Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4478. 138m'ecm hoogstraat 317. De Witte Wolf. 15de Jaarg. Woensdag 4 Januari 1893 ALGEMEEN OVERZICHT- Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2.— 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. IIIIIIHIIIIIIIllllliirillllliTiïniiiiiiiiiiiiii Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 3 Januari '93. Het heeft natuurlijk op den Nieuw jaarsdag niet aan receptiën en redevoe ringen ontbroken. Nogal verschillend van de optimistische redevoeringen van het vorig jaar zijn de toespraken die He verschillende staatshoofden dit jaar ter gelegenheid van Nieuwjaar hebben gehouden. President Carnot b.v., ver trouwt op het gezond verstand des volks en ziet de toekomst „met kalmte" tegemoet. Koning Humbert vertrouwt op de handelsbetrekkingen en wil dat men zich rustig wijde aan de belangen des Lands. In België wordt van de Grondwetswijziging alle heil verwacht. In Duitschïand van de leger- versterkingen. Omtrent de voorstellen tot Grondwets herziening, welke door de regeering in België zullen worden ingediend deelt bet Journal de Liege mede, dat daarin niet zal opgenomen zijn het referendum, nochde vertegenwoordigin g van belangen. *vel zal art. 48 zoo worden gewijzigd, dat een evenredig kiesstelsel zal kun- ken worden toegepast. Voor den Senaat gullen de kiezers dezelfden zijn als voor de Kamer van afgevaardigden, behoudens den leeftijd, die op 35 jaar bepaald wordt. ,7° census van verkiesbaarheid voor den Senaat zal worden verlaagd zoodat éen verkiesbare komt op 4000 zielen, in plaats van op 6000 zielen. Bovendien zullen verkiesbaar zijn hooge ambte naren, door de wet aan te wijzen. Voor de Kamer zullen kiezers zijn alle man- nelijke ingezetenen, die eene woning of gedeelte daarvan bewonen, welker mi- pnnum en maximum kadastrale waarde *n de Grondwet zal worden bepaald, bovendien capaciteitskiezers, d. w. z. ge diplomeerden en zij, die aan een examen ju lezen, schrijven en rekenen zullen hebben voldaan. De stemming zal plaats hebben niet meer in de hoofd- Naa* het Iranscii van Paul Féval. 1) He tijd ij.,. d ons, dat de rI- .no£ niet zoo heel ver achter Brest begaf If'p1'- die zich van Parijs naar was, alvo ei'is hjf'^'Veertig uren onderweg ineengedrongen vm t ?chrale graanvelden, de forsche eiken van h„tbooinen en de niet zeer zicht kreeg. arme Bretagne in 't ge- Wakker geschud door w van den ouden poitw^en ?,St00^ bij den eersten aanblik va fhlstlf hlJ zlc,h den van 11 de vruchtbare vel- labrikanten, én 'des avond**6 'aud der meeI" departement der L wanneer hij het hij weder in, metbe,reikt ^eft, dommelt lucht der appelwijn T' zuurachtigen sterk door den neus £21m, den neu.s' en het bewoners van Xeder-Noma,^"'' pat°lo Yan de Ontwaakt hij denV0W„,! U°g ln d® j volgenden morgen, dan plaats van het district maar in elke gemeente. Bij de Nieuwjaarsreceptie voor den generalen staf, sprak de Duitsche Keizer de hoop uit, dat het verzet, hetwelk zich in den Rijksdag tegen de Leger- wet kenbaar maakt, bedaren moge. De Keizer verklaarde, dat hij geheel op het standpunt van de bedoelde voor stellen staat, die hij met dezen of met een anderen Rijksdag zal doorzetten. Uit het laatste wordt opgemaakt, dat de Keizer, zoo noodig, tot eene ontbinding van den Rijksdag besloten is. Naar het heet, heeft de Keizer, met het oog op den tegenstand, die zich ook in den boezem van het Leger tegen de voorge stelde leger wet openbaart, in zijn toe spraak ook gezegd niet te zullen dulden, dat officieren van het leger tegen liet legerontwerp oppositie voeren. Wanneer men de Vorwartshet hoofd orgaan der Duitsche socialisten mag ge- looven, dan dreigt in Duitschïand een groot schandaal, waarvan de spil het Welfenfonds is of de in beslag genomen goederen van Hannovers koning. Zoo als men weet, was Bismarck daarom trent aan niemand verantwoording schuldig dan aan den ouden Keizer wien hij eens in het jaar de kwitanties liet zien, welke alsdan onmiddellijk verbrand werden. Een 100-tal dezer schriftelijke bewijzen waren