THEE, E. lil, Dienstbode R. K., H. FERM IN, Misgewaden Baldakijns en Zilverwerken AMSTERDAM. Echte No 4711, Eau-de-Cologne, DELFT Molslaan 31. Atelier voor Kunstborduurwerk als: Christelijke Beeldhouwkunst, Kerkschildering, Meubelen enz. E. H. GABEL. irmaCUYPERS&Co. ADVERT EN TIEN. roermond. Deze rede lokte herhaaldelijk applaus uit. Daarna bood de oud-minister Ha ve laar het studietonds aan en namens de oud-studenten droeg hij het op aan den raad van bestuur. De heer Oudemans bedankte met enkele woorden voor dit geschenk. Het zal heeten „het Lipkens- fonds". Hierop voerden liet woord de heer Leemans, namens het Kon. Insti tuut van Ingenieurs, de heer Van der Vegt, namens de Vereeniging van bur gerlijke Ingenieurs, de heer Hudig, na mens de Vereeniging van Scheepsbouw kundige en Werktuigkundige Ingenieurs, de heer Muysken namens de Mij. van Bouwkunst en de heer Bordes namens het Studentenkorps. Nadat de heer Oudemans alle sprekers had bedankt, en de bijeenkomst gesloten, had er ten zijnen huize eene receptie plaats. Twee dames, wonende aan de Oranje plantage te Delft, die eenige dagen el ders waren gaan doorbrengen, kwamen hij hare terugkomst op Maandag-avond 1.1. tot de ontdekking, dat er tijdens hare afwezigheid in haar huis was in gebroken. De glasruiten van het keu kenraam, uitziende in den tuin, waren verbrijzeld en in de verschillende kamers "waren de meeste kasten opengebroken, terwijl de inhoud over den vloer ver spreid lag. Daar de dames geen geldwaardig papier of specie hadden achtergelaten, hebben de dieven zich moeten verge noegen met een ouderwetsch gouden horloge, een zilveren armband, de helft van een zilveren theelepeltje, een blik ken trommel met koffie en eenige klei nigheden. Men verneemt, dat de Burgemeester van de residentie, de heer Hoest, zijn voornemen heeft te kennen gegeven, bij zijne periodieke aftreding in September, zich niet voor eeno herbenoeming be schikbaar te stellen. Met zekerheid kunnen wij thans mel den, dat de heer S. De Lange vastbe sloten is de Residentie te verlaten en zich in Duitschland zal vestigen. In zijn plaats wordt als Directeur der Maatschappij „Toonkunst" genoemd de heer mr Viotta, Directeur der Wagner- Vereeniging te Amsterdam. (V.) D8. Herman de Ridder, rustend pre dikant bij de Remonstrantsche gemeente te 's-Gravenhage, is op 77-jarigen leeftijd overleden. Zijn vroegere standplaatsen waren Boskoop, Waddinxveen en Gouda. Van 1853 tou 1885 was hij predikant te 's-Gravenliage. Hij was een zeer geliefd leeraar, muntte uit door zijn humanen geest en zijne weldadigheid. Ook als letterkundige had hij zich in verschil lende werken van zijne hand doen kennen. Ds. de Ridder was versierd met de orde van den Ned. Leeuw. In de Russische kapel te 's-Graven- bage werd gisteren, ter gelegenheid van het Russisch Kerstfeest, een pleohtige dienst gehouden, die o. a. door den nieuwen Russischen gezant en zijn fa milie werd bijgewoond. Het Oranje-hotel to Scheveningen deelt dit jaar een dividend uit van vier en een half pCt. Er zal een belangrijke uitbreiding van dat hotel plaats hebben o. a. zullen een rookkamer en een con- ^ersatiezaal worden bijgebouwd. Het sinds lang bestaande plan om ^Houdaeeneafdeeling van denRoomsch- Katholiek n Volksbond te stichtan, Blijkt tot uitvoering te zullen komen. In bet lokaal der R. K. Lees vereeniging aidaar, ig de voorzitter dor Rottei- damsfke afdeeling van dien Bond, voor de leden van genoemde Lees"ereeniging Vrijdag-avond voor dat doel opgetreden. De ijsclub „Eendracht maakt Macht" te Oudei-kerk aan den IJsel hield Woens dag-middag een schaatsen-wedstrijd voor mannen, waaraan door 12 personen werd deelgenomen. De prijs van f30 werd behaald door A. Snoek te Nieuwerkerk aan den IJselde le premie van f 10 door K. Graveland, van Ouderkerk de 2e premie van f 5 door Herm. De Bruin, van Zevenhuizen. Vermoedelijk tengevolge der nieuw- jaarsdrukte ondervindt de handel ver traging in de ontvangst van brieven en kennisgevingen van aangeteekende stukken. Een firma te Amsterdam heeft dien tengevolge telegrafisch eene klacht inge diend bij den minister van waterstaat. