Binnenland. tot revolutie ontstonden, de vrijheden des volks in gevaar gebracht en 's lands prestige buitenwaarts geknakt werd. Ten einde verder kwaad te verhoeden, wordt beslotelf: le de monarchie op Hawaï wordt afgeschaft2e eene voor- voorloopige regeering wordt ingesteld, totdat de vereeniging met de Veree- nigde Staten zal zijn tot stand gebracht do. do thans vierledige uitvoerende Raad, bijgestaan door eenen vèertienledigen adviseerenden raad, vormt de Wet gevende Macht4o. alle staatsbeamb ten blijven in functie, behalve de Koningin, hare ministers en de op- perkommandant. De leden der voor loopige regeering begaven zich ver volgens naar het paleis der Koningin, alwaar zij der weigerachtige vorstin meedeelden, dat zij afgezet was, dat hare garde gecapituleerd had en dat zij in het paleis een gevangene was onder toezicht eener zestien man sterke eere garde. Verder verzet hopeloos achtende, begaf zich de Koningin naar haar ver- tiek, alwaar zij een protest uitvaardig de. Daarin verklaart de Koningin te moeten wijken voor de macht van Koord- Amerika, welks vertegenwoordiger troe pen debarkeerde om de zoogenaamde voorloopige regeering te steunen. De Koningin zegt te wijken, ten einde bloedvergieten en levensverlies te ver hoeden, maar zij vertrouwt, dat Koord- Amerika hare monarchie zal herstellen. De agent der Unie verklaarde gelijk tijdig de voorloopige regeering te erken nen. Deze liet alle openbare gebouwen bezetten en benoemde eenen opperkom- mandant, die terstond de krijgswet af kondigde, alle openbare vergaderingen verbood en alle drankwinkels gesloten deed verklaren. Kaar uit Cairo aan de Times wordt bericht, duurt de anti-Europoesche be weging steeds voort. De zoogenaamde volkspartij houdt geheime vergaderingen. Ria Pacba doet al het mogelijke om de agitatie te doen bedaren, maar in welingelichte kringen acht men de crisis alles behalve voorbij. De Daily News verneemt uit Cairo, dat de veldtocht in de pers tegen Engeland voortduurt. De opgewonden volksmeening ziet overal politieke machinatiën, ook in de werk staking der dokwerkers te Port Said. Volgens berichten uit Buenos Ay res heeft een groot bankiershuis aldaar zijne betalingen gestaakt. De president heeft de portefeuille van binnenlandsche zaken aangeboden aan dr. Escalante, president der nationale hypotheekbank. Er is nog geen besluit genomen. Volgens de bladen zou Romero minister van binnenlandsche zaken en Escalante minister van finan ciën worden. De nieuwe primaat van Afrika. Carthago heeft weder een aartsbisschop, Afrika een nieuwen primaat. Bij het overlijden van kardinaal Lavigerie, die aartsbisschop van Algiers en van Car thago was, volgde hem in eerstgenoemd diocees terstond zijn coadjutor op, maar de zetel van Carthago, waaraan ook het primaatschap verbonden is, bleef vacant, totdat thans de keuze gevallen is op pater Charmetant, den kanunnik-pro curator. De nieuwe Primaat is nog in de kracht zijns levens. Hij werd in Juni 1844 geboren te Saint-Maurice l'Exil, bij Vienne in het Eransche departement Isère, Drie-en-twintig jaar later het groot-seminarie van Lyon verlatende moest de'jonge priester, tot herstel zijner geschokte gezondheid, van klimaat ver wisselen en werd daarom naar Algiers gezonden. Hij dacht er slechts enkele maanden te blijven, maar het duurde twaalf jaar voordat hij Frankrijk terugzag;. Mgr. Lavigerie had terstond in hem groote dingen gezien en verbond hem voor immer aan zijn diocees en aan zijn reusachtig missiewerk, waarvoor hij juist de Congregatie der Witte Pa ters stichtte. De