Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4500. bureau ^oogstraat 317. De "Witte "Wolf, 16de Jaarg. Dinsdag 31 Januari 1893, ALGEMEEN OVERZICHT. feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2. - 0.05 I 30 Januari '93. Het Bankschandaal in Italië dreigt een grooten omvang aan te nemen. In de Kamer van afgevaardigden had Zater dag 11. een uitvoerig debat over deze Wuchte zaak plaats. Na redevoeringen van Bovis, Diligent! Colajanien Voliaro, die allen eene parlementaire enquête verlangden, en nadat de voorzitter van den ministerraad op hunne redevoerin gen had geantwoord, besloot de Kamer overeenkomstig het voorstel der regee- ring, met 274 tegen 154 stemmen do beraadslaging over de motiën, door de oppositie naar aanleiding van de Bank schandalen voorgesteld, drie maanden hittestellen. In parlementaire kringen beerscht gvoote opgewondenheid. Men geloofde dat liet voorstel tot eene par lementaire enquête tengevolge van Gio- lrtti's manoeuvres door de Kamer zou Worden verworpen de minister toch 'noet aan zekere parlementaire groepen beloften hebben gedaan en verder zich ton opzichte van het aftreden van drie ministers (men noemt Grimaldi, Luc.ara on Martini) verbonden hebben. De minister-president zeide in de Kamer, dat Monzelli gevangen was genomen bij wist niet waarom Men vertrouwt dat Griolitti, hoewel hij van eene par lementaire enquête niets wil weten, de justitie vrij zal laten in de vervulling barer taak, zelfs al zouden eenigo per sonen van aanzien daar moeten opge offerd worden. De slotenmakers zijn or eindelijk in geslaagd Cucinielio's brandkast te openen. Zij bevonden echter, dat de kast geheel ledig was. Het peggen van Guciniello, dat men in de kast de volle waarheid zou vinden, is dus een wreede spot van den ban kroetier geweest. Hog kort geleden durfde de minister iel81^ Giolitti met vermetelen waan oren, dat de on geregeldheden in Italië N.AAR TIKT Lransch VAN PAUL FÉVAIj. 23) .^'ju verdriet en berouw zouden nog veel bitterder g weest zijn, had hij geweten, wat er op het ka teel de la Tremlay voorviel. Hervé De a iny deed de zaken waarlijk niet ten halve. I a vele woorden, die Nicolas Treml ont snapt waren ïu het laatste gesprek, dat zij met elkander voerden hadden voor Hervé een aan wijzing bevat en hij raadde nagenoeg liet doel van de reis zijns hloedverwants. Dit was voor hem voldoende om het overige te vermoeden, want hij kende den omteinbaren aard van den ouden Bretagner. Een week liet hij voorbijgaan. Na verloop van dien tijd beschouwde hij de terugkomst van Nicolas Treml als zeer onwaarschijnlijk, en daarnaar handelde hij. Het grootste gedeel- te van de oude bedienden werden ontslagen Vannoy behield alleen degenen, die hij voor Van 1 6 regelsf °-60 Elke gewone regel meer 0-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. voorgekomen, niet met de Parijsche schandalen mochten vergeleken worden. Dat is waar, zei het Journal des Débats, de enkele tientallen vanmillioenen,welke in Italië gestolen zijn, kunnen niet halen hij de anderhalf milliard van 1 anama maar Frankrijk is dan ook het eenige land dat zich zulk een luxe op het ge bied der oplichterij veroorlooven kan en rijk genoeg is om zich door zoo'n on gelukje heen te werken. Juist! ant woordde hierop de Moniteur de home, in zijn (sedert geconfisqueerd) nummer van Zondag 22 Jan. Dat is het groote ver schil. In Frankrijk staan, wanneer al de tegenwoordige republikeinsche staats lieden zullen zijn weggevaagd, reeds de nieuwe mannen van eer gereed om het vaderland van zijn vampyrs te redden; dank zij de wijze politiek des Pausen wórdt daar van' katholieke, zijde de po litieke verdeeldheid overwonnen om het eene gemeenschappelijk doelde redding van Frankrijk en het heil der Kerk. In Italië echter, waar de Katholieken van het openbare leven verwijderd moeten blijven, zijn alle beschikbare politieke mannen reeds verbruikt. Als daar de woekerplanten zijn uitgerukt, zal er mets meer overblijven, tenzij men eindelijk het eenige redmiddel voor Land en Dy nastie te haat neme: de verzoening met den Paus. Zonder