ecnterblij ven zweven en deze blijken onder de oogen van de redactie der Vorwarts te zijn gekomen. Onder het opschrift Honderd kwitantievan het Welfenfonds bevat het blad een aantal raededeelïngen die, wanneer zij op waarheid berusten, inderdaad zeer ernstig zijn en van ont zaglijke knoeierijen getuigen. Uit Ber lijn verneemt de Morning Postdat de Duitsche socialistische rijksdagafgtvaar- digdeu aan de Duitsche bladen een lijst hebben gezonden van personen, die uit het Welfenfonds werden omgekocht. De Vorwarts beweert dat dit schandaal ziet hij het landschap gansch veranderdzijn oog blikt op Yitré, de mummie van den tijd der Gothen, welks huizen, donker en somher, en het bijna geheel in puin gevallen kasteel, als 't ware hangen tegen de steile hellingen van den heuvel, waarop het plaatsje is ge bouwd als vergoeding echter voor dit minder aanlokkelijk tooneel, rust het oog met welge vallen op de onafzienbare bloeiende weilanden, hier eu daar met wilgen bedekt, terwijl de Vilaine, als een smal, zilveren lint, door de vlakte slingert. De hemel, gisteren helder blauw, is nu vaal grijs geworden de horizon verliest zich in den nevelde lucht is voch tig. Hechts, heel in de verte, bemerkt men achter een reeks dorre, met braamstruiken be groeide heuvelen, een donkere massa. Dit is het bosch van Rennes. Het bosch van Rennes hteft veel van zijn alouden roem verloren. Zijn fraaiste boomen, zijn trotsche woudreuzen vielen sedert, ter wille van de industrie, onder den bijl van den houthakker. Vroeger jaagden de heeren De Rohan, De Montbourcher, De Chateaubriand, in gezelschap van de heeren De Laval en den intendant des Konings, (dien men intusschen mijlen ver wenschte) in dit bosch het schuwe hert. Heden gelukt het den werklieden uit de ijzersmelte rijen slechts hoogst zelden, een mager konijn tje te schieten, of een teringachtig reebokje, dnor de verveling er toe gedreven, zulk een in omvang het Panama-schandaal zal overtreffen. De president van den ministerraad in Hongarije, dr. Welterlé, heeft in antwoord op de gelukwenschen der liberale partij doen uitkomen, dat de Regeering een nauwkeurig omlijst programma heeft. Zij wil de kwestiën van kerkelijke poli tiek „oplossen" zonder de dogma's aan te randen en zal aan het nationaal karak ter van den Hon gaar schen Staat het overwicht geven. Met het buitenland staat Hongarije in goede betrekkingen, die de regeering zal pogen te versterken door handelsverdragen. „De vrede, zeide de minister, dien men als verzekerd mag beschouwen, doet hopen, dat wij slagen zullen, den stoffelijken, den financieelen nood te verbeteren, de nijverheid te ont wikkelen, de oplossing van het pro gramma van bini.enlandsche politiek en van de administratieve hervorning te vinden. De regeering zal haar pro gramma in zijn geheel handhaven. Naar uit Rome wordt bericht heeft de Paus een brief van den Keizer van Oostenrijk ontvangen, waarin deze Z. H, gerust stelt omtrent het kerkelijk poli tiek conflict in Hongarije. De Keizer verzekert, dat het verplicht burger lijk huwelijk alleen voor de atheisten en nationalisten zal worden inge voerd, en dat allen, die zich lid van eenig kerkgenootschap bekennen, zullen blijven huwen voor den bedienaar van hun godsdienst, als ambtenaar tevens Tan den burgerlijken stand. Een paar dynamiet-ontploffingen tot kenmerkend besluit van het oudejaar. To Parijs en te Gelsenkirchen in West- falen kwamen er Zaterdag nog een paar voordoch heide liepen betrek kelijk zonder ernstige ongelukken af. Te Parijs geschiedde de aanslag voor het huis van prins Hatzfeld in de avenue de Jena eea huisbewaarder werd aan het oog verwond. Te Gelsenkirchen was de kazerne der politie het mikpunt deuren en vensters vlogen aan stuk- ouwaardigen dood te trotseeren. Vroeger weerklonken door het bladerenge welf de luide, schetterende fanfares de hoeven van de edelste paardenrassen omwoelden den grond der fraaie allées thans wordt de plech tige stilte des wouds gestoord, ja ontwijd, door dreunende hamerslagen en zuchteude stoom pompen. Sommige lieden