Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4475. 15de Jaarg. Zaterdag 31 December 1892, bureau J>oocj£traat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Fe uil le ton. Voorheen en Thans. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCH COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf O.GO Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 30 December '92. Gelijk men weet, heeft de Duitsche Keizer, in vergelijking met vroeger, in den laatsten tijd weinig in het openbaar gesproken. Thans heet het sedert enke le dagen, dat hij het plan heeft, op Nieuwjaarsdag eene belangrijke toe spraak tot den generalen staf te houden. Naar heden zelfs verzekerd wordt, zou hij in die redevoering zich met bijzon dere scherpte richten tegen de toene mende aanvallen op het leger en de hooge officieren, door welke hij zeer ontstemd moet zijn. In verband met de nieuwe gevallen van cholera te Hamburg en elders, is er eene officieele bekendmaking verschenen, waarin de noodzakelijkheid wordt uit eengezet van krachtige maatregelen om te verkrijgen dat de zich voordoende gevallen onmiddellijk worden aangege ven, en dat ieder verdacht geval door eenen der zake kundige worde onder zocht. Op het platteland zullen o. a. geestelijken en onderwijzers nret het toe zicht worden belast, terwijl in bedreigde grensdist ric ten afzoD derlij ke maat regelen voor spoedige aangifte voorgeschreven zullen worden. De heer Déroulède had wel gelijk, toen hij onlangs in de Frausche Kamers uitriep, dat de heer Cornelius Herz feite lijk de eerste man van Frankrijk is, zegt de Univer*. Herz regeert inderdaad het land veel meer dan de heeren Car- not en Ribot, die trouwens zeer weinig regeeren. Deze eosmopolitische speculant leidt de gansche cJmpagne, die tegen de politieke en pt/rlementaire wereld is geopend. Hij wijst hen aan die men moet beschuldigen en voorziet de aan klagers van de noodige wapens. De beschuldigden zijn geheel in zijn macht, omdat hij alle compromitteerende stuk- (Slot.) De Munttoren liet inmiddels vijf slagen hoo- ren, om 7 uur ging de boot, en er was nog zooveel te zien, zoodat zjj besloten maar op te stappen. Zij daalden de trappen at' en stonden op straat, doch waarschijnlijk door de vermoeid heid vergisten zij zich in den weg en sloegen rechts om in plaats van links. Bij de brug gekomen die de Amstelstraat met het Water- looplein verbindt, begrepen zij echter hun ver gissing want immers, dat was de Amstel, en al hoewel thans overbrugd door heel wat an ders dan de houten wipbrug hij vele Amster dammers nog wel bekend, het water bleef toch het water en de diamantslijperijen links waren niet veranderd. .Alleen die gracht"? Hoe moeten wij loo- pen Jongep waar is de Botermarkt" zoo luidde de vraag aan een klein manneke dat voorbij gingde jongen keek vreemd op bij het hooren vau die hem onbekende markthij kende de Nieuwmarkt en de Appelenmarkt maar van de Botermarkt had hij nog nooit gehoord, hy liep dus maar door, denkende dat keD in handen heeft en tot de beschul digers zegt hij „Gij moet zoo en zoo handelen, en niet verder gaan dan ik wil." De heer Constans, oud-minister, is de man, die achter de Cocarcle staat, en de heer Constans blijft op goeden voet met den heer Clemenceau den grooten vriend van Cornelius Herz. De Libre Parolehet orgaan van Drumont, betrekt al hare opzienbarende documenten van Andrieux, en deze ont vangt ze op zijn beurt weer van Cornelius Herz. Vandaar dat Herz over 't algemeen wordt gespaard in de pers, dat men hem naar de oogen ziet en dat hij voortdurend in aan raking blijft met zeer invloedrijke poli tieke personen. Wanneer het plan van Cornelius Herz gelukte, zegt de Universzou de tegen woordige campagne slechts dit resul taat hebben, dat de opportunisten aan het bewind werden vervangen door de radicalen. En hierbij zou de heer Herz in alle opzichten winnen, want de ra dicalen zijn feitelijk van hem afhanke lijk. Wij zien echter niet in, welke vruchten Frankrijk daarvan plukken zou. Gelukkig echter schijnt het, nu de storm in volle kracht is losgebarsten, niet mogelijk haar tot het uiterste te blijven leiden en binnen zekere grenzen te