Binnenland VolgeDS bericht uit Luik is gisteren aldaar een dynamietpatroon ontploft in den Cercle catkolique, welks lokaal door den katholieken kring werd gekocht, toen de werkmanskring, welks eigen dom het was, het wegens financieele moeilijkheden moest verkoopen. In een schijnbaar door Bismarck geïn spireerd artikel tegen de nieuwe leger- wet vindt men in de Hamburger Noch- richten de belangwekkende onthulling, dat Moltke van de sterkte van Duitsch- lands stelling aan zijne westelijke grens, met het oog op de bevestigingen van Straatsburg, Metz, Mainz en Koblenz zoozeer overtuigd was, dat hij het voor mogelijk hield, in geval er een oorlog met twee fronten mocht uitbreken, zich aan de westelijke grens zoolang tot de defensie te bepalen, tot de oorlog met Rusland zou afgeloopen zijn. De staat van zaken betreffende de werkstaking in de Duitsche kolenmijnen is volgens bericht uit Geisenkirchen on veranderd. In de districten Heine en Dortmund zijn alle mijnwerkers gister ochtend ten arbeid gekomen. Te Gei senkirchen moeten alle herbergen en dergelyke lokalen des avonds ten 7 ure worden gesloten. De strafbepalingen be treffende oproer zijn aangeplakt. In de katholieke kerk te Sigmaringen is gisteren het huwelijk van prins Ferdi nand van Rumenië met prinses Marie ran Edinburg voltrokken. De Duitsche Kei zer en de Koning van Rumenië waren er bij aanwezig. De toespraak hield de aartsabt Placidius van het klooster Beuron. In het Huis van afgevaardigden te Pesth richtte Ugron van de uiterste linkerzijde tot de Regeering de uitnoodi- ging om het recht van troonopvolging in Hongarije bij eene wet vast te stellen. De voorzitter antwoordde dat er niet de minste onzekerheid bestaat omtrent de troonopvolging in Hongarije. Yerder werd er gevraagd, dat er twee hofhou dingen zouden worden ingericht, eene Oostenrijksche en eene Hongaarsche. De minister verzekerde, dat deze zaak een punt van ernstige beraadslaging bij de regeering uitmaakte. Uit Belgrado wordt aan den Par ij- schen Eclair gemeld, dat in Montenegro een opstand is uitgebroken. In negen dorpen zou de bevolking zijn opgestaan en reeds zou er een bloedig gevecht heb ben plaats gehad, waarin velen gewond werden. Naar het officieus te Londen heet, zou de zending van Sir West Ridgeway naar Marokko niets anders beoogtn dan vriendschappelijke betrekkingen te ves tigen tusschen Engeland en Marokko maar de correspondent van de Times te Tanger seint, dat Engeland aan den Sultan een ultimatum zond betreffende den moord van een Britsch onderdaan te Tanger door de inlandsche politie. Binnen 2 maal 24 uur moet de Sultan zich bereid verklaren tot schadever goeding. Naar de Times uit Buenos-Ayres ver neemt, heeft de regeeringspartij in Cor- rientes aan de opstandelingen zich on derworpen, zoodat nu de troepen der cen trale regeering den opstand zullen moeten dempen. De pers critiseert scherp het beleid van den staatspresident. Schiedam, 11 Januari 1893. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1891 25347 zielen. In het afgeloopen jaar stierven 549 per sonen en werden er geboren 941, zoo dat het sterftecijfer door dat der ge borenen met 392 wordt overtroffen. Ondanks het gunstige geboortecijfer is toch de bevolking in de loop van 1892 met 67 achteruitgegaan. In het bevolkingsregister werden name lijk ingeschreven 405 personen van het mannelijk en 432 van het vrouwelijk geslacht, totail 837, doch afgeschreven 618 personen van het mannelijk en 697 van het vrouwelijk geslacht, totaal 1315. De gemeente leed dus per saldo een verlies van 478 personen. Een ongehuwde vrouw vertrok naar Cu rasao (West-Indiëj, een huisgezin (man vrouw en 7 kinderen) naar Pater- son (Noord-Amerika)een gehuwde vrouw en 4 kinderen naar Livingstone (Noord-Amerika) een ongehuwde man naar Michigan (Noord-Amerika) een ongehuwde vrouw naar New-York (Noord-Amerika)een gehuwde vrouw en 2 kinderen naar Brooklyn (Noord- Amerika) een gehuwde vrouw§ naar Deli (Ned. Indië) een kind naar Soera- baya (Ned. Indie.) Yan de geborenen behoorden 475 tot het mannelijk en 466 tot het vrouwe lijk geslacht, totaal 941 waarvan 5 tweeling-geboorten (wettig). Als onecht moesten worden ingeschreven 8 gebo renen van het mannelijk en 14 van het vrouwelijk geslacht, totaal 22als levenloos werden aangegeven 24 kinde ren van het mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht, totaal 39, waarvan een (mannelijk) onecht. Er stierven 270 personen van het mannelijk en 279 van het vrouwelijk geslacht, totaal 549; er werd*n 197 „huwelijken" gesloten en er hadden 3 „echtscheidingen" plaats. De bevolking, die op 31 December 