Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Dinsdag 17 Januari 1893 No. 4488. bureau J>oocj£traat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN EUWE SCHIEDA E COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 i i mi ii ummiini Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 16 Januari '93. ^°g steeds blijft Caprivi's rede het onderwerp van tal van beschouwingen m de pers. Het te Berlijn verspreide gerucht dat admiraal Brin, de minister Van oorlog van Italië, bij de regeering reeds zou hebben geprotesteerd tegen dlt deel van Caprivi's redevoering, "Waarin sprake is van de eventueele samenwerking van het Italiaansche leger in oorlogstijd wordt echter beslist egengesproken. dn den Rijksdag herhaalde minister ötticher de verklaring, dat de nood- stand, voor welken de tusschenlcomst des Rijks ingeroepen wordt, niet bestaat, dlo uitvoer is sedert 1891 gestegen. De njjverheid, vooral in Saksen, is voor uitgegaan. Zelfs te Hamburg is meer ^ork te vinden en op het platteland is gelegenheid tot werk genoeg. Heden (Maandag) komt de belasting op het ge distilleerd aan de orde. In zake de werkstaking in de Duitsche Kolenmijnen kan men niet zeggen, dat det gezond verstand op het punt staat de overwinning te behalen. Het is blijk- aar meer de vrees voor de krachtige maatregelen, die de regeering neemt, "vooral ook ten opzichte van de onher- voepelijkü wegzending van degenen die y' i op den voorgrond gesteld hebben. an den anderen kant zijn er nog tal ari stakers die hun nederlaag niet ver- 1 oppen kunnen en hun woede koelen a-ati menschen, die hun contract niet willen verbreken en, doof voor alle inblazingen der sociaal-democraten, den aibeid bleven voortzetten. Zoo zijn a. te Gilsenkirchen een opzichter en wee bazen door een opgewonden bende aangevallen en mishandeld. Op eene andere plaats werden 17 onruststokers gevangen genomen. Volgens de Figaro is de onschuld van u es Roche ex minister van koop handel, erkend. Yerder geeft hetzelfde blad te ken nen, dat een nieuwe coup de theatre wel het gevolg zou kunnen zijn van de huiszoekingen. De Autorité logenstraft het bericht, dat een bevel tegen Cornelius Herz is uitgevaardigd om voor het gerecht te verschijnen. De berichten omtrent nieuwe vervol gingen of gevangennemingen worden tegengesproken. Het geding tegen de aangeklaagden en senatoren zal bij dat tegen Baïhaut worden gevoegd en na het Panama-proces behandeld worden. Yolgens een gerucht, dat echter niet zonder voorbehoud kan worden gemeld, zou Baïhaut verpletterende beschuldi gingen hebben uitgebracht tegen een invloedrijk collega van de geavanceerde partij in de Kamer. Door den ministei Tirard is een wetsontwerp ingediend aan de Kamer, houdende machtiging om bankbiljetten uit te geven tot een maximum van vier milliard, benevens het ontwerp eener belasting op de beurs- operatiën. Het mijnwerkers-congres te Birming ham gehouden, heeft besloten een depu tatie te zenden naar Gladstone, naar loid Roseberry en markies Ripon, om bij hen de zaak te bepleiten van den achturigen werkdag. Hun weusch is dat op de lijst der maatregelen op wet gevend gebied, welke den 31 n Januari bij de samenkomst der Kamers en de troonrede zullen worden aangekondigd, ook opgenomen worde een wet betref fende den achturigen werkdag. De re geering zou voornemens zijn om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de wenschen van de werkliedenpartij en reeds besloten hebben een arbeidsbureau op te richten, op veel breeder grond slagen dan het Labour-bureau, eenige jaren geleden op aandrang van Bradlangh ingesteld. Het semitisme heeft ook in Oostenrijk in de laatste jaren belangrijke vorde ringen gemaakt, die de christelijke be- Naar het Eransch van Paul Féval, vollcing niet zonder vrees voor de toe komst laten. Zooals men weet, bedraagt de Israëlitische