Binnenland ding te maken, kwamen liem de bankiers te hulp met eenige millioenen 0111 een republikeinsche Kamermeerderheid te koopen, zooals gewenscht werd. Maar Bouvier ziet er hoegenaamd geen kwaad inhet was niet om persoonlijk voordeel zegt hijmaar enkel voor de glorie van de eene en ondeelbare republiek. En toen er in de Kamer een luid gemor opging, durfde hij er cynisch en vlijmend bij te voegen„Alle staatslieden hebben zóo gehandeld, en als ik het niet gedaan had, zouden zij die mij nu in de rede vallen, hier niet zittenZoo wordt dus openlijk erkend, dat de republikeinsche Kamermeerderhe: d enkel aan de millioenen der bankiers te danken is, die op hun beurt de bedrogen aandeelhouders der Panama-maatschappij het gelag lieten betalen. Heeft Frankrijk zijn beruchte Pana ma-zaak ook Italië blijkt in de laatste dagen iqts van dien aard te zien te geven. De Italiaan sche Kamer behandelde eer gisteren het regeeringsvoorstel tot drie maandelij ksche verlenging van de be voegdheid der emissiebanken tot uitgifte van papieren geld. De kwade geruch ten omtrent onregelmatigheden bij die Banken voorgekomen. Volgens den Couriere della Sera van Milaan zou b. v, de Banca di Horna een aantal biljetten in dubbele serie uitgegeven en haar por tefeuille bezwaard hebben met buiten- landsche wissels, maken een onderzoek dringend noodig. Colojanni wilde daarom een enquête-commissie a la Panama be noemd hebben, maar de minister-president Giolitti gesteund zelfs door zijne be sliste tegenstanders Crispi en Di Budini, verzette zich daar zoo hevig tegen en stelde zelfs de kabinetskwestie dat het voorstel-Colojanni verworpen werd, de gevraagde verlenging werd toegestaan en er nu een regetringsonderzoek zal plaats hebben. De rede van Colojanni, die de directie van de Banca di Horna beschuldigde voor niet minder dan 9 millioen bankbiljetten te hebben aan gemaakt, voor het grootste deel „schoor steenwissels" zouden zijn en de boeken en kas der bank sedert vijf jaren niet zouden nagezien zijn, maakte in de Kamer grooten indruk. De offioieust Popoio Romano schrijft heden De par lementaire enquête, welke Colojanni ver langde, zou een daad van waanzinnig heid zijn geweest en het crediet geschokt hebben. Alle aanvallen op de circulatie banken zijn het werk van Italiaansche en Fransche speculanten op daling. De regeering heeft zich jegens het land verdienstelijk gemaakt door de parle mentaire enquête van de hand te wijzen. De Opinione daarentegen meent, dat er weinig heil van te verwachten valt als men zich bepaalt tot het nazien der boeken enz., het blad zou liever gezien hebben, dat er door een formeel en alles omvattend onderzoek een helder licht o ver den geheelen stand van zaken ont stoken ware. De nationale raad van Zwitserland heeft met eenparige stemmen de Bonds- regeering gemachtigd, van den ln Janua ri 1893 af tegen Frankrijk het Zwitser- sche algeineene tarief met zoodanige verhoogingen als wenschelijk zullen blijken in toepassing te brengen als Frankrijk niet op uiterlijk den 31 n De cember aanst. de handelsovereenkomst definitief bekrachtigt. De rapporteur der commissie, Künzli, legde er den nadruk op, dat eeu breuk met Frank rijk op dit oogenblik onoverzienbare politieke gevolgen zou kunnen hebben alle schuld daarvan zou echter op Frank rijk alleen vallen, omdat Zwitserland gedaan heeft wat mogelijk was, ten ein de een vergelijk met Frankrijk te ver krijgen. De rapporteur deed verder op merken, dat het Frankrijk er 0111 tedoen schijnt te zijn, aan Zwitserland de oeco- nomische onafhankelijkheid te ontnemen, welke van zijne politieke onafhankelijk heid niet gescheiden kan worden. Daar om kan, zeide de rapporteur,Frankrijk niet worden beschouwd als de vriend van Zwitserland. (Deze