Binnenland kondigd, dat op de Groote Markt een samenkomst zou plaats hebben) kwamen de vertegenwoordigers uit de provincie in de voorstad Schaerbeek bijeen. Ook eenige afgevaardigden van de Fransche en Spaanscbe partij genooten waren aanwe zig. Het Congres besloot een nieuw anarchistisch blad uit te geven, dat eerlang zal verschijnen. De noodigo gelden zijn te Brussel bijeengebracht. Het gerucht dat de heer Andrieux, oud-prefect van de politie en oud-afge vaardigde te Parijs, zou zijn gearres teerd, is niet bevestigd. Tot dusver* hebben geen nieuwe arrestatiën plaats gehad. Andrieux schijnt intusschen vast besloten zijn onthullingen voort te zet ten. Aan ten redacteur van de Libra Parole heeft hij verklaard, dat hij zich daarbij niet enkel bepalen zal tot de Panama-zaak. Na Panama zal hij het Crédiet Fonder en de syndicaten aan vallen, die zich borg stellen voor zijne emissiën. Ook de beheerders der schuld in betrekking met eenige administrateurs der Fransch-Egyptische maatschappij, de leveranciers van oorlogsbehoeften, kazerne-meubelen enz. komen aan de beurt. In de Kamerzitting van Zater dag kwam de verlenging der concessie van Pahama ter sprake. De minister president verklaarde, dat Columbia had beloofd een verlenging van het uitstel toe te staan. Op het einde der zitting verlangde de heer Pourquéry de Bois- serin de minister de Freycinet te inter- pelleeren omtrent zijn onderhoud van Vrijdag met Andrieux en over zekere geruchten die slechts onder voorbehoud herhaald worden. De Freycinet zou namelijk van Andrieux een brief heb ben opgeëischt, waarin de minister van Herz verzocht zijne kandidatuur voor het presidentschap der republiek te steunen tegen zekere beloften. De minis ter was echter niet in de Kamer zitting tegenwoordig, en toen men hem telefoneerde, was hij uit. Naar uit Bucharest wordt bericht, heeft de minister van buitenlandsche zaken gisteren het huwelijk van den Rumeenschen kroonprins geratificeerd. In de Kamer begon het debat over de spoorweg-begrooting. De ontvangsten worden op 48.296.000, de uitgaven op 33.686.367 geraamd. Een Reuter telegram uit Sofia meldt, dal de Sobranje gisteren is gesloten. De Vorst zeide in zijne toespraak waar mede hij de zitting der wetgevende ver gadering sloot, dat de aangenomen wets ontwerpen bewijs leveren van de vrucht bare en nuttige werkzaamheid der natie en de wijsheid en vaderlandsliefde der Sobranje. Een provinciaal blad in Hongarije beweert, dat door het ministerie van eeredienst te Budapest ruim 4 millioen gulden onttrokken zouden zijn aan de fondsen bestemd voor den katholieken eeredienst. Dit schandaal zou plaats gehad hebben onder het beheer van den overleden minister Trefort. De tegenwoordige minister was bekend met die onregelmatigheden, maar uit achting voor zijn overleden voorganger zou hij een schandaal hebben willen voorkomen. Een persoon die zich Hemans noemt, is aangehouden als verdacht van mede plichtigheid aan den dynamietaanslag te Dublin. De dynamietbom was geplaatst bij het bureau van het hoofd der politie op den beganen giond in hetzelfde ge bouw waarin zich op de eerste verdieping de boekerij van den heer John Morley, den tegenwoordigen minister van Ierland bevindt. Dit gebouw staat dicht bij het kasteel van den gouverneur, doch dit werd niet beschadigdwel werden in hot stadhuis en alle naburige woningen de vensters stuk geslagen muren scheur den enz. Het treurigst was dat een agent van politie gedood werd. Beide beenen werden hem afgeslagen, naar gezegd wordt omdat hij de bom, die hij voor een schadeloos stuk blik