eerw. heer Charmetant werd de eerste pater van die Congre gatie. En toen in het volgend jaar, 1868, bij den grooten hongersnood, die honderdduizenden slachtoffers maakte, Mgr Lavigerie zijn Arabische weeshui zen stichtte, werd pater Charmetant daar superior van, welk ambt hij tot 1874 behield. Toen trok hij als mis sionaris de Sahara in en werd pastoor te Briskadaarna nog eenigen tijd als missionaris in Kabilië werkzaam ge weest zijnde, werd hij in 1878 procu rator-generaal der Congregatie. Maar toen Mgr Lavigerie, de onvermoeide apostel van Afrika, het grootsche denk beeld opvatte, op de ruïne van Carthago, de plaats waar Lodewijk de Heilige stierf, een basiliek te bouwen, zond hij pater Charmetant naar Frankrijk, om bij de afstammelingen der kruisvaarders, die Lodewijk IX naar Tunis vergezelden' de gelden voor dien bouw te collectee ren. En de pater slaagde boven alle ver wachting. Rauwelijks had hij te Algiers zijn taak als procurator her vat, of Mgr Lavigerie zond hem naar Oost-Afrika, om de nieuwe missiën in Centraal-Afrika te stichten. Hij had in last alles voor te bereiden en te organiseeren, het „Beloofde Land" te zien, maar dan onmiddellijk terug te keeren, de uitvoering zijner bevelen aan anderen overlatende. Te Zanzibar, op den terugweg, overviel hem de gele koorts, en te Algiers bleek voor zijn volledig herstel weder een verandering van klimaat onvermijdelijk. Hij werd daarom naar Frankrijk ge- zouden, waar hij echter alweder zeer nuttig werkzaam was, om namens Mgr Lavigerie met Gambetta en Jules Ferry te onderhandelen over de groote ker kelijke belangen bij de verovering van Tunis door Frankrijk. Beide genoemde staatslieden leerden hem zoo hoog waardeeren, dat zij hem bij hek aftre den van den Italiaanschen bisschop Mgr Sutter, terstond als apostolisch vicaris van Tunis voordroegen. Maar pater Charmetant weigerde en betoogde dat niemand beter, dan kardinaal La- vigerie-zelf voor de in deFransche ko lonie te stichten grootsche werken ge schikt was. Kardinaal Lavigerie benoemde hem althans tot kanunnik der inmiddels tot kathedraal verheven basiliek en ont bood hem, om gemijterd de plechtige consecratie der basiliek bij te wonen. Pater Charmetant dwong hem echter eerst de belofte af, dat hij in gewoon superplis do plechtigheid zou mogen bijwonen. Thans na nog vijfjaar lang met Mgr Brincat en pater Louail den zwaren last van de Anti-Slavernij-Bewe- ging en het Liefdewerk der Scholen gedeeld to hebben vermag hij zich niet meer aan de hooge onderschei dingen te onttrekken, en moet hij met de zware verantwoordelijkheid ook den luis ter zijner waardigheid voor lief nemen. Algemeen is de vreugde over zijn verheffing, en niemand twijfelt, of de ontzaglijke werken van den grooten kardinaal zullen door hem op waardige en zegenrijke wijze worden voortgezet. (21) Schiedam, 31 Januari 1893. Hare Majesteit, de Koningin-Regentes heeft voor de uitvoering der Haagsche Vereeniging de Oranje-Bowl (ten bate van vóór 1877 gepensioneerde onder officieren en minderen) op heden-avond, een gift beschikbaar gesteld, en tevens bepaald, dat de Hofloge in het Gebouiv voor Kunsten en Wetenschappen voor de leden der Hofhouding zal toegankelijk zijn. Het diner, dat gisteren ten Hove zou plaats hebben, is wegens ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin-Re gentes, een zware gevatte koude, voor- loopig uitgesteld. De Eerste Kamer heeft gisteren nog aangenomen de suppletoire en definitieve vesting- en oorlogsbegrootingen na een warm debat van politieken en mili tairen aard. De