Dagblad voor Schiedam en Omstreken. NIEUWJAAR. 15de Jaarg. Zaterdag 24 December 1892. No." 4470. ISureau Jwogsfraat <£j 317. De Paus en de Vrijmetselarij. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. In het Nummer van dit Bladdat Oude jaarsavond verschijnt, staat, weder voor belanghebbenden de gelegenheid open om aan FamilieVrienden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengentegen den prijs van 50 Cent per Advertentie. Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Met hui ten gewonen nadruk hei^iaalt Leo XIII in zijne heide jongste ency clieken, de waarschuwingen, welke Hij reed8 hij vroegere gelegenheden tegen de magonnerie deed hooien. Oppermach tig geworden in het rijk van koning U m h e r t o, heeft de sekte door hare aati-clericale politiek der natie een juk opgelegd, dat verpletterend zwaar drukt op het gelieele volk. In andere landen, zegt een Romeinscli blad, is de vrij metselarij een macht, in Italië echter is zij de macht. Alles moet voor haar zwichten: de regeering, het Parlement, de hooge staatscolleges. Het is van alge- meene bekendheid, dat de grootmeester van de Italiaansche magonnerie, A d r i- a n o L e m m i, een eerste viool speelt in het Staatsbestuur en met de ministers verkeert op een voet, als waren zij zijne gewillige dienaren. Hij, die den moed heeft zich tegen den invloed der magons te velzetten, kan er zeker van zijn overal te worden tegengewerkt en terugge drongen. Ook het Hof schijnt den druk der Loge te gevoelen en volgens een bericht aan een liberaal Parijscli blad, de Tempszou de verschijning der beide encyclieken met welgevallen door den koning en zijne omgeving zijn begroet, omdat het inagonnieke juk hun ondraag lijk begint te worden. Ongetwijfeld zullen de krachtige ver maningen van den H. Vader weerklank vinden bij het volk. De feiten toch be vestigen de woorden der encycliek. Leo XIII spreekt uit, wat reeds lang door velen moet worden gevoeld. Italië neigt geestelijk en materieel ten onder gang en waar het vaststaat, dat de magonnerie de regeering behcorscht, is de schuldige zeer duidelijk aangewezen. Strijd tegen den Paus is het groote doel, dat wordt nagestreefd. Kan men liet Pausdom ten onder brengen, dat is het ideaal bereikt en vandaar die politiek, die buiteulandsche en binnenlandsche politiek, wier voornaamste, men zou kunnen zeggen, wier eenige drijfveer, de vijandschap jegens het Vaticaan is. Heeft niet Br.-. Or i s p i, de intimus van Br.-. Lemmi, openlijk erkend, dat Italië slechts tot de triple-alliantie was toegetreden, om den Paus te isoleeren en afbreuk te doen En men weet, welke ontzaglijke offers de triple-alliantie van Italië vergt, hoe de uitgaven van oorlog en marine met honderden millioenen 'sjaars zijn aan gegroeid, hoe de belastingen, ondanks het zoogenaamde „verwereldlijken" van kerkelijke bezittingen, tot een ondraag lijke hoogte zijn gestegen, hoe de malaise zich overal intenser doet gevoelen en het land wordt bedreigd door een finan- cieele catastrophe? Aan de vruchten kent men den boom. Sinds meer dan twintig jaren heeft Italië een magonnieke regeering en een Parlement, dat voor een groot gedeelte uit vrijmetselaars bestaat. Sinds meer dan twintig jaren is Rome het centrum geweest van de woelingen der sekte, is de stad des Pausen het brandpunt ge worden van de revolutionn. agitatie. De vrijmetselarij heeft volop gelegenheid gehad te toonen, wat zij vermag, te toonen van welke soort de weldaden zijn, waarmede zij het volk kan ver giftigen. Naraelooze ellende is gebracht over het schoone en vruchtbare land. Zoo ergens, dan doet in Italië de sociale crisis zich in haar volle scherpte ge voelen. Nergens zijn de belastingen drukkender, nergens