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op de zich noemende Jean Simon Johannes, 34 jaren, Johannes Sabas, 24 jaren, Antonio Guiseppo Stephan, 38 jaren en Anthoon Elias, 34 jaren, de laatste één arm missende, alle Oostersch, zwart van uitzicht met zwarte baarden of knevels, en in het zwart gekleed, de twee eersten met hooge zwarte hoeden met breeden rand, en de twee laatsten met pbantasiehoeden. Zij geven voor, R. K. priesters of zendelingen te zijn en gelden in te zamelen voor den bouw van R.-K. kerken in Turkije. Bij den consul-generaal van Turkije te Amster dam, noch bij het R.-K. dekenaat aldaar, is van eene opdracht daartoe aan ge noemde personen iets bekend. Boven dien is hun de Latijnsche taal te eenenmale vreemd en hebben zij zich niet als R. K. priesters kunnen legiti- meeren. De twee eersten zijn den 27 December in de richting van België afgereisd, terwijl de twee laatsten den 28 Dec. plaatsen naar Emmerik hebben genomen. Daar intusschen de mogelijk heid niet uitgesloten is dat zij zich alders in den lande zullen vertoonen en trachten hunne practijken voort te zetten wordt daartegen gewaarschuwd. woord van dank de groeten van gene raal baron de Charette, zoo even bij gelegenheid van nieuwjaar ontvangen, om die bij de eerste ontmoeting aan den grooten Hollandschen orateur over te brengen. De Zangvereeniging der Zou- avenbroederschap zong tot slot een paar nummers, die goed uitgevoerd werden, en daarmede was de genotvolle avond ten einde. Naar aanleiding van liet- ongeval, voorgevallen te Vlijmen in den nacht van 23 December, heeft de directie der Exploitatie-maatschappij de strenge or ders aan het personeel herinnerd, dat treinen niet mogen doorrijden op stati ons, waar zij volgens de dienstregeling moeten stilhouden. Het Hollandsch Diep zit grootendeels vol zwaar ijs, dat zieh op sommige plaatsen langs de oevers over breede strooken heeft vastgezet. De toestand In het Noorden. Over den toestand in het Noorden merkt een correspondent van de liberale Arnh. Ct. het volgende op „Ik ben een groot voorstander van vrijheid van gedachtenuiting en van vrijheid om zich te vereenigen en te vergaderen maar brengt die vrijheid mede, dat men openlijk mag opruien tot verzet tegen de overheid en tot moord en brandstichten rechtstreeks en middellijk mag aansporen Is het en deze vraag rijst in deze Provinciën - in het belang der maatschappij, dat ook hoofden der scholen openlijk aan die opruiing deelnemen Hier in deze stre ken zjjn de meeste men zou bijna geneigd zijn te zeggen alle onderwijzers -socialisten. Men ziet hen dan ook in de gelederen bij socialistische optochten en enkelen houdt men zelfs voor anarchisten. „Waarlijk, men moet wel innig ge hecht zijn aan de openbare neutrale school, om zijn liefde daarvoor te blij ven behouden. De jeugd is tegenwoor dig bandeloos, tuchteloos en zuigt die beginselen in, die zij nog niet begrij pen kan en verkeerd opvat. Geen grein tje idealisme is er meer en de moraliteit wordt gesmoord". Men meldt uit Eraneker: In de jongste raadsvergadering, door den burgemeester als spoedeischende belegd, om te doen bekrachtigen de door hem, ingevolge art. 187 der gemeentewet, uitgevaardige verordening, houdende verbod van samen scholingen, werden door eenige leden vreemde dingen ter sprake gebracht. Zoo stelde de beer Kamstra twee motiën voor, luidendelo. De Raad enz., over tuigd