Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No, 4492. "3Sureau ^oogstraat <S 317. De Witte Wolf 16de Jaarg. Zaterdag 21 Januari 1893, ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. X2i. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 20 Januari '93. Hat de tegenwoordige toestand in frankrijk de pretendenten prikkeltom 3 vernieuwing de aandacht op hun persoon te vestigen en zich als dered- 6rs van hun vaderland aan te mel- en> is licht te hegrijpen. Zoo heeft dan nu weder de graaf van Parijs door zijn vertegenwoordiger in Frankrijk tot de ransche natie gesproken. Graaf d'Haus- ®°öville heeft aan den Soleil een langen brief gezonden, waarin hij in korte rekken den indruk weergeeft, dien de huidige toestand van Frankrijk hij den Sraai van Parijs teweeggebracht heeft. graaf betreurt te moeten waar omen, dat het eerlijke Frankrijk in zÜnen goeden naam is aangetastde onthullmgen der Panama-zaak bewijzen loe het tegenwoordige stelsel tot roof eu verkwisting leidt. Het land zal 'ueuwe mannen aan het bestuur willen zien en zal niet aarzelen zijne uitver korenen van gisteren op te offeren, v-aar 's lands belangen bedreigd zijn. Ulj herinnert aan de zaak van Carmaux, Waar het gezag van een prefect voor ?en maire heeft moeten wijken. De ueerschende zeden in financieele zaken «rukken wapenen in de handen van radicalen en socialisten, en de regee- vo^iZ*bt rustig toe, hoe er strijd ge- d'H Woi'ht tegen het kapitaal. Graaf ■naussonviHe zegt, dat zijne vrienden lc 1 Uloeten stellen aan het hoofd der eweging om een Bond te vormen der penbare eerlijkheid en der maatschap- Polijko verdediging. De organisatie der uionarchie zal daartoe voldoende zijn zl) is gereed en behoeft slechts den s eun van a|je eer]jjke conservatieven on liberalen. Het zou intusschen voor rang zijn, nu reeds de leuze bij de verkiezingen vast te stellen. Indien aarvooi de tijd is aangebroken, zal ik nauw eungo instructiën openbaar maken over de houding der monarchalen, die intusschen zekere bondgenooten moeten afwijzen. Ten slotte zegt d'IIausson- ville dat zijne vrienden in stilte hunne organisatie voor den strijd voorbe reiden op den dag van de crisis moet de monarchale partij gewapend en gereed zijn om de zaak der orde te verdedigen en den graaf van Parijs behulpzaam te zijn om zijne woorden waar te maken „Óp het beslissend oogenblik zal ik gereed zijn De advocaat Bardoux heeft gisteren in het Panama-proces getracht aan te toonen, dat Charles de Lesseps voor groote sommen in alle leeningen heeft deelgenomen. Hij verklaarde, dat de politiek uit proces beheersclit en niet het belang van de obligatiehouders. Hij zong den lof vau Ferdinand de Lesseps en zeide. dat dit proces de ruïne van het bestaande actief dei- onderneming is en de oorzaak van een nationale ramp. Na afloop van het pleidooi van Bardoux, wien van ver schillende zijden met zijne schitterende rede geluk werd gewenscht, is de verdere behandeling der Panama-zaak tot Dins dag verdaagd. Het Petit Journal zegt, dat de papie ren van Arton ontdekt zijn bij den bankier Ouffroy, in het geheel 300 stuks, waarvan 150 of 200 rakende staatkundige personen. Vooralsnog wordt echter het definitief resultaat dezer huiszoeking geheim gehouden. Men weet alleen, dat de rekening van Arton de zes millioen overtrofvele cheques dragen onderteekeningen, welke niette lezen zijn of gekwiteerd door leveran ciers of demi-mondaines. Nochtans schijnt het zeker, dat er ook verschcidenen gekwiteerd zijn door politieke personen of dagbladschrijvers. De Kamer 'heeft het voorstel-Hub- bard tot opheffing der ambassade bij het Vaticaan verworpen. De hoofd stukken 4 tot 22 en het laatste hoofd stuk zijn goedgekeurd. De Senaat heeft de eerste drie paragrafen van art. 49 der wet op de drukpers aangenomen betreffende de preventieve inbeslag neming en hechtenis, en de vierde para graaf, welke de bevoegdheid geeft tot inbeslagneming en vernietiging van veroordeelde geschriften. Alle Engelsche groote bladen