woorden lokten veel bijval uit). Het Zwitsersche volk, verzekerde de rapporteur verder, is eenparig besloten, in den tariefoor log met Frankrijk zich elk otter te getroosten, want de eer van Zwitserland is er mede gemoeid. Het IHano official te Lissabon behelst een koninklijk besluit betreffende de hervorming van den diplomatioken en den den consulairon dienst, waardoor het aantal posten verminderd wordt en de jaarwedden worden verlaagd. Men ver zekert, dat in deze hervorming de reden ligt, waarom de minister van buiten- landsche zaken zijn ontslag genomen heeft. Lloyd heeft uit Lissabon het bericht ontvangen, dat de pakketboot Nubian van Southampton naar Kaapstad ten gevolge van mist bij de haven van Lis sabon aan den grond is geraakt. Het schip is in zeer hachelijken toestand. De passagiers en de mailpakketten zijn ontscheept. Volgens een van Loyd ont vangen telegram is de Nubian vol water geloopen en gezonken. Het gemeenschappelijk congres-comité te Washington heeft een onder-comité van senatoren en afgevaardigden be noemd voor het ontwerpen van eene wet tot schorsing der landverhuizing. Het comité is tot de slotsom gekomen, dat er maatregelen genomen moeten worden om het overbrengen der cholera te voorkomen. De Kamer van koophandel te New-York heeft het voorstel ten gunste eener algemeene quarantaine over het geheele grondgebied der repu bliek aangenomen. Schiedam, 22 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 21 December. Bij de behandeling van de onderdeelen der Begrooting van Oorlog, werd, op voor stel van den heer Yan Kerkwijk, met 49 tegen 34 st. geschrapt eene som van f1600, uitgetrokken voor de bevordering van twee officieren, die bij het Militair Huis der Konin gin dienst doen. Het bezwaar was dat zulke officieren promoveeren in de antichambre, dat wil zeggen buiten actieven dienst. De Minister voerde eenige argumenten ter vergoelijking aan en beriep zich op hetgeen H. M. de Regentes reeds doet, om de kosten der organisatie niet op te voeren. Daarom vroeg hij verwerping van het amend, uit defe rentie voor de Regentes. Deze verdediging, waarbij de Regentes in het debat is gebracht, droeg tot den uitslag bij. Voorts werd met 52 tegen 30 st. aangeno men een amend, van de Commissie van Rap porteurs, om f 4900 te schrappen, bestemd voor twee adjudanten (een majoor en een kapitein) voor den inspecteur van het militair onderwijs. Een amendement van de commissie, om de verhooging van soldjj voor eenige militaire schrijvers f0.25 per dag (f3285) te doen vervallen. Bjj deze gelegenheid kwam ter sprake de voeding van de soldaten, in verband met de voorgenomen proef van den bijslag (directe betaling van de voeding door het Rijk.) Door de heeren A. van Dedem en Havelaar werd geconstateerd, dat de slagershond geen financieel bedrijfs-voordeel beoogt, maar slechts strekt, om den aanvoer van goed inlandsch spek te bevorderen. De Minister verklaarde, dat in de voor waarden van voeding geen verandering zal worden gebracht. Voorts werd de opmerking gemaakt, dat niet schijnt gerekend op de verloven van vele mi liciens, bjj het uittrekken van het geld voor de soldfjen zoodat hetgeen vrijvalt voor an dere doeleinden zou besteed worden. De Minister ontkende dat, maar 11a diens verklaring dat hij de Kamer niet weer voor een fait accompli zal plaatsen, werd het amend, ingetrokken. Een voorstel van de Commissie van Rap porteurs, om den aanleg van electrische ver lichting aan de Militaire Academie (f 46000) voorloopig nog achterwege te laten, werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De post van f8000 voor het in orde bren gen van de terreinen te Ommersehans voor militaire doeleinden, werd verminderd tot f 2000. De post voor tentoonstelling