Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Zaterdag 14 Januari 1893 No. 4486. bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SC HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van'28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 13 Januari '93. Door geheel Duitschland heeft groot opzien gewekt eene rede gisteren door den rijkskanselier Von Caprivi in oe üijksdagcommissie voor het leger- wetsontwerp gehouden. De Berlijnsche beurs antwoordde erop met eene baisse. ^elfs bladen,zoo weinig vriendschappelijk Jegens Rusland gezind als de Vosmche Zcitung zitten er blijkbaar verlegen met <je verklaring van den rijkskanselier, dut wegens de onverbreekbare vriend schap met Oostenrijk, de weg door Rus- jundnaarConstantinopei te nemen, slechts kan gaan door den Brandenburgerpoort Van Berlijn. Het hoofdpunt in Caprivi's betoog was de erkentenis, dat eene toe komstige vernieuwing van het drievou dig verhond wel in hooge mate wen- Sfhelijk, doch niet volkomen zeker is, dewijl in Italië velerlei bewegingen daar tegen gericht zijn. Men behoeft wel niet ^an te nemen, dat het verbond bestemd P3 opgezegd te worden doch in de staat kunde dient men met alle denkbare gevallen rekening te houden. In Frankrijk estaan gistingen en indiener daar thans eenoverheerschend man beschikbaar was, dan Zou deze thans een dictatorschap kunnen instellen. Voor ons is het be- staan van den republikeinschen regee- llngsv0rmin praT,krijk meest gewenscht, dewijl die het meest tot den vrede ge- Dt?dgd is, Een dictator zou oorlog in zijn schild voeren en de keizer van Rusland z°u zelfs onder een dictatuur van Con- stans, Frankrijk als een geschikt bond genoot beschouwen. Rusland heeft een historische begeerte naar Constantinopel, maar moet, als het over den Balkan eerst Oostenrijk verslaan, alsmede het thans ook met Oostenrijk verbonden Duitsche rijk. „De weg naar Constan tinopel ligt niet meer door Weenen maai- door den Brandenburgerpoort van ■oerlijn. Op zunc een oorlog moeten wij voorbereid zijn. Wij moeten Oos tenrijk als groote mogenheid handhaven, en hebben dringende reden om ons van dien bondgenoot niet te scheiden. Zoowel de woorden van den rijkskanselier over de vijandige gezindheid van koningin Louise van Denemarken zooa'ls men weet „de schoonmoeder van Europa" bijge naamd als zij ne verrassende verzekerin g „dat de weg naar Constantinopel dooi de Brandenburgerpoort ligt", zullen zeker van vele kanten tegenspraak ontmoeten. De staatssecretaris v. Böttieher ant woordde gisteren in den Duitschen Rijks dag op eene interpellatie van Liebknecht betreffende den algemeen nood, dat de door Liebknecht geschetste nood niet bestaat. Buitengewone maatregelen zijn dus niet noodig. De vergaderingen van werkloozen hebben een staatkundig karakter. Duitschlands nijverheid is in 1892 vooruitgegaan. De werkstaking in de steenkolenmijnen te Saarbrlichen is eene lichtzinnige rechtschonnis en een verzet tegen de wet. Zoo iets heeft in Duitschland geen kans van wel slagen. De sociaal-democraten zouden beter doen als zij de mijnwerkers het staken van den arbeid afraadden. Daar door zouden zij den nood tegengaan. De heer Stumm uit Trier meent, dat het bestuur der bergwerken de werk staking terstond met kracht had moe ten tegengaan. Minister Berlepsch con stateert, dat de werkstaking hare oor zaak heeft gevonden noch in te lage loonen, noch in de behandeling van het werkvolk. Het werk zal wel spoe dig hervat zijn, juist dank zij de rus tige houding van het bestuur, dat niet heeft toegegeven aan den invloed van lichtzinnige ophitsers. De ministerieele crisis in Frankrijk is thans volledig opgelost. Admiraal Rieunnier heeft de portefeuille van ma rine aanvaard. Het gewijzigde ministerie heeft zich reeds gisteren aan de Kamers vertoond. De heer Hubbard interpel leerde de regeering en vroeg: welke Naak iiet Fransch van Paul Féval. 