Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^oogstraat <f 31*7. No. 4489. De 'Witte Woif. Woensdag 18 Januari 1893 16de Jaarg. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN IEUWE SI GHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl.) No. 124. Van 16 regelst 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 17 Januari '93. In de legerwets-commissie van den Duitschen Rijksdag heeft gisteren de rijkskanselier Caprivi andermaal het woord gevoerd. Vrijheer van Buol zeide uit naam van het Centrum, dat de tot dusver door den rijkskanselier gevoerde hetoogen, hem nog niet van de nood- Zakelijkheid der wetsvoordracht over- tuigd hadden. Hij vroeg bepaaldelijk °ok wat de mannen van het vak denken over de verdedigbaarheid der Zuid- Duitsche grenzen onder de thans be staande omstandigheden en stelde voor, de legervoorstellen nog een jaar te laten rusten. Caprivi bestreed dit met den meesten nadruk. Ten aanzien der Zuid-Duitsche givnzen hield hij het er voor, dat de Franschen in den toekom- stigen porlog verschillende legers zullen vormen, zoodat men ook van 'Duitscli- lands zijde waarschijnlijk beproeven zal op meer dan één punt in Frankrijk kinnen te dringen. De gedachtenwisseling was in de com missie van langen duur. Het belang rijkste was Bennigsen's bekentenis dat ei' in de algemeene zienswijze van dag tot dag eene zwenking ten voordeele van de legerwetsontwerpen waar te uemen valt, alsook dat de staatkundige toestand in Frankrijk aldus gesteld is ^t de mogelijkheid van eenen oorlog "iet weg te cijferen is. De aan het roer zijnde regeering schijnt ondanks ken steun van den Paus te wankelen en Wat het eind van den crisis zijn zal, Weet niemand te zeggen. Ieder man van geweld die zich van de oppermacht meester maakt, zal echter den oorlog to baat moeten nemen om staande te blijven. Als grondslag voor een overleg tusschen den Rijksdag en de Regeering Bennigsen 'in overweging dat de 'jksdag ongeveer twee derde van het ooi (te regeenng gevraagde toe zou staan. Daarmede is het legerbestuur voldoende geholpen en voor het overige kunnen de voorstellen in hun geheel blijven. Uit deze rede van den nationaal- liberalen woordvoerder bleek eene sterke begeerte van de gematigde middenpar tijen om de regeering tegemoet te komen. Ook de conservatieven hebben den ge boden tegenstand laten varen, maar tot dusver heeft de rijkskanselier op de ge dane voorslagen tot bemiddeling het stilzwijgen bewaard. Bij de antagonie, die er nog altijd tusschen de Fransche en Duitsche natie heerscht, is men te Berlijn sterk getrof fen door de uitwijzing uit Frankrijk van onderscheidene buitenlandsche dag bladberichtgevers, inzonderheid van den baron Von Wedell, die sedert vele aren als vertegenwoordiger van de Muenchener dllgemeine Zeitungde Ham burger Correspondenz en de Berliner Lo- kalanzeiger te Parijs was. Hij was sedert Kerstmis uit Parijs afwezig en pas dezer dagen daar terug gekomen. Het is] een neef van den minister van het Konink lijke Huis en men kent hem te Berlijn algemeen als een zeer bedaard en ach tenswaardig journalist. In zijne berich ten over de Panama-gebeurtenissen was hij uiterst voorzichtig geweest en ont hield hij zich van alles wat naar schan- daaljacht zweemen kon, zoodat daarin onmogelijk eene rede voor zijne uitwij zing gevonden kon zijn. Von Wedell heeft geheel het uiterlijk van een Prui sisch officier van oud-adellijke afkomst. Zijne te Berlijn gevestigde bloedver wanten behooren tot de hoogste en meest invloedrijke kringen. Hij heeft in zijne jonge jaren aan militaire expedition in Spanje, Mexico en Servië deelgenomen. Bij de opening van het debat in den Rijksdag over het ontwerp tot wijziging der belasting op het gedistilleerd heelt de staatssecretaris Maltzalin gezegd, dat de belastingontwerpen niet ten doel hebben, eene hervorming der rijksbe lastingen op grooten voet in te