van onze typo grafische kaarten te Chicago, werd verworpen met 54 tegen 39 st. Een voorstel van de Comm. v. Rapp., strek kende om de garnizoensverplaatsingen in Lim burg en Noord-Brabant voorloopig achterwege te laten, werd aangenomen met 59 tegen 35 st. Een amend, om den post voor verbetering van het hoofdwachthuis te Groningen tfe schrap pen, werd aangenomen. De Vestingbegrooting, verminderd met de posten voor de zoetwatervijvers in de stelling van Amsterdam, werd goedgekeurd. De Begrooting van Oorlog werd aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. Do scbroefstoombooten Sayn en F. Krupp van Bilbao, zijn weder naar Bot terdam doorgestoomd. jSTaar men verneemt, is dit wegens het havengeld, want te Botterdam wordt 33/4 cent berekend, en Schiedam here-* kent 5 cents per kubieke meter. Wellicht is de betrokken overheid nog niet voldoende ingelicht omtren.t de vrijgevige bepalingen, die de Schiedam- sche gemeenteraad onlangs omtrent het havengeld heeft vastgesteld. In ieder geval vertrouwen wij, dat, zoo noodig, door eene algeheele herzie ning van het havengeld, al't mogelijke zal worden gedaan, 0111 de Krupp-booten weder hier te doen lossen. Mej. Tengeler, onderwijzeres aan de openbare school te Poeldijk, is in gelij ken betrekking benoemd aan de Boomsch- Ivatholieke parochiale school Jte Over- schie. Het mond- en klauwzeer schijnt Over- schie niet te willen verlaton. In de afgeloopen week werden weder zes aan gifte gedaan, namelijk aan den Kleiweg door de wed. Jacobson, aan de Schans door P. Horenweg, J. Kooij en A. Hoog land, aan den Bo vend ijk door A. No or donneer en Abr. Voorwinden. De Korstvacantie van Hare Majesteit de Koningin vangt heden aan en zal duren tot 2 Jan. Zaterdag 24 December zal het Kerst feest ten Hove worden gevierd. De olhcieele ldeeding der rentmeesters van het kroondomein zal bestaan uit groenen rok en broek met zilver gemon teerd, steek met oranje-cocarde en staat siedegen, op den knop met het rijks wapen versierd. In ,,'t Periodiek Overzicht", 'twelk door den secretaris van het Bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsehe Industrieelen, mr. 0. C. E. d'Engelbron- ner, in de jongste Vergadering weid geleverd, leest men 0. a. het volgende: De aanhangige Kieswet heeft ook in den kring van het Bewmd ernstige be spreking uitgelokt; en toegevende, dat aan den eisch der Grondwet moet wor den voldaan, die in art. 80 o. a. bepaalt, dat de Kieswet kenteekenen moet be palen van geschiktheid en maatsehap- pelijken welstand, meende men, dat daar nevens in het Begeeringsontwerp te wei nig acht is geslagen op eeu ander voor schrift van hetzelfde Wetsartikel, het welk onderstelt dat de Kieswet kan bepa len zeker bedrag van den aanslag in een of meer Bijles directe belastingen, of ook liet bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aanslag, en dat bij een eerste toepassing van deze nieuwe ver- eischten de wetgevende macht moest beginnen met de hoogste eischon, niet met de meest vrijgevige toepassing, welke de bewoording der Grondwet, die kennelijk geen algemeen stemrecht be doelt, eenmaal zou kunnen gedoogen. Vooral bij een zaak als deze moet, m. i., ten strengste worden vastgehouden aan de les der oudheiddes braven burgers plicht is het, de bestaande orde van zaken tegen aanranding te bevei ligen (Boni civis est praesentem reipu- blicae statum tueri) waarbij de woorden van een hooggeacht Nederlander, die ook reeds tot de verledenheid behoort (wijlen mr. I. Da Costa) ons onwillekeu rig voor den geest komen terughouding is kracht. M. a. w.toegeven is zwak heid De thans in omloop zijnde Duitsche vrachtbrieven zullen na 1 Januari e.k. niet meer op de Duitsche spoorwegen worden toegelaten. liet thans tusschen de exploitatie maatschappij en de exploitatie-onder neming Van Gend Loos bestaande contract voor het houden van factorijen is voorloopig voor een jaar, dus tot ultimo December 1893, verlengd. De 's-Gravenhaagsche ambaoldsveree- niging heeft in beginsel besloten, in den zomer van 1893 ter gelegenheid van het 20jarige bestaan der Vereeniging, een tentoonstelling te houden, waaraan een wedstrijd zal zijn verbonden. De voorwerpen moeten door de leden eigenhandig zijn vervaardigd. De Ned.