Dagblad yoor Schiedam en Omstreken. eerste blad. 's Pausen Gouden Jubilee. bureau Jioogstraat 817. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Zondag 22 Januari 1893, No. 4493. Fe uil le ton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Naar hst Fransch van Paul Féval. IEIIWE SGH HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 Van 16 regelst 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Den 19n Februari aanst. zal het vijf- jaren geleden zijn, dat Z. H. Paus Leo XIII, onze roemrijk regeerende °Pperpriester, in de kerk St. Lauren- tius in Panisperna te Rome tot Bis schop werd gewijd. De H. Vader viert ^Us dien dag Zijn Gouden Bisschops jubilee. Hij herdenkt, hoe Hij gedurende vijftig jaren de volheid van het pries terschap hoeft bezeten, de bisschoppe lijke waardigheid die Hem verhief tot een der prinsen in Gods Kerk en die in hare volle glorie de laatste veertien jaren heeft geschitterd op den zetel van Lem, die als bisschop van Rome de eerste aller bisschoppen, de vader aller geloo- Vjgen is. Die vijftig jaren van bisschoppe lijke ambtsbekleeding vertegenwoordigen net grootste deel van het leven van °us aller herder en vader. Peiugia s Lcrk vooral weet te spreken van de tallooze weldaden, die de aartsbisschop l'ecci, de geliefde herder van TJmbrië, gedurende meer dan dertig jaren in haar diocees heeft verspreid. De hand die herder en geloovigen daar te samen [held, was zoo sterk, dat zij zelfs door het vertrek van den veelbeminden aarts bisschop niet kon verbroken worden, maar in bijzonderen vorm tot heden in wezen bleef- En met Perugia getuigt Rome van de liefde die deze bisschop naar *°ds hart aan al Zijne diocesanen, Vooral aan de minste hunner, zij die j^aatsehappelij het minst zijn bedeeld, 'j voortduring bewijst. De vaderlijke 2°rgen van dezen bisschop der bisschop- I.M;ri zijn echter in nog verhoogde mate ,er geheele Kerk ten goede gekomen, 'uds Hij verheven werd op St. Petrus «toel. De geheele wereld bewondert hooge wijsheid, de vaderlijke voor- zienigheid, de reusachtige werkzaamheid van den bisschop van Rome, die als Papa, d. i. vader aller geloovigen, van de tinne van het Vaticaan de geheele wereld overziet en de handen Lot allen, grooten en kleinen, uitstrekt, om in ééne omarming Zijner vaderlijke liefde allen te omvatten'en tot het eeuwig heil op te voeren. Het is dus begrijpelijk dat mèt den jubileerenden Paus-Bisschop de geheele wereld den Algoede dankt voor het heil in een tijdsverloop van vijftig jaren der wereld in den verheven persoon van Vincentius Joachim Pecci bewezen, en dat de katholieke wereld den hoogen Jubilaris haat verlangen te kennen gaf, dit Gouden Bisschopsjnbilee met den H. Vader op de wijze door Hem aan te geven, te vieren. Het ge volg was dat het volgende program van feestviering, gedeeltelijk reeds uit gevoerd, voor het grootste deel nog uittevoeren, door Z. H. den Paus ward goedgekeurd. 1. Ter voorbereiding van het Jubilee- jaar van Zijne Heiligheid en om de geloovigen tot deelneming aan de blijde feestelijkheid aan te sporen, werden in de kerk van de Gesu gedurende de drie laatste dagen van het vorig jaar, gees telijke oefeningen gehouden, waaron der pater Gaetano Zocchi S. J. predikte. De oefeningen werden besloten met een Te Deum om God te bedanken voorde gunst van het Jubilé-jaar te mogen beleven. 2. Op het feest van de Verschijning des Heeren, 6 Januari 1893, ontving de 11. Vader de „hulde der kinderen." Toen werden ter audiëntie toegelaten de kinderen der Romeinsche fa milies, die met hunne ouders den Paus een geschenk in geld aanboden. 3. Tegen het einde van Januari zal de Centrale Commissie van uitvoering voor de Jubilee-feesten den Opperpriester het „Wetenschappelijk Huldeblijk" aanbie den van oenige Italiaansche katholieke geleerden, welk huldeblijk tot zoolang 16) Niettemi aanwezig]. i<j ®*raa.