leiden. naar iiet Franscii van Paul Féval. Zoodanig voornemen bestaat er niet. Naar het zich laat aanzien, zal het leger plan ook voor later geene nieuwe verhooging van belastingen vereiscken. In antwoord op een vraag betreffende de uitwijzing van nihilisten antwoordde Ribot den minister-president met nadruk in de Kamer, onder vele toejuichingen, dat hij de volle verantwoordelijkheid daarvoor aanvaardt. De vraag werd in eene interpellatie veranderd en eene maand verdaagd. De beraadslaging over het wetsontwerp tot uitgifte van nieuwe bankbiljetten is bepaald op morgen. In antwoord op een vraag van Millevoye zeide Bourgeois, dat Cornelius Herz in staat van beschuldiging is gesteld en er een bevel van gevangenneming tegen Arton is uitgevaardigd. De voorzitter der Kamer deelde mede dat hij van den heer Dumonteil (Boulangist) eene aan vrage had ontvangen, om de regeering te interpelleeren over de houding der politie in de vergadering, door de socia listen voor een paar dagen in de zaal Tivoli Yauxkall gehouden. Ook deze interpellatie weid een maand verdaagd. In de socialistische vergadering, hierbij bedoeld, ging het zeer rumoerig toe, doch zonder dat de politie ditmaal tot de ontbinding behoefde over te gaan het uitdraaien van het gaslicht was voldoende, om aan het tumult een einde te maken. Verscheidene socialistische sprekers hadden, natuurlijkin de Panama schandalen een uitmuntende gelegenheid gevonden om tegen het Kapitaal, het Parlement en de Regeering uit te varen, en éen hunner wilde zelfs den liisto- rischen „Eed in de Kaatsbaan hei nieu wen door alle aanwezigen te laten zwe ren niet uiteen te zullen gaan, alvorens aan Frankrijk een nieuwe constitutie gegeven te hebben. De aanwezige anarchisten echter wilden daar niet van hooren en bestormden het Bureau om de socialistische vergadering te her scheppen, doch een algemeene verwar ring volgde, en de plotselinge duis ternis deed al deze quasi wereldher vormers weldra hun heil zoeken op straat De leden der rechterzijde van de commissiën uit den Senaat en de Kamer te Brussel, voor de herziening der con stitutie, zijn gisteren ten huize van den heer Woeste bijeengekomen. Zonder tegen het regeeringsontwerp te zijn, was men van ineening dat een census van 10 fr. en het capaciteitsstelsel vol gens het ontwerp van den heer Frère- Orban goede grondslagen voor het kies recht zouden zijn. De heer Delants- heere, voorzitter der Kamer, was het met den heer Woeste omtrent zekere maatregelen eens. Eenige senatoren waren van hetzelfde gevoelen. De minis ter Beernaert verdedigde nadrukkelijk het regeeringsontwerp, en zeide dat dit voldoende waarborgen oplevert. Het hof der admiraliteit te Londen veroordeelde gisteren de eigenaars der Nederlandsche bark Melati om 1200 p. st. vergoeding te betalen aan de eigenaars der stoomsleepboot Kingfisher te Liver pool, voor dienstbewijzing aldaar in December, toen bij stormwind de King fisher eene aanvaring voorkwam tusschen de Melati en de Minister of Marine. In de gisteren te Bradford gehouden bij eenkomst der onafhankelijke arbeiders partij werd eene resolutie aangenomen, om nadruk te leggen op het interna tionale karakter van' den arbeid en om eenen broederlijken groet te zenden aan het proletariaat van alle landen. Er werd besloten tot het bijwonen van de internationale conferentie te Zurich. 12) Alvorpn colas Treii. i ^e- zaa,l te verlaten, ontblootte Ni tig gesln: ket hoofd en groette de twin- opofferiii'. tod;, •v!lu voorouders, die allen zijn De kleine Geor toen de grijsaai-,1ge® slieP> doch zoo licht, dat, aanraakte, hij ïriet^11 v<>orhoofd met de lippen hij zijn armen mn a* glimIaoh 01,Uvaaktö en der sloeg 611 ha,a ™n ziJ" grootva- Tr?mniavrofAak-ieid te tonnen, had M. De la ziiner vdvit i genomen van de afbeeldingen was hii t de voorvaderengeheel anders laatste h<w«eU hlJ kil"l zdg. de eenige en zon ziin on Vian Z^P &esIacht, dat weldra wees toelachte. 