1891 25347 zielen bedroeg, was op December 1892 tot od 25280 zielen verminderd. Wij vestigen de aandacht op boven- staanden staat van de bevolking onzer gemeente. Het eindcijfer toont, dat zij ook dit jaar weder is achteruitgegaan, en dat ondanks het vrij gunstig ge boorte- en sterftecijfer. De vermindering der bevolking werd dan ook alleen veroorzaakt door de woonplaats-veranderingen. Terwijl 837 personen in het gemeentelijk bevol kingsregister werden ingeschreven, moes ten er niet minder dan 1315 worden afgeschreven. Heeft men bij het eerste cijfer te denken aan eene vlottende bevolking, waarvan men met den be kenden landelijken dichter kan zeggen „zij was er nauw verschenen of ging ook graag weer henen," het cijfer van 478 waarmede het getal inkomenden door dat der vertrekkenden werd overtroffen, toont dat er ook van de vaste bevol king in den loop van het Yorige jaar velen de gemeente, waar zij geen vol doend bestaan meer konden vinden, hebben verlaten. Zal deze vrij beduidende uittocht wel licht spoedig door een nieuwen exodus gevolgd worden, als de inkomstenbe lasting voor goed is ingevoerd en zich in hare scherpe resolutie heeft doen gevoelen Wij hopen het tegendeelmaar zelfs al wem deze gebeurlijkheid dooi de toe komst niet tot een feit gemaakt, dan kan het toch niet worden ontkend dat het steeds verminderend bevolkings cijfer een betrekkelijk gevaar voor onze gemeente oplevert. Hoe geheel anders had dit kunnen zijn ab door het gemeentebestuur ter gelegener tijd meer energie was betoond Wat had onze prachtige ligging aan de Maas der gemeente niet een voordeel kunnen opbrengen, als men ter gelege ner tijd van die gunstige omstandig heid meer partij had weten te trekken De toekomst van Schiedam ligt voor zeker niet in het centrum der stad, waar hare aloude industrie om het leven kampt, niet in het polderland, waar de stad zich gedrochtelijk uiteen heeft ge zet, maar aan de Maas, waar handel en scheepvaart om eene gelegenheid bid den, die zelfs het uitgestrekte Rotterdam bij het toenemend wereldverkeer haar niet meer in voldoende mate kan bieden. Bedenken onze vroede mannen dit wel en moge de dorre terreinen ter weerszijden van de beiden havenhoofden, niet langer wraak schreeuwen over het verzuim dor Schiedamsche vroedschap, die een ruwe steen liet blij ven wat kon zijn een parel in Schiedams kroon! Bij kon. besluit is benoemd bij de dienstd. Schutterij te Schiedam tot offi cier van gezondheid tweede klasse a la suite,de heer NF. Ezevier Dom, schutter. Door de maatschappij „Zeevisscherij Schiedam" die vier loggers in de vaart had, is in Duitschland een vijfde vaar tuig aangekocht, en wel de stoomlogger Vigilant. Deze stoomlogger zal van Bremerha ven direct ter trawl visscherij uitgaan, zoodat hij van de eerste reis hier wordt verwacht. Bij den wedstrijd in het reciteeren dooi de tooneelvereeniging „Yaria" te Vlaar- dingen uitgeschreven, werd gisteren de tweede prijs,zijnde een zilveren medailje, door onzen stadgenoot, de heer G. W. Wanders, behaald. H. M. de Koningin-Regentes heeft een som van f300 geschonken ton be hoeve van het toevluchtsoord voor dak- loozen te 's-Gravenhage van het- Leger des Heils. Men verwacht, dat H. M. de Koningin- Regentes eerstdaags voor het eerst na haren rouwtijd eene voorstelling van de Fransche opera te 's-Gravenhage zal bijwonen. H. H. de Koningin heeft, naar aan het Handelsblad uit Berlijn wordt bericht ook naar aanleiding van het Nieuwe jaar, een eigenhandig geschreven brief aan het Duitsche Keizerspaar gericht om HDr. dank te betuigen voor do fraaie geschenken, welke de Duitsche Keizer en Keizerin aan Koningin Wil- helmina met Keistmis hebben gezonden. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant schap te Brussel zal de invoer van rund vee uit Staats-VJaanderen in België, behalve langs de douanekantoren Sel- zaete en Staak, van 15 dezer af ook geoorloofd zijn langs de douane-kantoren Stroobrugge, Watervliet, de Trompeen de Clinge. De invoer mag alleen ge schieden over dag, en de ingevoerde dieren worden aan een veeartsenij kundig onderzoek onderworpen Yan het Yice-Consulaat van Zwe- den-en-Noorwegen ontvingen wij de me- dedeeling, dat de Zweedsche regeering d.d. 2 Januari, jl. de Nederlandsche ha vens vrij heeft verklaard van besmetting wegens Aziatische cholera. Eergisteren vergaderde de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp betrekkelijk de mailcontracten, en gisteren de commissie Van voorbereiding voor de wet op de failissementen en surséance van betaling. Bij den gisteren-avond te Vlaardin- gen door de Tooneelvereeniging „Yaria" gehouden