(We geen enkel spoor hun lijke diepte gelegerd ?"oesteu op een aanzien let langste gedeelte'3"' Want de eik 8tond.ln wortels moesten zee/"'!- het ravUu en ZÜU dringen. p in den bodem De omtrek van den stam groot, en ofschoon geen enk^!"8. verbazend ouderdom in het groen bladerend?n Van ren was, was de oude boom tocn ™,be??U; en hield hij zich nog alleen staand! <w het spint en de schors. Twee groote gaten verleenden toegang tot de inwendige ruimte van den boom een ruimte groot genoeg om tien menschen te kunnen bevatten. Het was aan den voet van den eik, dat berust bij de Romeinsche Vereeniging van St. Sebastianus. 4. Ter gelegenheid van het feest dei- Verschijning van de Onbevlekte Ont vangenis te Lourdes (11 Februaii) zal de Vereeniging van de Onbevlekte Ontvangenis, van de Romeinsche Jon gelingschap, aan deD H.Vader een album aanbieden, waarin met passende teeke- ningen de lijst is vervat van gebeden, die gedurende het jaar 1892 in vele godsdienstige instellingen te Rome voor Zijne Heiligheid werden opgedragen. 5. Op 16 en 17 Februari zal volgens gewestelijke indeeling, de receptie plaats hebben door den H. Vader van de Ita liaansche pelgrims. 6. Op 18 Februari zal de Paus ont vangen den voorzitter van de peima- nente Commissie voor de Katholieke Congressen, den bevorderaar der fees telijkheden, de Centrale Commissie van Uitvoering, die hare gave zal offeren als „Aalmoes voor de Jubilée-Mis en de Commissie van Romeinsche edel- vrouwen, welke de rijke koorkap zal aanbieden, die de Heilige Vader den daaropvolgenden dag in de St. Pieter zal bezigen. Bij dezelfde gelegenheid zal Zijne Heiligheid eene synoptische voorstelling gepresenteerd worden van de blijvende goede werken, die de eeuwige gedachtenis aan Zijn Gouden Bisschopsjubilee zullen bewaren. 7. Op 19 Eebruari, de eigenlijke dag van het Jubilee, zal de H. Vader zich naar de St. Pieter hegeven, om daar ret H. Misoffer op te dragen, dat zaï worden bijgewoond door de pelgiims, alsdan te Rome aanwezig, en door de Katholieken van Rome. 8. Op 20 Februari, de verjaardag der Pauskeuze, zal in de oudste basi liek, die vaD St. Jan van Lateranen, de gedachtenis van deze groote gebeur tenis gevierd worden met het zingen van een plechtig Te Deum. 9. Op 21, 22 en 23 Februari zullen er plechtige godsdienstoefeningen gehou- M. de La Tremlay zich bij zijn stalmeester voegde. Nicolas Treml was bezorgd. De gedachten, welke door zijn hoofd woelden, teekenden zich af op zijn ernstig gelaat. Jude was gekleed en gewapend als voor een lange reis. Toen hjj zijn meester zag naderen, stond hij op en wees zwjjgend op het ijzeren kistje. Het is goed, zeide Nicolas Trend. Hij ging op de knieën bij het kistje zitten en opende dit. Toen haalde hij het door llervé de Vaunoy geteekende bewijs uit zijn zak en verborg dit onder de goudstukken. Op deze wjjze zullen de Treml's, rijk of arm, altijd hun erfgoederen kunnen opeisehen, en liet verraad zal gestraft wordenals er verraad bestaat, mompelde hij. Jude begreep niets van dit alles en bleef onbewegelijk staan wachten, gereed om elk bevel, welk dan ook, uit te voeren, er zich echter niet om bekommerende om dit vooruit te loopen. Jude was een man van reusachtige gestalte en met streng geteekende gelaatstrekktn. De sterk vooruitspringende, hoekige jukbeenderen gaven aan zijn gelaat die uitdrukking van ruwheid, welke men in het Bretonsche type zoo dikwijls kan opmerken. Zijn kleeding zou, even als die van ffl. Ni colas, honderd jaar vroeger zeer naar de mode zijn geweest, en de buitengewone lengte van zijn met een ijzeren gevest voorzienen degen, den worden in de kerk van St. Lau- rentius in Panisperna, waarin de H. Va der 50 jaren geleden de bisschoppelijke consecratie ontving. 