Binnenland weder opbreken om binnen enkele dagen het Tanga-Nikameer te bereiken, aan welks overzijde kapitein Jacques nader- zetting gevestigd was. Men mag dus aan nemen, dat Long intijds zal aange komen zijn, en Jacques, wiens dood indertijd reeds nagenoeg als zeker gold, thans buiten direct gevaar is of althans zijn positie zal kunnen handhaven. Schiedam, 16 Januari 1893. De typografen-Yereeniging „Adel- phismus" waartoe de meeste drukkers gezellen dezer stad behooren, heeft Zaterdag-avond in de zaal der Officieren- Vereeniging het negende kopper feest, op de gebruikelijke wijze met eene soirée amusante gevierd. Ruim half negen waren de drukkers gezellen met hunne dames benevens eenige genoodigden in de feestzaal bijeen. Ook de Edelachtbare heer P. J. van Dijk van Matenesse, beschermheer van „Adelphismus", en eenige drukkers- patroons vereerden de feestviering met hunne tegenwoordigheid. De heer J. Sou dan, president der Yereeniging, heette de aanwezigen wdkom. Als hij een terugblik wierp op het afgeloopen jaar en de ontzettende gebeurtenissen naging die zich in dat tijdsverloop voordeden, dan had zeker de stad onzer- inwoning reden tot tevredenheid, temeer daar zij ook van de alom heerschende ziekte bleef gespaard, maar voor „Adelphismus" was het jaar 1892 een gezegend jaar de vereeniging had geen dooden en slechts weinig zieken. Er was dus alle reden tot eene dankbare, vroolijke stemming en met aandrang wekte de president dan ook de leden op in die stemming feest te vieren. De tegenwoordigheid van den edelachtb. beschermheer en der heeren patroons bewees hunne belang stelling in de Vereeniging en toonde aan, dat zij de Vereeniging wilden steunen. Hij beval haar bij voortduring in hunne welwillendheid en steun aan en eindigde met eene herhaalde opwekking om vroo- lijk feest te vieren. Na deze toespraak weid het welkomstlied gezongen, waarop de pres. nogmaals het woord nam en met eeD hartelijke toespraak het insigne als lid van verdienste overreikte aan het oud-lid den heer M. Klaassen, die door vertrek naar elders in den loop van het vorig jaar de Vereeniging heeft verlaten, na haar als secretaris uitne mende diensten te hebben bewezen. Het herhaald applaus dat zich met de fan fares van het orkest vermengde, bewees dat de woorden van den pres. der ge- heele vergadering als uit het hart waren gesproken. De feestavond werd verder onder verschillende vermakelijkheden genoeg lijk doorgebracht. Tooneelspel, voor drachten van den heer en mej. Boesnacli en eene tombola waarvoor de loten in de pauze te krijgen waren volgden elkaar in kleine tusschenpoozen op, terwijl de uitvoering der verschillende program nummers door het zingen van liederen uit den feestbundel werd afgewisseld. In den loop van den avond nam de edelachtb. heer burgemeester het woord. Hij verklaarde met genoegen bij deze feestviering tegenwoordig te zijn. Als hij bedacht dat het nog niet zoo heel lang geleden was, dat hier ter stede slechts één drukkerij met een gezel bestond, dan wa3 er zeker alle reden om zich over de groote uitbreiding van het typografen vak te verheugen, te meer daar de typografen tot de verspreiding van ontwikkeling en beschaving ruim schoots medewerken. „Adelphismus" beschermheer sprak den hartelijken wenscli uit voor den voortdurenden bloei der Yereeniging en hoopte dat men baai- zou mogen nuemen een parel in Schie dams stodekroon. De pres., de heer J. Soudan, dankte den edelachtbaren beschermheer voor zijn hartelijk, opwek kend woord en uitte de beste wenscheu voor het leven en welzijn van Schiedams eersten burger. Op zijne uitnoodiging stemde de vergadering in meteen „lang zal hij leven" waarop de Burgemeester de feestzaal verliet en het program werd voortgezet. Van harte stemmen wij in met den heilwensch door „Adelphismus" be schermheer tot de feestvierende Ver eeniging gericht. Moge Adelphismus in de toekomst steeds zijn de parel in Schiedams stedekroon, de uitgelezene onder onze verdienstelijke vereenigingen! Dat de edele kunst door hare leden beoefend, in deze veste steeds bloeie, is zeker de wensch van allen, die het met de stad hunner inwoning welmeenen. Bij Kon. besluit van 8 Nov. 1892 no. 27, is bewilliging verleend op de akte van oprichting van de naamlooze vennootschap „Schiedamscl.e alcohol fa briek," te vestigen te Schiedam. Het doel der vennootschap is het verwerken en vervaardigen van alcohol en daarvan afgeleide of daarmede toe bereide producten en handelsartikelen onder welke benaming ook, en het drijven van den daarmede in verband staanden handel. Het kapitaal der vennootschap is bepaald op f 60,000, verdeeld in 60 volgefourneerde