Binnenland ciën denkt tot stand te brengen, wor den. geschat op 2000 conto reis. Ten gevolge der vermindering van de aan de Portugeesche bank te betalen rente, zal de Regeer ing het tekort tot 1893 kunnen dekken. De minister van finan ciën bereidt ook ontwerpen voor, die strekken om aan de schatkist belang rijke inkomsten te verzekeren, welke bet evenwicht op de begrooting vol komen zullen waarborgen, en aan de schuldbrieven van den Staat de vol ledige uitvoering van de verbintenissen, overeenkomstig de bepalingen der wetten van 26 Februari en 13 Juni, zullen verzekeren. Volgens bericht uit Cairo stiet een korps Egyptische dromedaris-ruiters, uit gezonden tot vervolging van de Der- wischen, die Gemai en Sarras aanvie len, eergisteren bij Ambigol op den vijand. Er ontstond een levendig ge vecht met belangrijke verliezen aan weerszijden. Een Engelsch officier, Pyne, een Egyptisch officier en 45 man sneu velden. Na het gevecht kwam er een Engelsch officier met versterking, waarop de Derwischen zich zuidwaarts terug trokken. Kolonel Woodhouse, de be velhebber der grenstroepen, is naar Ambigol vertrokken. Schiedam, 5 Januari 1893. De scherm- en gymnastiek-vereeniging Palaestra hield gisteravond in Musis Sacrum eene uitvoering. De zaal van Musis Sacrum had bij deze gelegenheid een recht gezellig aanzien. De diploma's der vereeniging, eenige photographiën met groepen turners versierden de wan den, terwijl het groen, waarmede de boeken waren gevuld een f eestelij ken toon aanbracht. Op den voorgrond prijkte de fraaie banier der vereeniging, versierd met de medailles, in zwaren kamp gewonnen, waarvan wij alleen de laatste twee, onlangs te Gouda en Delft gewonnen, noemen. De president, de heer M.v. d. Schalk heette in welgekozen bewoordingen de aanwezigen welkom. Na de ouverture van het orkest begon het eigenlijke program met een reeks vrije oefeningen. De verschillende schoone poses, bij die vrije oefeningen, kwamen door de flinke, krachtige uitvoering volkomen tot haar rechtbovendien werden zij uitgevoerd met een gelijkmatigheid, een aplomb, die men zich moeieiijk beter zou kunnen voorstellen. Ook de oefeningen aan de werktuigen, rekstok, paard, brug enz. getuigden van een vaardig heid, die blijk gaf van ernstige en langdurige oefening. Bij het hoog- paard-, koord- en bokspringen gaven de turners bewijzen yan vlugheid en ge makkelijkheid van bewegingen, die ieders bewondering wekten. Er werden dan ook,vooral bij het koord-en boksprin gen verbazende sprongen gedaan, die een luid applaus uitlokten. Waren wij steeds gewoon, van Pa laestra oefeningen te zien, die den leden den naam van turners eer aandeed zeker zeggen wij niet te veel, wanneer wij beweren, dat Palaestra nog maar zelden eene uitvoering heeft gegeven, die zóo welgeslaagd mag heeten als die van gisteravondvooruitgang was in alles zichtbaar. Geen wonder dan ook, dat verschillende nummers van het programma luid werden toegejuicht. Yooral goldt dit de vier turners, bij het uitvoeren der oefeningen waarmede zij in den wedstrijd te Delft als prijs- winners uit den kamp waren getreden. Als slotnummer vertoonden de turners eenige groepen op ladders, die een ver rassend effect maakten. Nogmaals, Palaestra heeft gister-avond getoond, dat zij de eer der Schiedam- sche turners wil hooghouden, en dat het haar bij dit streven ernst is. Moge zij op dezen ingeslagen weg de mede werking erlangen die haar noodig is om dit schoone doel te bereiken! Ten slotte een woord van hulde aan den energieken directeur van Palaestra den heer Chr. Krijger. Dat de leden zijn ijver op prijs weten te stellen bleek ten duidelijkste, toen hem door den president, een fraaie krans werd aangeboden, welke hij ouder luid applaus, aan de banier der Ver eeniging hechtte. Een geanimeerd bal hield nog lang na afloop van het programma de aan wezigen gezellig bijeen. In ons nader verslag van de raads zitting op 11. Dinsdag, meldden wij abu sief, dat de heer De Groot, namens de voorstellers der ontworpen pensioen regeling verklaard had, het maximum bedrag van f 20000 tot f 15000 verlaagd zou worden. Dit moest zijn, dat het maximum-bedrag van elk te verleenen pensioen zou verlaagd worden van f2000 tot f1500. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, Handel on Nijverheid, de Commissaris der Koningin in deze provincie en onderscheidene hoofdambtenaren bij het bestuur van 's Rijks waterstaat, oud-studenten aan de Polytechnische school, zijn gisteren naar Delft vertrokken ter bijwoning van het gedenkfeest van het 50-javig bestaan dier school. Bij den Minister is in overweging genomen de tijdelijke sluiting der vee markten met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het vee. Alvorens echter een besluit te nemen, wensclit de minister het gevoelen van de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën te vernemen. Ter voorbereiding van de invoering der ve.imogensbela3tng is een aanvang gemaakt met het samenstellen van lijsten van hypotheekhouders ten be hoeve van den aanslag in de nieuwe heffing. Gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar New-York zal gege ven worden door middel van het stoom schip Didam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 Januari, des voormiddags te '4.35 ure spoortijd (4.55 stadstijd). De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Aan de rijksveldwachters zijn pakjes met parafine, verbandgaas en verband linnen met gebruiksaanwijzing uitge reikt, om deze bij zich te dragen en bij voorkomende gevallen vanverwondingen, wanneer geen dokter aanwezig is, de eerste hulp te kunnen verleenen. Door den regeering-president te Dus- seldorf is een verordening betreffende den invoer van vee en van vee afkomstige onbewerkte artikelen uit Nederland met het oog op het aldaar heerschend mond en klauwzeer vastgesteld. Die veror dening ligt ter gemeente-secretarie voor belanghebbenden ter inzage. Naar wij vernemen, heeft de oud- inspecteur van den waterstaat de heer J. F. W. Conrad van de Spaansche regeering de uitnoodiging ontvangen tot het doen van eene opneming van de waterstaatswerken in de golf van Va lencia. Maandag-avond te 10 uur werd in de Maas voor Rotterdam, een man drijvende op een schots gezien, die om hulp wenkte. Twee schippers begaven zich in een roeiboot naar den man en brachten hem verkleumd en stijf van koude, aan boord van hun schip. Hij was van de Maaskade op het ijs gevallen en er door gezakt, doch had zich ten slotte op een schots weten te werken, die aan 't drijven was gegaan. Eenige kompagniën van het regiment Grenadiers en Jagers rukten gisteren ochtend uit in verschillende richtingen buiten Den Haag, tot het houden van velddienstoefening op schaatsen. In de jongste zitting van den raad der gemeente Rozenburg kwam o. a. aan de orde de nieuwe grensregeling tussehen Rozenburg, Heenvliet en Zwar- tewaal, naar aanleiding eener missive van Gedeputeerde Staten, blijkens welke dit college gaarne spoed gemaakt zag met de regeling dier zaak. Uit de in woners was een commissie benoemd, die met spoed aan haar opdracht heeft voldaan en die evenals B. en W. aan Gedeputeerde Staten rapporteerde, dat er geen bezwaar was tegen de bij het ontwerp van wet voorgestelde regeling, die niet in het nadeel der gemeente is. In haar rapport zegt de commissie o. a. dat de toestand blijft, zooals hij was, en dus onhoudbaar, aangezien de rivier tussehen de terreinen van Rozenburg, Heenvliet en Zwartewaal loopt. Om die reden acht zij geen enkel motief aan wezig, om ongunstig te rapporteeren. Na eenige discussie werd het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. De Great Eastern Railway Company heeft schriftelijk aan de politie te Rot terdam kennis gegeven, dat door haar geen vreemdelingen, die in de richting van Haiwich uit het Rijk verwijderd worden, meer zullen worden vervoerd. Tot nog toe werden die vreemdelingen, door middel van bet centraal-bureau van politie, voor rekening van het rijk tegen f9 per hoofd door de Harwichbooten medegenomen. Uit Overschie wordt aan de Westl. Ct. gemeld. De Rijksveldwachters J. L. Smits en J. E. van der Plas, hebben proces-verbaal opgemaakt tegen J. de K. huisvrouw van E. B. wegens herhaald schandelijk afranselen en mishandelen van haar 12- jarige stiefdochter. Men hoopt algemeen, dat de autoriteit, naar aanleiding van dit procesverbaal maatregelen zal nemen, om dat kind niet langer bij die stief moeder te doen verblijven. In den Haagschen Dierentuin had eer gisterenavond een „ijsfeest" plaats. Do vijver en de slooten, alle met een goed onderhouden ijsvloer bedekt, waren ver licht en honderdon rijders vlogen eraf en aan. De verlichting bracht een ver rassend effect te weeg, en het feest slaagde zeer naar wenscli. Door den heer C. Bok is het plan gevormd en de noodige stappen gedaan tot het verkrijgen van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorbaan van den Hoek van Holland naar Scheveningen, voornamelijk bestemd voor het vervoer van Scheveningsche visscherspinken Dit plan zou den aanleg van een haven te Scheveningen