9) M. De la Tremlay ging snel de trap op uoorhep wederom de gangen en deed toen Jude en klem vertrek van achthoeldgen vorm bin engaan, dat tij [zich tot eigen gebruik bad uitgekozen en dat zich 8 verdie. bevond'111 jeS h6t ka3teel Toen Jude in dit vertrek was, deed M. De la Tremlay de deur op slot. De brave stalmeester was niet gewoon het vertrouwen zijns meesters uit te lokken. Wan neer Nicolas Treml sprak, luisterde Jude eer biedig toe, maar vragen deed hij nooit. Doch het gedrag van den ouden heer was ditmaal zoo vreemd, zijn gelaat droeg den stempel van zulk een vast en plechtig besluit dat de stalmeester zijn nieuwsgierigheid niet kon bedwingen. maatregelen er genomen worden om de republiek te verdedigen, aan welks rechtspleging de gevangen genomen oud minister zal worden onderworpen en of de regeering de verkiezingen zal ver vroegen. De heer Chiche vroeg ontbin ding van de Kamer en de instelling eener constituante. De minister Ribot antwoordde, dat de staatkunde der Regeering is eene staatkunde van verdediging der repu bliek, toegepast met flinkheid en be slistheid. Het gerecht zal zich door geen enkele persoonlijke overweging laten weerhouden. Indien de Kamer den bedoelden beschuldigde niet naar jbet hooggerechtshof verwijst, zal d« rechts pleging volgens bet gewone reclit plaats hebben. De regeering kan noch eenen datum voor de ontbinding der Kamers noch een datum voor de verkiezingen noemen. De eenvoudige orde van den dag door de Regeerir.g aangenomen, werd daarop door de Kamer met 329 tegen 206 stemmen aangenomen vervol gens ging zij over tot de behandeling van de begrooting. Bij de voortzetting van het proces wegens de Panama-zaak heeft de voor zitter van het hof geweigerd de ophel deringen van den expert Rossequil ten aanzien van het rekenplichtige beheer van Eiffel, aan te hooren. De voorzit ter maande hem aan te eindigen en te gaan zitten Monchicourt, een der liquidateuren van de Panama-maatschap pij, getuigde, dat de maatschappij altijd te ver een middel gezocht heeft, zonder het te vinden, om uit haren verwarden toestand te geraken. Wat Ferdinand de Lesseps aangaat, zijn geestestoestand liet hem niet toe te luisteren naar tegen werpingen. Hij ging altijd te werk zonder te berekenen, zonder te overwegen dat er een oogenblik kon komen, dat hij niet verder kon. Men weet dat 600 millioen voldoende zouden zijn om het kanaal te graven. (Beweging in de rechts zaal). De uitgaven zijn met te veel zorgeloosheid gedaan. De heer Rousseau legt getuigenis af omtrent de missie naar Panama. Zijne overtuiging was, dat de onderneming niet zoude slagen; aan de regeering liet hij over, uit zijn verslag de juiste en noodige gevolgtrek king te maken. Hij zegt genoodzaakt te zijn Ferdinand de Lesseps in zijne verklaringen te betrekken, want deze oefende zeer grooten invloed uit op de richting, aan de werkzaamheden gege- Nochtans was diens vertrouwen ven. U ziet er heel anders uit dan naar ge woonte lieer begon bij. Nicolas Treml legde hem met een beweging zijner hand het stilzwijgen op en opende met een sleutel van bijzonder maaksel de deur vau eeu in den muur gemetselde kast. Uit deze kast haalde hij een ledig ijzeren kistje, dat hij Jude in banden gaf. Daarna uit een geheime lade lianden vol goudstukken nemende, stapelde hij die in liet kistje, de geldstukken een voor een tellende. Het duurde geruimen tijd, want hij telde tot honderdduizend francs. Jude kon zijn oogen niet gelooven en kwelde te vergeefs zijn arme hersenen om de reden voor dit ongewone gedrag te raden. Toen de honderdduizend francs in het kistje waren, sloot Nicolas Treml dit met ten dub bel slot. Morgen, zei hij op kalmen, zacliten toon, zult gij dit kistje op eeu paard ladenbij het opgaan van de zon zult gij mij wachten hij liet wolvenhol. Jude knikte met het hoofd, ten teeken dat hij het begrepen had. Alvorens te vertrekken, zult