de faillissementen in den laatsten tijd talrijker. Honger oproeren zijn niet zeldzaam meer en in groote drommen verlaat de arme be volking het land, om te trachten elders het brood te zoeken, dat het vaderland niet meer geven kan. En naast deze materieele ellende, neemt ook de gees telijke nood toe, wordt het hei-leger der misdaad steeds grooter en dreigen anarchistische aanslagen in de zeden door te dringen. Is het wonder dat tegenover dit alles de Paus vol verontwaardiging en als 't ware in vlammend schrift do bevoi- king ten strijde oproept tegen een ge nootschap, dat aan dezen treurigen toe stand zooveel schuld heeft De vijanden der Kerk en de kort- zichtigen zullen wellicht de vurige taal van den Opperherder critiseeren doch zij, die het wel rneenen met het volk, kunnen niet anders dan juichen over de kloekheid, waarmede een sekte wordt aangevallen, die de belangen der mass's opoffert aan haar afkeer van Christus en zijn Kerk (Centrum). 23 December '92. De in de buitenlandsche bladen ver melde berichten omtrent betoogingen tegen de Regeering en sommige afge vaardigden zoo wordt uit Parijs ge meld zijn geheel ongegrond. Zoowel te Parijs als in de provinciën heerscht ongestoorde kalmte. In den Senaat kwam gisteren de oud- minister van justitie Thevenet met be slistheid zijn onschuld betuigen noch zijdelings noch rechtstreeks had hij ooit van de Panama-maatschappij geld ontvangen noch als minister noch als diiecteur van de Siècle en als nu de initialen van zijn naam op een cheque gevonden zijn, moest het bedrag daar van buiten zijn weten zijn opgenomen. Zonder grootspraak, maar ook zonder zwakheid had hij steeds zijn plicht be tracht en nog steeds maakt hij aan spraak op de achting zijner ambtge- nooten. In de Kamer betuigde de oud minister van koophandel Jules Roche onder snikken dat hij dood onschuldig was. Den vorigen dag zeide hij had hij het woord niet kunnen nemen, omdat hij afwezig was, daar hij door zijn op volger Siegfried en den minister-president Ribot, die hem nu deed vervolgen, was uitgenoodigd de gewisselde stukken te onderzoeken betreffende de door hem met Zwitserland gevoerde stukken over het handelstractaat. Hij wist niet wat er ten zijnen laste was ingebracht of aangedragen, maar zijn geweten was gerust. Hij had zich niets te verwijten, zelfs niet voor de Pai ama-leening ge stemd te hebben. Ook hij werd evenals Thevenet zwijgend aangehoord. Yoor de enquête-commissie heeft gis teren de Kamerpresident Floquet ver klaard, dat hij nooit eenige pressie heeft uitgeoefend en nooit iemand gemachtigd heeft pressie uit te oefenen op de be stuurders der Panama-maatschappij ten einde geld te krijgen voor de politieke behoeften der regeering. Yves Guyot weigerde voor de commissie te verschij nen en zeide dat zijne woorden door een verklikker verkeerd overgebracht zijn. Hij verkiest zich niet te leenen tot kuiperijen die ten doel hebben presi dent Gamot in de Panama-zaken te mengen. Daarentegen verklaarde An drieux voor de enquête-commissieOp uw aandrang lees ik u een photopra- fisch afschrift voor, waarvan ik het origineel gezien heb. Daarin wordt ge constateerd dat aan verschillende per sonen d^or den secretaris of andere be ambten der Panama-maatschappij som men gelds uitgekeerd zijn. Verder ver klaarde Andeieux, dat Théveret en Béral elk 25000 frs. genoten te hebben. Floquet 250.000 frs. voor regeerings- oogmerken. Voorts zeide hij, maar zonder voor de waarheid in te staan, dat Aston 1,350.000 had ontvangen en die onder 104 afgevaardigden had uit gedeeld in sommen van 1000 tot300.000 francs. Afschriften van die uitkeeringen had hij bij Cornelius Herz genomen. Hij aarzelt niet te verklaren dat ze waar heid behelzen. De