aandeeien van f 1000, welke splitsbaar zijn in onderdeden van f200. Van de winst wordt zoo mogelijk eerst uitgedeeld aan de aandeelhouders 5 pCt. over het door hen gestorte ka pitaal. Van de meerdere winst wordt afge zonderd 20 pCt. tot vorming van een reservefonds en uitgekeerd 10 pCt. aan de beide uit de aandeelhouders benoemde directeuren, 6 pCt. aan de drie cora- missaren en 50 pCt. aan de aandeel houders. De overige "4 pCt. worden aange wend, eensdeels tot belooning van den bedrijfsdirecteur en anderdeels ter be schikking gesteld van de directeuren, ten einde die te gebruiken ten behoeve van de beambten en werklieden der fabriek. Zoodra en zoolang het reservefonds eene reëele waarde van 20 pOt. van het maatschappelijk kapitaal bedraagt, wordt door de algemeene vergadering van aandeelhouders beslist of de 20 pCt. daarvoor bestemd, daarin zullen wor den gestort of wel onder de aandeel houders zullen worden verdeeld. Uit Bremerhaven wordt van 11 Ja nuari aan het dagblad de Scheepvaart gemeld Het vischstoomschip Vigilant, reeders B. Bartling c. s., is aan een Nederlandsche visscherij-maatschappij verkocht, voor. den prijs van 80000 M. Deze reederij heeft tot zetel Schiedam en tot directeur den heer Bremers J. v. Harwegen den Breems.) De Hollandsche bemanning voor dit stoomschip komt hier in het laatst van deze week aan. Van de voormalige equipage zullen echter de kapitein, stuurman en machinist nog een jaar aan boord van de Vigilant blijven. De logger Per nis 44, die van IJmuiden uitgevaren was, moest door het breken van de stag hare verdere reis staken en naar Pernis terugkeeren. Door het ijs echter, kon zij de haven van Pernis niet binnenkomen, zoodat zij in de Schie- damsche haven is binnengeloopen. De commissaris van politie te Schie dam verzoekt aanhouding en bericht van omtrent een te Schiedam vermist lot Amsterdam a f 100 serie 12654 No. 4. In verband hiermede wordt toezicht verzocht op de aanbieding ter inwisseling van de I Jan. j.l. vervallen coupon. Tegenover de leus „sluit Schiedam", die tegenwoordig in ons land van som mige zijden gehoord wordt, gaan er thans in Duitschland stemmen op „koop Schiedam", of liever koop de brande rijen en stokerijen. Men zegt zelfs, dat de Duitsche re geering daartoe zal overgaan: de fabri kanten zouden al hun brandewijn aan den staat moeten verkoopen en deze zou met behoorlijke winst ze weder aan het publiek slijten. De regeering zou op deze wijze het geld bekomen dat wegens het verzet tegen de verhooging van de jeneverbe- lasting, haar anders ontgaan zou, en de branders zouden ontslagen zijn van de fiscale belemmeringen in hun bedrijf. Of het publiek er mede gediend zal wezen is eene andere vraag; als de staats jenever te duur is, zal de vindingrijke geest daaraan wel te gemoet komen. Smokkelarij en clandestine verkoop zal in de „behoefte"voorzien. Misschien zou dit middel ook het heilzaam gevolg hebben, dat er minder sterke drank werd gebruikt, maar dan waren zoowel de staat als de branders daarvan finan cieel het slachtoffer. (Arvl. Ct.) H. M. de KoniDgin-Regentes heeft, naar de Bode der Heldring-gestichten meldt, de som van f500 doen toekomen aan den ij verigen Directeur dier inrichtingen De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 15 dezer opge heven het verbod van vervoer van her kauwende dieren en varkens uit den kring te Vaals, Wittem, Slenaken, Gul pen, Noorbeek, Mbeer en Mesch. De minister vau buitenlandscbe za ken brengt ter kennis van belanghebben den, dat het uitsluitend recht tot ver vaardiging, vervoer en verkoop van lucifers in Spanje, met ingang van 15 Februari a s., is verleend aan een daar toe gevormden bond van fabrikanten van dat artikel. In verband daarmede wordt de invoer van buitenlandsche lucifers in Spanje verboden. Het voornemen bestaat, om de machi nisten, alvorens dezen tot officier-machi nist worden benoemd, een tweejarigen cursus te doen doorioopen op eene te Amsterdam op te richten applicatie- school. Een commissie, bestaande uit den heer H. Pabbruwe te Winterswijk en den heer Rechtsanwalt Driever te Ahaus, heeft zich dezer dagen naar Berlijn begeven, om met de Regeering aldaar te spreken over den aan te leggen spoorweg EnschedeAhaus. Genoemde commissie heeft gunstige berichten be komen. De concessie voor dezen spoor weg zal door de Duitsche Regeering verleend worden, indien eenige wijzi gingen in de statuten gemaakt worden. Thans heeft het comité van genoemden spoorweg besloten de verlangde wijzi gingen aan te brengen, waarna onmid dellijk de statuten aan de Regeering te Berlijn ter goedkeuring zullen worden aangeboden. Iemand die van