Binnenland. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye heeft hij zijne raeraovie gevoegd een antwoord op de nota van den heer Levy. De gevoerde, gedachtenwisseling heeft de voorstellers geleid tot samensmelting van de heide ontwerpen tot één gemeen schappelijk wetsvoorstel. Bij de samen stelling daarvaa heeft blijkens de memorie van toelichting op deze grond gestaan het ernstig streven om, met het hand haven van eigen beginselen, voor zoo ver het hoofdpunten betrof, door toe nadering daar, waar deze noodig en mogelijk bleek, het vereenigen van beide voorstellen mogelijk te maken. In het gemeenschappelijk ontwerp zijn dienten gevolge opgenomen ook die artikelen, waaromtrent geen overeenstemming werd verkregen en waaromtrent de eindbe slissing aan de Kamer wordt overge laten. De inhoud .van het nieuwe wetsont werp komt op het volgende neer. In iedere gemeente of voor verschil lende gemeenten gezamenlijk kunnen van Regeeringswege, hetzij uit eigen het die het kiesrecht kunnen uit- van belangheb- beweging, hetzij op aanvrage gemeentebestuur of van benden, een of meer Kamers van Arbeid worden ingesteld. Het doel is de bevordering van de gemeenschappelijke belangan van p a- troons en werklieden; inlich tingen en gegevens te verzamelen en adviezen uit te brengen over arbeids- aangelegenhedenvoorts te trachten de goede verstandhouding te bevorderen tusschen patroons en werklieden, ge schillen te voorkomen en te beslechten en een scheidsrechterlijke uitspraak tot stand te brengen tusschen de partijen die de Kamer van Arbeid niet heeft kunnen verzoenen. Verdeeling van de Kamer kan plaats hebben in zoovele afdee- iingen als daartoe bedrijven geschikt worden bevonden gelijksoortige of ver wante bedrijven, die ieder op zich-zelve de noodige elementen tot vertegenwoor diging niet belatten, kunnen samen eene afdeeling vormen. Elke afdeeling is samengesteld uit een gelijk aantal patroons en werklieden. Het aantal leden der afdeelingen wordt bepaald zooveel mogelijk in verhouding tot het aantal patroons en werklieden, werkzaam in de bedrijven die door de afdeeling vertegenwoordigd worden. De vere8nigde vertegenwoordigers der patroons en die der werklieden vormen elk een sectie der Kamer. De leden der Kamer en hunne plaatsvervangers (die den ouderdom van 30 jaren moeten hebben vervuld en ge durende de laatste twee jaren in eene gemeente tot het ressort der kamer behoorende in hetzelfde of een verwant bedrijf werkzaam zijn geweest) worden verkozen door hen die op de lijst van kiezers voor deze Kamer zijn gebracht en met de meeste stemmen benoemd. De werklieden, wier bedrijf door eene zelfde afdeeling wordt vertegenwoordigd, kiezen uit hun midden hunne vertegen woordigers voor die afdeeling. Op dezelfde wijze worden de vertegenwoordigers dei- patroons door laatstgenoemden verkozen. Mocht hun aantal onvoldoende zijn voor het in de afdeeling gevorderd getal, dan wordt het door de patroons aan gevuld uit ingezetenen die dezelfde ver-- eischten moeten bezitten als de leden Deze bepalingen gelden evenzeer ten opzichte van de plaatsvervangers, wier aantal minstens de helft moet bedragen van dat der leden. De leden der Kamers en hunne plaats vervangers worden benoemd voor drie jaren Zij treden tegelijk af eD zijn dadelijk herkiesbaar. Bij over lijden, bedanken, ontzegging van het lidmaatschap of verlies van een der vereischten voor het lidmaatschap, tre den de plaatsvervangers op. De kiezers moeten voldoen aan dezelfde vereischten als de leder., behalve dat hun leeftijd op minstens 25 jaar wordt gesteld. De patroons, wier bedrijf door eene afdeeling wordt vertegenwoor digd, doen jaarlijks op straffe van een boete van ten hoogste f 100 opgave van alle in hun dienst zijnde personen oefenen. Elke afdeeling benoemt uit haar midden (voor een jaar) een verzoe ningsbureau samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers der patroons en der werklieden. Deze kiezen uit de overige leden der afdeeling iemand die als voorzitter van het bureau op treedt. Dit bureau vergadert eenmaal 's maands tot het onderzoek en afdoen van alle geschillen en voorts zoo dikwerf dit wordt gevorderd. Bij het dreigen of ontstaan van een gescbil geven par tijen daarvan schriftelijk kennis aan den voorzitter van het verzoenings bureau der betrokken afdeeling. Het bureau wordt dan zoo spoedig doenlijk bijeengeroepen. Geschillen van geringe beteekenis en omvang kunnen ook mondeling ter kennis van het bureau worden gebracht. De tusschenkomst van het verzoe ningsbureau eener afdeeling kan ook worden gevraagd voor een geschil in een bedrijf dat niet door eene afdeeling is vertegenwoordigd, of wel uitgeoefend