verheugden zich hij den aan blik dezer veranderingen. De kasteelen dienden, volgens hun zeggen, tot niets goedsterwijl in de fabrieken werk tuigen ten behoeve van landbouw en nijver heid worden vervaardigd. Of deze lieden gelijk hebben, laten wjj in het midden. Hoe het ook zijn moge, in plaats van eenige vierkante mijlen oppervlakte, voor het grootste gedeelte bestaande uit laag hakhout en boven dien bezaaid met kale plekken, waar het ge boomte is gerooid, had het bosch van Rennes voor honderd vijftig jaar een omtrek vanmeer dan vijftien uren gaans toen was het een fier, majestueus woud, met t.rotsche, eeuwenheu gende woudreuzen, en zóo uitgestrekt, zóo dicht begroeid, dat zelfs de boschwachters daarin verdwaalden. Op die plaatsen van het bosch, waar hoofd zakelijk beuken groeiden, vond men eenige klompenmakerijenwaar de kastanjeboomen het sterkst vertegenwoordigd waren, een paar hutten, welks bewoners zich bezig hielden met het vervaardigen van hoepels. Een tien- of ken, maar niemand werd gekwetst. Men veronderstelt dat deze aanslag van werk- stakende mijnwerkers uitging. Behalve deze dynamiet-aanslagen heeft het ook op verschillende andeie plaatsen in de laatste dagen niet aan woelingen ont broken. Onder de werkstakende mijn werkers van het Saargebied kwamen tal van ongeregeldheden voor. De presi dent der Rijnsche Mijnwerkers-Yereeni- ging, Warken genaamd, is in arrest genomen. Te Madrid kwam het tus- schen werkeloozen en politie tot eene bloedige botsing, waarhij 9 personen gewond en verscheidene gearresteerd weiden. De anarchisten verkondigden in hun vergadering dat het jaar 1893 in bloed moest gedoopt worden. Te Parijs was de bovenbedoelde dynamiet- aanslag slechts een voorproef van het geen er tegen 10 dezer beraamd wordt, als de Kamer heropend en het Panama congres aangevangen wordt. Volgens bericht uit Lissabon is de zitting der Portugeesche Cortes door den Koning geopend met eene rede, waarin gezegd wordt, dat de betrek kingen tot alle mogenheden goed zijn en er onderhandelingen gevoerd worden over het sluiten van handelstractaten. De hoofdzaak is echter het herstel van 's lands financiën. Er wordt onderhan deld over het verminderen van de rente der vlottende schuld. Het zal de taak der Cortes zijn, voor goed eene regeling te maken in den voorloopigen staat van zaken, waarin de buitenlandsche schuld gekomen is door het decreet van 13 Juni 11. teneinde de houders der schuldbrieven eenen waarborg te geven, dat de verbintenissen der wet van 26 Februari en van het decreet van 13 Juni strikt nagekomen zullen worden. De regeering is voornemens, teneinde hiertoe te geraken, de Cortes voorstel len te doen. Tengevolge van het uitbreken van het klauwzeer in het Noorden van Londen heeft de minister van landbouw twaalftal armoedige hutten, zonder eenige orde op een open plaats in het midden van het bosch gebouwd, dienden den kolenbranders tot verblijf. De kolenbranders waren in het bosch sterk vertegenwoordigd, er werd zelfs beweerd dat de geheele bevolking van het bosch zeker vier- tot vijfduizend hoofden telde. Zij vormden eene bijna onafhankelijke, een half wilde bevolking, die van elke nieuwigheid een ingeboren afkeer had, en die als bij in stinct, maar zeker ook niet minder uit eigen belang, elke regeeringsvorm verachtte, behalve die welke zij gewoon waren, en die haar onge moeid het onbetwiste gebruik toekende van alle voortbrengselen van het boschhet wild natuurlijk uitgezonderd. Het woord belasting kenden noch de klom penmakers en kuipers, noch de kolenbranders en mandenmakers, en bovendien trokken zij de voor hunne bezigheden benoodigde grondstoffen uit het bosch, zonder daarvoor de minste scha devergoeding te betalen. Zij geloofden dat het bosch hun wettig eigendom waszij waren er geboren, zij hadden het onbetwistbaar recht daar te leven en te sterven. Wie hun dat recht zou betwisten, was in hun oog een tiran. Toch waren zij er de lieden niet naar, om zich zónder hevigen tegenstand te laten on- drukken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1