Minister heeft beloofd, dat hij alsnog een geheim rapport zal doen opmaken over de inrichting van de stelling van Amsterdam en verklaarde, dat een ontwerp betrekkelijk do militie en de schutterijen weldra bij den Raad van State zal inkomen. Bij de ont wikkeling van zijn stelsel voor de levende strijdkrachten, zeide de Minister, dat de persoonlijke dienstplicht van zelf begrepen is in het systeem dat liij tegen over de wetBergansius heeft gevolgd. Dat niet een deel, maar het geheel der weerbare natie tot 's Lands verdediging moet optreden. Do Minister Tak verdedigde zich met warmte tegen do later ingetrokken be schuldiging van heer Lohman, dat hij de oplossing der militaire kwestie om politieke redenen zou tegenhouden. Van 1 Jan. 1891 tot 31 Dec. 1892 zijn aan 2 '-51 ambtenaars-weduwen pen sioen verleend en aan 132 weezen tot een totaal bedrag van f514.854. Echter zijn reeds door overlijden of huwelijk 120 weduwen-pensioenen ver vallen en door het bereiken van den 18-jarigen leeftijd, waardoor op 1 Jan. 1893 2452 pensioenen loopende zijn tot een bedrag van f'491.736. Kaar wij vernemen, heeft de staats commissie, belast met liet bewerken van wetsvoorstellen ter voldoening aan de grondwettige bepalingen betreffende den waterstaat, twee wetsontwerpen gereed een op de verveningen en een op de keuren den waterschappen. Eerstdaags worden die wetsontwerpen aan de re geering aangeboden. (fad.) Ten teeken van rouw is gisteren, den begrafenisdag van den dezer dagen overleden Amerikaanschen Staatsman Blaine van de kanselarij van het ge zantschap der Vereenigde Staten van Amerika, op het Buitenhof te 's-Gra venhage, de Unievlag halfstok uitge hangen. Door de politie te 's-Gravenhage is een onderzoek ingesteld naar een per soon, die onder den naam van „Charles" in het laatst der vorige week in een der voornaamste hotels der residentie ver blijf heeft gehouden, die laatstelijk zich ook een week te Kamen en te Bergen heeft opgehouden en wiens gelaatstrek ken volgens de Belgische bladen overeen kwamen met het signalement van den uit de Panama-zaak bekend geworden Arton. Door het verblijf aldaar wordt een bericht in de I.ndépendance bevestigd, volgens hetwelk bedoelde persoon in den namiddag van Donderdag uit Bergen was vertrokken, opgevende naar 's-Gra- venhage to gaan. Reeds is de Fransche legatie in deze- zaak gekend. (D.) De te 's-Gravenhage zoogunstigbeken de Nationale Vereeniging heeft het voor nemen opgevat over eenigen tijd tot stand te brengen een organisatie, welke zij den naam van Jongelingenbrigade wenscht te geven. Het doel ervan is om de jongelieden van 12 tot 18jarigen leeftijd uit den handwerksstand na hun dagelijksche werkzaamheden nuttig in aangenaam bezig te houden. Velen toch dier kna pen brengen hun vrijen tijd op een wijze door, die hen voorbereidt tot de gevangenis. De Nationale Vereeniging wenscht die Jongelingenbrigade te splitsen in drie afdeelingen, van 12 tot 14, van 14 tot 16 en van 16 tot 18jarigen leeftijd. Deze jongelingen zullen in daarvoor geschikte localen, zoowel lichamelijk als geestelijk worden beziggehouden en ontwikkeld. Daartoe zullen strekken gymnastische oefeningen, herhalingson- derwijs en zangonderricht en andere oefeningen, waardoor hun geestelijke en lichamelijke vorming wordt bevorderd. De Zangafdeeling St. Cecilia van den R.