heffen juich toonen aan én zwaaien lord Rose- berry, den minister van buitenlandsche zaken, lof toe wegens de overwinning door Engelands diplomatie in Egypte be haald. De Times kan daarbij niet na laten zich vroolijk te maken over de te vroeg, bij het .optreden van een kabi net—Gladstone gejubeld hebbende Fransche pers. Uit Cairo wordt aan de Times ge meld, dat de tweede ontmoeting van den Khedive met Engelands vertegenwoor diger, lord Cromer, afgeloopen is zooals verwacht werd. De onderkoning gaf zijn leedwezen te kennen over het voor gevallene en zeide dat het herstellen van Mustapha-pacha-Fehmi als eerste minister hem de onderkoning in ongelegenheid zou brengen, waarom hij hoopte, dat de Britsche regeering daarop niet zou aandringen, maar genoegen nemen met de benoeming van Riaz-pa- cha tot minister-president. De Khedive beloofde verder, zoolang de Engelsche bezetting voortduurt, bij alle gewichtige aangelegenheden eerst Engelands goed vinden te zullen vragen. Lord Cromer verklaarde hiermede tevreden te zijn en de zaak als afgedaan te beschouwen, doch Roullier-bey, die te Weenen de leermees ter van den onderkoning geweest is en nog veel invloed op hem uitoefent, zal zoo goed als verbannen worden, want aan hem wordt de onverwachte rainis- terieele crisis geweten. De berichtgever voegt hierbij, dat ieder vrij ademhaalt, nu er een einde gekomen is aan de crisis, welke Egypte gedurende twee etmalen zonder bestuur heeft gelaten en ernstige gevolgen had kunnen hebben. Er liepen reeds geruchten dat het weg- y g u i 11 e t o n. Naar hst Fransch van Paul Féval, 15) Alleen die in ei,' zijn vader, den armen grijsaard toonde j e e" armoede langzaam wegstierf was, en ?PLBlanc Heb, zooals hij werkelijk kinderlijke Ui.Voor liem schatten van verborgen hield bl°°t; die h'j Z1Ja grenzfïer ^aS ..'heml bezat de albinos een de afsta oewiiding, maar tusschen hen was ker ,1 o te Sroot. Jean Blanc, de hoepelma- wone ougelnkkige, wien God zelfs een ge- hora- ,n8che.lijke gedaante ontzegd bad, ver- trnto rT?t «iePst zijner ziel een ontembaren v. tig hield zich op een afstandhij zelf perkte de weldaden vau den edelman, alleen t strikt benoodigde nam hij aan. d '1 'a Tremlay, uitsluitend bezig gehou- 11 (loor zijn gedachten van tegenstand, tegen- zenden der drie ministers het ontslag van een aantal Europeanen tot gevolg zou hebben, zoo noodig vergezeld van eene anti-Europeesclie voiksbetooging evenals ten tijde van Arabi-pacha. Volgens de Standard is het niet waar, dat de Fransche en de Russische gezant Dinsdag opzettelijk hij lord Roseberry gekomen zijn om over de Egyptische zaken te spreken, maar moet de minis ter de gelegenheid van hun bezoek aan gegrepen hebben om hun te zeggen dat Engeland ten aanzien van Egypte vast houdt aan het standpunt, door wijlen lord Granville in 1884 ingenomen in zijn officieel schrijven aan Engelands vertegenwoordiger te Cairo. Reuters agentschap meldt, dat de Fransche gezant Waddington op beko men last van den minister Develle gis teren een nota aan lord Roseberry over handigd heeft, behelzende dat de Fran sche regeering de inmenging van lord Cromer in de Egyptische crisis niet on verschillig kan aanzien, maar die be schouwt als eene daad, waardoor op de onafhankelijkheid van den Khedive inbreuk gemaakt en de volgens de trac- taten bestaande toestand in Egypte ge wijzigd wordt. Naar uit Londen wordt bericht, is iu een vergadering van een aantal leden van het Lagerhuis gisteren eenstemmig besloten, de medewerking in te roepen van hunne medeleden van het Parlement om een wetsentwerp te ondersteunen om aan de immigratie van behoeftige vreem delingen in Groot-Brittannië een einde te maken. James Lowther verklaarde zich bereid, zoo noodig in dien zin een amendement voor te stellen op het adres van antwoord op de troonrede tot ope ning der parlementaire zitting. In don Duitschen Rijksdag heeft gis teren de staatssecretaris Maltzahn het ontwerp tot het heffen van eene beurs- helasting verdedigd. Deze