Panama-maatschappij te hebben op gestreken. Behalve de gisteren reeds ver melde Kamerleden worden nog vervolgd de senatoren Thevenet, Jules Devès, Béral, Léon Renault en Albert Grévy. Yan deze senatoren zijn er twee die een, portefeuille hebben gevoerd, nl. Thevenet, die minister van justitie was onder Tirard en Devès, minister in het kabinet-Fallières. De vervolging vindt haar grond in het terugvinden van de talons der beruchte zes-en-twintig che ques. Aanvankelijk werd gemeld, dat de talons waren verbrand, doch de ban kier Thierree heeft ze thans aan de justitie ter hand gesteld. De talons van de wissels van Thierree zijn langs dan volgenden weg ontdekt. De vorige week ontving de enquête-commissie een anonym schrijven, waarin werd medege deeld, dat de talons gefotografeerd waren met bijvoeging van het adres van den fotograaf. Deze stelde den commissaris van politie, die door den rechter van instructie met de inbeslagneming belast was, een tiental proeven ter hand en daarop bekende Thierree, dat hij de talons bij een notaris had gedeponeerd, ton wiens kantore er beslag opgelegd werd. In den Senaat is gisteren Thévenet in verzet gekomen tegen de ingestelde vervolgingen. Hij verklaarde voor zich- zelven nooit iets van de Panama-kanaal maatschappij ontvangen te hebben. In de Kamer verklaarde gisteren Rouvier hetzelfde, maar verweerde zich met eene zonderlinge verdediging. Toen hij minis ter werd, vond hij de kas der geheime middelen ledig en daar hij voor de ver kiezingen daar niet buiten kon, kwamen zijne vrienden uit de financieelc wereld hem te hulp, maar persoonlijk had hij heusch nooit iets genoten. M. a. w., toen Rouvier geen voldoende middelen had om de kiezers om te koopen en de geheele verkiezing tot eene reusachtige mislei- IEIWE SGHIE AAN DE EN AAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1