Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 1§de Jaarg. Zondag 15 Januari 1893 No. 4487. bureau £booQ&tx<x<xt 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per poat door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het ftiitenrsreclit van den inhoud dezer courant is verzekerd volgensTwet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—6 regelsf Elke gewone regel meerU-1U Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 14 Januari '93. De opzien wekkende rede eergisteren do°r den Duitschen rijkskanselier Von Caprivi in de Rijksdagscommissie voor het legerwetsontwerp gehouden vormt nog steeds het onderwerp van tal van commentaren in de Duitsche en buiten- landsche pers. Caprivi's vrienden zijn nog altijd druk in de weer om de „on nauwkeurigheden" in de verslagen zijner rede van eergisteren op te helderen, lelijk de „wegnaar Constantinopel'moet Caprivi's uitdrukking van den „Duitsch land vijandigen wind in Denemarken" Volstrekt niet zijne bedoeling weergeven, roaar slechts gebezigd zijn als het ver melden van door anderen gebezigde agitorische argumenten. De vreugde, weke Caprivi's rede in de Oostenrijksch Hongaarsche regeerings- pers wekt, vermeerdert nog de ont stemming over Caprivi's optreden in de Berlijnsche bladen De Wiener Presse eiV de Pester Lloydbeide als officieuse organen van het ministerie van buiteu- landsche zaken te Ween en bekend, prij zen bovenal in Caprivi, dat hij Duitsch- lands Oostersche politiek geheel doet aansluiten aan die der Monarchie en uiet, gelijk Bismarck steeds deed met zijne vriendelijke houding tegenover Rusland, naar twee kanten een vriendelijk gezicht te zetten. Hiertegen nukomen de Fossische Zeitung en het Berliner Tage- blatt met verontwaardiging in verzet en zij ontkennen ten stelligste, dat er tusschen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije in de Oostersche kwestie ge meenschap van belangen zou bestaan. Ten bewijze dat ook Caprivi met Rus land op vriendschappelijken voet staat, vestigt het Tageblatt o. a. de aandacht op het bericht, dat de onderhandelin gen ovei een Duitsch-Rnssische handels- ovei eenkomst zulk een gunstig verloop hebben, dat het sluiten daarvan vóór Mei verwacht mag worden. Er wordt te Berlijn ook veel gespro ken over het onverwachte uitstapje des Keizers, terwijl bij in Zuid-Duitschland vertoefde, naar Straatsburg. Men ge looft dat Wilhelm II zich bij verras sing heelt willen overtuigen van de 6°ede militaire organisatie iu die ge wichtige vesting de verbazende snel heid waarmede het heele garnizoen onder de wapenen was en onmiddellijk met uitstekend succes een strenge wapen schouw; ag kon doorstaan, moet het militaire hart des Keizers niet weinig verheugd hebben; en van den anderen vuimnigu ncuucii, en van den anderen kant wordt ook de persoonlijke waak zaamheid en de buitengewone inspan ning eener geforceerde reis, welke Z.M. zich getroostte, op lioogen prijs gesteld. Volgens bericht uit Dortmund blijtt het niet alleen in het Saai gebied maar ook in geheel West-falen onder de mijn werkers zeer onrustig. De aanvoerder der arbeidstakenden Schönwald is eer gisteren in hechtenis genomen. Pc Schalke hebben gisteren-avond eenige honderden mijnwerkers een werkbaas en een op zichter overvallen. Door de snel toege schoten beambten met bereden politie en gendarmes werden de woedenden teruggeslagen en daarbij eenigen gewond. