Binnenland. mocht zijn de eilanden in te lijven. Dit laatste is niet onwaarschijnlijk, sedert gebleken is, dat uitsluitend Amerikanen het staatgreepje volvoerden uit zuiver zelfzuchtige beweegredenen. De Evening Post te New-Yerk erkent dit platweg en schrijft dat de inlanders van Hawaï niets met deze geld-revolutie, door Ame rikanen op touw gezet, hebben uitstaan; toen het Mackinley-tarief de ruwe sui ker vrijliet stond dit gelijk met tweo dollarcents premie per pond voor de Aiuerikaansche suikerplanters, ziedaar de ware reden der revolutie van Hawaï, waar de Amerikanen deze suikerpremie ook gaarne zouden ontvangen. De depu tatie komt te Washington het bezit der eilanden ruilen tegen de suikerpremie; daarom is deze annexatie-geschiedenis even goed een speculatie van particu lieren als indertijd de San Domingosche tijdens president Grants bewind, maar vermoedelijk zal de afschaffing der sui kerpremie in Noord-Amerika gemakke- kelijker gaan dan de inlijving van Hawaï. Nog sterker oordeelt over het ge beurd Ontwaite de president van het democratische comité voor buitenland- sche zaken uit de Gedeputeerden-Kamer, die zegt dat de regeering der Unie een grof vergrijp aan Hawaï pleegde. De agent der Unie aldaar behoort terstond teruggeroepen te wordende Ameri- kaansche mariniers hadden niet moeten landen, zelfs al verkeerden de Ame rikanen in levensgevaar hetgeen nog niet gebleken is. Ik beschouw de lan ding der mariniers te Honolulu als een oorlogsdaad door speculanten. De Unie zou dergelijke troepenlanding op het gebied der Unie nimmer dulden. Naar de Daily News uit New-York verneemt, zal het Harrison administratie aan den noodigen tijd ontbreken tot het doorzetten der inlijving van of het protectoraat over Hawai. De democraten willen geen uitbreiding van gebied, maar zouden geneigd zijn tot het vestigen van een militair station in volle zee met het oog op gebeurlijkheden. In het rapport van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken over Argentinië wordt aangaande den finaneieelen toestand gezegd, dat ex- jaren noodig zullen zijn voor een vol komen herstel der zaken. Escalante heeft de portefeuille van financiën geweigerd. Hij betoogde de noodzakelijkheid eener schorsing van den dienst der openbare schuld gedurende vijf jarendoch de overige leden van het Kabinet wilden zijne financieele en politieke zienswijze niet deelen. Schiedam, 1 Februari 1893. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 31 Januari. De behandeling van de Begrooting van Waterstaat werd voortgezet. De heer Fokker besprak eenige Zeeuwsche belangen, als de verbetering van de haven van Yeere en van Breskens en voorts het onder werp der telephonie. Het concessie-contract met de B. T. Maat schappij voor intercommunale verbindingen acht hij te voordeelig voor de Maatschappij. Spr. wil S taats-exploitatie van telegraaf en telefoon in éen hand. De heer Yan Gennep besprak de tijd- regeling. Hij wilde terugkeer tot den ouden Amsterdamschen tijd met behoud, zoo noodig, van den Greenwichtijd voor den inwendigen dienst der spoorwegen. Maar als er veranderd moet worden, dan het liefst in de richting van den Midden-Éuro- peeschen tijd, als 't meest vallende in den nationalen geest. In die richting behoort een wettelijke rege ling te worden voorgedragen, wanneer althans de zone-tijd niet beperkt wordt tot den inwen digen dienst der spoorwegen. De heer Alberda beval het belang der verruiming van de haven van Delfzijl in 's Mi nisters aandacht. De heer Wertheim wilde voor de tijd- regeling bestendiging van den thans bestaan- den voorloopigen