aanzag, wegschopte,waardoor de ontploffing plaats had. De slag was zoo geweldig dat hij op grooten afstand werd gehoord en de geheele stad te hoop liep. De opstand in de Argentijnsche pro vincie Corrientes neemt de gedaante aan van een omwenteling. De gouverneur heeft 4000 soldaten gemobiliseerd. De opstandelingen houden eenige districten bezet. Volgens de laatste berichten uit Buenos-Ayres hebken zij de gouverne mentstroepen in twee schermutselingen geslagen. De opstandelingen hebben Merceres en Cuseros bezet en beheer- schen den spoorweg. De Bondsregeering blijft passief. Schiedam, 28 December 1892. De soiree musicalegister-avond door de Schiedamsche Kuustvereeniging tot slui ting harer reeds besproken tentoonstel ling, gegeven, mag in alle opzichten volkomen geslaagd heeten. Was de eivolle zaal reeds het wel sprekend bewijs, dat het der Kunstver- eeniging niet ontbrak aandenoodige sym pathie, zij bewees, dat zij dit vertrou wen waardig was en verschafte ons, dank zij de welwillende medewerking van eenige stadgenooten, een avond van waar kunstgenot. De heer C. M. Steffelaar, die bet program waardig opende met II ii n- d e 1s Largotoonde zich een goed virtuoosmeer echter vielen nog de Gavotte van Carl Bohmen Barcarole van L. S p o h r in den smaak Sara bande van J. S. Bach werd in de tweede afdeeling door den heer Steffe laar zeer verdienstelijk uitgevoerd en ook Arioso van J. H. Hummel verwierf een luid applaus. Mej. J. B. toonde in de Serenade van Gounod, te beschikken over een fraai, rond, zuiver geluid dat zij steeds vol komen meester bleef. De Serenade werd dan ook verdienstelijk uitgevoerd en oogstte welverdiend applaus. Het door mej. B. in de tweede afdeeling gezongen Ouvre tes yewx bleus van Massenet, voldeed zoo mogelijk nog beter, en niet dan nadat mej. B. toegaf aan het alge meen verlangen om een bisnumnuri verstomden met luiddebij valsbetuigingen. De heer C. H. Bakkes, die daarna met een paar liederen optrad, deed zijn naam eere aan. De beide nummers in de eerste afdeeling Frühlingszeit van H. S c h n e 11 en IVaaromvan M. J. B o u- m a n werden uitstekend gezongen. In het laatste nummer toonde de heer Bakkes zich een bekwaam coloratuur zanger. Ook in de tweede afdeeling, met Frühlingslied Spaziergangvan C. M. Steffelaar viel den heer Bakkes een leven dig applaus ten deel, dat echter zoo wel den componist als den zanger gold, en niet ophield voor deze eerste zich had vertoond. Aan het Vaderland van F. H. Schuurman, dat de heer Bakkes vervolgens zong, werd met zooveel gloed en pathos voorgedragen, dat een biseo- ren, na het luidruchtig applaus onver mijdelijk was. Mej. Chr. Kolkman deed zich kennen als eene zangeres, van wie wij in de toekomst veel mogen verwachten. Yol van toon, zuiver van nuanceering en van veel gevoel getuigende is haar heer lijk sopraan geluid, terwijl ook de voor dracht slechts luttel te wenschen over liet. Klinken de hoogste toonen fraai afgerond en zuiver, ook de lagere blijven verrassend vol klinken. Bleek dit reeds bij Wagner's Aria der Elisabeth aus Tannhausernog meer voldeed haar fraai geluid in Hoffman's Blumtnorahel en vooral in Hiller's In Muiendat met zeer goede voordracht werd gezongen. Een daverend applaus, da„ niet ophield voor mej. Kolkman nog een nummer ten beste gaf, was getuige van den algeineenen bijval. De humoristische voordrachten van den heer J. P. Heyligers, brachten er niet weinig toe bij, om de aangename, prettige stemming, die in J/w.sriheerschte, nog te verhoogen. De heer Heyligers toonde zich een uitstekend declamator, en dat zijne voordrachten