BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. Berliin.(Rosge' (Slotk.) Hamb. „Werkinrichting tot wering van bede larij." Met groot geraas stortte Donderdag avond een gedeelte van het plafond ra de It. K. kerk van Rhoon naar beneden, gelukkig buiten kei lclijd, zoodat het ongeval zonder persoonlijke ongelukken afliep. De toestand van het kerkje Wordt met den dag droeviger, 't Is met te verwonderen, dat de gemeente- naren met verlangen uitzien naar het oogenblik, waarop de pastoor, door mildaddige handen daartoe in staat ge steld, tot den bouw van eene nieuwe kerk in deze gemeente zal kunnen over gaan. Maar helaas! zoover is het nog niet. Zaterdag-morgen omstreeks half zes uur ontstond door het omvallen eener lantaarn brand in de schuur van den bouwman B. van Grilst te Kijfhoek, gemeente Gfroote Lindt, met het gevolg dat de geheele hoeve in asch werd ge legd en alle landbouwproducten, huis rad, benevens 8 stuks rundvee een Prooi der vlammen werd. De burgemeester van Rede heeft, met het oog op de werkloosheid, aan de grondeigenaren in die gemeente een schrijven gericht, houdende verzoek om 111 hunne bosschen thans die werkzaam heden te willen doen verrichten, die daar anders misschien op een later tijd stip zouden moeten worden gedaan. De arbeider C. L., die met zijn zoontje °P «en prikslede over de rivier by Slie- drecht reed, had het ongeluk door het ijs te zakken even voorbij de Wiel in die ge beente. Door spoedig toegebrachte hulp kon den beiden nog worden gered, zoodat zij er met den schrik afkwamen, maar toch is men geneigd te vragen of de menschen niet anders willen leeren dan door schade en schande, want als het 't ijsvermaak betreft, schijnt bij sommige menschen de voorzichtigheid geheel weg. Het departement Zierikzee der maat schappij ter bevordering van nijverheid heeft besloten, zich tot den minister van waterstaat te wenden met het ver zoek om het proefstation voor den land bouw, thans gevestigd te Breda, naar •'-'brikzee te verplaatsen. het 3 reg. inf. te Bergen-op-Zooin Z'ju twee detachementen rcarschvaardig, vcsp. onder commando van den le-luit. r.,.h- Reumpol en den 2e-luit, Gr. J. P. .honrson, om zoo noodig naar Gorin- chem en Asporen te vertrekken tot be waking der dijken aldaar. Te Maastricht heeft zich een geval van gewijzigde pokken voorgedaan bij een vrouw, die te Luik had vertoefd. De lijdeies is naar het epidemisch zie kenhuis overgebracht. VLAARDINGEN. De wintercollecte v00r 0 Ned. Hervormde armen heeft verleden week opgebracht f420. -- Door het Bestuur derVlaardingsche Afdeeling van den Protestantenbond isbe- «loten tot het houden vap een Zondag school, onder leiding aan een een cate chiseermeester met behulp Van eenige Jonge daiues. '-EO XIII EN GRAAF DE MUN. H. Vader heeft een schrijven go- man aatl hen bekenden Franschen staats- naar 611 s°ei°loog graaf Albert de Mun, kort«l;aa"leidbg van een redevoering £ehnn door den graaf te St. Ltienne des Paus prijst de verklarin- l* ,ren de Mun en herhaalt zijne en de Fransche katholieken i,ac,a e lieden van goeden wil, 0111 den °estaanden ■m omdat gelegen, doen i regeeringsvorm te aanvaar- n, omflat hierin het eenige middel is om den religieuzen strijd te noen ophouden en daarmede de een- c la°ht onder de burgers, den eerbied x oor het gezag, de betrachting van het recht en de eerlijkheid in het open bare leven t6 bewerken. Meer dan ooit eischt Frankrijk de medewerking van al zijne zonen en noodigt zij hen uit, alle particuliere belangen en politieke geschillen te laten varen, ten einde hunne krachten te vereenigen tegen het gemeenschappelijk gevaar en in de open hare instellingen de vrijheid, recht vaardigheid, eerlijkheid en den eerbied te handhaven, verschuldigd aan de be ginselen van de groote meerderheid der Franschen. Ten slotte dringt de Paus erop aan, dat de sociale vraagstukken met ijver worden bestudeerd. Het volk is der Kerk altijd op bizondere wijze dierbaar ge weest, zegt Z. H. en de arbeider, die lijdt, moet voortdurend met teedere zor gen worden omringd. De Paus verwijst daarbij naar zijne bekende encycliek. Een drama in verzen van den heer Descamps, Belgisch senator, getiteld „Africa," heeft den len prys, 10.000 fr. verworven bij een internationalen wed strijd. Er werd een werk gevraagd, waarin de ellende, die de slavernij over Afrika uitstort, op voortreffelijke wijze geschetst