-Am. St. Mij heeft hare agenten aangeschreven, dat zij, met het oog op de maatregelen die de Amorikaansche regeering blijft toepassen op de schepen met landverhuizers aan boord, van 1 Ja nuari 1893 tot nadere aankondiging geen tussehendekspassagiers meer zal vervoeren. Bij het uitgaan der beurs stonden gisteren te Amsterdam buiten weder duizenden nieuwsgierigen, wachtende op de dingen, die komen zouden. De hee ren Blancko en Van der Goes echter waren niet ter beurze verschenen, zoo dat geen ongeregeldheden voorvielen. Men schrijft ons van gisteren uit Gouda. Sedert de laatste dagen gaat het hier zeer onrustig toe. Honderden menschen verzamelen zich des avonds voor het lokaal van het Leger des Heilsofinde omgeving daarvan om de officieren op te wachten, die het dan soms zwaar te verantwoorden hebben. Met steenen en klompen wordt de politiemacht bestookt, die de officieren tracht te ontzetten, waardoor meestal geweld moet worden gebruikt. Gister-avond waren de soldaten ge consigneerd, een oogenblik dacht de po litie hen te hulp te moeten roepen, doch door haar flink optreden en de uitsteken de maatregelen van den Commissaris werden de samenscholingen met den sa bel uit elkaar gejaagd. De oorzaak schijnt te liggen in do vele volgelingen, die het Leger hier heelt, welke meerendeels bchooren hen die vroeger veel sterken drank gebruikten of tot de sociaal-de mocratische partij behoorden en waar door de haat van enkele belhamels werd opgewekt. (1). v. Z.-H.) Gisteren-ochtend 6 uur voer de stoom boot Corneliavan de hoeren De Beer en Co., op reis van Heusden naar Bot terdam, onder de gemeente Nederhemert, door het licht van een schip misleid, op het land, dat wegens hoog water onderstaat. Drie stoombooten beproefden in den loop van den dag tevergeefs het schip, dat onbewegelijk bleek, eraf te sloepen. Het water is vallende.. Door de Kamer van Koophandel en Fabiieken te Breda is een request aan den minister van Justitie gericht be treflende het bedrijf der levensverze kering, ter ondersteuning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutfen. Evenals deze wil Breda's Kamer dit bedrijf meer gecontroleerd zien en vooral dat de buitenlandsche maatschappijen aan de hier te lande bestaande belas tingen onderworpen worden, terwijl zij tevens waarborg zouden moeten stel len tot naleving van haar aangegane verbintenissen. Het „Toevluchtsoord voor meisjes" te Groningen, welke inrichting dezen zomer een bezoek mocht ontvangen van H. M. de Koningin-liegentes, ontving dezer dagen namens H. M. de Koningin een gift van f 100. Te Leeuwarden wordt voor het lid maatschap der Tweede Kamer, ter ver vulling der a.s. vacature-dr, mr. Zaaier Az., genoemd mr. W. J. Van Weideren baron llengers, lid der Eerste Kamer. Een bekend kunstverzamelaar, de heer P. J. Suringar, is te Leeuwarden in 73- jarigen ouderdom overleden. Zijn lyk zal naar Gotha worden vervoerd om aldaar te worden verbrand. llot belangrijke kabinet schilderijen is vermaakt aan het Friesch genootschap voor gesciiied-, oudheid- en taalkunde te Leeuwarden. VLAABDINGEN. Verleden Zondag was er, zooals wij hier reeds eenige jaren gewoon zijn, door de Dames der St. Elisabeths-verecniging een kerst- m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2