toestand, waarmede de natie vrede heeft. Spr. beval verder de belangen der telegra fisten in de zorg der Begeering aan. De heer M e 1 v i 11 v. Londen wilde te rugkeer tot den Amsterdamschen tijd. De Minister verklaarde dat de thans bestaande tijdregeling voorshands moet worden gehandhaafd en dat hij de spoorweg-overeen komsten met volkomen neutraliteit zal toepas sen. De klachten over de postregeling ten platten lande zal hfj overwegen. Bij het ontruimen van een bergplaats van oude papieren cn stukken ten raad- huize heeft men o. a. de archieven der vroegere Schiedamsche gilden ontdekt. Yan enkele zijn de archief kisten met schilder- en snijwerk versierd zoo toont o. a. de tamelijk groote archiefkist van het gilde van St. Crispijnaan de voor zijde de afbeelding van den patroon van dat gilde die van het Opreeders-gilde de initialen (K.Y. O. G.) met het jaar tal 1733 en een gekroonden haring, alles in verheven snijwerk. In die van het gilde van St. Eloy bevonden zich eenige voorwerpen van gedreven of op andere wijze zeer fraai bewerkt koper o. a. een tabaksdoos met gedreven beel den op de deksel (anno 1698) en een tabaks-comfoor, dragende het omschrift Tabaks Comfoor t gemaakt en Present gedaan door den Hoof Man Harm,en Coopmau aan het St. Eloy ofte Smids Gilden der Stad Schiedam 1760. In de archiefkist van het gilde van St. Crispijn bevonden zich eenige mees terstukken van borduurwerk in zijde, satijn, fluweel en zilverdraad, en ver toornende de attributen van genoemd gilde, een gekroonde els en mes, en de eveneens fraai bewerkte beeltenis van den patroonheilige. Jammer maar, dat da tand des tijds wat al te zichtbaar zijn indruk op deze getuigen van al- ouden kunstzin heeft achtergelaten. Ook is nog gevonden de archiefkist van kot brandersgilde, alsook een vrij ongeschonden authentiek exemplaar van de Rj mpsalmen (1773). Yeel is er dat ontzaglijk heeft ge leden van vocht, schimmel, enz men tracht echter, al wat nog eenigermate voor bewaren geschikt is, te conser- veeren. In het laatst verschenen nummer van de Sch. Crt., beantwoordt H. de opmer kingen, die hem van verschillende zij den naar aanleiding van zijne stukjes over armenzorg werden gemaakt. Door de armenverzorgers der Ned. Herv. gemeente en van het Roomsch- katholiek parochiaal armbestuur in het nauw gebracht, ziet hij zich genoopt, ook deze armbesturen (ten opzichte Van het feit der buitengewone bedeelingen) zijne verontschuldigingen aan te bieden, maar gaat terzelfder tijd voort zijne infame beschuldiging te herhalen. De volgende alinea's stellen dit duidelijk in 't licht „De heer Nolet wil niet als Don Quichote tegen windmolens vech ten, maar acht het beter te scher men met groote woorden. Het is zeker gemakkelijker op deze wijze dan met feiten te wederleggen, dat ook de Koomsch-katholieke armverzorging zeer veel te wenschen overlaat. „Wat mijn naam te dezer zake doet, begrijp ik niet. Het publiek heeft nu eenmaal van ons geschrijf kennis geno men en daarom acht ik het noodig, dat de heer Nolet ridderlijk en fier ter openbare kennis brengt, wat hij mij persoonlijk zou willen mededeelen. Het publiek heeft daarbij toch niet minder belang dan ik. „Of mijn geschrijf den heer Nolet hin dert, daaraan is mij volstrekt niets gelegen, maar wel daaraan, dat armen, niettegenstaande hunne verzorgers ver zekeren dat zij voldoende bedeelen, ge brek zouden lijden, als niemand anders zich huD lot aantrok." Had de heer Nolet ongelijk van las ter te spreken Hoe zal men anders het geschrijf noemen van iemand, die zelf moet erkennen, dat hij ten onrechte beschuldigd