bevolking slechts 43 2 percent van het zielental in de Oosten- rij k-Hongaarsche monarchie. Een groot getal Joden hebben zich bij voorkeur te Weenen gevestigd, en hoezeer zij die stad als een sprinkhanenplaag hebben overweldigd, toonen de volgende cijfers der Tiigl. Rundschau. Aan de colleges en gymnasiën zijn 20 percent der leei- lingen Joden, aan de hoogeschool 33 percent Joden. Onder de 681 advo caten van Weenen zijn 393 Joden en van de 560 kandidaat-advocaten 310. Nog erger is het aan de hospitalen bijna alle geneesheeren zijn daar jonge Joodsche artsen. Wat er onder zulke omstandigheden van de in stervensge vaar verkeerende ziekten /'voor de over- groote meerderheid Katholieken) terecht komt, kan men zich voorstellen. In de kamer der Pairs te Lissabon verklaarde de voorzitter, dat de Kamei een afschrift heeft ontvangen van den uitslag van het onderzoek betreffende liet bestuur der Koninklijke spoorwegen. De heer Vanzeller, lid dier Kamer en oud-administrateur dier spoorwegen,vroeg de onmiddellijke openbaarmaking daar van en protesteerde tegen de door den pair Franzini tegen hem ingebrachte beschuldiging. Franzini antwoordende, zeide, dat hij als aandeelhouder in de spoorweg-maatschappij geld verloren heeft. Yanzeller verlangde dat ook de uitslag van het onderzoek naar het bestuur der spoorwegen, dat voor Fe bruari 1867 gehouden is, werd openbaar gemaakt. De eerstvolgende zitting der Kamer is bepaald op Woensdag a. s. Volgens berichten uit Madrid, eischen de meeste bladen de krachtdadige tus- schenkomst van Spanje in Marokko. De Liberal schrijft weliswaar, dat de Britsche gezant zich op geruststellende wijze tegenover den minister van buitenland- sche zaken uitliet, verklarende dat U) co1m*t.ud' Mijnheer de Vaunoy, hernam Ni- wan trom 61,1,1 1111 vraag ik u, niet omdat ik u is nn v nuiar omdat ieder rnensch sterfelijk is, m vraag ik u een waarborg. n.,e3..„Wat gij verkiest, neef. \vii7o a dan, zeide de grijsaard, op de tafel reed "lag WaaroP 'iet schrijfgereedschap ge- \anu°y ging zitten, Treml dicteerde dn" Hervê 4e Vaunoy verbind mij om het "Mm van Ha Tremlay en dat van Bouexis- n-h orêt, met al de daarbij belioorende goede- IV 611 'an4erijen wederom af te staan aan eiken afstammeling in rechte linie van Nicolas treml, die mij dit geschrift zal toonen..." Neef, zeide de Vaunoy, dit zou den fis cus wapenen in handen kunnen geven. Indien gij werdt veroordeeld wegens majesteitsschen nis, dan zou dit geschrift verdacht kunnen St Schrijf slechts verder, beval Nicolas Treml. En hij dicteerde verder: zal toonen, benevens een som zal over handigen van honderdduizend francs, de koop prijs van gezegde domeinen. Op deze wijze zal de fiscus niets aan te merken hebben, mijnheer, ging de grijsaard voort. Honderdduizend francs is een redelijke prijs, ofschoon altijd ver beneden de waarde van de goederen. Vaunoy bleef in gedachten verdiept zitten. Na enkele oogeublikken ontvouwde hy het per kament, dat hem door M. De la Tremlay was ter hand gesteld. Het was een koopakte in den vereischten vorm. Bij het lezen er van ontplooiden zich onmiddellijk zijn gefronste wenkbrauwen. Komaan, zeide bij, gij wilt het zoo, neef, alles is dus in orde. God is mijn getuige, dat ik hoop, dat door uw gelukkige terugkomst deze papieren weldra nutteloos zullen zijn. Wensch het, neef, antwoordde de grijs aard met het hoofd schuddende, maar hoop het niet. Wilt gij nu teekenen? Vaunoy teekende. Daarna borg ieder der beide neven zjjn perkament in den zak. Ik hoop niet, hernam Vaunoy, na een Engeland niets voorheeft dat zou kun nen schaden aan de Spaansche belangen in Marokko, maar het blad voegt er bij, dat de Spaansche minister aan den gezant antwoordde, dat Spanje in de incidenten te Tanger geene aanleiding voor Engeland had gezien om op bijzon dere wijze tusschen beide