Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Dinsdag 24 Januari 1893 No. 4494. IBurt'ttu Jjoogstraat (S 317. ALGEHEEN OÏERZICHT. De Witte Wolf. euil Ie to n. PRIJS VAN DIT BLAD: - o!o5 PRIJS DER ADVERTENTIËN in Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. i|||||||lillliltllllillllllillUllli|ii:;liiilimill!ll Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 23 Januari '93. Oc parlementaire arbeid, die door Kerst- en Nieuwjaarsrecès tijdelijk 111 frankrijk onderbroken was, is thans Weer in vollen gang. In den Senaat Werden aan het eind der vorige week 1 e ontwerpen tot verscherping der wet °P de drukpers en tegen heleediging ?an vreemde vorsten aangenomen. Ook net ontwerp dat de Fransche bank mach- ^t de uitgifte harer biljetten met 500 nnllioen te vermeerderen, werd door let hooge Staatscollege goedgekeurd. In de Kamer werd het debat over e Fegrooting voortgezet hij hoofdstuk e'eredienst. Evenals in vorige jaren wer- nen ook ditmaal de opheffing van dit ^ndget en de scheiding van Kerk en jjtaat verlangd, doch wederom hieven ffie uitingen zonder weerklank, daar de Kegeering zelve het door haar mis- n'uikte concordaat volstrekt niet wil 'nissen, in hetwelk zij een uitmuntend jviddel vindt om over de Kerk den haas te spelen. Toen mgr. d' Hulst opmerkte, aat de Kerk geen voorrecht verlangt, haaar door de parlementaire meerder heid, zoowel als door de Regeering, die ln haar zulk een krachtige bondge note kon vinden voor orde en recht, waselijk miskend wordt, verklaarde de lumister Dupuy-Dutemps zoo brutaal 'nogelijk, Jat de Kerk zich niet mag Jolden met den Staat gelijk te staan. illtJL LltJIl tdidi li gtiy a tu ooaitii. liegeering wil de bestaande wetten ln Vl'ijzinnigen geest toepassen, maar fan geenszins met de Kerk onderhan- cmn als de eene mogendheid met de naerc. ais jiei concordaat geschon- Wei'd, geschiedde dit niet door den aat maar door de Kerk De minister ^erdedigde desondanks de voorgestelde teLletnn' die dan ook met 315 stemmen hemmen )Vei'den goedgekeurd. Met 308 post u\ Sen 193 werd besloten den Setrokken voor de vicarissen- generaal, die door de commissie was geschrapt, te herstellen, en met 290 stem men tegen 218 werd een amendement aangenomen, waarhij de subsidie ten behoeve van kerken en pastorieën tot 490.000 fr. verhoogd wordt. Een heftig incident had er plaats tengevolge van interrupties van een deel der bank, ingenomen door verslag gevers van de bladen. Daar eenige afgevaardigden toen de ontruiming dier bank eischten, hetgeen echter niet werd toegestaan, wilden de vertegenwoor digers der peis de zaal verlaten. De voorzitter maakte vervolgens een eind aan dit incident. De heer Le Hérissé diende gisteren bij de Kamer een voor stel in om de leden der tegenwoordige en voorafgaande Kamer niet herkies baar te verklaren. Men verwacht dat de rechter van instructie in de Panama zaak het verdere onderzoek na een of twee dagen zal geëindigd hebben. Voor de commissie van enquête in zake Panama verscheen Zaterdag Her- meix, die weigerde de gecomprommitteer- den en op de lijst der cheques voorko mende personen te noemen. Laguerre, die vervolgens voor de commissie ver scheen, weigerde het. verblijf van Arton op te geven, wiens juist adres hij voor het overige niet verklaarde te weten. Delahaye verklaarde op zijn eerewoord dat hij een lijst met 172 namen heeft gezien, doch hij wilde die namen niet mededeelen. Ik heb, zeide hij, op een sociaal misbruik en op eene parlementaire corruptie gewezen aan de justitie de taak de bewijzen op te sporen. Flourens heeft voor de commissie verklaard, dat do minister van buitenlandsclie zaken te kennen heeft gegeven, dat de hij storting op de geheime fondsen, waarvan den vorigen dag sprake was, besloten was in den ministerraad. Naar uit Kopenhagen van Zaterdag wordt bericht, is de buitenlandsclie piost. met inbegrip van de Vrijdagspost en van 310 reizigers, met ijsbrekers over de Naar hst Fransch van Paul Féval. 