gij M. de Vaunoy verzoeken bij mij te komen. Ga nu. Jude ging naar de deur. Een oogenblik nog, vervolgde Nicolas Tremlgij zult u kleeden, zooals men dit doet, wanneer men er op rekent in geruimen tijd niet terng te koeren. Gij moet u wapenen als voor een gevecht. Neem afscheid van hen die gij liefhebt. Hebt gij uw testament ge maakt Neen, antwoordde Jnde. Maak het dan, vervolgde M. De la Tremlay. Jude hoog het hoofd, ten teekeu van gehoor zaamheid en verwijderde zich met het kistje. Dien nacht sliep Nicolas Treml niet. Den vol genden morgen hoorde hij nog voor het aan breken van den dag op het voorplein van liet kasteel het paard van Jude heen en weer stappen. Bijna op hetzelfde oogenblik ging de deur zijner kamer open en verscheen Hervé de Vaunoy op den drempel. Hervé had niet meer dat nederige, vreesachtige voorkomen, waar mede wij hem gekend hebben, toen hij voor de eerste maal het kasteel betrad. Een breede, gulle glimlach speelde thans voortdurend om zijn lippen. Hij droeg het hoofd trotsch omhoog en zijn ruwe openhartigheid werd ternauwer nood in bedwang gehouden door den verschul- digden eerbied. Lieve hemelzeide hij binnenkomende, gij zjjt heden al zeer vroeg bij de hand, mijn heer en waarde neef. Ik was nog in het rijk der droomen, toen men mij op uw bevel is komen wekken. Hij zweeg plotseling, toen hjj het strenge en hleeke gelaat van Nicolas Treml zag, die hem met doordringenden blik vlak in de oogen zag en tot in de diepste schuilhoeken van in het welslagen geen voldoende waar borg hiervoor. Verder zeide de heer Rousseau nog, dat hij het geheele ver slag zelfs met eigen hand heeft geschre ven, en het in handen van den minister van openbare werken heeft gesteld. De heer Monchicourt l.eeft in zijn ge tuigenis heftig wijlen baron deReinach aangevallen, dien hij de wondeplek der Panama-onderneming noemde. De heer Digler verklaart nog, in tegenstelling met den heer Eiffel, dat het materiaal dat deze moest leveren, eene verplichte leverantie vormde. Vervolgens is over gegaan tot het verhoor der getuigen a décharge. De als deskundige gehoorde Rossignol heeft gezegd van gevoelen te zijn, dat er aanleiding bestaat aan de administra teurs rekenschap te vragen aangaande zekere missiën en over de onvoldoende inlichtingen, die aan het publiek gegeven zijn betreffende den werkelijken toestand der onderneming. Er moet opheldering gevraagd worden, uit het standpunt van misbruik van vertrouwen, over sommige ■uitgaven van publiciteit en emissiekosten. Het grootste deel dier gelden is aan Oberndoerffer, Reinach en Propper ter hand gesteld. De getuige verklaarde, dat de schrifturen van Effel in orde zijn. De voorzitter maakt hier de opmerking dat er verandering gebracht is in de redevoering en dat er aan den anderen kant vermindering gebracht is in de voordeelen. Rossignol poogde nader ver klaring te geven, doch de voorzitter zijn hart scheen te willen doordringen. Wat is er vroeg hij onwillekeurig schrik- kende» Nicolas Treml wees hem een stoelhij ging zitten. Hervé, zeide de oude edelman op lang- zaraen, treurigen toon, toen God mijn zoon tot zich nam, waart gij een arm man, ofschoon zwak, waagdet gij een ongelijken strijd tegen mij, den sterkere. Gij zoudt verpletterd zijn geworden Gij zijt edelmoedig geweest, edele neef, viel de Vaunoy, die ongerust begon te worden, hem in de rede. Zult gjj dankbaar zijn hernam de grijsaard. Vaunoy stond op en greep zijn hand, dié hij met levendigheid aan de lippen bracht. Lieve hemelneefriep hij uit, ik behoor u toe met ziel en lichaam. Er gingen enkele oogenblikken voorbij, alvo rens Nicolas Treml het gesprek hervatte. Ern stig en onderzoekend rustte zijn blik op de Vaunoy. Ik geloof u, zeide hij eindelijkik wil u gelooven. Het is nu trouwens geen tijd meer om te aarzelen mijn besluit is genomen. Luister. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1