Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^oogstraat 317. No. 4503. De Witte Wolf, Vrijdag 3 Februari 18931 16de Jaarg. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN IEUWE HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 IIIIIIIIIIUIIIIIIIIII Van 1—6 regels f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 2 Februari '93. In de Kamer van afgevaardigden te parijs verlangde Pontbois de urgentie Van zijn voorstel strekkende tot stioh- I'ng van een financieel instituut met een kapitaal van vijf milliarden. Hij noemde als doel van deze stichting de beschenking der arbeidspensioenkassen, de oprichting van een landbouw- en nij verheidscrediet en die van eene nieuwe niaatschappij tot voltooing van het panama-kanaal. De urgentie werd met •126 tegen 82 stemmen verworpen. In enkele Berlijnsche bladen leest nien, dat de Bonapartistische partij te IJ0nden eene leening tracht te sluiten van 200.000 p. st., teneinde bij de aan gaande verkiezingen voor de Fransche Kamer voor prins Victor Napoleon werk- Zaam te kunnen zijn. De leening zal 6 pCt rente dragen, en, naar het heet, ®tet 200 pCt. worden afgelost, zoodra Prins Victor tot president der republiek benoemd zal zijn. Wordt liet keizerrijk hersteld, dan zou de geldschieter met de hertogelijke waardigheid bekleed borden. Intusschen zouden alle pogin gen om keizerin Eugénie voor dit plan te winnen geheel vruchteloos zijn. De Parijsche Figaro en de New-York Herald bevatten de mededeeling uit Herlijn van eergister-avond half elf, dat aldaar om tien uur het bericht is aan gekomen van een aanslag op het leven Van den Czaar. De Duitsche keizer tot wien het telegram gericht was, heeft bet onveiwijld doorgezonden naar het Hussische gezantschap. Een aantal nieuwsgierigen, die naar genoemd ge- Zantschap waren getogen, kregen ten antwoord dat er niemand aanwezig was. De Figaro meldt uit Petersburg, dat de Regeering besloten heeft in April aanst. een Russisch eskader onder bevel Wn den vice-admiraal Kasnakofl naar drankrijk te zenden, ter beantwoording Naar het Fransch van Paul Féval, van het bezoek van admiraal Gervais aan Kroonstadt. Het eskader zou be staan uit twee der grootste pantser schepen, benevens een aantal torpedo's en oorlogsschepen van verschillende ton- nenmaat. Na een verblijf van eenige dagen in een Fransche haven, die nog niet is vastgesteld, zou het eskader de reis aanvaarden naar Chicago. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat de uitvoerhandel in granen allertreurigst is en in 1892 gevallen is op 30 millioeD pud tegen 125 mil- lioen in 1888. Talrijke magazijn houders van tarwe moeten realiseeren vier voor name uitvoerhuizen zagen zich genood zaakt hunne graanoperatiën te staken. Naar bericht wordt, is gisteren-och tend vroeg, Zante, de hoofdstad van het Grieksche eiland van denzelfden naam, door een vreeselijke aardbeving geteis terd. Tot op dit oogenblik is het aantal slachtoffers onbekend. Slechts weet men, dat er twee lijken gevonden en vele personen gekwetst zijn. Er zijn verscheidene huizen vernield. Onder de inwoners heerscht een groote paniek. De minister van binnenlandsclie zaken zond uit Athene aanstonds troepen met tenten en proviand daarheen. Volgens bericht uit Rome is de aan vrage tot het instellen eener vervol ging tegen den afgevaardigde Dezerbi in druk rond gedeeld. Het proces tegen de Banca liomano zal worden ingesteld wegens misbruik van de uitgilte van papier, vermindering van de wettelijk" J p -f Q waarborgen des schuldeisehers en blijk bare verdichting van rekening-courant- posten. In zijn verhoor heeft lonlango verklaard, dat dit laatste geschied is, om uitgaven te dekken, welke niet in do boeken der Bank gebracht zijn. In die boeken komt Dezerbi voor een bedrag van -100.000 lire voor, door hem in 1888 cn 1891 genoten. Het officieel orgaan der Spaansche regeering, do Gacetadeelt mede, dat koning Alphonso eergisteren ongesteld is geweest en dat men bij hem lichte koorts heeft waargenomen, terwijl over het