wordt in eene gemeente niet behoorende tot het ressort eener Kamer. Ook een Commissaiis der Koningin of een bur gemeester kan in buitengewone gevallen de tusschenkomst van een verzoenings bureau inroepen. Indien door het bureau geen over eenstemming wordt verkregen tusschen partijen, dan wijst elke partij een lid aan uit de haar in de afdeeling verte genwoordigende categorie, dat als tijde lijk lid zitting neemt in het bureau, welk laatste alsdan na vernieuwd on- dorzoek uitspraak doet. Indien de genomen beslissing de goed- teuring van partijen verwerpt en de belangrijkheid van het geschil, naar iet oordeel van het bestuur der Kamer, eene oplossing wenschelijk maakt, biedt genoemd bestuur zijne bemiddeling aan en lokt eene sc h eids r echte rl ij ke bes lissing uit. De vergaderingen hebben in den re gel in het openbaar plaats. Bij herhaal de staking van stemmen heeft de voor zitter eene beslissende stem. Wanneer het aaDtal aanwezige vertegenwoordi gers der patroons niet overeenkomt met dat der vertegenwoordigers van de werklieden, hebben zóo veel leden, aanvangende met het jongste lid in jaren der talrijkste categorie, als het verschil tusschen beide categorieën bedraagt, slechts eene raadgevende stem. De Regeering kan eene Kamer, het bestuur eener Kamer of eene afdeeling of wel verschillende Kamers besturen en afdeelingen tot eene buitengewone vergadering bijeenroepen, ten einde advies in te winnen over maatregelen, voorsteilen of onderwerpen, welke de bepalingen van den arbeid raken. de lichting 1892 voor het blijvend gedeelte onder de wapenen mogen worden gehouden tot 15 Juli 1893: 335 miliciens. De miliciens, die niet voor het blij vend gedeelte worden bestemd, zullen op 1 Maart aanst. met verlof gezonden •worden, in afwachting van het aan hen op 29 April a. s. te verleenen groot verlof. De miliciens, die voor het blijvend gedeelte worden bestemd, zullen den 15n Juli a. s. in het genot van onbe paald verlof worden gesteld. De heer Schimmelpenninck van der Oye heeft eergisteren-avond in eene verga dering van de anti-revolutionaire kies- vereeniging Nederland en Oranje te 's-Gra- venhage, die ook bijgewoond werd dooi de vertegenwoordigers van Vatrwionxum en den Christelijhen Volksbondhet vraag stuk der Kamers van arbeid toegelicht en uiteengezet. Voorop stelde de spreker dat de beste wetten zullen blijken te falen, wanneer de natie in al hare rangen en standen zich niet vasthoudt aan het woord Gods, wanneer Gods inzettingen en ordenin gen worden overtreden, en ontevreden heid, (een geest van oproer en revolutie de plaats innemen van die stille berusting, welke het geloof kan geven. Daarna ontwikkelde dc spreker de wen- schelijkheid van de oprichting van Ka mers van arbeid, en zette hare taak, de wijze harer samenstelling en hare be stuursorganisatie uiteen. Sprekers denk beelden zijn uit de dezer dagen gewis selde parlementaire stukken bekend geworden. Er volgde eenig debat waarbij vooral de vrees werd uitgedrukt voor een dwang stelsel en voor de verkeerde werking van het gemengd element van patroons en werklieden Het laatste achtte de spreker onmisbaar, terwijl tegen het eerste het leerlingstelsel een correctief zal wezen. Schiedam, 19 Januari 1893. Door de gladheid der straat geraakte gister-avond omstreeks 6 uur de vracht wagen van den bode van Vlaardingen op Schiedam, P. Brouwer, in de Kreu- pelstraatgracht. Een der beide honden, die onder het voertuig waren gespannen, verdronk, terwijl er aan do goederen vrij aanzienlijke schade werd toegebracht. H. M. de Koningin-Regentes heeft een telegram van gelukwensching aan J. J. Eden te Haarlem, gezonden, bij gelegenheid van diens overwinning te Amsterdam, waar hij het meesterschap der wereld verwon H. M. drukte haar tevredenheid uit, dat hij Nederlands roem heeft hooggehouden. Aanst. Vrijdag zal H. M. de Koningin Regentes een diner aanbieden aan de hoofden der buitenlandsche missiën en hunne dames. De Koningin zal bij den maaltijd aanzitten gedurende welke de muziek der koninklijke kapel eene uit voering zal geven. Blijkens aanschrijving van het Depar tement van Oorlog is bepaald, dat bij hot regiment grenadiers en jagers, van Bij den gemeenter-aad te Vlaardingen is een gunstig advies ingekomen op het verzoek van verschillende reeders, om vermindering van havengeld voorde schepen, welke ter wintervisscherij varen. Wegens dronkenschap is in het afge- oopen jaar te Maasluis 104 maal proces verbaal opgemaakt, zijnd bijna de helft van h :t totaal processen-verbaal, dat we gen verschillende overtredingen werd op gemaakt. Het Ilaagsche gemeentebestuur heeft een grootsch plan gemaakt. De laan van Nieuw Oosteinde zal in een 30 