-K. Volksbond te 's-Gravenhage zal Donderdag a. s., op verzoek van eenige ingezetenen van Kaaldwijk aldaar een concert geven, met medewerking van een tweetal solisten. Deze uitnoodiging is voorzeker voor de jeugdige Liedertafel en haar ijveri- gen Directeur, den heer IJ. M. Vrn den Bosch, een groote voldoening. De baten der uitvoering wenscht St. Cecilia te besteden voor de banier, welke zij zich hoopt aan te schaffen. Jl. Zondag stelde de justitie uit Haar lem te Houtrijk en Polanen een nader onderzoek en verhoor in ter zake van de misdaad, Vrijdag avond aldaar ge pleegd. Liet, meisje is beterende en kon reeds aan do justitie eenige inlichtingen geven. Gedurende een week heeft het genoot schap „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam gelegenheid gegeven tot het opnemen van nieuwe armen. De toeloop was zoo groot, dat men nadat korte tijdsverloop weder tot sluiting moest overgaan. Achthonderd nieuwe gezinnen hebben zich doen inschrijven. Uit Amsterdam schrijft men aan het Dagblad Dezer dagen deed een zeer roerend verhaal in do bladen de ronde, betreffen de een kind, door den heer A. K. en echtgenoote op straat gevonden, en door hen als kind aangenomen. Dat voorval verdiende, ware het gebeurd gelijk be schreven werd, venneldiug, doch de toe dracht der zaak was een weinig anders. Slechts voorloopig namen de vinders het knaapje tot zich, tot den dag nl. waarop het in een of ander gesticht kon wor den opgenomen. Echter heeft de lieer K., alvorens het kind, 4 a 5 maanden oud, af te staan, aan het stedelijk von delingengesticht er zijn naam aan ge geven, zoodat het genoemd is Jan Van der Stoep K Het geval lean zich nu voordoen, dat het kind tweemaal in het geboorte register is ingeschreven, daar het moeie- lijk aan te nemen is, dat een geboorte in een Gemeente alsAmsterdam geheel onopgemerkt is gebleven, er heel geen aangifte, noch door familieleden noch door een verloskundige, is geschied. Kaar ons wordt gemeld, heeft giste ren avond tegen 7 uur, in de Laurier straat te Amsterdam een beschonken jonge man in een twist met zijn vader dezen een messteek in de borst gege ven, welke het hart trof en den onge lukkige dood deed nederstorten. Met een sterke politiemacht werd de dade- weggevoerd. Tijd) De 200 huzaren, die in het Oldambt gedetacheerd waren, zijn naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Zij worden vervangen door detachementen infan terie, terwijl in de verschillende dorpen twee huzaren achterblijven voor ordon- uancen-dienst. Te Winschoten komen 30 infanteristen, te Bellingwolde en Beerta 20, te Sappemeor 30, te Koord- broek 20 en te Scheemda 20. Te Win schoten en Sappemeer worden de kapi teins gedetacheerd, hoofden der infanteric- macht. De maréchaussee blijft aldaar op dezelfde sterkte. Gisteren morgen, te vier uur onge veer, zijn op het rangeerterrein bij het station Arnhem twee goedeventreinma- chines ou een raugeermachine geloopen waardoor een der goederentreinmachi nes ontspoorde en de rangeerinaehkie op zij werd geworpen. De weg is voor goederentreinen versperd. De machines beliepen eenige schade. Langs het grenskantoor Lobit zijn in het afgeloopen jaar gepasseerd 32,201 vaartuigen hiervan waren 19,106 stoom- booten en andere vaartuigen benevens 67 houtvlotten bestemd naar Holland en België en 13,028 vaartuigen, waar onder 2 houtvlotten, naar Duitschland. Het aantal schepen onder Hollandsche vlag bereikte het cijfer 24,249 of onge veer 753 10 pOt. van het totaal. Het gemeente bestuur van Tilburg heeft vergunning geweigerd aan twee Duitschers voor de oprichting van een fabriekje van reukwerken. Geheel Tilburg stond op 'tpunt, te vergaan onder den muskus-ieuk. Als een der „geurmakers" slechts een oogen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2