dat zal het tegen woordige regiem in verrotting ondergaan tot algeheele liquidatie. Moge het ver rotten" om tot een nieuw leven weder op te staan pulrescat ut resurgat De democratische linkerzijde van den Franschen Sonaat noodigt de Regeering uit Delahaye, den bekenden afgevaar digde, die in de Kamer optrad als aan klager van vele Parlementsleden, op te eischen, zijn befaamden lijst van gecom- promitteerden over te leggen. Ingeval van weigering moet hij tijdelijk mt de Kamer verwijderd worden, meenen de senatoren, en om bom te brandmerken dient bet besluit der Kamer in alle gemeenten te worden aangeplakt, bro- noemde groep dringt aan op huiszoeking bij Andrieux en Delahaye. Het officieele besluit is afgekondigd, waarhij Cornelius Herz van de lijst van het Legioen van eer geschrapt wordt. Zooals men weet, had Herz het tot groot-officier gebracht De heer Humbert, administrateur van de nalatenschap van De lleinach, heeft eene beschuldiging ingebracht tegen Herz wegens afpersing van geld van Reinack. - Men zegt, dat net artikel van den Code_ Pénalbedoeld door den rechter van instructie in zijne ordonnantie betreffende de afgevaardig den en senatoren, die vervolgd zullen worden, alleen betrekking heelt op ambtenaren (functionarissen), iets waarop de vervolgden zich voor de Kamer van inbeschuldigingstelling zouden beroepen. Volgens bericht uit Brussel heelt de Kamer-commissie voor de Grondwets herziening zich met 13 tegen 6 stemmen verklaard voor het stelsel Becrnaert ge grond op het stelsel van woning. De vereeniging hiermede van het stelsel van capaciteit, onder voorwaarden in do financieele formule opgenomen, werd aan genomen met 8 tegen 6 stemmen. Frere Orb an trok zijn voorstellen in, zich voorbehoudende ze eventueel in de Kamer te berde te brengen. Het denkbeeld van verplichte stemming werd met tegen 7 stemmen verworpen. Het stolsel votum in de gemeente is aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Verscheidene Belgische bladen be vatten onrustbarende berichten gaande den toestand aan de Stanleyfalls, waar de Arabieren zich zouden voorbe reiden tot het aanvallen van de posten. Andere berichten echter zeggen juist het tegendeel. Het zou de kommandant Dhanis zijn, die aanvallenderwijs is opgetreden tegen Moharra, welke laatste liodister deed vermoorden. Het bestuur van den Onafhankelijken Staat voegt aan deze lezing toe, dat het geen be richten heeft ontvangen, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat de Ara bieren tot vijandige handelingen zullen overgaan. Van V an den Kerckhoven is geen rechtstreeks bericht ontvangen men vernam alleen, dat hij zich aan de Boven Kiboli bevindt. De Russische groot vorst-troonopvolger zou Zaterdag-avond Berlijn verlaten, waar hij den Czaar hij het huwelijk van 's Keizers zuster Margaretha en hij Wilhelms verjaardag heeft vertegen woordigd. In officieele kringen te Bellijn en te Ween en wordt aan zijn bezoek het meest mogelijke gewicht gehecht, maar het is niet waarschijnlijk, dat dit op Ruslands politieke verhoudingen tot Frankrijk eenerzijds en de Triple-Al- liantie anderzijds van overwegenden invloed zij. De vroegere bezoeken van den Czaar-zelven vermochten daar niet eens verandering in te brengen. Jules Huret, van den Figaro, signaleert be treffende de reis van den Grootvorst troonopvolger een zonderling gerucht, volgens hetwelk de Czaar zich eenige maanden geleden, tijdeus het proces- Alilwardt "wegens de Judenflintenhad laten overreden, dat Rusland zoo spoedig mogelijk den oorlog moest verklaren, daar Duitschland blijkbaar met slechte geweren zat en Frankrijk dan in de nieuwe bewapening een grooten voor sprong van minstens negen maanden had. Daarom zou de grootvorst Sergius naar Londen en Rome gezonden zijn, teneinde het terrein te verkennen. Daar echter de zaak ontijdig was uitgelekt, moest de Grootvorst-troonopvolger naar Berlijn om den slechten indruk weder uit te wisschen! De republikeinsche partij m de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika heeft een zeer gevoelig verlies geleden door het overlijden van den