oordeel is, dat de wielrijders de wegen onveilig maken, stelt voor daarop eene belasting te heffen ware het niet beter te beginnen de piano's te treffen, die vele huizen onbewoonbaar maken Wegens de werkstaking in de steen kolenmijnen in Duitscland zal do Ex ploitatie-maatschappij van heden af eenige kolentreinen tijdelijk niet meer doen loopen. Ingevolge een schrijven van de Com missie voor de financiën wordt door Burg. en Weth. van Rotterdam aan den Gemeenteraad voorgesteld, te besluiten tot het aangaan eener nieuwe geldleening ten laste der gemeente, rentende 3y2 pet. en groot f 3,000.000. Van die som is nagenoeg f 2,000,000 noodig tot dekking van verschillende buitengewone uitgaven, waartoe dooi den gemeenteraad reeds is besloten. Het overige bedrag is gemotiveerd door do f 1,200,000, die nog, als maximum, voor bijdrage in zake de verbetering van den Waterweg, door het Rijk kan worden gevorderd. De mogelijkheid blijft open, daarvan zoo noodig tot dekking van andere toekomstige buitengewone uit gaven gebruik te maken. De Commissie hoeft de aflossing der leening over een tijdvak van 60 jaar zóo verdeeld, dat de totale last van rentebetaling en aflossing der gemeente schuld van jaar tot jaar zal blijven ver minderen. De nieuw benoemde hoofd-commissa- ris van politie te Rotterdam, de heer W. Voormolen, treedt den len Februari in functie. N ar wij vernemen, heeft de heer P. Noordeloos, stationschef te Dieren, voor zijne benoeming aan het station Rotterdam (Beurs) bedankt. \W. 11. Ct.) De heer Corn. Bok heeft thans van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, de voorloopige concessie gevraagd voor het maken en exploiteeren van eene spoorlijn van den Hoek van ^lollaud af, langs de binnenduinzijde naar en van Scheveningen, voor het vervoer van visschersschepen en andere vaartuigen, goederen en vee. Ondanks de tegenspraak van de Kampioen kan met zekerheid worden medegedeeld, dat te 's-Gravenhage een groot sportterrein zal worden tot stand gebracht. Het plan omvatwieler-cricqet-, lawntennis- en kegelbanen, benevens een paarden-renbaanOf het plan ver wezenlijkt zal worden, hangt nog slechts af van de toestemming van H. K. II. de groothertogin van Saksen, op wier buitengoed Zorgvlietaan den Scheve- ningschenweg, n:en de banen wenscht aan te leggen. Bij kon. besluit is aan mr. E.A. dorden», op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Haarlem, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Op 31 Jau. a.s. zaldeWelEd. Gestr. heer Mr. B. M. Bahlmann, voor deleden van de R. K. Centrale kies vereeniging, district Katwijk, te Leiden eene lezing houden over het kiesontwerp-Tak. Het lokaal, waar de lezing gehouden zal worden, is nog niet vastgesteld. Het Leo-coneert dat op 7 Febr. a. s. te Utrecht zou plaats hebben, is uit gesteld tot 8 of 9 Febr. aangezien de feestredenaar. Dr. Schaepman op eerst- genoemden datum door een andere le zing verhinderd is te komen. Omtrent den kampioen-schaatsenrijder J. J. Eden, deelt het U. J). medeOp den leeftijd van nog geen jaar verwis selde hij zijne geboorteplaats (Groningen, waar zijn vader gymnastiek-onderwijzer is) met Velserend, waar hij zijne opvoe ding genoot ten huize van zijn oom, die een bloembollenhandel drijft. Daar, te midden van het duinland, vond hij ais knaap volop gelegenheid zich licha melijk te ontwikkelen door de duinen op en af te rennen. Hij had het in schaatsenrijden reeds zoover gebracht,jdat hij b.v. op 6-jarigen leeftijd zijn oom, den heer Martin, gymnastiek-leeraar te Haarlem, niet alleen bijhield, doch hem in snelheid van rijden reeds de loef afstak. Toch zou hij niet zulk oen geducht schaatsenrijder geworden zijn, indien de bekende hardrijder, de heer K. Pander, hem in deze niet had opgeleid. Ouder geworden begon de heer Ede a zich meer en meer op de sport toe te leggen. Zooals het een goed sportman betaamt, is hij zeer matig in zijne levenswijze en gebruikt hij slechts krachtig en ver sterkend voedsel, zich geheel van sterken drank onthoudend. Zijn eigenlijk vak is de bloembollen- handel. Dank zij den steun door de ingezetenen van Gouda, aan de „IJsclub tot Onder steuning van Minvermogenden" aldaar verleend, zullen, evenals vorige jaren extra bedeelingen van levensmiddelen, brandstoffen en kleedingstukken plaats hebben, terwijl aan kindereu uit de meest arme gezinnen een warme maaltijd zal worden verstrekt, die waarschijnlijk zal plaats hebben Woensdag a. s. in de Sociëteit „Ons Genoegen." Voorts zal heden Maandag met eene dagelijksche brood- en kofliebedeeling worden aangevangen in het gebouw der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2