rcededeelingen door Reinachhem verstrekt zijn verdacht.Hier na trad Andrieux in bijzonderheden over de som van 750,000 francs, die Floquet noodig zou gehad hebben voor den staat kundigen strijd (tegen Boulanger). Die som werd gestort door Reinach, die de tusschenpersoon was, doch men heeft opgemerkt, dat hier eene oplichterij in het spel was, want de door Reinach af gegeven regus met dedaarop vermelde som men waren bestemd voor (zoogenaamde) frais de publicilé. Een der leden zeide daarop indien Reinach indordaad zoo oneerlijk was, dan kon men hem niet gelooven. Andrieux antwoordde hierop Ik zeg wat ik te weten ben gekomen. Aan u om het te beoordeelen. De Courier du Soir zegt, dat de ver klaring van Andrieux doet gelooven, dat Reinach de Panama-maatschappij bestolen heeft en dat compromitteerende ehèques door hem vervaardigd waren, om het bewijs te leveren, dat hij stem men quasi van parlementsleden gekocht had, doch dat liij met zijn geld persoon lijke schulden betaald had. Tusschen Krupp en de Gruson-maat- schappij is een verdrag tot overdraging van het bedrijf besloten. Krupp waar borgt aan de aandeelhouders der Gruson- maatschappij gedurende 25 jaren een jaarlijks dividend van 9 procent. Naar uit Bern wordt bericht heeft de Staatsraad zich vereenigd met het besluit van den Nationalen Raad be treffende de voorloopige toepassing van de handelsovereenkomst met Frankrijk onder voorbehoud van toepassing an derzijds. Uit New-Cumberland in West-Virgi- nië wordt gemeld, dat er pogingen tot vergiftiging gedaan zijn op Hongaar- sche werklieden, die in dienst genomen zijn tot vervanging van ïverkstakende arbeiders in pannenmakerijen. Men ver moedt dat het drinkwater vergiftigd is. Volgens bericht uit Buenos-Ayres had er aldaar gisteren een Kabinetsraad plaats, waaraan behalve de ministers, de generaals Rocca, Mitre en Pellegrini en de nieuwe gezant bij de regeering van Chili deelnamen. Er werd beraad slaagd over de betrekkingen tusschen Argentinië en Chili. In de bladen wordt veel gesproken van dezen bui tengewonen Kabinetsraad. Schiedam, 23 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 December. In de eerste plaats werden behandeld en aangenomen lo. De begrooting voor de Lands drukkerij, waarbij uit een gedachten wisse ling tusschen de heeren K er dijk, Pytter- sen en den Minister bleek, dat met de ver betering van den toestand ter Landsdrukkerij geleidelijk zal worden voortgegaan dat de loo- nen niet lager zullen worden gestelddat ook met de ong -chikte werklieden naar billijkheid zal worden gehandeld. 2. De Beevooting van liet Pensioenfonds voor 1893. 3. Die voor het, Domeinfonds, waarbij de heer Mees uitce:.zette, dat voor het heffen van- geld wegens de hooien in de rivier tot veran kering der schepen, geen retributie Moor Bot terdam aan den gtaat verschuldigd is. 4. Suppl. Begrooting voor Oorlog. De heer De Beaufort klaagde ernstig over- willekeurige miskenning van het Budgetrecht der Kamer door het Depart, van Oorlog. Hjj protesteerde daartegen en tegen de lichtvaar digheid bij het aangaan van (vleesch)-contracten. De Minister erkende dat voortaan meer naar waarheid moet geraamd worden en hjj heeft dit reeds getoond op de nieuwe Be grooting. Ook eenige andere ontwerpen werden goed gekeurd, waaronder dat tot onteigening voor een spoorweg van Sittard naar Herzogenrath. Daarna had de interpellatie van den heer Tydens plaats, die vragen richtte tot den Min. v. Binnenl. Zaken, betrekkelijk de hulp aan gemeenten; tot Waterstaat omtrent de uitvoe ring van Rijkswerken en tot Justitie omtrent de onteigening van gronden, die niet of niet voldoende in cultuur worden gebracht. NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1