houden. De lieer Deroulède heeft op de tribune der Kamer het fameuze drie manschap Freycinet, Clemenceau en [Herz aangekondigd, en wat hieruit nog worden kan, zal de toekomst moeten leeren. Uit Parijs wordt thans ge meld, dat het chemisch onderzoek der ingewanden van baron de Reinach tot de ontdekking van geen spoor van ver gif heeft geleid. De Figaro spreekt opnieuw van te verwachten verrassingen, en het blad verhaalt van Andrieux te hebben ver nomen, dat een persoon, die een belang rijke som had ontvangen met de opdracht die twee ouden hem heet wilden hebben. .Weet jij ook waar de Botermarkt is, moe der" werd toen aan een stokoude vrouw ge vraagd. „Je loopt net mis mensch, draai je precies om eu loop rechtuit dan kom je op het Rem- brandtplein zoo heet tegenwoordig de Boter markt." „RembrandtpleiuDe Botermarkt dus ook al weg, geen ijzer eu lood, geen kippen en duiven, geen kleine vogels en witte muizen meer des Maandags, hoe is het mogeljjk De Amsterdammers hebben niets meer over voor hun oude namen en herinneringen zeide Mul ler, doch Smit antwoordde niet, waarschijnlijk bij den aanblik van het inmiddels bereikte plein, waar het beeld des grootsten schilders die Neêrland ooit heeft voortgebracht zoo vreed zaam prijkt te midden van het groen, en bij de gedachte dat hoe groot de schatten ook zijn door de boter aan Holland toegevoerd, er geen onsterfelijker naam is dan die van Rembrandt. De drukte op het plein was groot, luidspre kende en gesticuleerende waren eenige heeren bezig op een aantal huizen te wijzen gelegen tusschen het café Mast en de Bakkersteeg, een hunner mat zelfs met een stok de lengte van het terrein om terug gekomen uit te roe pen „63 Meter." „Het is ongeloofeljjk sprak een ander, dat moet een terrein geven van ruim 2000 vier kante meters 1" „Natuurlijk, sprak een derde, een nog jonge man van hooge gestalte met vastberaden uiter- Cornelus Herz te vergiftigen, zonder uitvoering der opdracht de wijk heeft genomen naar Brazilië, van waar hij onlangs in Frankrijk is teruggekeerd. Dezer dagen is hij overleden. Het be doelde blad bevat tevens de mededee- ling dat het proces wegens frauduleuse handelingen in de Panama-zaak zal volgen, onmiddellijk na afloop van het proces tegen de administrateurs der Panama-maatschappijdat een groot ge deelte der maand Januari aanstaande in beslag zal nemen. De nieuwe instruc tie zal gesloten worden in de eerste dagen van Januari, tenzij nieuwe onvoor ziene incidenten het onderzoek verlengen. Ten opzichte van den tarieven oorlog tusschen Frankrijk en Zwitserland be paalt de Duitsche pers zich voorloopig tot het overnemen der daarop betrekking hebbende artikelen van Zwitsersche bla den slechts van enkele kanten wordt er de aandacht op gevestigd, dat Duitsch- land met dezen tarieven-oorlog zijn voordeel zou kunnen doen. De geheele Zwitsersche pers is zeer verbitterd over de verwerping van het met Frankrijk voorbereide handelstrac- taat en vooral over de beleedigende wijze waarop dit geschied is. De JFran- sche Kamer gaf zich niet eens de moeite de artikelen van naderbij te bezien zij verwierp het tractaat en bloc zonder dat het ook door de Regeering op ernstige wijze verdedigd was. De minister-pre sident Ribot maakte er zich met eenige phrasen af en liet de eenig ernstige verj dediging over aan Jules Roche, die geen deel meer uitmaakt van het Kabinet, En toch had Ribot zoowel als Roche in het vorige Kabinet de onderhande lingen gevoerd en zelfs gedreigd van het ontwerp een kabinets-lcwestie te zullen maken. Thans stelde hij zelfs geon portefeuille-kwestie meer en trok zich van het heele tractaat niets aan. Men zal dus voortaan in het buitenland lijk en blonden knevelmet minder kunnen wij het niet doen, al wat „men in Amsterdam op kleine schaal doet, is niets waard, alleen groote zaken réusseeren en daarom moet men alleen die doen en de kleine laten rusten" en dit zeggende rookte hij bedaard zijn sigaar net alsnf het reusachtig, door hem geopperd en voor de hoofdzaak reeds door hem uitgevoerd plan, kinderspel ware. Onze oudjes waren inmiddels, nieuwsgierig als alle oude lieden, naderbijgekomen en wilden er meer van weteneen, daar