lieer Blaine. Sinds een lange reeks van jaren was Blaine een der voornaamste zoo niet de voor naamste leider der republikeinen en aan zijn optreden had Harrison het voor een goed deel te danken, dat hij in lboo gekozen werd. Ruim 30 jaren was Blaine zich liad weten te winnen en den hotmeestcr Alain, dien hij zijn vertrouweling had gemaakt. Vaunoy's karakter was geheel en al veran derd. Reeds twee jaren lang droo mde inj zien in het bezit van de rijke goederen van lienu, en nu was eensklaps die droom verwezenlijkt geworden. Gisteren nog arm, en niets bezitten de dan zijn gelapten mantel was hij nu eens klaps rijker dan eenig lid van den hoogsten Bretonschen adel. Dit was meer dan er noodig was, om het hoofd van er,n eerzuchtige, op hol te brengen, en Vaunoy maakte den sprong. Goed gezien, beteekende echter al die over- 1 vloed niet veel. Het kasteel met al zijn aau- 1 hnorighedeu was slechts tijdelijk aan zijn handen I toevertrouwd en zijn taak geen andere, dan I (1ie van een man, met de overgifte van een I ^Maa/.ïveel handigheid en een ruim ge- weten kon deze taak hem ver brengen. Ieder mensch is sterfelijk en het aan zijn hoede toe- vertrouwde kind werd, even goed als de go- heele meusehheid, bedreigd door die menigte betreurenswaardig toevallen, welke den dood tengevolge hebben; men sterft aan koorts zoo wel als aan kroep, even goed van te veel als van te weinig voedsel, en het gebeurt niet uitsluitend in de vertelseltjes van Moeder de Gans, dat kinderen door wolven worden ver slonden. Op tateren leeftijd volgen tweegevechten, het vallen van een paard en andere ongelukken. Dit. alles is oorzaak, dat het kind, aan een handigen voogd toevertrouwd, zelden zijn meer derjarigheid bereikt. M de Vaunoy was een man, tot alles m staat. Doch daar hij te ongeduldig was om lauo- te wachten, alvorens m volle vrijheid te kunnen «'enieten, rekende luj met al te veel on de mogelijkheid van voorvallen, zooals wij hebben opgetornd. De kleine Georges zou al deze proeven misschien schitterend doorstaan, en M de Vounoy wilde niet rekenen op de wisselvallige kans van dit gevaailijke spel. wisseivainge 13ïetagiier gewoonlijk goed en edelmoedig, maar indien hij^lechk fs dan ziin de verraders en moordenaars in een treurspel, hij hem vergeleken, engelen; niets brengt hem dan tot staan, en *en, welke° hij gebruikt, getuigen van een dnivelaclitigen toeleg. Nog altijd behandelde Vaunoy den kleinen Georges als het kind zijns geeerbiedigden en beminden meesters. In de genegenheid van het kind wilde hij een steuu zoeken voor het nol te duchten geval, dat M. de La Tremlay te eeniger tijd onverwacht mocht teregkeeren. in Ti maand twee maanden gingen op deze wijze voorhij. Hervé had allen uit liet kasteel verwijderd, die. liefde koesterden voor het oude bloed der Treml's. Niettemin bleef er nog éen trouwe dienaar over, dien hij met had knnnen verjageu Wolf de lievelingshond van M. Nicolas. Te vergeefs hadden de nieuwe bedienden, van zweepen voorzien, Wolf tot op grooten afstand in het bosch achtervolgdaltijd kwam hij terug. Wanneer Hervé de Vaunoy hem ver weg dacht, vond hij hem des avonds terug bjj de wieg van het slapende kind. De hond waak te en wij zouden niet durven beweren, dat zonder dezen moedigen wachter de erfgenaam der Treml's des nachts zonder gevaar zou ge rust hebben, want M. de Vaunoy wierp zeer dikwijls vreemde blikken op het wiegje, waar in zijn jeugdig neefje rustte. Wolf was echter niet de eenige. die waakte over den kleinen Georges: nog een ander be schermde het kind door zijn geheimzinnige waakzaamheid. Door middel van het geld, dat hij vond in de beurs van Nicolas Treml, door Jude voor de but van Jean Blanc geworpen, had deze de smarten zijns vaders veel ver licht. Hij werkte niet meeroverdag sliep hij of zwierf hij rond in den omtrek van het kasteel; des nachts begaf hij zich naar het nark mi heklom een der kooge hoornen, welker takken de vensters van de kamer, waar Georges sliep, beroerdendaar bleef hij dan op post tot het aanbreken van den dag. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1