17) Bmagne^fe reeds ^egd hebben, in gebleven en leeft e'l gewoonten dezelfde tijd voort. In de aau vervlogen zag tot stand komen vin® eu°ycloPedie stuk plaatste, waren de feodX® °P 6611 V°e-t* Bretagne, „in dat land van16 gewoonten m wateren", nog niet vergeten. De& edelHeden" die de torenspitsen hunner kasteelen uimnT uit het oog verloren, hadden de nieuwe denk"! heelden leeren kennen, doch er zich niet mede vereenzelvigd. Vasallen bleven vasallen in de ware beteekenis van dat woord, dat isdeelen van het groote feodale stelsel. Men verwondere er zich niet al te zeer over, dat wij onderscheid maken tusschen Jude en een loontrekkend bediende van onzen tegen- woordigen tijd. Wij blijven geheel waar. Al tijd gereed om lijdelijk en zonder redeneereu te gehoorzamen, behield Jude toch geheel zijne waardigheid als mensch. Zijn gehoorzaamheid ontsproot uit dezelfde bron als de toewijding van een edelman voor den persoon des Konings. Toen M. de la Tremlay bet kistje weder ge sloten had, keek hij onrustig rond. Zijn wij alleen vroeg hij zacht, geheel alleen Jude onderzocht zorgvuldig het omliggende struikgewas. Wij zijn alleen, antwoordde hij term komende. Ik vraag dat, vervolgde de oude edel man zijn hand op het kistje houdende, omdat het 'leven en het fortuin der Trend's daarin besloten zijn. Ziedaar mijn geheim, de hoop van mijn geslacht, de vergoeding voor mijn opoffering, en mijn beste vriend zou in levens gevaar verkeeren, indien hij mij hier op dit oogenblik verraste. Moet ik weggaan? vroeg Jude. Neen, gij behoort mij met ziel en lichaam toe. Ik weet, dat gij liever zoudt sterven dan mij verraden. Jude legde de hand op het hart. Gij zijt alleen, herhaalde hij. Nogmaals wierp M. de La Tremlay een blik op het omringende kreupelhout. Toen keek "ij opwaarts naar den rand van de helling. Wat is dat vroeg liy, de hut van Ma- Groote Belt gebracht en per extra-trein te 3 uur van Korsoër naar Kopenhagen. Naar uit Weenen wordt bericht, zijn de reeks van feesten ter gelegenheid van het huwelijk van de aartshertogin Mar- garetha Sofia met den hertog Albert van Wurtemburg begonnen met een diner ten hove. Prins Ferdinand van Coburg is eergisteren aldaar aangekomen en zou gisteren de reis naar Munchen voort zetten. Het kerkelijk politiek conflict, dat steeds de rust van Hongarije blijft ver storen, heeft zich in de laatste dagen door een nieuw incident geopenbaard. Mgr. Schopper heeft in een herderlijk schrijven aan zijne geloovigen in afkeu renden zin op 'de kerkvervolging door het liberale ministerie gezinspeeld. De ministers van eeredienst en justitie wilden daarom den bisschop voor het gerecht dagen, doch keizer Frans Jozef weigerde daartoe zijne toestemming. Czaky en Szilagyi willen nu hun ont slag nemen, wat den Hongaren niet anders dan aangenaam kan zijn. Yolgt de minister-president Wekerlé het voor beeld der beide ministers, dan raken zij wellicht het gehate ministerie kwijt. Ook in Portugal dreigt eene ministe- rieele crisis. De minister-president Diaz Fereira had van debegrootings-commissie onmiddellijk antwoord verlangd op zijn jongste voorstellen betreffende de rente der buitenlandsclie schuld, maar zij wei gerde zich te verklaren, zoolang niet eerst de geheele begrooting is afgehan deld en de nnancieele toestand zich laat aanzien. Daarop heeft Fereira zich naar koning Carlos begeven, om deze mede te deelen, dat hij in de Kamer kort en bondig een votum van vertrouwen zal eischen. Indien dein de commissie heer- schende geest dien der Kamer getrouw weerspiegelt, bestaat er zeker veel kans, dat de Regeering in de minderheid ge raakt en dus ten val wordt gebracht, maar met zekerheid kan de uitslag niet voorspeld worden. Alle dagbladen te Belgrado betuigen hunne ingenomenheid met de verzoening tusschen koning Milan en zijne gemalin Nathalie. De stad was Zaterdag bevlagd en geïllumineerd. Er is eene brochure verschenen door een oud-minister uitge geven „de twee regentschappen," welke