gansche lichaam roode vlekken zich vertoonden. Het geneeskundig onderzoek constateerde scharlakenkoorts in lichten graad. In het Hoogerhuis te Lissabon heeft de minister van financiën verklaard, dat het deficit op de begrooting van 1893/94 omstreeks 5000 contos bedragen zal. De begrootingscommissie uit de Kamer zou, daarvoor had hij de bewij zen, het voorstel der regeering betref fende de buitenlandsche schuld, behou dens enkele wijzigingen aannemen. De douane-ontvangsten te Lissabon en te Oporto zijn in Januari 41 conto reis gebleven beneden de ontvangsten van Januari 1892. De parnellisten in het Engelsche La gerhuis hebben besloten een amendement op het adres van antwoord voor te stellen ten gunste van het loslaten van alle Iersche politieke gevangenen. La- bouckère draagt een amendement voor tegen de inlijving van Uganda. Vincent vervat in een amendement de aanspra ken der lagere volksklasse op eene on middellijke wetgeving te haren bate. Het blijkt dat de afgezette koningin van Hawai, zoo seint men uit Londen aan de N. li. Ct. behalve een gevol machtigde naar Washington, ook een protest zond tegen de Amerikaansche geweldpleging en een beroep op Enge- land's bemiddeling per mailstoomer naar Nieuw-Zeeland, met instructiën om beide hierheen te seinen. Alleen reeds het bericht hiervan en de tijding van het zenden van Engelsche oorlogsschepen naar Hawai, ofschoon dit laatste niet bevestigd is, hebben in Noord-Amerika de chauvinisten ten zeerste opgewonden; zij bespreken de kansen van een con flict tusschen de Amerikanen en de En- gelschen op Hawai en sporen de eerst- genoemden aan, zich alvast te verschan sen tegen eene mogelijke Britsche over rompeling, terwijl te San Francisco, naar 26) Georges riep hij. Georges antwoordde niet. In twee sprongen had hij het witte voorwerp bereikt en knielde er bij neer. Georges zeide hij nogmaals. En toen Jearn Blanc uiet <le minste beweging zag, raakte hij het witte voorwerp aan. Het was zijn jas van schapenvel. Het kind was verdwenen. Een tijdvak van twintig' jaren drukt zwaar °P de schouders van een inenschmaar voor al het geschapene als een geheel beschouwd, gaan twintig jaren voorbij ais een zacht briesje, dat wel een oogenblik beroert, doch geen blijvende sporen achterlaat. Twintig jaren, die zijn voorbij gegaan sedert het begin van dit verhaal, hebben de daarin besproken personen onkenbaar ge maakt; liet kind is man, de man is grijsaard gewordende grijsaard heeft opgehouden te leven. Docli het sclioone kasteel De la Tremlay verheft zich nog altijd, trotsch en sterk, aan het einde van de oprijlaan, omzoomd met hooge, statige eiken. Zijn al enkele hoornen in het bosch gestorven, andere zijii daarvoor in de plaats gekomen, en heffen htinne kruinen op naai het nog hoogere bladerengewelf, dat door de warme zonnestralen gekoesterd wordt. Het Wolvenhol is nog altijd verscholen in zijne sombere, donkere schaduwen en de holle eik torst nog altijd het gewicht van zijn ver bazende takken, boomen gelijk. Als eêrtyds, dreigen de heide molens in puin te vallen en ter nauwernood hhmerkt men, dat de armoedige hut van Mathieu Blanc ineen is gezakt; zóo gering is deze bijzonderheid en zóo weinig verdient zij de aandacht. In den vijver van La Tremlay nog altijd dezelfde stilstaande wateren en hetzelfde riet, en daaronder in den modder het verbleekte gebeente van Wolf, den trouwen lievelingshond van Nicolas Treml. Het is in den herfst van het jaar 1740. In de keuken van het kasteel zijn de bedienden van M. Hervé de Vaunoy de la Tremlay, lieer van Botiexis-en-Forêt bijeen. De keuken is een ruim, vierkant vertrek, voorzien van vier groote,hooge vensters. Tegen- bet heet, vrijwilligers klaar staan en van daar krijgsbehoeften zullen worden overgezonden, bijaldien de regeering dei- Unie mocht aarzelen, de inlijving ter stond te bewerkstelligen. De chauvi nistische groote bladen inNoord-Amerika bezigen de gebruikelijke snoevende taal tegenover de mogelijke inmenging eener vreemde macht. De Tribune betoogt, dat