M. breede straat worden herschapen. Als de gemeente Voorburg inziet, dat va] meer nog dan de residentie bij do uitvoering van dit plan gebaat wordt, dan zal mettertijd het bekoorlijke dorp dus door een breede avenue met Den Haag zijn verbonden. De vereeniging tot verbetering van den gezondheidstoestand te 's-Graven- hago zal nogmaals bij den gemeenteraad aandrang trachten uitteoefenen tot het verkrijgen van een abattoir aldaar. In het lokaal der socialisten „Walhal la" in Denllaagisgisteren een vergadering gehouden van een paar honderd werk- loozen, meest losse werklieden. De ver gadering liep rustig af. De geringe op komst werd toegeschreven aan veler vrees of valschej schaamte. Er werd aan gedrongen op dadelijke demping van grachten en opruiming van krotten. Eene motie waarbij werk wordt ge vraagd voor f 1.50 en 8 werkuren daags is door een comité naar den burgemees ter gebracht, :tie zijn persoonlijke sym pathie uitdrukte maar opmerkte dat inwilliging van het verlangen niet op den weg van het gemeentebestuur ligt. Een gezegeld adres zal eventueel bij den raad worden ingebracht. De mani festanten keerden rustig terug. Er zul len dagelijks optochten van werkloozen gehouden worden. Aan de Haagsche kroniek van de N. Gr. Ct. is het volgende ontleend: Voor du aanstaande komst der her togin van Albany, de zuster onzer Re gentes, met haar kinderen, worden de noodige toebereidselen gemaakt door verschikking van eenige salons, waar door de kinderen voortdurend bij onze jonge Koningin kunnen zijn. Waar schijnlijk zal te hunner eere een kin derfeest ten Hove plaats hebben, maar het volgende hoffeest, dat begin Febru ari zou zijn, is, met het oog op het bezoek der hertogin, uitgesteld. Over het vorige feest wordt nog altijd druk gepraat, ook in verband met zekere verhalen in de pers over het toilet van enkele bezoeksters. Wat men daarvan ook zeggen moge, het is een feit, dat op de toelating van de dames, wier aan wezigheid aan het gezelschap ook den geringsten schijn van een Jiitation society zou kunnen geven, ten strengste woidt gelet. Het is een publiek geheim, dat eenige vrouwen uit den hoogadellijken stand, die nu juist niet als zeer bedeesd te boek staan, en die met het oog op de hoffeesten, de gebruikelijke visite aan de grootmeesteres van HH. MM. hadden gemaakt, niet zijn genoodigd, op uitdrukkelijk verlangen van de Regen tes. Dat teekent. dunkt mij, de toe standen aan het Hof. De werkeloozen te Amsterdam zijn gisteren ten getale van ongeveer 700 a 800, langs enkele grachten en straten kalm naar Plancius gewandeld, waar een lid van het Comité hun toesprak en aanspoorde om heden in grooter getale met hun vrouwen bij Concordia samen te komen en voorts alle dagen door de stad te wandelen. Men seint ons heden-middag uit Am sterdam De werkeloozen, die heden weder in optocht door de stad trokken, hebben een opstootje veroorzaakt. In de Kalver- straat werden vele glazen ingeworpen en een politie-beambte verwond. Was de baan van Monnikendam naar Marken Zondag jl. moeielijk berijdbaar, nu is zij met vereende krachten in een wpg herschapen, die bijna spiegelglad te noemen is. is zoo sterk dat met paard de overtocht kan gemaakt Het ijs en rijtuig worden. Naar wij vernemen, is door eene on langs te Utrecht overleden dame f 1000 vermaakt aan elk der Roomsch-Ka- tholieke kerken aldaar en aan de Duifjes- kerk te Amsterdam. Verder is haar aanzienlij ka vermo gen, na aftrek van nog een paar legaten en van de onkosten, geheel vermaakt aan de algemeene armen van Utrecht. Centr Een landbouwer uit Montfoort kocht Maandagmiddag op de paardenmarkt te Utrecht twee zwarte paarden en stelde deze, toen hij met den verkooper in een nabij gelegen kofiif huis ging afreke nen, onder bewaking van een als boeren arbeider gekleed persoon. Eenige oogenblikken later echter we der op de markt komende, bemerkte hij met schrik, dat man en paarden ver dwenen waren, terwijl bij een onmid dellijk ingesteld onderzoek niet het minste spoor van hen was te vinden, zoodat hem ten slotte niets anders over bleef, dan van het gebeurde aangifte bij de politie te doen en zonder paarden huiswaarts te gaan. De afdeeling Leeuwarden van het Algemeen Ned. Werklieden- Verhoud heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer 0. V. Gerritsen te Amsterdam. Een praatje dat hem heugen zal! Donderdag-avond zat een heertje in een 3e kl. coupé van Zwolle naar De venter, en voerde een boog woord over den toestand in het Noorden, vanwaar hij scheen te komen. Vooral de aan wezigheid van een brigadier en een huzaar scheen hem te prikkelen om telkens te herhalen dat er dynamiet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2