zeer veel opzien wekt. Hij tooDt daarin aan, dat het noodig is de dynastie der Obrenovitch op den troon te bevestigen, en dat de beste politiek hierin zou bestaan, koning Milan terug te roepen, om hem tot de meerderjarig heid van zijn zoon het regentschap toe te vertrouwen. De Czaar zou met dezen gang van zaken zeer ingenomen zijn en zelf tot de verzoening hebben mede gewerkt. Volgens bericht uit Cairo bracht een troep studenten den Khedive bij het verlaten van de moskee eene ovatie en sneed vervolgens de ruiten in ten bureele van het blad Mokattandat de Engelsche belangen voorstaat. Verscheidene arres- tatiën hadden plaats. De Times ver neemt uit Cairo, dat het gevoel van onzekerheid, veroorzaakt door het ge schrijf der Fransche bladen en het gevaar eener anti-Europeesche beweging nog versterkt worden door het stilzwijgen van den Khedive met betrekking tot de verdraaide mededeelingen omtrent de jongste gebeurtenissen. Het heet, dat de Khedive de Osmanieh- orde zal toeken nen aan Fakkri-Packa en hem benoemen wil tot ceremoniemeester. Ruim vier millioen dollars in goud werden Zaterdag uit New-York naar Parijs verscheept per Champagnewier vertrek daardoor een paar uren vertraagd werd. Cleveland moet dermate onte vreden zijn over den gang van zaken in het Congres betreffende de zilver kwestie, dat hij besloten zou hebben daarvoor een buitengewone sessie bijeen te roepen, tenzij het vraagstuk spoedig afgehandeld worde. Middelerwijl be sloot het Huis het wetsontwerp tegen de landverhuizing vooreerst te laten thieu Blauc bij de ia puin vallende torens ziende. Dat is niets, antwoorpde Jude. Het witte schaap slaapt en zijn vader is stervende. Een wolk verduisterde liet voorhoofd van den ouden edelman. Jean Blanc, mompelde hij. Hij herinnerde zich het tooneel van den vo rigen avond het scheen hem nu toe een slecht voorteekeu te zijn. De arme jongen is bij den hofmeester niet erg gezien, zeide hij. De hemel weet, waf met hem gedurende onze afwezigheid zal gebeuren. Nicolas Treml reikte Jude zijn beurs. Deze begreep de bedoeling en wierp de beurs over de boomen. Behendig gericht, viel zij op den drempel der armzalige liut. En nu aan het werk, zeide de oude edelman. Met behulp van Jude bracht hij het ijzeren kistje binnen den<- hollen boom. Deze plaats gebruikte Jean Blanc tot het bergen van zijn gereedschappen en verscheidene bossen takken van kastanjeboomen, van welke hij hoepels vervaardigde, Jude nam een houweel en begon te graven. Na een uur van moeilijken arbeid in den door wortels doorkruisten bodem, werd het kistje in het gegraven gat gezet en weder met aarde bedekt. Jude bracht alles weder op zijn oude plaats terug en gaf aan het geheel weder zoo volkomen het vroegere aanzien, dat verraad zou noodig geweest zijn, om te kunnen ver moeden, dat de grond hier was omgewoeld. Tteeds verguldde de zon de toppen der boomen. Vooruit, zeide Nicolas Treml, De weg is lang en ik heb haast. Meester en dienaar beklommen zoo vlug mo gelijk de helling. Het was op dit oogenblik, dat Jean Blanc hen bemerkte en de hut uitsnelde. Zijn ver bazende lenigheid maakte het hem mogelijk, in enkele sprongen de helling af te dalen en weldra bevond hij zich op de plaats, waar M. de la Tremlay verdwenen was, Doch hier zocht hij eens rond in het kreupelhout en toen hij den weg bereikt had, hoorde hij in de verte den galop van twee paarden. Weer snelde hij vooruit. De paarden waren echter snel als de wind wat hij ook deed, liy won niet op hen. Als kreeg hij plotseling een ingeving, beklom hij nu een hoogen eikenboom, welks top hij in enkele seconden bereikte. Toen zag hij, hoe de beide paarden in de richting van Fougères voortrenden. Mijnheer Nicolasriep hij met wanho pige stem. De oude edelman keerde zich om, doch hield niet stil. Jean Blanc bracht zijn beide handen by wijze van roeper aan den mond en begon het lied van Arthur van Bretagne te zingen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1