heeft, wien de gelegenheid wordt geboden het onware zijner be schuldigingen nog nader te erkennen, en die^ ze desondanks blijft herhalen met eene onbeschaamdheid, die de grens van het vermetele overschrijdt Met zulke onverbeterlijke personen redeneert men niet verder men neemt verder geen notitie van hun onwaardig geschrijf en geeft het aan de verachting van alle weidenkenden over. De tiendaagsche Missie in de parochie kerk van O. L. Yrouw Visitatie alhier is gisteren-avond geëindigd. Na een plechtig Lof en predikatie' werden de oefeningen met het geven van den Pauselijken zegen besloten. Gedurende de dagen der Missie was de kerk door eene overtalrijke menigte eiken avond, tot zelfs in de portalen en op de altaren bezet. Zoowel bij de voor middag-oefeningen, die reeds te zes uren 's morgens begonnen, als bij de avond-oefeningen was men gesticht dooi den ijver en de godsvrucht waarmede de predikatiën en onderrichtingen door do talrijke schare werden gevolgd. Met recht mag dan ook deze Missie wel geslaagd heeten. Zij getuigt, dat het katholiek geloof in Schiedams veste leeft en bloeiten dat de godsdienstige beginselen onder alle rangen en standen onzer katholieke maatschappij als het richtsnoer des levens zijn en blijven erkend. Tot controleurs voor de onderuidee- ling „Ondersteuningsfonds" van den Ned. R.-K. Volksbond aid. Schiedam, z in ge kozen de heeren JF. Beumers 294, ,1 .A. Van den Berg 178, J. Den Brinker 214, G. H. Doornhage 184, A. M. Daaliiioijer 245, T. C. F. Engering 218, E. A. De Groot 207, 0. Gunneweg 315, D. Lens man 197, H. L. Reijgersberg 258, A. Wijzcnbroek 209, en J. A. Stogman 194 stemmen. Vei-der k wamen nog voo r con tro 1 ours in aanmerking de heeren S. M. Uille 167, M. 0. Willemse 146, N. A. Oom- brinlc 120, J. T. Melchers 120, L. M. Boogaarts 112, S. Penders 93, A. JVan Krugten 79, F. Putters 77, M. Rost 60, H. A. Midden 58, C. J. Bronsgeest 49, D. Duimel 46, J. M. Beijer 37, 0. II. Den Boer 36 en J. B. Van Gogh 35 stemmen. Het hoofdbestuur van den Bond,, Maat schappelijk belang" heeft in een adres aan de Tweede Kamer instemming be tuigd met het adres, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg aan de vertegenwoordiging gericht, met verzoek om bij den Minister van Marine krachtig erop aan te dringen,den aanbouw van nieuwe oorlogschepen op te dragen aan Nederlandsche inrichtingen voor scheepsbouw. De Bond wijst zijnerzijds op het groote belang, dat handel en nijverheid in het algemeen indirect er bij hebben, dat zulke aanzienlijke kapi talen, als benoodigd vosr oorlogsbodems, niet aan dezen tak van Nederlandsche industrie worden onttrokken. Spoorwegreizigers vinden tegenwoor dig in hunne coupé gelrukte aanbeve lingen van het socialistische blad voor spoorwegbeambten De Seingever. Er zijn er verschillende, en een er van laten wij hier volgen „Moeten wij spoorwegsla ven dan altijd bukken voor onze tyrannen Moet dan altijd het onrecht en de willekeur zege vieren over recht en vrijheid van den mensch Vereenigt u, want daarin schuilt uwe kracht. Lees De Seingever!" Met 1 Mei zal van de boterfabriek van den heer J. Jurgens, te Os, een filiaal te Rotterdam gevestigd worden. Reeds zijn pakhuizen, kantoor en Rea liteiten afgehuurd op de Wijnhaven 127. (V. D.) Schipper Blokland van Sliedrecht, die onder de gemeente Ouwerschie ruim 3 weken in de Delftsche Schie zijne schuit onbewaakt en ongesloten inge vroren had laten liggen, deed gisteren bij de politie aangifte, dat uit zijne schuit het geheele ameublement was ontvreemd. De gemeenteraad te 's-Gra venlxage keur - de gisteren