wedstrijd in de uiterlijke wel sprekendheid werd in de afdeeling Ernst de eerste prijs behaald door den heer Jac. Wilson, van Hoorn, met het gedicht De Schipbreukelingen" van Fr. Coppée; de tweede prijs door L Jansen Tz., to jHaarlem, met „Bach te Dresden" van A. J. de Buil, en de derde prijs dooi den heer J. A. Rijsdijk, van 's-Hage, met „Een Roepstem" van Dr. S. de Jonge. In de afdeeling Luim waren de prijswinners I. Joli. Wilson van Hoorn, met „Een huiselijk Tooneeltje" van E. Laurillanl, 2 G. Wanders, van Schiedam, met ,,'t Zoutvat", van W. van Vliet, 3 W. A Kalkman, van Bolnes, „Brug om hoog" van Dr. S. de Jonge. Bij het verplichte nummer door de prijswinners te reciteeren, behaalde de heer Janssen, van Haarlem, den prijs van uitnemendheid in de afdeeling Ernst, en de heer Joh. Wilson, van Hoorn, in de afdeeling Luim. In de plaats van wijlen den heer C' S. Blijenburg te Vlaardingen overleden, is, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verbeid tot opperkeurmeester van de gekaakte haring te Edam benoemd de heer O. G. Odijk, thans keurmeester te Vlaardin gen. Naar men ons meldt, zal te Delft in den loop dezer week vanwege de Delft- sche IJsclub, op haar baan een gecos- tumeerd ijsfeest worden gegeven. (D.) De mededeeling, dat de heer Roest heeft te kennen gegeven, zich tegen 21 September a. s. als burgemeester van Den Haag niet herbenoembaar te stellen, zal zeker velen verrast, maar minder algemeen verbaasd hebben zegt de Haagsche Ct. En het blad vervolgt dan „Wat duidelijk was voor ieder, die de zaken eenigszins nauwgezet naging, kon toch ook den liesr Roest niet verborgen blijven: dat zijn algemeen erkende be kwaamheden, hoezeer onbetwist groot, van een anderen aard zijn dan die, welke geschikt maken voor de in vele opzicht m zoo eigeiaaai-dige taak van burgemeester van 's-Gravenhage. Beet- noven zou een slecht schilder, Rembrandt een gebrekkig musicus zijn geweest en zoo is de heer Roest een voortref felijk jurist. „Dat hij gedurende zijn burgemeester schap blijk heeft gegeven van nauwge zette studie van alle zaken, die voor kwamen, terwijl niemand zijn bestuur zal kunnen beschuldigen vin onder in vloeden van buiten te hebben gestaan, ziedaar twee feiten, die wij eveneens wenschen te constateeren." Door de afdeeling „Gouda" van de schippersvereeniging „Schuttevaer" zal in de volgende algemeene vergadering het voorstel worden gedaan, om aan het gemeentebestuur van Gouda en meer andere gemeenten vrijstelling te ver zoeken van kaai- en havengelden voor schippers, die alleen doorvaren en niet aan de kaden of havens aanleggen. Naar het U. D. verneemt, heeft de directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een rondschrijven gericht aan het per soneel, waarin allen, hoofdambtenaren, ambtenaren en minderen worden aan gespoord de grootste zuinigheid te be trachten, die met een goede uitoefening van den dienst bestaanbaar is. Wanneer het personeel zich daar van doordrongen toont, dan zal door den directeur-gene raal worden overwogen of met 1 Juli a. s. tot verhooging van bezoldiging kan worden overgegaan. De omvang van dezen, ook door den directeur-generaal gewenschten, maat regel zal afhangen van de toewijding van het personeel. Uit Wageningen schrijft men ons Het water blijft wassende. De over tocht naar de Betuwe geschiedt te voet over het ijs, te Opheusden en Eek en Wiel ook met kar en paard. Nabij Wageningen is een open vak van circa 800 Meter lang. Te Wageningen passeeren wel hon denkarren, schapen enz., doch nog geen grootere voertuigen. Uit Nijmegen meldt men, dat de Waal voor de stad en zoover het gezicht reikt, zich heeft vastgezet. Men schrijft aan de N. H. Cl. uit Velp (Gelderl.) van 10 Januari Verleden week begaven zich eene menigte werkloozen naar den burge meester, die hun beloofde, te zullen overleggen met de bestaande commissie voor werkverschaffing. Gisteren-avond nu werd het dorp in opschudding ge bracht door eenen optocht van wel 2 a 300 personen, die schreeuwende door de straten trokken en eene serenade brachten aan den voorzitter van genoemde commissie, en tevens een bezoek aan een paar andere gegoede ingezetenen, bij een van welke Taatsten de ruiteu werden ingeworpen. De bedoeling scheen te zijn, misnoegen te kennen te geven over eene te lage of geweigerde intee- kening op eene aangebodene lijst der commissie. In verband met de vele gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee he6lt de Geneeskundige Raad van Overijsel en Drente gewezen op het besmettelijke, ook voor den mensch, van de melk van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2