Binnenland heeft Donderdag in den namiddag een langdurig verhoor ondergaan, dat ge handeld zou hebben over afpersing van gelden ten nadeele der Panama-maat schappij in den tijd dat Baïhaut minis ter was. Dat behoeft echter bevestiging. Baïhaut moet ten stelligste ontkend hebben en heeft zijne voor den rechter van instructie afgelegde verklaring niet staande gehouden. In den ministerraad heeft de minister Loubet mededeeling gedaan van inge komen berichten betreffende plannen, die door revolutionaire groepen in Parijs en sommige departementen gesmeed worden. Da minister zeide voornemens te zijn maatregelen te nemen om hulp te verleenen aan werklieden zonder arbeid. In het paleis van justitie liep het gerucht dat, indien tengevolge van het verhoor van Baïhaut en de arres tatie van Blondin, tot het in staat van beschuldiging stellen van Baïhaut be sloten wordt, de regeering alsdan de zaak aan de Kamer zal onderwerpen, om haar (de regeering) verlof te geven, een besluit te nemen om Baïhaut aan te klagen wegens feiten door hem begaan toen hij minister was. In eene vergadering, over de Panama zaak belegd door de redactie der Libre Parole en door 2000 personen bijgewoond, werd het woord gevoerd door markies Mores, die zeide dat de overheersching van het geld meest worden bestreden en het crediet moest overgaan uit de handen der bankiers naar die van het volk. Hij beval eene wet aan, welke bepalen moest dat elke Franschman, die aan de militaire wet heeft voldaan, recht zou hebben op 5000 frs. bij zijn huwelijk en bij de geboorte van elk kind. Verder beval hij aan opheffing der stedelijke verbruiksbelastingen (oc trooien) en scheiding van Staat en Kerk. De vergadering werd door de politie ontbonden, toen een groep anarchisten beproefde zich met geweld van de tri bune meester te maken. In de commissie voor de Grondwets herziening te Brussel verzette de liberale oud-minister Frère-Orban zich formeel tegen het door de regeering voorge stelde kiesstelsel. Hij bestreed dat ont werp in beperkenden zin. Men moet volgens hem het cijfer van 540.000 kie zers niet overschrijden, terwijl het gou vernement de vorming voorstelt van een 1000.000 kiezers. In de conferentie van reederijen der Noord-Atlantische Yaart te Keulen ge houden, is besloten, over vermindering van het aantal vaarten naar Amerika niet te discussiëeren, doordien uit Was hington wordt medegedeeld, dat er geen vooruitzicht bestaat op eene aanneming der wet betreffende de landverhuizers, maar veeleer hierop dat de commissie uit het congres het andere ontwerp zal aannemen, hetwelk in hoofdzaak over eenstemt met de voorstellen der commis sie uit de stoomvaart, en volgens hetwelk tusschendeks-passagiers, wanneer zij Europa verlaten, zeven dagen, inplaats van bij hunne landing in Amerika twintig dagen, in quarantaine blijven. De Oelscherkirahener Zeitung meldt, dat in eene toGelsenkirchen gehouden talrijk bezochte mijnwerkersveigadering beslo ten is, onmiddellijk tot werkstaking over te gaan. Men vreest, dat er eene algemeene werkstaking zal uitbreken. De Britsche zaakgelastigde te Tanger heeft in een nota aan de Moorsche re- geering den eiscli gestelddadelijke voldoening wegens het doodschieten van een Britschon onderdaan uit Gibraltar door eene Moorsche politiewacht. Het bericht aangaande eengemeenschappelijk vertoog van de vertegenwoordigers dei- openbare macht is ongegrond. Yolgens latere berichten uit Caïro hebben de Derwischen, ofschoon door de Egyptische troepen verrast, zoo gema noeuvreerd, dat zij de Egyptenaren met een verlies van 3u dooden 15 ge kwetsten hebben teruggedreven. Ten slotte echter werden zij op hunne beurt tot den terugtocht gedwongen. Yolgens draadberichten uit New-Yorlt hebben te Bakersviile (Noord Carolina) vijfhonderd gemaskerde mannen de ge vangenis overvallen, waar, in afwach ting van zijn vonnis, gevangen zat de moordenaar van een voornaam burger der stad. Zeven gendarmes deden een aanval op de bende, teneinde den mis dadiger te bevrijden zij werden echter in een hevig gevecht alle zeven ge dood. Van de menigte werden, behalve een aantal gewond, ook vijf-en-twintig personen gedood, waaronder verscheidene aanzienlijke burgers. De moordenaar was intusscnen door de woedende menigte om het leven gebracht. De Engelsche bladen behelzen nadere bijzonderheden omtrent de bloedige botsingen te Bakersviile tusschen de politie en de bevolking. De laatstgenoem de belegerden de gevangenis en wilde drie van moord beschuldigde gevangenen lynchen en was gewapend met geweren. Toen het gepeupel, ondanks de waar schuwing van den sheriff, de gevangenis naderde, liet de sheriff vuren. Twintig der aanvallers vielen dood neer en dertig hunner werden gewond. De overige aanvallers rukten desniettemin voort. Na eene