afwijzend praeadvies op het adres der Werkloozen goed en nam het voorstelVan Malsen tot instelling van een onderzoek naar de oorzaken van en de middelen tegen de werkloos heid aan. Vele werkloozen waren op de tribune en voor het raadhuis aan wezig. Ook in Den Haag zijn valsche rijks daalders in omloop gebracht. Ze zijn, meldt ons een deskundige, die er een ter keuring kreeg, vrij goed gegoten naar een echte, van zilver vervaardigd maar van minder gehalte, en 1V2 gram lichter dan de echte. Men kan de valsche stukken met eenige oplettendheid echter zeer goed van de echte onderscheiden door het gietputje. HCt.) Te Leiden is gisteren de heer H. P. M. Kraakman, geboren te Alkmaar, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een Academisch proefschrift, getiteld „Boedelscheiding met daartoe on willigen." In het huis van den heer Van Mar- celis Hartsinck, penningmeester van het comité voor de werkloozen te Amsterdam, heeft men gisteren nacht gepoogd in te breken. Glazen zij nverbrijzeldenijzeren stangen verbogen. Door de waakzaam heid van een hond zijn de dieven ver- moedelijk in hunne booze bedoeling ver hinderd. Gisteren-avond had er te Amsterdam in een der lokalen van de Unie op Rapenburg eene openbare vergadering- plaats, waar de sociaal-democraat Polak sprak over„wat willen de socialisten Er was gelegenheid tot debat, waarvan zekere Herman Mulder gebruik maakte, die den inleidex bestreed. Toen hij ge ëindigd had, ontstond er tumult. Eeni- gen wilden Mulder zelfs te lijf, maar hij wist zich naar achteren te dringen, waardoor hij buiten gevaar kwam. De oneenigheden werden echter door zijn voor- en tegenstanders voortgezet. De president der vergadering stelde alles in het werk om de orde te her stellen, doch te vergeefs. Den inleider, die op de bestuurstafel de menigte wilde overschreeuwen, gelukte dit ook niet. daar hij door de tafel zakte. Dit tu mult duurde bijna 10 minuten. Een inspecteur der politie was ter vergade ring aanwezig. Toen de menigte weder tot kalmte gebracht was, werd de ver gadering gesloten. Een of meer dieven meenden Zondag ochtend m de vroegte een goeden slag te slaan door het meenemen van een 8 meter lange looden pijp van de sal- moniakfabriek aan den Haarlemmerweg bij Amsterdam, waarbij zij zeer zeker onbekend waren met de werking van zoutzuur. Op uiterst gevoelige wijze schijnen zij daarmede kennis gemaakt te hebben, want geen 50 meter ver hebben zij den buit medegevoerd en daar, waarschijn lijk deerlijk gebrand, het lood in den steek gelaten. s Ook de Zaanlandsche Kamer van Kooohandel heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend om afschaffing der plakzegels. Terwijl adressante doet uitkomen, hoe gemakkelijk de wettelijke bepalingen, die het gebruik van plakzegels voor schrijven, zijn te ontduiken en hoe on gelijk zij drukken, acht zij thans, nu de Kamer bezig is eene partieele be lastinghervorming te behandelen, den juisten tijd gekomen om een equivalent voor de afschaffing der plakzegels te vinden. 'tWas in het Noordoostelijk deel van de stad Utrecht eergister-avond zeer woelig. Een honderdtal mannen, vrou wen en kinderen scheen het plan te hebben gevormd de aangekondigde ver gadering der socialisten in hun lokaal aau de Ridderschapstraat te verhinderen. Voorafgegaan door een vrouw, die een groote Oranje- wit- en blauwe vlag droeg, ging men recht op het lokaal af en verbrijzelde daar alle ruiten vóór depolitiezulks verhinderen kon. Desteeds aangroeiende menschenmassa werd zon der veel verzet de straat uitgedreven,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2