moest worden. Jules Simon was president der jury. Men beweert dat dit drama weldra in een cl >r voor naamste Parijsche schouwburgen ver toond zal worden. De volgende maand zal het, naar men weet, vijftig jrar geleden aijn, dat Paus Leo XIII benoemd werd tot bisschop.Te dier gelegenheid zal de Fransche regee ring, als bewijs harer sympathie voor den Paus, hem een geschenk aanbieden, gelijk ook andere mogendheden voorne mens zijn te doen. De Fransche regee ring zal hem vier kunstvoorwerpen doen toekomen twee paar vazen van Sèvres- porselein, overtopt met verguld bronzen kandelabres met zestien armen. Het grootste paar vazen, dat zonder de kan delabres eene hoogte zal hebben van 1.60 meter, is bestemd voor de bijzondere vertrekken van Leo XIII; het kleinste paar voor de nieuwe kerk van den Heiligen Joachim, die ter gelegenheid van het jubileum geconsacreerd aal worden. Aanvankelijk bestoud het plan om aan dit geschenk eenige schilderije n toe te voegen; doch men stuitte hier op eene moeielijkheid. Onder den ten vorigen jare door de Regeoring aangekochto en nog ter beschikking zijnde schilderijen zijn er geene, die waard geacht wordenden Heiligen Stoel aan te bieden. Er is nu besloten den H. Vader een volledige verzameling van de gravures, door de chalcographie van het Louvre vervaar digd, aan de vazen toe te voegen, en alleen dezulken een klein getal er van weg te laten, die ietwat luchtig van onderwerp zijn. Het geheel zal vijf groote portefeuilles vullen. De spitsboeven ta Parijs laten de ge legenheid, die ook de Panama-gebeurte nis tot oplichterijen aanbiedt, niet onge bruikt voorbijgaan. Zoo ontving zekere heer G. secretaris van een der gearres teerde bestuurders van de Panama maatsch, dezer dagen, toen hij eene zit ting van de Kamer bijwoonde, een tele gram van zijne vrouw, met verzoek dadelijk thuis te komen. Toen G. in zijne woning kwam, snelde zijn eebtgenoote hem ontsteld tegemoet en vertelde hem dat 's morgens een man, voorzien van een dienstsjerp, hij haarwas gekomen, een be vel tot huiszoeking had laten zien en alles in huis had nagezien en het onderste boven gehaald. G. ontwaarde onmiddel lijk dat zijne vrouw het slachtoffer van een bedrieger was geworden. Uit eene schuiflade had de voorgewende politie beambte een pak papieren van waarde van zeer ho~og bedrag medegenomen. Wel wordt de behendige oplichter druk ge zocht, maar tot nog toe is geen spoor van hem ontdekt. Zes jonge knapen hebben te Parijs een bakkerswinkel geplunderd. Toen de bakker en de dienstbode de plundering wilden verhinderen, verzetten de jongens zich daartegen en staken zij de dienst bode een mes in het lichaam met het gevolg, dat de ongelukkige den geest gaf. Dri» van de daders werden gevat. Te Lens waren 400 werkstakers bezig een groote bakkerij te plunderen, toen de politie hen uiteenjoeg. Een zeldzaam feest, een diamanten bruiloft werd dezer dagen door den heer en mevrouw Alfred Manie te Touis in Frankrijk gevierddaarbij herdacht de heer Mame den dag, waarop hij voor 60 jaar aan het hoofd zijner drukkerij was opgetreden. Nadat den jubilarissen eenige aubades gebracht waren, hield de heer Mame eene kleine toespraak, waarin hij het werkvolk mededeelde, dat hij eene som van 100.000 fr. beschikbaar stelde om naar reden van het salaris door ieder genoten, te verdeelen. Ook stortte hij een aanzienlijk bedrag in het pensioenfonds, zoodat de werklieden voor taan op 50-jarigen leeftijd 500 francs en op 60-jarigen 800 fr. genieten. Ten slotte ontving iedereen ook een vol dag geld. Natuurlijk werd deze aankondiging met vreugde vernomen door de aanwe zige werklui en bedienden der zaak. Deu vorigen dag had ieder een dag salaris laten staan, en daarmede had men voor 1900 gulden een prachtigs groep in brons gekocht. De heer en mevrouw Mame zijn heiden 82 jaar oud. BEURS TE SCHIEDAM, 16 Jan. 1893 Moutwijn en Jenever, Door geslo ten water geen prijs genoteerd. Verhandeld: f772 a s. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereeniginy f 0.80. Jan. 137.50 April/Mei 139.50 Mei/Juni - Spiritus Jan./Feb. 32.10 Apr./Mei 33.30 Rogge dadelijk. 15.75 per Maart 14.75 Meell2Merk.l.md. 48.50 12 Feb. 48.60 j Rogge, loop. md. 13.80 Feb. 14.— I Spirit. Jan. 22.75 j April ./'Mei. 23.- I 139.50 141.75 32! 33.30 15.75 14.75 23.25 23.