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat Z. H. de Paus aan den heer Albert de Mun, naar aanleiding van zijne jongste rede te Saint-Etienne, een brief heelt geschreven, waarin hij den reeds vroeger gegeven raad herhaalt, dat voor alle mannen van goeden wil en van gezond verstand noodzakelijk is den thans in Frankrijk bestaanden regeeringsvorm aan te nemen. In de begrootingscomnnssis heelt üe minister Tirard verklaard liet linancieel stelsel van zijn voorganger Bouvier aan te nemen. Tot dekking van de 22 iml- lioen, weggevallen tengevolge van de wijziging der belasting op de gegiste dranken, wenschte hij eene belasting op beursoperaties voor te stellen. Heden zou hij het voorstel doen tot het hellen eener zegelbelasting van 2 sous per duizend frs. op heursoperatiën op termijn. De voorzitters der republikeinsche groe pen van den Senaat hebben een stap gedaan bij den minister-president Ribot om hem hunne ongerustheid mede te deelen ten aanzien van den toeleg om tegen het hoofd van deD Staat laste ringen te verspreiden en om hem de noodzakelijkheid onder het oog te bren gen hieraan een einde te maken. De gerechtelijke instructie tegen Baï- haut is bijna geëindigd. Er is sprake van het plan om zijne zaak te scheiden van die der andere beschuldigden en het heet dat Baïhaut reeds bmnenkoit voor den bevoegden rechter zal vei- schijnen. Volgens de Tempheelt de rechter van instructie een bevelschrift tot dagvaarding van Cornelius Hertz uitgevaardigd. Er zijn te Londen ernstige geruchten in omloop omtrent den staat van ge zondheid van den minister-president Gladstone. Het verblijf te Biarritz moet weinig baat gebracht hebben de premier lijdt aan gebrek aan eetlust en hoofd pijnen, zoodat zijne vrienden zich onge rust maken. De Globe bevestigt deze geruchten, maar verzekert, dat Gladsto ne's ongesteldheid erger is dan zij voor gesteld wordt. De Daily News verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Spaansche regee ring niet in Marokko pogingen zal doen om Engeland tegen te werken in zijn eisch om voldoening wegens den in Marokko op een Engelsch onderdaan gepleegden moord en evenmin in Engelands pogin gen om verbetering te brengen in de handelsbetrekkingen met Spanje. De Spaansche minister-president Sagasta, weet, dat zulke verbeteringen alle sta ten ten goede zouden komen, daar het tractaat van 1880 degelijke behandeling aan de andere staten voorschrijft. Het Wiener Tageblatt meldt, dat Rus land en Frankrijk onderhandeld hebben over eene militaire overeenkomst, waarbij bepaald wordt dat, zoo een dier beide mogendheden aangevallen wordt door Duitschland, de andere mogendheid 120.000 man soldaten zal mobinseeren. Het Tageblatt weet niet of die overeen komst geteekend is. Het Panama-proces. Bij de verdere getuigenverhooren waren eergisteren de deskundigen en vakmannen aan het woord. Monchicourt verklaarde o. a., dat 600 millioen fr. voldoende waren geweest om het kanaal te graven (zooals men weet is thans reeds l1/, milliard voor het nog onvol tooide kanaal verspild) maar dat de uitgaven met de grootste lichtvaardig heid plaats hadden. Wat betreft de kosten van publiciteit, dat was een vraag op leven en dood. De bankier de Reinach was van den aanvang at de kwade geest der maatschappij, die haar op haar juiste waarde schatte. Den dag na de inschrijving beklaagde hij zich voor een millioen te zijn be stolen. leder een barst in een schaterlach uitDe Lesseps was niet in bijzon derheden bekend met het gebruik van de aan de Reinach gegeven gelden. Grooten indruk maakten ook de ver- klaringen van den heer Rousseau, den deskundige, die in 1886 door de regee ring naar Panama werd gezonden, om een onderzoek naar den staat van zaken in te stellen, maar wiens ongunstig rapport geheim werd gehouden. Getuige verklaarde, dat het kanaal een moei lijke onderneming was, maar niet on uitvoerbaar, als men zijn toevlucht tot sluizen had genomen, De verantwoor delijkheid voor de mislukking rust voor een groot deel op Ferdinand de Lesseps, die het werk met onvoldoende middelen aanving. Hij oefende veel invloed uit op de werken. Zijn vertrouwen in de zaak was niet genoeg om haar te doen slagen, waar