Binnenland Door het agentschap Reuter wordt uit Rome bericht, dat Z. H. do Paus "heeft besloten tot vestiging eener apos tolische legatie in de Yer.-Staten van Noord-Amerika en dat mgr. Satollitot. dien post is benoemr. Hiermede zou mgr. Satolli's houding op de conventie der aartsbisschoppen in zake de Ameri- lraansche schoolkwestie dus indirect door den Pauszelven goedgekeurd worden Yolgens bericht uit Madrid heeft de minister-president Sagasta aan den correspondent van Le Mcdin ver klaard, dat hij pogingen zal aanwen den om de oneenigheden tusschen Spanje en Prankrijk uit den weg te ruimen De regeering zal geen verandering bren gen in den status quo in Marokko. Op het budget van oorlog zal de regeering bezuiniging invoeren. De Correspon- dencia bericht, dat de regeering maat regelen heeft genomen, om zich niet door zekere gebeurtenissen te laten overrompelen. Twee brigades worden te Cadix gereed gemaakt om naar Tarifa en Algeciras gezonden te wordin, doch alleen als een maatregel van voor zorg. De heer Figueras zal het ge zantschap te Tanger blijven waar nemen Volgens bericht uit Washington zond Cleveland invloedrijke vrienden daar heen, om te trachten de democraten- aanvoerders over te halen tot stemmen voor de wetsvoordracht tot schorsing derzilveraankoopen van regeeringswego, welke schorsing Cleveland sterk voor staat. Inmiddels heeft Sherman eenen brief gepubliceerd, waarin hij het ver wijt ontzenuwt, als hadde hij de be doelde wetsvoordracht vertraagd. Hij betoogt dat verreweg de meeste demo cratische senatoren de handhaving dei- bestaande wet of vrije zilvermunting voorstaan, terwijl hoogstens zes hunner met Sherman en de republikeinsche senatoren het schorsingsontwerp voor staan, zoodat de kansen op aanneming gering zijn, tenzij Cleveland's invloed eenige tegenstanders bekeere. Schiedam, 17 Januari 1893. Het Bestuur van onze afdeeling van den R. K. Volksbond, verzoekt ons, te willen mededeelen, dat de gewone maan- delijksche vergadering van den Bond, niet op zal gehouden worden op a.s. Zondag, 29 Januari, maar op Zondag 29 Januari d. a. v. Op verzoek verbeteren wij gaarne het bericht in een vorig nummer, waarbij de daders van den diefstal van mout wijn in de distilleerderij „Bilbao" als „oude bekenden" der justitie werden aangeduid. Die aanduiding in het pleidooi voor de arrondissements-rechtbank te Rotter dam is bij nader onderzoek gebleken geheel bezijden de waarheid te zijn. In eene correspondentie uit Rotterdam aan het Dagblad v. Z.-ll. lezen wij liet volgende De voorgestelde aankoop van de por- ceelen aan de Oostkous zal strekken tot verbetering van den polder Cool. Dwars door dien polder zal een kanaal worden gegraven, dat voor de binnenvaart een nieuwe verbindingsweg zal zijn tusschen Maas en Scliie. Tegelijkertijd zal dooi den polder Cool een spoorweg aangelegd worden, die de handelsinrichtingen van den Rechter Maasoever zal in verbin ding brengen met do lijn der H. IJ. S. M. en bijgevolg met den spoorweg naar den Hoek van Holland. Eeu en ander kan van groote beteekenis worden voor het handelsverkeer met Engeland, of m. a. w. voor hot Transito-verkeor. De aangelegde Parkhaven staat mat deze groote werken in verband en zal verder gegraven worden. De uit te graven grond van de nieuwe Rijnhaven zal tevens dienen om een gedeelte der weilanden vin den polder Cool op te hoogenZoodoende wordt het raadsel van den polder Cool opgelost. Tot zoover het Dagblad v. Z.-ll. Yoor ons, Schiedammers, wekt deze cor respondentie zeker weder een pijnlijke herinnering aan hetgeen Schiedam had kunnen zijn, als ter rechtertijd meel ij ver en energie was betoond. Moge zij onzen vroeden mannen ter spoorslag zijn, om althans, voor zoover dit nu nog mogelijk is, van Schiedams uitnemende ligging partij te trekken. H. M. de Koningin-Weduwe-Regen- tes heeft zoowel uit eigen hoofde als namens Koningin Wilhelmina de aan zienlijke gift van f 1500 doen toekomen aan de Maatschappij tot bevordering -.an het natuurkundig onderzoek in de Nederlandsche koloniën, ten behoeve van den voorgenomen onderzoekings tocht in Centraal Borneo. Bij de dringende behoefte aan gel delijke bijdragen is het te hopen, dat deze vorstelijke gift velen ten voorbeeld zal strekken. De Minister van Binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsbe richten, in de atgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aan gegeven in N o o r d-Il o 11 a n d te Amsterdam, 1 persoon; in Utrecht: te Linschoten, 1 persoon. St.Ct Yolgens de Telegraaf heeft de Neder landsche regeering het