Binnenland. voornemens is eene beursbelasting in te voeren. De vrijzinnige afgevaardigde Siemens bestreed het voorstel; dit zal het verwachte financieele] gevolg niet hebben. Namens de conservatieven werd het voorstel verdedigd door den heer Mehnert, die eene verhooging van de belasting op de emissie van buitenland- sche leeningen aanbeval. Singer ver klaart, dat de sociaal-democraten het voorstel verwerpen, wijl het strekt om militaire uitgaven te dekken. De nati- onaal-liberaal Marquardsen gaf aan dit belastingvoorstel de voorkeur boven de twee andere belastingvoorstellen, en stelt eene verwijzing naar de commissie voor legerzaken voor. Het debat zal heden worden voortgezet. Volgens berichten uit Lissabon aan de Times keurt de pers eenparig de plan nen der regeering met de staatsbegroo- ting af. Vooral wat betreft de ver hooging der belasting op de voedings middelen. De Secoio noemt de begrooting een „volksnood-budget", waartegen in de Cortes een krachtig verzet zich openbaren zal. Indien dit bewaarheid wordt, moet de regeering besloten zijn het Parlement te verdagen tot na de verkiezingen en het Hoogerhuis ontbinden. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld, dat een van de kandidaten voor de Kamer een Muzulman is, zijnde dit de eerste niet-Europeaan die daarvoor in aanmerking komt, sedert de consti tutie is ingevoerd. De berichten uit Washington over de kansen der zilverwet zijn zoo tegen- slrijdig mogelijk; maar de zilverpartij, die vroeger aandrong op onmiddellijke stemming over de voorstellen tot vrije zilver-aanmunting, tracht thans in den Senaat het schorsingontwerp tegen te houden door de stemming zooveel moge lijk te vertragen, waaruit afgeleid wordt, dat de partij niet meer zeker van hare meerderheid is. Uit Valparaiso wordt aan de Herald gemeld, dat het Huis van afgevaardig den van Chili in geheime zitting zijne goedkeuring gehecht heeft aan het protocol der tusschen Chili en Peru getroffen regeling van de aanspraken der Peru-compagnie. KIEZERSLIJSTEN. Voor 15 Februari moeten zij, die aan spraak wenschen te maken op het ver krijgen der kiesbevoegdheid zich aan melden ter gemeente-secretarie. Men verzuime dit niet, waartoe men zich allicht verleid zou gevoelen met het oog op de spoedig te wachten kies recht-hervorming. Want zij die tot de aangewezen categoriën behooren, moeten zich bepaald vóór dien datum ten raadhuize aanmelden. Bij verzuim verbeuren zij hun kiesrecht, dat zij allicht dit jaar zullen moeten gebruiken, om hunne rechten als staatsburgers te doen gelden. De volgende personen hebben zich aan te melden: lo. Zij die over het dienstjaar 1891/92 in eene andere gemeente ten volle voor het personeel waren aangeslagen en die aanslag ten volle hebben betaald, ten bewijze waarvan zij hun voor voldaan geteekend aanslagbiljet hebben over te leggen. 2o. Zij, die over het dienstjaar 1892 in een andere gemeente of in meerdere gemeenten te zamen in de grondbelasting tot een bedrag van ten minste f 10 (de Rijks-opeen ten medegerekend) waren aangeslagen en blijkens hun over te leggen voor voldaan geteekend aanslag biljet ten volle hebben betaald alsmede zij, die als mede-eigenaar, wiens naam niet ten kohiere is vermeld, hier of elders voor een gelijk bedrag aan grondbelasting zijn aangeslagen, ten bewijze waarvan zij hebben over te leggen het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, opgaven van het be drag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betreffende het ge meenschappelijk bezit. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag van zijne vrouw, de vader dien van zijne minder jarige kinderen wegens de goederen waarvan hij het vruchtgenot heeft. Wanneer de hier bedoelde personen over het jaar 1891/92 te dezer stede ten volle in de personeele belasting waren aangeslagen en den aanslag hebben betaald, komen zij van zelf op de kiezerslijsten en is dus een opgaaf om op grond van de grondbelasting kiesgerechtigd te worden, onnoodig. 3o. Zij, die hetzij hoofden van ge zinnen, hetzij alleen wonende personen zijnde, van den in wonenden eigenaar of eerste huurder van een woonhuis of afgezondera gedeelte van een woon huis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting minstens op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente vereischte bedrag, gedu rende negen maanden voorafgaande aan den 15n Februari, een en hetzelfde per- ceels- gedeelte onafgebroken in huur heb ban gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerd in verhouding tot de belastbare huur waarde van het woonhuis of afgezon derd gedeelte van het woonhuis ge schat, het sub a. van dit artikel be doeld bedrag van den vollen aanslag bereikt, zijnde