Binnenland. lid van liet Congres, welks voorzitter hij ook werd. In 1881 benoemde Gar field hem tot minister van buitenl, zaken, en in 1884 was hij kandidaat van het presidentschap. Hij moest echter tegen Cleveland het onderspit delven. Gerui- mcn tijd, was hij, na Clevelands val, de ziel der regeering en de rechterhand van president Harrison. Eerst ten vorigen ja-re kwam hij met deze in botsing, omdat hij streefde naar eene kandida tuur voor den presidentszetel. Blaine in 1880 geboren, bereikte alzoo den leef tijd van 63 jaren. De stoomboot Claudiue, uit Honolulu te San Francisco aangekomen, bericht dat er in Hawai eene revolutie is uitge broken. De opstandelingen hebben de regoering omvergeworpen. De regeering te Washington ontving een officieel bericht tot bevestiging dezer tijding uit Honolulu. Eene firma te Boston vernam, dat dc opstand den 1 4 dezer is uitgebroken tengevolge van eene poging der Koningin om aan de Grondwet hare kracht on bcteekenis te ontnemen. Do bevolking antwoordde de Koningin, en stelde eene voorloopige regeering onder Dole in, die door alle mogendheden, behalve Engeland, zou zijn erkend. Een detachement marine-infan- terie is er door de regeering der Ver- eenigde Staten heen gezonden. Yoorloo- pig is de orde hersteld. Eene commissie bevindt zich aan boord van de Claudine, die naar Washington gaat, om de inlij ving van Hawaï bij de Yereènigde Staten te vragen. Schiedam, 30 Januari 1893. Aan eene statistiek omtrent de groote- of haringvissclierij over het seizoen 1892, samengesteld door den lieer L. F. II. Dirkzwager te Maassluis, voorkomende in de Vlaar ding sche Courantontleonen wij het volgende Door de Zeevisscherij „Schiedam" is met een viertal schepen, die gezamen lijk 19 reizen maakten, aangebracht een totaal van 5629 tonnen, of per schip 1407 tonnen per reis 296 id. De hoogste aanbrengst geschiedde door SJ)M. 8, in 5 reizen, aanbrengende 1589 tonnen of per reis 318 tonnen, de laagste aan brengst door SBM. 6, in 5 reizen, aanbrengende 1225 tonnen of gemiddeld 2-'5 ton per reis. In de Sch. Crt. van Zondag 11. lezen wij het volgende ingezonden schrijven van den heer A. C. A. Nolet, lid van het Roomsch-katholiek parochiaal arm bestuur. Het geschrijf van Uwen getrouwen lezer H. heeft mij ontzaglijk gehinderd, en wel lo door den laster, vervat in het ingezonden stukje in Uwe courant van 19 dezer; 2o door de grove onwaarheid, vervat in het ingezonden stukje in Uwe courant van 25 dezer, en 3o door zijne onbekendheid met de wijze, waarop de Katholieken de armenzorg beoefenen, zooals duidelijk blijkt uit zijn artikel in Uwe courant van heden. Het lust mij niet, M. de R., om tegen windmolens te vechten, evenmin om een strijd aan te binden tegen een onbe kende grootheid. Alleen met open vizier en met ridderlijke fierheid wensch ik te strijden! Alzoo: laat Uw getrouwe lezer H. ruiterlijk zijn naam noemen, dan ben ik bereid hem alle mogelijke inlichtingen te geven, terwijl ik hem bij voorbaat beloof, dat hij daarna ten volle gerustgesteld zal zijn omtrent het lot der Koomsch-Katholieke armen van Schiedam, wier lot hij zich in het bij zonder schijnt aan te trekken. Wij Katholieken, M. de lizijn niet gewoon onze goede werken aan de groote klok te hangen maar „zoo noodig" aar zelen wij niet de waarheid te doen ken nen en het licht op den kandelaar te plaatsen. Zaterdag-namiddag te half twee uren brachten H. H, de Koningin en de Ko ningin-Regentes een langdurig bezoek aan de plateelbakkerij „Rozenburg" op den Zuid-Binnensingel, te 'sGravenhage. Rondgeleid door den directeur, den heer A. Vosmaer on een dor Gommis sarisson, den lieer Engelen, sloegen de Vórstelijke bezoeksters, na vooraf Haar verlangen daartoe te kennen te hebben gegeven, met de meeste belangstelling