vaste voornemen do Tweede Kamer te ontbinden, indien de kieswetsontwerpen niet in hoofdbe ginsel worden aangenomen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de kiesrecht-ont werpen komt heden bijeen om op de volgende dagen dezer week haren ar beid voort te zetten. Naar wij vernemen, heeft de heer Yan Houten zijn ontwerp tot wijziging van de onteigeningswet opnieuw bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Naar aanleiding van de bedenkingen, in het Voorloopig Yerslag tegen het eerste ontwerp ingebracht, zijn in de voordracht eenige veranderingen gebracht. Yacl De heeren Pyttersen en Schimmel - penninck v. d. Oye hebben, ieder voor zich, een Memorie van antwoord inge zonden op het Afdeelingsverslag dei- Tweede Kamer, betrekkelijk hun rosp. wetsvoorstellen: a. tot instelling van Kamers van arbeid en nijverheid en b. omtrent de oprichting van Kamers van arbeid. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye heelt daarbij tevens uitvoerig be antwoord de nota van bezwaren van den heer Levy. Deze gedachtenwisseling heeft ten slotte geleid tot samensmelting van de beide voorstellen tot éen gemeenschap pelijk Wetsontwerp," waarvan wij den hoofdinhoud in een volgend nummer mededeelen. D Onder het rundvee van den bouw man C. Van der Krans aan den Korte- dijk te Vlaardingen, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Door de zangvereeeniging „Zanglust" te Delft wordt nog deze maand eene uitvoering gegeven tea voordeele van „Armenzorg" aldaar. Zondagmorgen 10 uur heeft het ijs in de rivier voor Rotterdam, boven de brug, zich gezet en kwam eerst gister morgen in beweging. Tengevolge der strenge vorst van de beide laatste dagen en nachten, was er heden vrij zware ijsgang op de rivier tot aan zee, het geen echter niet belet, dat de vaart voor binnen- en zeeschepen nog gere geld naar beneden plaats heeft. Voor de vaktentoonstelling, welke de afdeeling 's-Gravenhage van den Ned. li-K. Volksbond in April a. s. houdt, hebben zich, behalve de gilden, die collectief inzenden, reeds 25 expo santen aangemeld, een aantal, dat onge twijfeld nog vermeeideren zal. Aan de tentoonstelling, die interes- sant belooft te zijn, zal een verloting verbonden worden. Het voorbereidend comité verleent zoo noodig voorschotten in benoodigde materialen aan de inzen ders. De netto opbrengst der expositie is bestemd voor een nader te bepalen liefdadig doel, terwijl een eventueel tekort voor rekening komt van de kas der afdeeling 's-Gravenhage. De juiste datum van opening en sluiting zal nader worden vastgesteld. De inzendingen worden gesplitst in twee groepen die van patroons en die van werklieden. Bovendien kunnen ook voorwerpen ter opluistering worden ingezonden door hen, die geen bondslid kunnen zijn, zooals hh. geestelijken en donateurs, zoons beneden de 18 jaar en vrouwen en dochters van bondsleden. In jaren is de Haagsche schouwburg zoo vol niet geweest als Zaterdagavond, toen II. M. de Koningin-Regentes er de voorstelling van „Lohengrin", door de Fransche opera gegeven, bijwoonde. H. M. kwam na het eerste bedrijf. Bij baar binnentreden in de hofloge rees het publiek van zijn zitplaatsen op, en speelde de muziek het Wilhelmus. H. M. was in de met planten versierde salon ontvangen door den directeur, den heer Mortens, die tevens de opera dirigeerde. De vorstelijke bezoekster, die in 't zwart was, vertrok in het midden van het dorde bedrijf, na een nijging voor het publiek te hebben gemaakt. De heer J. G. Do Groot, directeur van de Hollandsche opera, vraagt aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage voor het volgende jaar de exploitatie van den stadsschouwburg, tegen de helft der voordeelen, welke de directie der Fransche opera thans geniet. Bij de thans te Haarlem plaats heb bende restauratie van een gedeelte der Groote Kerk aan de zijde van de Jans- straat, heeft men een vondst gedaan, waarvan nog niet met zekerheid kan worden gezegd of zij al dan niet belang rijk is. Bij het werken aan een der muren namelijk vond men achter de kalk een groep beeldjes, die echter allen het hoofd missen, 8 of 10 in getal, waarboven een baldakijn zichtbaar is. Naar het schijnt, waren die beeldjes gepolychro meerd, althans de kleuren van oen er van doen daaraan denken. Van wanneer zij dagteekenen, is op dit oogenblik onmogelijk te zeggen en zal door een deskundige moeten worden uitgemaakt. De voorstelling gelijkt op een statie, zooals men die vroeger in de R. K. kerken vond, gebeiteld in den muur (thans wordt de „Kruisweg" af gebeeld in schilderijen aan den muur), en het ontbreken van de hoofden zou men kunnen toeschrijven aan het wan- dalisme der beeldstormerij. Dit is evenwel eene veronderstelling, welke wij slechts onder uitdrukkelijk voorbehoud durven maken, daar zij zeer wei onjuist kan zijn. Wat er van is zal spoedig blijken, daar de bekende architect dr. P.' J. H. Cuypers in den loop der volgende week het gevonden beeldhouwwerk zal komen bezichtigen. (Dagbl. v. Z.