zal de wel- varenden treffen. Een voordeel voor Duitschland is het, dat ook Frankrijk over de onbillijke eischen van bet Fransche Koningsbuis, wist ook niet, tot in welke mate zijn oude dienaar Matliieu van alle hulpmidde len ontbloot was. Voor eens en voor altijd bad hij zijn hofmeester bevolen den zoon van Mathien nimmer iets te weigeren en verder vertrouwde hij op dien man. Alain, de hofmeester, minachtte Jean Blanc en kwam ten zijnen opzichte zeer slecht de edelmoedige bedoelingen van zijn meester na Jean Blauc beklaagde zich echter niet. Wan neer bij M. De la Tremlay toevallig in bet bosoli tegenkwam, dan sprak bij over Georges, dien bij met waren hartstocht liefhad, en om kleedde de uitdrukking zijner verdenkingen tegen Ifervé de Vaunoy met allerlei voorzich tige en geheimzinnige vergelijkingen. Deze ontmoetingen hadden een zeer vreemd karakter. De beer en de knecht behandelden elkaar als gelijken, omdat de eerste een innig medelijden bad met den tweede, en deze laat ste, wel is waar vol toewijding, maar boven mate trotscli was, en er een zonderling ge noegen in vond zich achter zijn krankzinnig heid te verschuilen, om zoodoende alle vorme lijkheid op zijde te kunnen zetten. Jean Blanc bleef meer dan een half uur ten prooi aan dien aanval van waanzin. Hij sprong heen en weer, terwijl hij tusschen zijn tanden gromde Ik ben het witte schaap, het schaap. Juist toen de aanval op het hevigst was, hield hjj plotseling op ziju schitterende oogen werden dof; zijn vervoering eindigde. Snel stak hij het hoofd door het venster en keek gretig in de richting van het Wolvenhol. Op ditzelfde oogenolik kwamen Nicolas Treml en zijn stalmeester Jude uit het ravijn en be gonnen zij de tegenoverliggende helling te beklimmen. Jean snelde naar buiten, maar terwijl hij naar de deur liep, waren de heer en zijn knecht achter de dikka hoornen ver dwenen. Ziehier, wat er gebeurd was In het midden van het Wolvenhol verhief zich een eik van reusachtige afmetingen. Ziju groote. knoestige wortels kronkelden zich tot op de' helling; zijn takken, zoo groot als ge wone boomen, verspreidden zich naar alle zij den en vormden als het ware den sleutel van het bladerengewelf, dat dit gedeelte van het ravijn overschaduwde. Over dezen reuzenboom en de twee torens aan den rand van het ravijn, waren verschil lende verhalen in omloop, die van geslacht tot geslacht waren overgegaan. Onder andereu vertelde men dat de boom boven een uitge strekt onderaardsck hol stond, waarvan de ingang in een van de torens zich zou bevin den, misschien ook aan de andere zijde van het ravijn te midden van de grachten en I muurbrokken, waarvan wjj reeds hebben ge- sproken. Niemand, en juist hieruit spreekt ten duide lijkste de Bretonsche onverschilligheid, had er ooit aan gedacht te onderzoeken, of die ver halen waarheid bevattenhieraan was het te danken, dat iedereen aan de juistheid er van geloofde. Alleen verschilde men van gevoelen over den oorsprong van die gewelven, die bij menschen- geheugenis nooit waren onderzocht. Sommigen beweerden, dat het eenvoudig oude putten wa ren, waaruit men vroeger ijzererts haalde anderen, deze eenvoudige onderstelling ver werpende, vertelden dat die eindelooze gewel ven in alle richtingen onder het bosch door liepen eu in verbinding stonden met de kei ders van Boüexis, volgens de overlevering een van de middelpunten van den tegenstand tegen de vereeniging met Frankrijk, in den tijd van de goede Hertogin Anna, zoo geliefd in Bre- tagne, wier daden gevloekt, doch wier naam nog altijd geëerd was. Volgens deze tweede onderstelling vormden de gewelven een toevluchtsoord of verzamel plaats voor de eerste samenzweerders, die on der de regeeriug van Lodewijk XII, in Opper- Bretagne den naam droegen van de Breton sche broeders. Hoe het ook zij, wie aan het bestaan dier gewelven zou getwijfeld hebben, zou als krank zinnig beschouwd zijn geworden. Wordt vervolgd.) CHE COURANT A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1