zijnde, dat er in de gegeven om standigheden behoefte is, waarin op billijke wijze moet worden voorzien,is ge negen daarin op billijke wijze te voorzien 2o. de Raad enz., overtuigd zijnde, dat de ellendige en vreeselijke toestanden grootendeels moeten worden toegeschre ven aan misbruik van sterken drank, zal alles in het werk stellen, dat vocht, in Schiedam gebrouwen, uit deze plaats te weren en te verwijderen. Beide motiën zullen in eene volgende vergadering worden behandeld. Te Noordwolde hebben gisteren wan ordelijkheden plaati gehad. Arbeiders zonder werk vervoegden zich bij de armbesturen en eischten, onder het uiten van bedreigingen, werk of onderstand. Hunne houding was van dien aard, dat het raadzaam geoordeeld werd, adsis- tentie van rijkspolitie aan te vragen. Er zijn marechaussees derwaarts ver trokken. Daar de bewoners van het eiland Urk sedert oudejaarsdag niets van de buitenwereld hebben vernomen, zullen de ondernemers van de stoomboot Minu ter Havelaar trachten met een ijsschuit dat eiland te bereiken. Dezen ochtend zijn ze daarmede met een 7-tal mannen, voorzien van brieven enz., van het Kam per-eiland vertrokken. Woensdag-avond hadden ook te Does burg eenige ongeregeldheden plaats, door dat een "O-tal opgeschoten jongelingen, meest werkloozen, bijgeleid door even zoovele nieuwsgierigen, al zingende langs de straten liep. Door de gemeente politie van Does burg en de inmiddels uit Deutichem ontboden marécliaussée werd de orde streng gehandhaafd. Volgens het U. D. is het bericht omtrent het ongeluk, dat kolonol Ypey in de manége te Amersfoort zou zijn overkomen, onjuist. In de zaal der Zouavenbroederschap Fidei et Firtute te Tilburg, trad 11. Dinsdag als spreker op de heer drSchaep- man, die bij zijn binnentreden in de eivolle zaal, met luid applaus werd be groet. Na een korte toespraak van den voorzitter der Zouavenbroederschap, den heer Scheefhals, nam dr. Schaepman achter den katheder plaats. In het eer ste gedeelte zijner rede nerdacht spr. de mannen van beteekenis, die ons in het afgeloopen jaar ontvallen zijn, ter wijl hij in het tweede duidelijk maakte, dat wij den tegenwoordigen toestand der maatschappij te licht schatten. Het krachtigst was' dr. S., toen hij zijn gehoor opvoerde tot het lumen in coelo den grooten triomfeerenden paus Leo XIII, en wees op de navolging der encyclie ken als den eenigen weg om tot de goede orde terug te keeren. Het ontbrak den grooten redenaar, na afloop zijner rede, niet aan herhaalde toejuichingen. Den heer Ant. Arts, oud-luitenant der Pauselijke Zouaven, was vereerend opgedragen, den heer dr. Schaepman te bedanken voor zijne opwekkende leer zame rede. De heer Arts herinnerde nog aan het bezoek door den heer Schaepman te Rome gebracht aan de Nederlandsche Zouaven, aan zijne latere bezoeken te Tilburg, en voegde bij zijn AW „sf-ftebaM 4uit b*t magazijn van Alleon in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handels merk, verkrijgbaar te Schiedam bijH. P WIJSBROEK Broersvest, E. J. SMIT, Broer,weld, J. F. HEILKER, Bam, J. DE GOEDEREN Wz., Markt, N. VAN DE MAREL, Bw ars straat, Gorze)P. A. TEMPELAARS, Singel, G. v. GINK, Boter straat A. VAN DER KRUIT, Broer s- veld 679, J. A. S. ENGERING Tzn., Hoogstraat C. 131, L. MALTHA, Hoog straat 334, J. H. KUIJPERS. Hoogstraat 125, C. J. HUISWAARD, Nieuwe Haven, C. M. KOOL, Dam 49, J. VAN KATWIJK, Broesveld 617 en Kethel bij Schiedam E. VISSER, Grosnetceg. Mevrouw NOLET—Van Hies vraagt met 1 Mei of vroeger e#ne bekwame van goede getuigschriften voorzien. Adres Frankenland G. 220. DE (men lette vooral op het juiste Nummer) van FERD. MÜLHENS, te KEULEN, is in SCHIEDAM verkrijgbaar bij Eenig vertegemcoordiger der Ateliers voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3