-ll.) Gisteren-ochtend vergaderde te Am sterdam de commissie voor werkloozen daar ter stede, benoemd door een zeven tiental (niet sociaal democratische) ver- eenigingen, ter bespreking van den toe stand der werklieden. Doordien men niet terstond tot een conclusie kon komen tot het direct invoeren van een afdoen den maatregel, zal de commissie dezer dagen de conferentie voortzetten. De commissie bestaat uit de heeren W. Passtoors, voorzitter, president van den Ned. R. K. Volksbond; D. Sizoo, secre taris, president der Amsterdamse he af deeling van PatrimoniumA. Post, ver tegenwoordiger van het Alg. Ned. Werk liedenverbond B. Haagen idem Bouw maatschappijM. van der Hurk, idem Neer lauds Werkman In „Plancius" te Amsterdam is gis termorgen een meeting van werkloozen gehouden, waaraan door 1000 a 1500 personen werd deelgenomen. Een vier tal personen waaronder Luijtjen (Tra- vailleur) en Geel voerden het woord. Gewezen werd op het afbreken der wes telijke viaduct en toepassing der bouw verordening als middelen tot werkver schaffing, terwijl anderen in afschaffing van privaat; bezit het eenig middel zien om aan werkeloosheid een -einde te maken. Na zeer veel rumoer werd een motie aangenomen, waarin bij het ge meentebestuur wordt aangedrongen oogenblikkelijk in den dringenden nood te voorzien, welke motie gisteren nog ten stad huize is afgegeven. Aan het stadhuis gekomen, liet de burgemeester door een bode aan het comité uit de werkloozen weten, dat hij tusschen elf en een uur is te spreken, waarop men kalm heenging om heden te 11.30 aan den Gedempten Voorburg wal bij „Concordia" weer samen te komen teneinde de motie aan den burge meester te overhandigen. De menigte verspreidde zich daarna velen gingen naar „Constantia". De socialist Travailleur (Luyten), van Sappemeer, heeft Zondag te Amsterdam in Constantia den toestand in het Noor den op zijn manier besproken. Zijn verhaal was niets anders dan een beschuldiging aan het adres van den „Boer" Tydens voor de onware voorstelling, die deze in de Tweede Kamer van de arbeidsbeweging had ge geven, en diens verzoek aan de Regee ring om die beweging door militaire macht tegen te gaan. Aan den heer Tydens en aan de Regeering alleen dus moesten, volgens Travailleur, de onge regeldheden worden toegeschreven, als mede daaraan, dat «en 6-tal mannen, door geweerkogels of sabelslagen ge- woud, in de hospitalen, en een 4-tal in de gevangenis vertoefden. Hij besprak voorts de wijze, waarop de militaire macht gedurende of na ge houden bijeenkomsten van sociaal-demo craten optrad, om daaruit liet gevolg te trekken, dat daardoor inbreuk werd gemaakt op het Grondwettig recht van vergaderen Natuurlijk passeerde het gebeurde bij de fabriek van de firma Scholten te Sappemeer de revue in Travaillturs rede voering, evenals de huiszoeking in spre- ker's woning, waar men dynamiet dacht te vinden, 't Spreekt van zelf, dat ook de bekende stokpaardjes, waaronder afschaffing van privaat bezit en andere, werden bereden. Het einde van de toe spraak was een aansporing om tegen het groote monster, het gehate kapitaal, op te trekken. Zekere Spruijt deelde hierna mede, dat een milicien, te Utrecht in garni zoen, thaus onder de rustbewaarders in 't Noorden, aan zijn moeder geschreven had, dat 400 zijner kameraden gezwo ren hadden geen kogel op de werklie den te zullen afschieten, welke mede- deeling den heer Luyten als troost kon verstrekken tegen zijn beweren, „dat uit Limburg en Amersfoort enkel goed gedisciplineerde en slaafs gehoorza mende troepen naar het Noorden werden gezonden". De vergadering ging te half drie uiteen. Een poging om gezang algemeen ingang te doen vinden, mislukte. De gemeente Zaandijk zal in 1894 haar 400-jarig bestaan herdenken. Men is voornemens dit feest luister rijk te vieren. Op de Zuiderzee Het ijs van Monnikendam naar Mar ken was gisteren zeer slecht en op vele plaatsen niet te berijden. De zee was aan 't „schrikken" geweest zooals de term luidt en de baan was verscho ven. Een groote scheur was ontstaan die door eer. bruggetje werd gepasseerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2