voor deze gemeente minstens f 55. Schiedam, 20 Januari 1893. De logger PK. 44, genaamd Bastinne huiberdina, schipper A. v. d. Steen, die onze haven was binnengeloopen, wegens averij aan de steg, is, na gerepareerd te zijn, weder ter kabeljauwvangst ver trokken De Eerste Kamer zal aanst. Woensdag te twee uren bijeenkomen. De over de staatsbegrooting gewisselde stukken zijn pas gereed gekomen. De openbare be handeling zal waarschijnlijk op genoemd i tijdstip dadelijk een aanvang nemen. Gisteren hebben de commissiën van rapporteurs der Eerste Kamer de voor- loopige afdeelingsverslagen vastgesteld. De bijeenkomst der Kamer, die aan vankelijk op a. s. Maandag avond was bepaald, is nu vastgesteld op Woensdag 25 Januari, 's namiddags 2 uur. Zoo mogelijk zal alsdan terstond met de beraadslaging over de staatsbegrooting een aanvang worden gemaakt. De Commissie van Rapp. uit de Tweede Kamer voor de Bedrijfsbelas ting heeft haar verslag vastgesteld, dat thans eerlang het licht zal zien. Het onderwerp dier belasting zal deu 15 Febr. a. s. door het Kamerlid De Kanterin dekiesvereeniging V Graven/age behandeld worden. De Minister van Justitie heeft aan den agent van politie eerste klasse, tevens onbezoldingd rijksveldwachter P. J. B. Huijts, en aan den agent van politie derde klasse W. P. Stolk, beiden te Rotterdam, zijne bijzondere tevreden heid te kennen gegeven wegens den volhardenden ijver en het beleid door hen betoond bij het betrappen en aan houden in den avond van den 4 Novem ber 1892 van twee gevaarlijke personen, op het oogenblik dat deze met een vrij belangrijken buit de woning waarin zij diefstal gepleegd hadden, verlieten. Hiervan is eervolle vermelding ge schied in het Algemeen Politieblad. Het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond „Maatschappelijk Be lang" heeft in een adres aan den Minister van Financiën adhaesie betuigd aan het adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Winschoten, inzake de afschaffing van het 5 cents zegelrecht. Met ingang van 15 dezer is door de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen ingevoerd een nieuw tarief voor de bevrachting van hagage van houders van abonnementskaarten, dat aanmerkelijk goedkooper is dan het tot dusver bestaande tarief. In verband met den gewijzigden trei nenloop, waardoor op verschillende lijnen opheffing van nachtdienst plaats vond, zijn met den 15n dezer een groot aantal hulparbeiders bij de Staatsspoorweg maatschappij ontslagen. Dinsdag-namiddag heeft het schroef- bootje Aventuur bij het breken van ijs ter hoogte van de Öosterkade te Rot terdam de schroef verloren. Door de hulp van een ijsbreker van de Blauive Ster is het bootje uit het ijs bevrijd en weggesleept. Hetzelfde is overkomen aan de passagiersboot Maasnymph II in de Botlek, welke boot daarna dooi de postboot van Ylaardingen op Hel- levoetsluis naar Nieuwersluis is gesleept. De passagiersboot Voorne en Putten II is op reis naar Hellevoetsluis in het ijs beklemd geraakt en blijven zitten. Gisteren-avond was die boot nog niet uit hare trouwens niet gevaarlijke po sitie verlost. Naar men verzekert, is op de jong ste vergadering der Nederlandse/ie ver- eeniging tegen de prostitutie besloten de internationale conferentie van 1893 in ons land te doen jdaats hebben. Dit maal zal het geen congres zijn, maar een conferentie, een kleinere, meer intieme vergadering. Zij zal waarschijn lijk in September te Rotterdam plaats hebben. Naar de N. B. Cri. verneemt, is in Den Haag bericht ontvangen, dat eene der spoorwegbruggen in den Sumatra-spoor- weg naar de Ombilienvelden door eene overstrooming is weggeslagen en is dien tengevolge spoedige uitzending van eene nieuwe brug verzocht. Dat aan eene calamiteit zou moeten worden gedacht, bleek uit het tele grafisch bericht niet. De Kurverein „Davos-Platz" heeft besloten, in de maand Februari a. s. een internationale wedstrijd op schaatsen te houden, zeowel tusschen amateurs als tusschen beroepsrijders op een baan van een Engelsche mijl. De prijzen voor amateurs zullen uit medailles bestaan, terwijl de eerste prijs voor beroepsrijders fr. 1000 zal zijn. Aangezien de temperatuur te Davos- Platz van half November tot half Maart nooit boven het vriespunt stijgt, kan men voor den wedstrijd op mooi hard ijs rekenen. Van Engelsche zijde wordt sterk geijverd om landslieden te doen deelnemen geen wonder dat de te Da vos Platz vertoevende Hollanders gaarne zouden zien, dat de natie die op het gebied van schaatsenrijden een zoo eer volle plaats inneemt als Nederland, niet onvertegenwoordigd bleef. (V. Sp.) Door het bestuur der afdeeling Delft van den „Nederl. Roomsch-Katholieken Volksbond" in vereeniging met het