korte aarzeling schoten zij hunne geweren af door de vensters dei- gevangenis en doodden en verwondden zij twaalf der beambten, die overmand werden. Het gepeupel brak toen de cellen open en sleurde de bedoelde ge vangenen weg naar een klein naburig bosch. Onderweg werden deze reeds zoodanig mishandeld dat zij stierven. Hunne lijken werden toen opgehangen. De lynchers keerden vervolgens terug naar de plaats, waar zij tegen de politie gevochten hadden. Er werden toen 42 personen gedood en 40 gekwetst. Onder de dooden was ook de sheriff. Latere berichten uit Marion (Noord- Carolina) houden in, dat den dag na het gevecht het gepeupel nog meester van de stad bleef en de strijdenden tegenover elkaar stonden. De politie ontving versterking en de oproermakers eveneens. De agenten, die den dood van den sheriff wilden wreken, deden eenen aanval, waaruit een nieuw gevecht voortsproot, waarin andermaal 25 per sonen gedood werden. De gouverneur van Noord-Carolina heeft troepen ge zonden. Socialisme en Christendom. Het volgend getuigenis van een man, buiten het Christelijk geloof staande, van Emile de Laveleye, kan in onze dagen van socialen strijd met vrucht worden overwogen. „Hoe ver staat het Christendom, enkel uit het oogpunt van maatschappelijke hervorming beschouwd, boven alle an dere systemen, waaraan nu eens de juiste beoordeeling der werkelijkheid, dan weer de eclite naastenliefde ontbreekt „In het Christelijk Evangelie schittert overal een grenzenlooze liefde voor de maatschappelijk raisdeelden uit tegelijk met een verheven gevoel van maatschap pelijke rechtvaardigheid. De essentiëele waarheid, die uit alle onderrichtingen van Christus spreekt, is deze, dat geen verbetering mogelijk is, zoo men niet eerst den mensch zei ven beter heeft gemaakt. „De zedelijke wedergeboorte, ziedaar de bron van eiken waarachtigen voor uitgang noch de critiek van staathuis houdkundige leeringen, zij moge zoo scherpzinnig zijn als zij wil, noch een nieuwe vorm van samenwerking, als het phalanx-systeem of de coöperatieve ver- eeniging, zal de ellende der tegenwoor dige maatschappij kunnen genezen. „Door helderder licht en meer zedelijk heid onder alle maatschappelijke stau den te verspreiden, is het Christendom er in geslaagd de ketenen der slavernij te verbreken. Door diezelfde zedelijke invloeden kan ook nu nog de maat schappelijke ellende worden gelenigd. „Ongetwijfeld zullen er altijd armen in ons midden worden gevonden, omdat er altijd onverbeterlijke luiaards zullen zijn, en volgens het woord van den H. Paul us „die niet werkt, ook niet be hoort te eten". „Maar laten de hoogere standen leeren hunne verplichtingen beter te begrijpen en te vervullen laten de werklieden, beter onderricht, meer zedelijk en min der de slaven van hun zinnelijkheid, langs den weg van arbeid en spaar zaamheid naar het verwerven van be. zit strevenlaat de wetenschap den bodem tot steeds verhoogd voortbren- gingsvermogen opvoeren, dan zal men het pauperisme en de uiterste hulpbe hoevendheid zien verdwijnen, in zooverre keze eene hulpbehoevendheid zien ver dwijnen, in zooverre deze een geheele categorie van gezinnen omvatten en een wondeplek van onze maatschappelijke inrichting vertoonen. (2'-) Schiedam, 7 Januari 1893- Door de politie zijn eergisteren op gespoord en aangehouden twee jongens, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van een kistje sigaren in den sigarenwinkel van den heer II. H. Voor- waldt, hoek Lange Haven en Ap pelmarkt. Wij meenen den ingezetenen te moe ten herinneren aan de politie-verordening waarbij verboden wordt tijdens vriezend weer de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of te boenen, daarover water te doen uitloopen of te gieten en aan de straten glazen te wasschen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan J. Bannet te Goes en zijne rechtverkrijgenden tot oprich ting van een slachterij in het achtergedeelte van het pand aan de Markt alhier, wijk E. no. 124, kadaster sectie B. no. 518 2o. aan de firma W u i s m a n Co. en hare rechtverkrijgenden tot ui tbr ei- ding harer brander ij aan de Maria- straat alhier, wijle A, no. 916, kadaster sectie M, no. 131, met een stoomwerk tuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 2 M2. Yoor het Luduinagesticlit aan de Nieuwe Haven lag gisteren de groote aak Freundschaftschipper W. Heezeman, uit Millingen, geladen met- kolen, die daar gelost moesten worden. Kort nadat de stoomboot Helmond» Nijverheid de aak was gepasseerd, zich met veel moeite een weg door liet ijs banende, ondekten de opvarenden dat het schip water inkreeg. Vermoedelijk had het schip door de opschuivende ijsschotson een lek onder do waterlijn bekomen, waardoor zooveel water bin nendrong dat de aak begon te zinken en daar het