— 0.53 1.53 Va Vóór eenige dagen kwam een doos, die er nogal verdacht uitzag, in handen der Parijsche politie, die, meenende met dynamiet te doen te hebben, het voorwerp ter nauwkeurige observatie in een afge sloten gedeelte van de plaats van een der politiebureaux neerlei. Eergisteren echter ontving de commissaris van het 9e arrondissement een brief van eene mevrouw Baulac, waarin hem medege deeld werd, dat de doos ver noedel ijk voor haar bestemd was en vruchten be vatte, die een vriend in Egypte haar gestuurd had. Men kan zich voorstellen in welken toestand de eigenaresse in het bezit van het hare geraakte, als men nagaat, dat de politie het verdachte voorwerp in een emmer water gestopt had. Het Meifeest. De Weener socialisten hebben nu resds besloten den leii Mei op de gewone wijze 10 vieren. In Noord-Amerika is het zóó koud, dat het schuim onderaan den waterval der Niagara bevroren is en eene natuur lijke brug vormt van zes voet dikte, waar over heden menschen zouden passeeren. Te Chicago, in Noord-Amerika kwam, eenige dagen geleden, een geheel met passagiers bezette tramwagen op een kruispunt van rails, met een locomotief in hotsing die met groote snelheid reed. De locomotief drong in den wagen dooi en schoof dien honderd vijftig meter ver voor zich uit. Van de passagiers in den tramwagen werden driemannen en eene vrouw gedood en vier-en-twin- tig personen gekwetst. Het ongeluk is het gevolg van nalatigheid en daarom zijn de heide wachters aan het kruis punt, de machinist en stoker van de locomotief en de conducteur en koetsier van den tramwagen gearresteerd. Eenige maanden geleden had reeds, op hetzelf de punt, een droevig ongeluk plaats. Volgens bericht uit Port-Saïd is het Britsche stoomschip Iter vastgeraakt in het kanaal van Suez, zoodat het verkeer is gestremd en achttien stoomschepen niet verder kunnen. Een Japansch blad meldt, dat op 20 December jl. te Osaka een zware brand heeft gewoed. Hij ontstond in een spin nerij en vóórdat de vlammen konden bedwongen worden, werden 250 huizen vernield. Het aantal slachtsffers hij deze ramp wordt op 125 geraamd, meestal New-Yoiik. Maïs Amsterdam. 14 Januari. Rogge op levering vast; per Maart f 132, 133; per Mei f131, 132, 131. 16 Januari. Rogge op lev- willig; per Maart f 135, 134, 133, 134, 135 per Mei f134,133. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 14 Jan. 0.98 M. 16 Jan. 0.73 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. f 12.05Vo Disconto 3 pCt. -48.02V2 h 21/2 Londen kort Parijs Antwerp. - 47.90 jonge zaam meisjes, waren. die in de spinnerij wer] VEEMARKT TE ROTTERDAM. 16 Januari. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 241 vette runderen, - magere dito, 51 vetteen graskal veren, nuchterekal- veren, 89 schapen of lammeren, 373 var kens, biggen, hokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 70 a c., 2de qual. 64 c., 3de qual. 58 a c., kalveren lste qual. 105 c., 2de qual. 87 V2 a 92V2 c. per kilo. schapen lste qual. 60 c., 2de qual. 50 c. alles per kilovarkens lste qual. 26 a c., 2de qual. 25 a c. 3de qual. 24 a c., licht soort 22 a 23 c. per i/2 kilo. Aardappelen.Westlandsche klei- f a ,Overmaasschejammen tl.70 a 1.90, Zeeuwsche jammen fl.50 a 1.70, dito blauwe fl,30 a 1,40, poters f0.80 a fl.Geldersche blauwe fl.40 a 1.50. Zeeuwsche eieren f 0, 0,Over- maassche dito f 680 a 7,de 100 stuks. VEEMARKT TE LONDEN. 16 Januari. Er werden aangevoerdlOOO runderen. 10000 Schapen, 30 Kalveren en 10 Varkens. Men noteertRunderen 4/6 a 5/0, Schapen 3/6 a 5/6, Kalveren 3/4 a 5/4 en Varkens 3/6 a 5/2 per steen. ROTTERDAM. 16 Januari Bui- tenlandsche Granen zeer vast. Voor Tarwe is meer vraag in Donau weid tot flinke, maar geheim gebleven prijzen, een en ander gedaan. Rogge per 2100 kilo: 119/20 Pont Douau f138. Mais per 2000 kiloAmerik Mixed f122 a 124 boordvrij langs ljchter Foxanian f 1 lOboordvrij langs stoomboot. GEBOREN 15 Jan. Ida, dochter van J. van der Touw en J. van Eenige, Grofbaan. Aloysius Hendrikus, zoon van T. Bokhorst en J. H. de Kaper, Lange Achterweg. Catharina Maria Liduina, dochter van Z. Schikhof en E. M. Melchers, Proveniershuis.16. Lambertus, zoon van H. van der Beek en A. Scheurkogel, Lange Nieuwstraat. OVERLEDEN 13 Jan. Wilhelmina Gregorina van Rijn, oud 2 maanden, West Frankelandsche Laan. 14. Wik- je Andriesde Vries, oud 28 jaar en 4 maan den, Helenastraat. 14 Jan. 16 Jan. IS Jan. 14 Jan. •21'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3