de verschillende bewerkingen van het zoo zeer geroemde fabrikaat gade en gaven herhaaldelijk Hare hooge tevre denheid daarbij te kennen. Na ongeveer een uur in de verschil lende ateliers te hebben vertoefd, ver lieten H.H. M.M. de fabriek, na voor af aan genoemde heeren Hoogstderzel- ver dank betuigd en hun een gift van ('50 ter hand gesteld te hebben, om onder de werklieden der fabriek te verdee- len. Als een bewijs van ingenomenheid met liet in "Rozenburg" vervaardigde echt Nederlandsch fabrikaat, gaven H.H. M.M. orde, dat een sorteering daarvan ten paieize zou worden bezorgd ten einde daa op een bestelling te doen. In dc laatste dagen heerscht te Vlaar- dingon onder do paarden in buitenge wonen graad de influenza. Enkele zijn daaraan reeds gestorven. De prachtige paarden van de firma A. M. v. D. Co., Meelfabriek „de Maas" aldaar zijn er ook door aangetast geworden, eu reeds tvree er aan gestorven, terwijl de overigen nog in behandeling zijn. De luilp van een bevoegd veearts is ingeroepen, doch schijnt de kunst tot heden niet bij machte met succes daar tegen optetreden. Zooals reeds werd gemeld, zal de wet.svoordia.cht betreffende do bedrijfs belasting vermoedelijk geheel omgewerkt worden. Intusschen heeft het „Hooid- bestunr van de „Veroeniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland" zich bij adres tot de Tweede Kamer gewond met verzoek bedoelde wetsvoordracht in dier voege te wijzigen dat de onder wijzers van de bedrijfs-belasting worden vrijgesteld of hot wetsontwerp niet goed te keuren. Het bestuur van den Algemeenen Nederlcmdschen Bond voor oud Pauselijke Zouavenbenoemd door heeren officieren, is saamgesteld uit de volgende heeren A. J. Overdijk, president, Th. de Wit. secretaris, A. Benschop, penningmeester, allen te UtrechtH. T. A. Bal, Amster dam, W. W. Manders, Eindhoven, J. Van Der Wal, Gouda, H. A. Bökkerink, Leiden, J. J. Kuppens, Roermond, J. Lubbers, Zwolle, allen commissarissen. In het socialistische -blad Be Volks onderwijzerdat zijn derden jaargang in getreden is, leest men in een vooropge- plaatste opwekking o. a.: Wij, onderwijzers, wetenschappelijk ontwikkelde proletariërs, vereenigden ons, om ontevredenen onder onze col lega's te vormen." „Een ontevreden mensch luistert met graagte naar het nieuwe evangelie, dat hem voor zoo weinig mogelijk noodzakelij ken arbeid een zoo groot mogelijke hoe veelheid geluk verzekert." Naar aanleiding van de Internationale Tentoonstelling te München, heeft de Prins-Regent van Beieren aan Neder- landsche kunstenaars de volgende onder scheidingen verleend In de Orde van Verdienste van de Beiersche Kroon benoemd tot komman- deur met de ster J. H. L. De Haas in de Orde van den II. Michael van Beieren, tot kommandeur 0. Bisschop tot- officier P. J. 0. Gabriel en Hubert Vos tot ridder Gerke Henkes en Pieter Oijens. Door de politie te Delft is aangehou den J. S., oud 23 jaar, schippersknecht, die zich had schuldig gemaakt aau diefstal van een notitieboekje, inhouden de drie muntbiljetten, elk ad. f 10, uit de lade eener kast, aanwezig in de woning van den vader zijns meesters, H. S., koopman te Delft. Tegen den aangehoudene is proces-verbaal opge maakt. Op verzoek der politie te 'sGraven hage zijn te Delft cenige oude rails in beslag genomen, aldaar ontvreemd ten nadeele van de Hollaudsche IJzeren Spoorwegmaatschappij Op het pantserfort aan den Hoek van Holland zullen a. s. zomer geduren de drie maanden oefeningen, gehouden worden. De directeur-generaal de.v Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorw. beeft, met het oog op de bestaande werkeloos heid, de Regetring voorgesteld om het bouwen van een nieuwe draaibrug over de rivier de Dieze bij 's Bosch, met voor- b jgaan van den minsten inschrijver, te