met den rug tegen een muur leunend werkman, die toch niets te doen had, was wel zoo goed hen te woord te staan en nu vernamen zij het volgende Dat het geheele terrein, tusschen Café Mast en de Bakkersteeg, thans ingenomen door 17 huizen, was aangekocht door een combinatie, die al die huizen zou sloopen, om op het daar door verkregen terrein één reusachtig Maga zijn van Manufacturen, levensmiddelen, meu belen, boeken enz. enz. te stichten. In dat éene magazijn zou men alles kunnen koopen wat de vaderlandseke en buitenlandsche industrie vermochten te scheppen, in dat éene magazijn, bediend door een personeel van eenige honder den mannen en vrouwen, zouden millioenen 's jaars worden omgezethet zou een wereld in het klein worden, een tot nu toe in Amsterdam ongezien iets, dat nog bovendien het groote voordeel zou aanbrengen van voortaan in Hol land te houden al het geld dat nu voortdurend over de grenzen gaat naar Parijs, omdat men daar, door den inkoop op groote schaal, tegen weten, zeggen de Zwitsersche bladen, welke waarde aan het woord van een Franschen minister te hechten is. Yolgens berichten uit Buenos-Ay res is het einde van den opstand spoedig te voorzien. De opstandelingen in Cor- rientes hebben het door vijfhonderd gouvernementssoldaten verdedigde Case- ros aangevallen, doch werden na vier vruchtelooze pogingen teruggeslagen. De Bondsregeering heett Marco Avel- laneda benoemd tot nationaal scheids rechter, teneinde de orde in de provin cie Corrientes te herstellen. Het is zeker een gelukkige omstan digheid dat op 't oogenblik aan het hoofd van den Argentijnschen Staat een man is geplaatst, van wien men mag verwachten, dat hij liet land zal opbeuren uit de geldelijke en staat kundige crisis, waarin het sinds lang verkeert. President Saenz Pena is een overtuigd en eerlijk Katholiek. Zijn gevoelens klinken luide en onomwonden in de mannelijke rede, waarmede hij zijn presidentschap aanvaarde. Daarin zeide hij o. a.Plechtig heb ik voor God onzen Heer op de heilige Evan geliën gezworen het moeilijk ambt van president der Argentijnsche republiek in trouw en vaderlandliefde te zullen vervullen. Gij begrijpt, miji.e heeren, al het gewicht van zulk een eed, afgelegd door een oprecht Katholiek, die, reeds voor hij tot staatshoofd werd verkozen, herhaaldelijk en open lijk getuigenis heeft afgelegd van zijn katholiek geloof en beginselen. Ik roep uit de volheid mijner ziel de hulp in der Goddelijke Voorzienigheid, opdat de Heer ons dierbaar Vaderland land zegene en redde uit de benarde omstandigheden waarin het zich bevindt, en mij de kracht geve om al mijne plichten te vervullen volgens de Grond wet en volgens de eischen van het onkreukbare recht. Het is te begrijpen lagere prijzen verkoopen kan. „En hoe moet dat gebouw dan heeten vroeger Muller, die het nieuwtje in zijn geheel in zjju dorp wilde overbrengen „A la Métropole" antwoordde de werkman, trotsch op zijn kennis dezer drieFransche woorden. „En wat moet dat alles wel kosten met al die goederen die er in moeten." „Oh man, millioenen!" Smit haalde zjjn tramkaartjes voor den dag, het werd hem te bang, die millioenen dansten hem voor de oogend» tram kwam bellende nader, heiden stapten er in en weinige uren later waren zjj weer behouden in hun dorp terug. Zij hadden Amsterdam weergezien, wel niet het Amsterdam zooals zij dat hadden gekend, doch een verjongd Amsterdam, dat de strijd met andere wereldsteden had durven aanbindendat niettegenstaande tegenwerking of onspoed der tijden, pal bleef staan eu voorwaarts streefde en niet zou rusten vóór dat door aanbreng en ver betering, vergrooting en verfraaiing de vreem deling in massa naar Amstels hoorden zou wor den gelokt. Zij hadden het begrepen, hoe ijzeren wils kracht, hoe verpletterende energio er noodig waren om de groote dingen tot stand te bren gen waarover zij hadden gehoord en zij besef ten, dat alleen een taaie volharding en verba zende werkkracht in staat waren om tegen woordig iets te wrochten. Zij hadden Amsterdam niet teruggevonden met de Amsterdammers van voorheen, doch waren volkomen tevreden met die van thans.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1