in den smaak vielen, bewees dat hij zelfs tot twee maal toe werd teruggeroepen, om nog maals en nogmaals een stukje ten beste te géven. Een woord van hulde aan den be kwamen pianist, den heer A. de Yogel, Jr., voor de uitstekende begeleiding der verschillende nummers. Voorzeker, de Schiedamsche Kunst- vereeniging mag met voldoening terug zien op de afgeloopen drie dagen. Wel heeft zij zich ongetwijfeld veie opofferin gen en moeiten moeten getroosten, maar door de sympathie die zij allerwege voor haren arbeid mocht ondervinden zal zij zich ruimschoots schadeloos ge steld achten. De Schiedamsche Kunstvereeniging heeft blijk gegeven niet stil te zitten. Moge die ijver haar steeds bij blijven, dan verwachten wij in de toekomst nog vt el, veel goeds van deze Vereeniging. De afdeeling „Schiedam" van den „Bond van NederlandscheOnderwijzers," heeft het voorstel (op de algemeene ver gadering te behandelen) tot het zenden van een adres aan de Regeering, om van staatswege voeding voor school kinderen te verkrijgen, als ontijdig, ver worpen De Minister van Binnenlandsche za ken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat bij zijl. departement geene ambts berichten zijn ingekomen omtrent in de afgeloopen week aan Aziatische cholera overledenen. De opgaven van de in week van 13 tot en met 19 November jl. overledenen (Siaatscourantl 2November 1892) behoort, volgens ingekomen ambtsbericht, nog aangevuld te worden met Boskoop (Zuid-Holland) 1 persoon. Bij een besluit van den gouverneur- generaal van Ned. Indië wordt er in toegestemd, dat een nieuwe statie of kerkelijk gewest voor roomsch katho lieke geestelijken wordt gevormd, met Macasser als standplaats en omvattende het gouvernement Celebes en onderhoo- righeden. In de vrijzinnige kiesveroeniging Bur gerplicht te Charlois is gisteren-avond met algemeene stemmen tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer A. Plate. Men schrijft ons uit Rotterdam Een deel der liberalen is allesbehalve ingenomen met de kandidaatst elling van den heer A. Plate. Toen op de jongste vergadering de Voorzitter hoopte, dat allen eensgezind den lOn Januari ter stembus «ouden opgaan, werd van ver scheidene zijden neen, neen geroepen. De oude garde der liberalen, de vroegere ordemannen, was in grooten getale opge komen om de zegepraal van den heer A. Plate te verzekeren. Nadr men wil, zal thane een aantal leden van Vooruit gang bedanken, om toch hun stem op mr. Yan Gilse uit te brengen. Ook de hoofdredacteur van het Zondagsblad, die door den lieer De Klerk in het debat werd gebracht, heelt naar men zegt, een wenk gekregen, om eerst na afloop der verkiezing zijn opinie te uiten. Het ware te wenschen, dat de anti-liberalen te zamen met een flink candidaat voor de Tweede Kamer in het strijdperk traden. v. Z.-H.J In een buitengewoon Politieblad ver zoekt de rechter commissaris te Rotter dam zoo spoedig mogelijk bekend te worden gemaakt met den naam en de woonplaats der vrouw, die op 9 Novem ber jl. aan „Station Beurs" aldaar de eerste rails is overgegaan om den ge- reedstaanden trein van 5.36 naar Dor drecht te bereiken, op het oogenblik dat eene vlak achter haar gaande vrouw door den van tegenovergestelde richting aankomenden trein werd overreden. Binnenkort wordt door den heer Freericks oen tramomnibusdienst ge opend van llilligersberg— Rotterdam, vice-versa, tot een tarief van 10 cents per persoon, in aansluiting met zijn dienst naar Bleiswijk. Door Burgem. en Weth. van Delft zijn de houders van voor de markt be stemd vee uitgenoodigd, hunne stallen te reinigen en te ontsmetten met chloor- kalkmelk, kalkmelk of ruw carbolzuur en water (1 op 10 deelon water) ten einde verspreiding van het mond- en klauwzeer te voorkomen. De Maandag te Delft gehouden col lecte langs de huizen ten behoeve van de armen der Roomsch-Katholieken heeft opgebracht f 1457.46 zijnde f 23,49 meer van het vorige jaar, terwijl die voor de armen der Luthersche gemeente bedroeg f 74,35, zijnde f 9,15 minder dan in 1891. Ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Polytechnische School te Delft, zal op den 4n Jan. a.s. voor genoodigden, oud-studenten en studenten, in de Schouwburgzaal van Stads Doelen aldaar te éen uur een feestrede worden uitgesproken door den hoogleeraar Telders. In den ouderdom van 69 jaren is te Delft overleden de heer P. T. van Mun- nekrede, Gemeente-geneeskundige en heelmee ter. De overledene werd den 22 Juni 1871 tot gemeente-geneeskundige benoemd en vervulde die taak met de meeste nauwgezetheid. Voorts bekleedde de waardige grijsaard van af 8 December 1886 de functie van regent van het krankzinnigengesticht „het St. Joris Gasthuis" en was mede van af de op richting commissaris der gymnastiek- schooi. Eindelijk had hij nog zitting in het Bestuur der afdeeling Delft der Maatschappij van Weldadigheid en in dat van Armverzorgers der Roomsch- Katholielcen. Ten paleize te 's-Gravenhage waren Zaterdag 11. van 5 tot 8 uren 's avonds in de groote balzaal (boven) verscheidene kerstboomen geplaatst. Daar waren aan wezig verschillende leden der hofhouding en van den dienst van Hare Majesteiten aan wie door de Koningin rijke ge schenken werden aangeboden. De zaal was luisterrijk gearrangeerd. De Regentes heeft aan de Koningin, behalve een groot aantal andere voor werpen, als Kerstgave geschonken eene schilderij, voorstellende Koning Willem III, geschilderd door De Josselin de Jong, welk portret zeer goed geslaagd is en voortreffelijk gelijkt. Bovendien ontving de Koningin van hare moeder een hier to lande vervaardigd wagentje voor bespanning met poney's met welk poney-karretje de Koningin reeds rij- tochtjes heeft gemaakt op de buitenplaats Zorgvliet. Bij gelegenheid van het Kerstfeest ontving de Koningin ook een geschenk van den Keizer van Duitschland, en wel vier doozen met soldaten (grenadiers en kurassiers), en kreeg de Regentes van hare dochter o. a. twee lampen en verscheidene luxe-artikelen. Naar wij vernemen heeft de cholera- commissie in Den Haag, sedert het be gin dezer maand alle betrekkingen met het gemeentebestuur afgebroken, waar van het vermoedelijke gevolg zal zijn dat de commissie, welke bij het jongste dreigend gevaar zoo flink optrad, wel dra zal worden ontbonden. De heer M. Noordtzij, docent van de Theol. school te Kampen, is Zaterdag naar Noord-Amerika vertrokken in het belang der emigratie naar Colorado. Het congres van den Sociaal-Demo- cratischen Bond heeft 25 en 26 Dec. te Zwolle plaats gehad. Aan bespreking van taktiek, propa ganda, organisatie, partij-program enz., werden de beide dagen gewijd en omtrent die punten beslissingen genomen. Ook de toestand van het blad Biecht voor Allen werd besproken. Allereerst werd tot redacteur herkozen de heer F. Domela Nieuwenhuis. De afdeeling Rotterdam had Cornelissen voorgesteld, doch deze wenschte geen benoeming te aanvaarden. Yervolgens besprak men de voorstel len der afdeelingen, tot verhooging van abonnementsprijs, tot verlegging dor redactie naar Amsterdam, tot onderzoek naar 't geen er geschieden moet om hef jaarlijkscb tekort te doen ophouden enZ-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2