te treden. Mocht Engeland tot eene bezetting van Tanger besluiten, dan moet Spanje er op aandringen hieraan mede te doen. De politie te Rome heeft twee bijeen komsten verboden welke tegen Zondag belegd waren van katholieke en socia listische zijde, de een tegen het ontwerp betrekkelijk de echtscheiding en de andere er voor. De premier is van meening, dat het ministerie zich noch voor noch tegen de echtscheiding moet uitspreken, doch het aan de Kamer moet overlaten om het wetsontwerp Villa aan te nemen of te verwerpen. In den eerstvolgenden kabinetsraad zal een be slissing in deze worden genomen en daar de Kamer zoomin als de Senaat de echtscheiding wenschen en de minister van Justitie zelfs een tegenstander er van is, bestaat er veel kans, dat het voorstel ook ditmaal niet tot wet zal worden verheven. De Belgische anti slavernij-vereeni- ging heeft het bericht ontvangen van luitenant Long, die met een expeditie werd uitgezonden om kapitein Jacques te hulp te komen. Het schrijven is gedateerd van Tabora 6 October en meldt dat twee dagen te voren een bode was aangekomen met de tijding dit Jacques op 7 September het kamp der Wigwanaas had aangevallen, doch, na een verwoed gevecht, wegens gebrek aan ammunitie had moe ten retireeren en nu dringend om krijgsvoorraad verlegen zat, terwijl in Albertville, tengevolge van de aange richte verwoestingen een vreeselijke hongersnood heerschte. Luitenant Long, die nog geen toereikend aantal dragers bij elkaar had, zou zoodra mogelijk langdurig stilzwijgen, gedurende hetwelk Nico las Treml weder in gedachten verzonken was, ik hoop niet, dat al deze maatregelen op een spoedig vertrek wijzen. Hij hoopte juist het tegendeel en bedroog zich hierin niet. Zijn stem deed M. De la Tremlay opschrik ken die opstond, zijn stoel achteruit schoof en niet' de hand over zijn voorhoofd streek. Het is tijdmompelde lnj op doften toon. Gij hebt mij aan mijn plicht herinnerd. Ik ga. Nu reeds Men wacht mij. Ik ben reeds te laat. Komaan, Vaunoy, laat mijn paard zadelen. Ik ga afscheid nemen van de woning mijner va deren en voor het laatst den zoon van mijn zoon omhelzen. Vaunoy boog het hoofd met al de uiterlijke kenteekeuen van een oprechte droefheid en be gaf zich naar de stallen. Nicolas Treml gespte den grooten, roestigen degen zijner voorvaderen om, die in vroegere oorlogen menig Engelscliman den schedel ge- kloofd had. Hij sloeg een mantel om zijn schouders en bedekte zijn grijze haren met zijn ouden vilten hoed. Tusschen zjjn kamer en het vertrek waar zijn kleinzoon sliep, lag de groote staatsiezaal. Dit was een ruim vertrek met een door ouder dom zwart geworden eikenhouten lambrizee- ring, met paneelen gescheiden door kolommen in half relief, die met vergulde kroonlijsten versierd waren. In elk paneel hing een familieportret, waar boven een wapenschild geschilderd was. Langzaam schreed Nicolas Treml door deze zaal. Het was zichtbaar hoe moeieljjk het hem viel. Op zijn gelaat was de uitdrukking van een groote smart zichtbaar. Hij bleef staan voor de laatste portretten, die van zijn vader en zijn moeder en knielde neer. Vaarwel moeder, vaarwel vader, mom pelde hij. Ik ga sterven zooals gij geleefd hebtvoor Bretagne Op hetzelfde oogenblik dat hij zich oprichtte, drongen de eerste stralen van de ochtendzon door de ruilenzij deden het verguldsel schit teren en wierpen een flikkering van leven over al die strakke riddergezichren. Het was alsof al die edelvrouwen glimlachten en den geur inademden van hun onafscheidelijke ruikers het was alsof die trotsclie ridders met nog meerdere fierheid hun met buffelleder bekleede handen op de door staal en ijzer beschermde heupen lieten rusten, toen zjj de stem hoorden van dien Bretagner, die er nog van sprak om te sterven voor Bretagne. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1