zijn voorbereidende studiën onvoldoende waren geweest. Met ver blinding heeft hij een droombeeld wil len verwezenlijken. Een kanaal zonder sluizen, zooals De Lesseps wilde, zou een grooter verkeer hebben mogelijk gemaakt, dan een kanaal met sluizen, maar de gesteldheid van het terrein maakte een vlak kanaal onmogelijk. Met betrekking tot zijn rapport ver klaarde Rousseau nog, dat hij de over tuiging had gekregen, dat de onderne ming niet zou slagen. Hij heeft aan de regeering overgelaten uit zijn rapport een conclusie te trekken. Het rapport heeft-zelf geheel en eigenhandig gesteld, gesteld. Op den vraag van den voor zitter verklaarde Rousseau nog, dat hij het rapport aan den minister van openbare werken (Baïhaut) in handen had gegeven. Toorts werd nog een blinde en bijna stomme grijsaard, de heer Adolf Gul} uit Nimes, binnengeleid. Deze aandeel houder in de Panama-maatschappij, deelt mede, dat op 25 October 1888 Charles de Lesseps ten behoeve van de onder neming eene lezing kwam houden, welke ook door diens vader werd bijgewoond. Charles de Lesseps verklaarde toen, dat I de obligatieleening volteekend was, en dat het kanaal in 1890 kon worden ge opend. Ferdinand de Lesseps bevestigde dit met een gebaar. Na afloop der lezing stond hij op en haalde uit zijn aak een telegram, waarin werd medegedeeld, dat voor 200 millioen obligatiën waren ge nomen. Getuige besloot toen nog oO aandeel en te koopen. Bij het verhoor van den kassier der Panama-maatschappij, Regnier, verweet de president hem, dat hij niet wist, aan wie een anonieme bon, ten bedrage van 500.000 frs. uitbetaald was. Gok de chef de bureauBondait, zeide, zich niet de namen te herinneren van de personen, ten bate van wie de bons strekten, waarop de president «eide, dat dat nogal merkwaardig was. Langdurige beweging in de zaal). Charles de Lesseps gaf ophelderingen omtrent 1.424.000 frs. in bons, aan toonder daarvan waren 375.000 frs. voor Baïhaut600.000 frs. voor Herz en de rest voor verschillende personen. Vervolgens werd verhoord Huge Oberndörfer, die zeide deel te hebben gehad in het garantie-syndicaat. Hij ontving omstreeks 1.620.000 frs. Op eem vraag van den voorzitter zeule hij, bovendien aan commissieloon nog 2 049.000 frs. te hebben ontvangen, als de opbrengst eener combinatie met pre mie-obligaties. De maatschappij deed een zeer voordeelige operatie en de be wezen diensten waren niet te hoog be taald. Een correspondentie over deze zaak was er niet gevoerd. De voorzitter vroeg aan Uberndorter of hij niets ontvangen had om ter Beurze te werken, waarop hij antwoordde hoe genaamd niets. De deskundige Flory verklaarde, dat de combinatie vanObern- dörfer niets buitengewoons was. Lesseps zeide, dat hij den getuige de genoemde sommen deed uitbetalen om zijne denkbeelden te honoreeren en hem van speculaties ter Beurze tegen de Panama-maatschappij af te houden. Terugkomende op de kwestie der bons verzocht de president den deskundige Flory eenige nadere ophelderingen over den aard dier bons. Hij antwoordde dat slechts een klein gedeelte daarvan door de personen, die de voordeelen genoten, o-eteekend zijn. Lesseps verklaarde, dat twee bons zijn geteekend door Arthur Mayer, directeur van de Gaulois. De president merkte op dat derhalve van de bons ten bedrage van 1,424,000. frs. nu vaststaat, dat daar van Baïhaut 375,000, Herz 600,000, Mayer 100,000 en Oberndörfer 30,000 Irs. ontvangen heeft. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier vóór twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken Ontwerp-gewy- zigde verordening tot regeling van de samenstelling, de inrichting en den werk kring van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ymiiimiitmtiniiuiiii :l M II

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5