1 nieuwgeboren dag zachtjes God bescherme n, dierbaar kind, mom pelde de grijsaard, terwijl een traan in zijn oog glinsterdemoge Hij van u een edelman maken. Moogt gij gelijken op uw vaderen zij waren vroom, dapper en vrij Hij drukte het kind een laatsten kus op het voorhoofd en snelde heen, omdat de ontroering hem den moed benam. Op het plein wachtte Hervê de Vnunoy hem, het gezadelde paard aan den teugel houdende. Dit toonbeeld van een bloedverwant wilde tot eiken prijs M. De la Tremlay uitgeleide doen tot aan het einde der oprijlaan. Wolf moest men met een ketting aan zijn hok vast leggen, om hem te beletten zijn meester te volgen. Aan het einde van de oprijlaan gekomen, hield M. De la Tremlay zijn paard staande en reikte Vaunoy de hand. Keer terug naar het kasteel, zeule hij niemand mag weten waarheen ik ga. Vaarwel dan, mijnheer, vaarwel, beste vriend zuchtte Vaunoy. Mijn hart breekt bij het uitspreken van deze treurige woorden. Vaarwelzeide de grijsaard ruw. Herin ner u uwe beloftou en bid voor mij. Hii gaf zijn paard de sporen. Het mos op de boschpaden verdoofde weldra den galop van het edele dier. Alleen gebleven, behield Herve de Vaunoy nog enkele oogenblikken de treurige uitdruk king op zjjn gelaat, toen sloeg hij luide beide handen in elkaar en barstte in schater lachen uit. Lieve Hemel, zeide hij, men wees mij een plaats in een klein hoekje maar ik had talent en veel goeden wilal het overige is van zelf .revolgd. Goede reis, mijnheer en waarde bloed verwant wees gerust, ik zal mijn beloften zoo goed mogelijk nakomen uw eigendommen zijn in goede liauden Met opgericht hoofd en zyn hoed schuin op het hoofd geplaatst, betrad hij liet kasteel. In het voorbijgaan gaf hij Wolf een harden slag met het gevest van zijn degen, zeggende: Zoo zal ik met een ieder handelen, die zich niet buigt voor mijn wil. Dien dag vergaten de bedienden op het kas teel om te lachen en te zingen. Het was alsof er een ongeluk dreigdeiedereeikad een voorgevoel van de een of andere noodlottige gebeurtenis. M. Nicolas volgde in galop de kronkelpaden van het bosch. Later, in plaats van de ge baande wegen te volgen, scheen hij bij voor keur het dichtste kreupelhout te kiezen. Naarmate hij verder ging, werd de aanblik van het landschap somberder en woester. Reus achtige struiken vulden de ruimten tusschen het hoogopgaand geboomte, evenals de lianen in de maagdelijke wouden van de Nieuwe Wereld. Hier en daar, op de meer open plekken die Het wordt bevestigd dat er te Rome met goed gevolg onderhandeld wordt over de samensmelting van eenige emis- siebanken op aandeelen, met name de Nationale, de Tosoaansche, de Romein- sche bank en de Toscaansclie crediet- bank. De bank van Napels en die van Sicilië zouden hare tegenwoordige in richting behouden. bij voorbjj kwam, steeg de rook op uit den schoorsteen van een ellendige, bouwvallige hut; het geheel kreeg er slechts een nog droefgees- tiger aanzien door. Na een half uur lang met lossen teugel te hebben gereden, was de oude edelman ver plicht den gang van zijn paard te matigen. Het bosch werd werkelijk ondoordringbaar. Hij maakte zijn paard vast aan den stam van een eikenboom, in welks nabijheid reeds het paard van zijn stalmeester Jude graasde. Deze kon niet veraf zijn. Hij baande zich een weg door het kreupelhout. Na eenige minuten bereikte hij zijn getrou wen dienaar, die op het ijzeren kistje gezeten, hem wachtte. Op een half uur afstand van den Oostelijken rand van het bosch van Renues, ver van elke bewoonde plaats en te midden van het dicht ste bosch, bevindt zich een diep ravijn, welks steile, rotsachtige hellingen beplant zijn met boomen, die zich trapsgewijze boven elkander- verheffen, hier en daar afgewisseld met hulst hout en dichte bremstruiken, die een buiten gewone hoogte bereiken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1