water zeer laag was, aan den grond raakte. Door voortdurend pompen trachtte men het schip boven water te houden. .Be vrees voor de opko mende vloed deed echter besluiten dekolcn in andere vaartuigen over te laden, terwijl inmiddels tal van omstanders hielpen om de inboedel uit het schip op den wal te brengen. De schipper en zijne vrouw, die ter kerk waren, ontstelden niet wei nig toen zij, van het geval onderricht, zagen in wolk oen toestand hun vaartuig en inboedel gekomen waren Zij vonden echter bij het deelnemend publiek de meeste hulpvaardigheid en welwillende tegemoetkoming; zelfs werd hun, naar men verzekert, door een onzer aanzien lijke ingezetenen een in de nabijheid leegstaand huis aangeboden om daar tijdelijk hun verblijf te nemen. Intussehen behoefde van dit vrien delijk aanbod geen gebruik te worden gemaakt want nadat het gat voorloopig was gedicht, was het grootste gevaar geweken en kon in den namiddag de inboedel weder in het schip worden gebracht. Yolgens de Staatsalmanak voor het koninkrijk der Nederlanden, 1893 is do heer H. F. Boyerman, ingenieur van den Waterstaat in het tiende district (Zuidholland). De commissie voor de watenerver- sching heeft dus eene alleszins geluk kige keuze gedaan, door dezen ingenieur uit te noodigen haar bij hare gewich tige taak in 't belang der gemeente bij te staan. De Minister van Binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer dr. J. Zaaijer Az. ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Leeuw arden, heeft bepaald, lo. dat de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in dat hoofdkiesdistrict zal plaats heb ben op Dinsdag 24 Januari2o. dat de herstemming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 7 Februari. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat zij die tot het be komen van een patont als Rijnschipper, ter voldoening aan de bepaling van ar tikel 13 van het koninklijk besluit van 5 September 1892 Staatsblad no. 216), de daarbij bedoelde getuigschriften ten overstaan van een openbaar ambtenaar wenschen te doen opmaken, zich daar toe bij voorkeur kunnen wenden tot de waterschouten, de commissarissen van politieof, in gemeenten waar dezelaatsten niet zijn, tot de burgemeesters en dege nen die hen vervangen. (Stet.) Het Bestuur van de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen maakt bekend, dat eene overeenkomst gesloten is voor het gebruik van een sleepboot met ijsbreker, en dat dientengevolge assistentie bij vertrek of aankomst van schepen kan worden aangevraagd aan het kantoor v/d. havenmeester (Schreij- erstoren) te Rotterdam tegen vergoeding van f25 per uur volgens opgave van het Bestuur. S Het mond- en klauwzeer is weer aan Beugelsdijk te Overschie uitgebroken bij de veehouders C. Van den Berg Czn., A. Schuiten en J. Klapwijk. Van wege de Maatschappij van Nij verheid zal een onderzoek worden inge steld naar de instellingen van onder wijs, die in verschillende gemeenten bestaan voor hen, die de lagere school hebben verlaten on tot een ambacht of ;anig vak van nijverheid worden opgeleid. Naar men vernoemt, is het bestuur vau het Ondersteuningsfonds" van den Ned. R.-K. Volksbondafd. Delft, voor nemens een tentoonstelling met tombola te houden, op nader te bepalen datum, teneinde in de dringende behoeften van bovengenoemd fonds te vooizien. Ter gelegenheid van het gouden feest der polytechnische school wappert te Delft alom in de stad de Vaderland- sche driekleur. Tegen een uur kwamen eergisteren de genoodigden, vele civiele en militaire autoriteiten, do ministers van binnenlandsche zaken, marine en waterstaat, de Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, de hoogleeraren en vele oud-studenten in den Stads Doe len bijeen. Bij hun binneutreden werd door de aanwezigen het Wien Neerland» bloed gezongen. Prof. Oudemans, directeur der poly technische school, heette de aanwezigen welkom on deelde mede, dat een adres van hulde verzonden was aan H.M. de Koningin-Regentes. De hoogleeraar Telders hield toen de feestrede, waarin hij herinnerde aan de wordingsgeschie denis der polytechnische school en met dankbaarheid melding maakte van den steun, dien de kroonprins, later koning Willem III, haar steeds verleende. Spr. wees daarbij op de groote verdien sten van den eersten directeur Lipkens die, trots de zuinigheid, welke de regee ring betrachtte, er in slaagde aan de school een goede organisatie te ver schaffen cn haar tot rasschen bloei bracht. Na do moeilijko dagen voor de instelling geschetst te hebben, waaraan eerst door de reorganisatie van de wet op het midd. ond. van 19 Mei 1863 een einde werd gemaakt, gaf spreker een overzicht van haar rijke ontwik keling en wat zij thans beteekent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2