10. Op den Octaafdag van het Jubilee, 26 Februari, zal de Centrale Commissie van Uitvoering door bemiddeling van de Romeinsche Vereeniging nieuwe kleederen doen uitreiken aan honderd armen, die daarna in de kerk van St. Laurentius in Panisperna zullen communiceeren en aan een maaltijd vereenigd worden, waarbij zij door de Romeinsche edelvrouwen en edellieden zullen bediend worden. 11. In de maand Februari zal inde kerk van de IIH. Apostelen eene plechtige litteraire en muzikale Accidentia gegeven worden, ter eere van Zijne Heiligheid en onder leiding van de meergenoemde uitvoerende commissie. Het letterkundig gedeelte is toever trouwd aan de Arcadia en het muzikale aan de Sixtijnsche kapel, die onder leiding staat van den met eere genoem den Commendatore Domemca Mustafo. 12. 3 Maart, den jaardag van de kroning des H. Vaders zal er een plechtig Te Deum gezongen worden in de Vati- caansche Basiliek, en wel in de namid daguren. 13. Onder de leiding en het patronaat van de Vereeniging voor Katholieke belangen, hiertoe door de commissie van uitvoering aangewezen, zullen er ge durende de Passieweek in vier kerken van Rome missies aan de gelooovigen van Rome gegeven worden. 14. Op 11 April, het patroonfeest van Z. H. Leo XIII, zal er in den namiddag een Te Deum gezongen worden in de basiliek van Santa Maria Maggiore. 15. Gedurende het Jubeljaar op tijden en wijzen als later zal worden vastge steld zal Zijne Heiligheid de Katholieke Vereenigingen van Rome en het Ro meinsche volk bij afdeehngen ontvangen. 16. Vreemde pelgrimstochten kunnen komen gedurende al de maanden van deed terugdenken aan den lang vervlogen tfjd der dolende ridders in maliënkolders. Doch in Bretagne vliet de tijd ook niet voort, hij kruiptzijn vleugelen worden vochtig en zwaar bij de aanraking van de mistige, bre tonsche atmosfeer. De tijd gaat voort, doch de zeden en gewoonten blijven; zjj zijn onbe wegelijk. Op het oogenblik, dat wij deze re- o-elen schrijven, bestaat er tusschen Parijs en welke stad van Cornonaille of van het bisdom van Hennes, dezelfde afstand als tusschen de middeleeuwen en onzen tijd, als tusschen de hartstoorts en het gaslicht, de trekschuit en den stoom, maar ook als tusschen geloot en twijfelzucht, als tusschen de ten hemel wij zende slanke spitsen van een Kathedraal en de zware, gedrukte daken van onze mammon- tempels. Jude bezat een van die eerlijke, oprechte naturen, die als geschapen zijn voor een lijde lijke onderwerping, en die van af hun prilste jeugd hun doen en laten ondergeschikt hebben 'gemaakt, aan den oppersten wil huns meesters. Jude gehoorzaamde dat was zijn plicht en zijn roeping, doch zijn gehoorzaamheid ontstond uit toewijding, niet uit veile dienstbaarheid. In onze dagen worden niet meer die onverbreek bare overeenkomsten gesloten, die heer en knecht tot éen wezen maken en de kracht en het vernuft van twee menschen ter beschik king stellen van éen enkelen wil. Dienstbaarheid doet aan minderheid denken, en die gedachte moge juist zijn of niet, z\j drukt op een geheele klasse van onze tegen woordige maatschappijdoch in den tjjd van een tot in bijzonderheden geregeld leenman schap, langs alle trappen van een volkomen stelsel opklimmende van den lijfeigene tot den Vorst, stond de knecht tegenover zijn heer, als deze tegenover den Koning. Er bestond evenredigheid, dus was vergelijking mogelijk en deze sloot alle minachting uit. In de tijden, die nu reeds ver achter ons liggen, toen er nog een echte ridderschap be stond, waren de afstammelingen dier dappere ridders niet door hun geboorte gerechtigd tot het dragen van de zoo gewenschte sporen alvorens een devies op hun wapenschild te mogen plaatsen, moesten zij de lans van een ander dragen en al de proeven eener ware dienstbaarheid schitterend doorstaan, alvorens den titel te erlangen, waarop zelfs de dap persten trotsch waren dien van ridder. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1