de regeering hetzelfde standpunt met betrekking tot Hawai moet innemen als indertijd ten aanzien van Cuba, toen Frankrijk en Engeland aan Noord- Amerika voorstelden eene identieke nota te teekenen, verklarende, dat de onder teekenaars geenszins aanspraak maken op liet bezit van dat eiland; de regee ring der Unie liet destijds te Parijs en te Londen verklaren dat kwestien, ra kende de Amerikaansche eilanden, Europa niet aangaan, dat Amerika zich niet mengt in Europeeschekwestiën,maar dan ook geen Europeesche inmenging in Amerikaansche zaken begeert De Tri bune verwacht echter geen Britsche in terventie, want Engeland heeft zijne handen vol in Egypte. De Pressnaar goed ingelichte kringen te Washington beweren president Harrison's orgaan, schrijftNu Hawai, later Canada en dan CubaNoord-Amerika moet nummer één zijn, zoowel in den Pacific Oceaan als in de Golf van Mexico." Onder den druk der chauvinisten zou inderdaad besloten zijn de inlijving van Hawai voor te bereiden; de president zou het gedrag van den agent der Unie aldaar goedgekeurd hebben, terwijl de minister van marine met de uitrusting van het oorlogschip Monterey te San Erancisco spoed maakt en krijgsbehoeften daarheen zendt. Ontegenzeggelijk nemen in Noord-Amerika de neigingen tot in lijving toe. De wetgevende macht in Pennsylvania nam eene motie aan, de annexatie bepleitend, welke het congres is voorgelegd, waar in gelijken geest eene resolutie naar liet comité voor buitenlandsche zaken verzonden werd. over den schoorsteen, ruim genoeg om een vrij talrijk gezelschap onder den mantel te kunnen bevatten, verleent een met ijzer beslagen eiken houten deur toegang tot het vertrek. Vijf of zes takkenbossen branden in den haard en vermengen hun rood licht met het flikkerende schijnsel van een tweetal harts- toortsen. Op de zware, eikenhouten tafel staan ver scheidene kruiken, die, te oordeelen naar de in het vertrek heerschende geur appelwijn bevatten. Aardappelen braden in de gloeien de ascli en een half dozijn groote stukken spei, in den schoorsteen hangende, vertoonen hun met roet bedekt zwoerd aan den opmerkzainen beschouwer. Een vijftiental personen heeft onder den schoorsteenmantel plaats genomen. De meesten hunner zijn bedienden van Vaunoy; twee ol drie zijn vreemden en genieten op het oogenblik gastvrijheid. Op dat lage bankje en zoo dicht bij liet vuur, dat de punten hnrer klompen bijna met de vlam in aanraking komen, zit Goton Béhou, de huishoudster. Als men de geruchten ge- looven mag, die onder de lieden in het bosch nog altijd voortleven, dan moet zij vroeger een vroolijke aardige praatster geweest zijn maar dat is veertig jaar geleden, en nu rookt zij uit een kort, door het langdurig ge bruik zwart geworden pijpje met al den ernst, die iemand in zulk een gewichtige betrekking past. In hare nabijheid zitten de overige dienst maagden, de stalmeid, de koehoedster en zelfs de kamenier van mile. Alix de Vaunoy. Onge twijfeld gevoelt deze zich in zulk gezelschap uiet op hare plaats, maar men moet op de eene of andere wijze den tijd dooden. Aan de andere zijde van het vuur zitten de mannelijke bedienden. In de eerste plaats André, de wachterdan Simonnet, de opzichter van de wijnpersver volgens Corentin, de man van de ploegen nog vele anderen, wier opsomming te lang zou duren en ook overbodig is. Juist tegenover vrouw Goton Béhou zit een bewoner van het bosch, voor eenige uren de gast in de keuken van het kasteel. Die man verdient een afzonderlijke beschrijving. Hij is kolenbrander, dat is duidelijk te zien. Een dikke laag zwart bedekt zijn gelaatzijn oogen, waarvan de randen ontstoken zijn, schijnen de vurige gloed van het haardvuur niet te kunnen verdragen; hij beschut die dan ook met zijn zwarte hand. Hij is gekleed als al du lieden die in het bosch wonenwollen muts, lange jas, korte broek, blauwe kousen en schoenen met ijzeren gespen. Zijn gestalte schijnt met alle evenredigheid den spot te drijven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1