overtollig maker.. De pinken worden, geladen of niet, in ongeveer een uur van Scheveningen naar den Hoek van Holland (afstand 18 K.M.) of omgekeerd gebracht. Bij den Hoek worden zij langs een zachte holling op of van rolwagens geladen zoodat zij zonder veel moeite uit of in het water kunnen komen. In het afgeloopen jaar werden tor wekelijksche veemarkt te Leiden aan gevoerd 145,616 stuks vee, vertegen woordigende eene vermoedelijke waarde van f6.638.696.22 In 1891 bedroeg de aanvoer 153,205 en de vermoedelijk verhandelde waarde f7.434.923.83 Door den heer dr. P. J. H. Cuypers te Amsterdam is voor de R. K. gem ente te Groningen voor het bouwen eener St. Martinuskerk aan liet Academieplein, een plan ontworpen, waarvan de aan besteding 18 Januari zal plaats hebben. Dit zal de derde nieuwe kerk worden, welke de Katholieken in weinig jaren hebben gesticht. Verleden Zondag den ln Januari vierde de heer S. W. Siemons, oprichter en voorzitter van den „Ned. Brood- Koek- en Banlcetbakkersbond" op de bovenzaal van Krasnapolshy te Amster dam zijn 70n verjaardag. Een groot aantal vrienden en leden van den Bond hadden zich daar ver zameld, om den waardigen grijsaard, die in zijn langen levensloop zoo.veel voor de bakkerij gedaan heeft, hunne gelukwenschen aan te bieden. Toen boden zij hem bij monde van den heer H. B. Funke een sierlijken schoorsteen aan, terwijl de heer D. J. N. van Etten hem namens de schenkers een fraai album door den heer Grevenstuk vervaardigd, aanbood. Niet alleen uit alle oorden des lands maar zelfs uit Duitschland en Noor wegen waren geschenken en talrijke brieven en telegrammen voor den jubi laris aangekomen. Dinsdag avond ruim 9 uur had dichtbij Amsterdam een spoorwegongeval plaats. Een paar konvooien kwam bij de kruising van het hoofdspoor en het zijspoor naar de Stadsrietlanden, even voorbij de halte Kattenburgerbrug, met elkander in aanraking, waardoor eene locomotief en twee wagens ontspoorden. Het gevolg was, dat de beide hoofd sporen op dit door het Ooster- en het Staatsspoor gebruikte gedeelte van den weg versperd waren. De reizigers van het Staatsspoor moesten daarom van het station Wees- perpoort vertrekken en daar aankomen. Op den Oosterspoorweg was de stoornis grooter. Een hulptrein bracht te even twaalf uur een gedeelte der reizigers aan. Op dat oogenblik werden nog de passagiers van een anderen trein uit Weesp ver wacht, die eveneens op de plaats van het ongeval zouden moeten overstappen. Met prijzenswaardige oplettendheid werd voor de aldus te laat aangekomen doorgaande reizigers, zoowel naar Rot terdam als naar Uitgeest, een extra- trein beschikbaar gesteld. (Ifbi.) Aan den Burg op Tessel, is de typhus in een paar gezinnen uitgebroken. Het hoofd der gemeente waarschuwt de inge zetenen tegen het gebruik van onge kookte melk. Het ijs op het Noordhollandsch Ka naal is zoo toegenomen, dat de gewone passagiersbooten niet meer zullen varen. De Purmerender en Nieuwedieper boo ten volbrachten gisteren hun laatste tochten naar Amsterdam, die van Nieu- wediep deed er 10 uur over. Op het Noordzeekanaal varen de groote schepen nog ongehinderd door tot Amsterdam. Daar kunnen zij in de dokken binnenloopen, aangezien het ijs op het IJ nog zeer dun en op vele plaatsen stuk gevaren is. De laatste dag van het afgeloopen jaar was voor de visschers van Terschel ling een gewichtige dag, want toen heb ben sommigen ver over den Rug, op 17 tot 20 vaam water, van 1000 tot 1200 stuks schelvisch gevangen per span vaartuigen den vorigen dag hadden ze van 4 rot 20 stuks- Het detachement huzaren, dat verleden week van Leeuwarden naar Franeker vertrok, is eergisteren door een ander detachement vervangen. Ofschoon het te Franeker thans rustig is, wordt het toch voorzichtig geacht er nog kavalerie te doen verblijven. Door mr. J. Sickenga, lid der Gedep. Staten van Friesland, die uitgestrekte eigendommen in de gemeente Weststel lingwerf heeft, wordt aan 60 arbeiders sedert eenige weken werk verschaft, te gen een dagloon van 60 ets. Te Winschoten hebben een drietal personen bij drie ingezetenen glasruiten ingegooid en daarna met een pistool op een schipper geschoten. De politie heeft heeft hen bij Heiligerlee ach terhaald. Dinsdag kwamen te Wageningen een achttal militairen aan en een wacht meester van de rijdende artillerie uit Arnhem. Zij draafden 's a'-onds enkele malen door de straten der stad, tenge volge waarvan de samenscholingen van socialisten spoedig uiteengingen. Ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2