gunnen aan de firma Entlioven te 's-Gravenhage. Bij de Katholieken (zoo deelt het Centrum mode) beginnen sommigen in den laatsten tijd op de volgende wijze liet verspreiden hunner bladen in de hand te werken. Invloedrijke en welge stelde personen betalen een aantal abon nementen op een door hen uitgekozen dagblad, hetwelk alsuan gratis wordt verspreid. Op die wijze worden in Noord- Brabant b.v. de leestafels in een aantal koffiehuizen van deze bladen voorzien. De buffethouders weten niet wie zoo welwillend jegens hunne cliënteele ge zind is, wijl de geldelijke verhouding geregeld wordt tusschen de administratie van hot blad eu de voorstanders zijner politiek. Naar het Hblad verneemt, is de com missie tot leniging van den nood der werkloozen te Amsterdam Vrijdag on middellijk aan het werk getogen. Een groot aantal kaarten zijn verzonden naar de verschillende werkliedenvpreenigin- gen, stichtingen van liefdadigheid en ook aan eeu aantal bijzondere personen, die dagelijks met de werklieden in aanraking komen. Het verzoek is daarbij gedaan, die kaarten in te vullen of te doen in vullen met de namen van de werkloozen (geheel onverschillig of zij tot hunne vereeniging belmoren), die naar hunne meening voor ondersteuning in aanmer king moeten komen. Die kaarten worden daarna door de commissie ten spoedigste gecontroleerd, en wanneer werkelijk gebleken is, dat hulp noodig is, zal dadelijk ondersteu ning verleend worden. Een niet onbelangrijk bedrag is reeds als giften ingekomen, maar dat bedrag is b ij 1 a n g e n a niet voldoende om in den nood van zoo velen, al was hut maar eenigszins, te voorzien. Door de Exploitatie-Maatschappij zal weldra worden overgegaan tot de aan- besteding van het nieuwe Administratie gebouw te Utrecht. Men is voornemens met den aanvang van het werkseizoen den houw te beginnen en hét gebouw alsdan dit jaar nog onder den kap te brengen. Tot heden toe strekt de parochie van O. L. V. huiten de Wittevrouwenpoort te Utrecht zich uit bijna tot de gemeente Zeist, hetgeen èn voor de geestelijkheid èn voor de verafgelegen Katholieken allermoeilijkst is. Wij mogen thans mededeelen, dat er weldra op de Bildt eene nieuwe afzonderlijke parochie met kerk en pastorie zal gesticht worden. (C.) Volgens de N. Br. Ct.. is het tot stand komen eener waterleiding te Breda thans verzekerd en zal de prise-d'eau komen op dé Dorstsche heide. Door de plaatselijke gezondheidscom missie te Maastricht is aan het gemeente bestuur in overweging gegeven om, met liet oog op het heerschen der diph- tneritis, het carnaval niet te houden. Door den heer Henri Da Beaumont, industrieel, te Maastricht, is tegen het Gemeentebestuur aldaar een eisch inge steld tot vergoeding van alle hij de jongste overstrooming door hem geleden kosten, schade en interessen, waarvan hij do schuld aan de zorgeloosheid van dat bestuur toeschrijft. In do provincie Friesland is de slui ting der binnen vissclierij vervroegd en met 1 Jan. jl. reeds ingetreden. De visschers zien zich daardoor in hun be drijf benadeeld en hebben zich geza menlijk tot den Commissaris der Ko ningin gewend met verzoek alleen de vangst van kleine visch te beperken en toe t.e staan om, evenals in de pro vincie Overijsel, van 1 Jan- tot 1 April te visschen met staande fuiken op groote visch. Nadat Vrijdag-avond te Groningen de sociaal-democraten hunne vergade ring hadden gehouden, scheen er plan te bestaan, om in optocht door de Heeren straat of een der straten aandeVisch- ma.tkt te trekken, maar de politie wist dit te voorkomen. Zij was intusschen genoodzaakt eonige charges te maken, waarbij de nieuwsgierigen haar zeer hin derlijk waren. Er moeten cenige perso nen licht zijn gewond. Uit Buitenpost is, daar de rust en openbare orde niet verder