be stuur der Delftsche afdeeling van „Pa trimonium", is opnieuw een adres ge richt tot den gemeenteraad, om er op aan te dringen, dat in de bestekken van gemeentewerken bepalingen worden opgenomen omtrent minimumloonen dei- werklieden. Door het van gemeente wege gestelde voorbeeld, zoo oordeelen beide besturen, zou aan het particulier initiatief in dezen een krachtige stoot worden gegeven. Woensdag had te Berkcl eu Rodenrij s eene hardrijderij op schaatsen plaats. D e ingezetenen gaven door milde bijdragen blijk van hunne sympathie met het streven van dc commissie, die zich daar mede had belast, om de behoeftigen in de gemeente eene verrassing te bereiden. In het geheel werd door ruim lO rijders deelgenomen De twaalf prijzen bestonden in levensmiddelen en boven dien kreeg olk mededinger een brood en een stuk spek. Verscheidene jongelingen hadden zich vrijwillig beschikbaar ge steld, om voor weduwen en ouden van dagen te kampen. Men schrijft aan de Opr. Hanrl. Ct Wil men weten hoe de volkswape ning" in het Noorden totstandkomt? Een huismoedertje gaf daaromtrent de volgende opheldering„Mijn man moest, om zoo'n pistool te krijgen, eerst twee kwartjes inleggeld betalen, en toen elke week een stuiver. Toen hij alles betaald had, kreeg hij dan ook het ding, met de patronen er bij. Maar hij kan niet met dat pistool schieten, en hij is er ook doodsbang voorwat doen wij nu met zoo'n ding in huis?" Het voorstel van het Amsterdamsche raadslid den heer Treub, dat Burgemees ter en Wethouders met de afdeelingen Amsterdam van het Nederlandsche Werklieden Verbond, van Patrimofiium, van den Katholieken Volksbond en van de Sociaal-Democraten in overleg zouden treden, ter verzameling van statistieke opgaven, om den omvang der werkloos heid te leeren kennen, is in handen ge steld vau B. en W. voor praedvies het adres der werkloozen is door den raad voor kennisgeving aangenomen. Uit Amsterdam wordt aan de N.R.Ct. gemeld In aantal sterker dan eergisteren trokken de werkloozen gisteren-middag, na een langdurige wandeling door de stad, naar het Stadhuis, om het toege zegde antwoord op de Dinsdag over handigde motie te ontvangen. Dezelfde leden van het comité, die Dinsdag werden toegelaten, verkregen ook nu toegang. Hun voorzitter, van Steenber gen, gaf het doel hunner komst te kennen, waarop de burgemeester het volgende antwoordde „Het zal u wel bekend zijn geworden, wat gisteren over deze zaak in den gemeenteraad is gesproken, en daaruit zal u gebleken zijn, dat het gemeente bestuur tot zijn leedwezen niet bij machte is, op het oogenblik in den toestand verandering te brengen, en dus niet aan uw verzoek kan voldoen. Wat van particuliere zijde kan gedaan worden, wordt gedaan en zal worden gedaan. Het gemeentebestuur als zoodauig kan echter niet aan het in de motie neer gelegde verzoek voldoen." Van Steenbergen dankte den burge meester voor de mededeeling welke hij aan de werkloozen zou overbrengen, en daarop verlieten de leden van het comité 's burgemeesters kamer. Heden zullen door het comité strooi biljetten worden verspreid, waarin het de middelen zal mededeelen, waarmede het de werkloozen denkt te hulp te kunnen komen. Gis ter ochtend werden op de verza melplaats voor het gebouw Concordia biljetten rondgestrooid met de oproeping: „Werkloozen, komt te 2 uur voor de Beurswij zullen u geld en werk geven!" Op de verzamelplaats, waarheen men zich weder had begeven, werd door verschillende mannen het woord gevoerd. Een der leden van het comité zeide met nadruk, dat de gisteren-ochtend uitge deelde biljetten niet van het comité waren uitgegaan; een ander ried aan, toch naar de Beurs te trekken en, zoo aan den inhoud van het biljet niet wei-d voldaan, de Beurs te bezetten weder een ander spreker zeide, dat men zich daartoe moest wapenen. Werkelijk bleek het strooibiljet niet anders te zijn geweest dan een middel om op het beursuur eene betooging op den Dam te verwekken. Onder het luiden van den beursbengel stroomde het volk naar het plein. Eenige kwajongens bezetten de trappen en drongen de beursbezoekers terug. Toen echter eenige politie-agenten ter plaatse ver schenen, kwam daaraan spoedig een einde: weldra was eene grootere po litiemacht bijeen, die ruimte maakte, zonder daarbij veel moeite te onder vinden. Eene enkele maal werd eene roode vlag uit dc menigte opgestokeneenige agenten en rechercheurs drongen tus schen het volk door, om zich van die vlag meester te maken. Dit gelukte, maar de rechercheur, die het ding aan vatte, bekwam daarbij eene tamelijk ernstige verwonding onder het oog. Den geheelen namiddag hielden ver schillende troepen volks opstootjes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2