zijn verstoord geworden, het aldaar sedert eenigen tijd gestationneerde detachement van het le reg. infanterie Zaterdag naar Leeuwar den teruggekeerd. NEDR. VOLKSBOND, Afdeeling Schiedam. Be eerste maandelfjksche vergadering, dit jaar gehouden, was bijzonder opgewekt en bood rijke stof ter bespreking. De pres., de beer C. Wille man, gaf aller eerst bet woord aan zijn medebestuurder, den heer J. B e g a s, die der vergadering een hartelijk woord van dank bracht voor bet ver trouwen hem bewezen, en zijn medeleden, ook namens het bestuur, toewenschte, dat zij iu bet nieuwbegoimeu jaar den overvloed der he- melsche zegening zouden ondervinden. Daarna zelf liet woord nemende, verklaarde pres. W i 11 e m a n met vreugde terug te zien op het afgeloopen jaar. Het was het jaar der stichting van de Schiedamsciie afdeeling van den Ned. R. K. Volksbondbet jaar waarin velen zich bij baar aansloten en zij steeds in krachten is vooruitgegaan. Dit gunstig resul taat in het verleden gaf hem hoop voor de toekomst. Met blijde verwachting verklaarde hij dan ook bet jaar te zijn in getreden, in 't vertrouwen, dat Gods zegen ook in dat jaar op bet werk van den Bond zou rusten. Blijve de goede geest onder ons bewaard en zij de eendracht ouder de Bondsleden verzekerd. Tre den wij de toekomst in den geest des geloofs en men het oog naar boven tegemoet, dan zal onze Bond nog meer bloeien, nog grooter wor den en de trots zijn der leden. Nadat de pres. aldus zijn heilwensch bad nitgesprokon, verkreeg de heer A. M. S c h o o f, lid der Zangafdeeling, het woord. In welgeko zen woorden herinnerde bij er aau, dat er in het verleden jaar veel was tot stand gebracht, maar herdacht bij in 't bijzonder de oprichting der Zangafdeeling. Reeds in de eerste verga dering bleek de oprichting eener zangafdeeling noodig maar toen de heer A. M. den Draak welwillend de taak tot oprichting dier afdee ling had aangenomen, mocht hij met recht zeg gen nu ben ik wel veldheer, maar ik heb geen soldaten. Spoedig meldrle zich echter een veertigtal vrijwilligers aan, waarbij zich wel dra nog een tiental voegde. Die 50 onge oefende recruten zijn door den heer Den Draak in weinige maanden gevormd tot het bataljon, welks verdiensten thans door allen wordt er kend. Voor die verdienstvolle taak bracht spr. den heer Den Draak, namens alle leden der Zangafdeeling, hartelijk dank, en overhandigde hem een gouden insigne als het tastbaar be wijs van waardeering zijner uitnemende ver diensten voor de Zangafdeeling, onder het patronaat der II. Cecilia, die hij naar aller wensch lang, zeer lang zou leiden. De Zangafdeeling zong daarna haren presi dent een toepasselijk lied toe, dat als een weer klank op het door den heer Schoof gesprokene mocht gelden. Op waarlijk verdienstelijke wijze werd bij dit en andere zangnummers de piano-begeleiding door den heer H. Veugelers vervuld. In eenige van aandoening getuigende woor den, dankte de heer Den Draak voor deze kolossale verrassing, dit buitengewoon bewijs van vriendschap, hein bewezen. Hij maakte zijn compliment aan de zangers, die reeds zoo goed geleerd hadden den mond open te doen, maar hierin hadden getoond, ook zoo goed den mond te kunnen dicht houden. Terwijl hij hun in 't bijzonder voor dit schoone geschenk dankte, wekte hij hen op om met ijver op den ingesla gen weg voort te gaan. Hij van ziju kant, zou alles in 't werk stellen om door vereende krachten de Zangafdeeling te doen bloeien eu haar te maken tot een waar sieraad van den Volksbond. Nadat de heer Willeman den gehuldigden zangerspresident ook mèt de betui ging van instemming en dank der vergadaring en van het bestuur, zijii hartelijken gelnk- wensch had gebracht, dankte de heer Den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2