Binnenland. De meerderheid der Senaatsleden heet de inlijving te begunstigen, die mede be pleit wordt door hen, die het mercantiel karakter der omwenteling op Hawai volmondig erkennen. Zoo heeft de New- Yorksche Timen een hoofd-artikel be titeld Eene zuivere handelsaffairewaarin hij schrijftDe verlossing van Hawai's volk uit de onderdrukking ligt buiten de kwestie, welke deze is, dat knappe suikerplanters en handelaars iets uitha len willen waaraan wij en zij iets kun nen verdienen; kunnen wij een voordeelig zaakje doen, dan moge traditie en voor- oordeelen tegen bezittingen buiten Ame rika niet medetellen. Wij moeten Hawaï overnemen gelijk een marktartikel." Schiedam, 2 Februari 1893. Heden was de rivier de Maas voor deze stad geheel overdekt met zwaar afkomend drijfijs, dat voor de scheep vaart vrij hinderlijk was. Behalve de gilde-archieven zijn bij de ontruiming ten raadhuize nog ge vonden een goed geconserveerd exem plaar van een Latijnschen Bijbel, be werkt door lm. Tremellius, Fr. Junius en Tb. Beza, in 1618 voor rekening van Daniel en David Aubrius en Cle mens Schleichius gedrukt met brevier- letter, en voorzien van kantteekeningen met Grieksche en Hebreeuwschekarakters Verder het present-exemplaar van het in 1773 gedrukte boek der psalmen en gezangen, door de Staten van Holland en West-Friesland gezonden aan „Ern- feste, wijze, voorzienige, discreete, onze Lieve Getrouwe Den Officier, Burge- meesteren eD Regeerders der stad Schie dam." De gevonden voorwerpen zijn vol doende om den grondslag te leggen voor een museum. Het pleit zeker niet voor den kunstzin van vroegere bestuurders, dat dergelijke zaken in een turfhok moes ten gevonden worden. Van ons tegenwoordig gemeentebe stuur willen we beter verwachten en hopen, dat binnen betrekkelijk korten tijd eene waardige verblijfplaats voor deze monumenten van Schiedams ver leden zal gesticht worden. Moge dan tegelijkertijd het archief, dat zich gedeeltelijk ten raadhuize, maar voor een goed deel op den zolder boven het politiebureau bevindt, in ééne plaats bijeengebracht en zooveel mogelijk ge regeld worden In den toestand waarin zich het archief nu bevindt, is het voor geschiedvorschers onmogelijk daarin den weg te vinden. Een talrijke schare was gisteravond naar Musis Sacrum getogen ter bijwoning vanhetconcertvanScliiedamsMannenkoor Orpheus. Men kon zien, er was iets in het auditorium dat men niet altijd daarin waarneemt bij concerten of uit voeringenn.l. oen groote mate van hoog gespannen verwachting. Nu, de reden voor die stemming behoefde men niet ver te zoeken. Orpheus had ditmaal weder eens gereizet. Wanneer men een concert ziet geannonceerd met den naam Paul Haase als medewerker, dan voor zeker, verzuimt men zulk een concert niet gaarne. Ditmaal echter was er geen sprake van een beroemd zanger, maar de naam van Bernhard Dessau had hier de betoovering teweeg gebracht Des sau komtwas de roep en de verwachting iets buitengewoons van dezen violist te hooren, had velen naar Musis gelokt. Hierbij komt nog dat onze stadgenoote, de zangeres Mej. Marie Penning als 't ware haar debuut op dit concert van Orpheus gaf. Na dit alles kan men zich eenigszins de stemming verklaren, die voor den aanvang in de zaal heerschte. Laat ons zien, of 't goed van Orpheus was, dat reizenalsof daarmede werd bedoeld: dat de mannenzang bier weder bloeit, dat Orpheus zich naast zuike solisten met een gerust gemoed mag laten hooren. No. 1 van 't programma stelde ons daartoe al dadelijk in de gelegenheid. Der 23ste Psalm van F. Schubert is een heerlijk sohoone compositie, fijn genuanceerd, zoowel wat zang als bege leiding betreft, en toch zoo eenvoudig. Eenvoudig als compositie, maar verba zend zwaar in uitvoering. Die pp., aan zwellende tot vereischen groote oefe ning, maar maken dan ook een mach tigen indruk, vooral daar zij ter juister plaatse zijn aangebracht en niet uit louter effectbejag. De hoogste uitdruk king is echter in 't slot verkregen. Hoe heerlijk toch klinkt: einst ruh' ich cvige Zeit dort in des Enigen Reicli. Duidelijker kon de wensch, die tevens in deze com positie ligt opgesloten, niet geopenbaard worden. Het machtige crescendo is als de drang des verlangens naar de eeuwige rust in des Vaders buis, terwijl het wegsterven van 't slotakkoord tocli weer het onwrikbare vertrouwen in den Aller hoogste uitdrukt. Schoon werd dit vertolkt; Orpheus toonde nog wel piano's te kunnen zingen, piano'sdie bewijzen dat niet alleen in krachtige tonen metaal ligt. En welk een schoone opvatting! Waarlijk, de dirigent, de heer Georg Rijken, toonde zich daarmede kunste naar, die de werken zijner broederen medegevoelt. Ne. 2. 'Romance van Fr. Ries en Ungarische Rhapsodie van M i s k a H a u s e r. Hoe woorden te vinden, die slechts een flauw idee geven van de uitvoering dezer beide vioolnummers, door den heer Dessau? Wij kunnen het niet. Mochten er ongHoovigen zijn, die de taal eener viool loochenen, wij roepen ben toegaat naar Dessau, en ge zult weenon, waar hij klaagt en juichen waar u nooit vermoede jubelkreten in de ziel dringenLiefelijk als een zofir klon ken de tonen van zijn prachtig instrument in do Romance. Onstuimig spraken de harlstochten in de Ungarische Rhapsodie. En ook zijn con sordino-spel, hoe wee moedig klagend en toch zoo schoon. Dat gedempte spel, dat zoo afmattend werkt wanneer geen „meester" speelt, duurde ons te kort, gaarne hadden we bij deze roerende klaagtoonen langer verwijld. Zeldzaam is Dessau's flageolet dat hij ons in Zigeuner meiseu van Pablo de Sarasate deed hooron. Zijne zui vere chromatische gangen, zijne (voor ons) onovertroffen techniek, dit alles is wonderschoon. Het was dan ook niet uit pure gewoonte, dat het publiek door een stormachtig applaus een bisnummer verzocht. Luider nog klonken de bij valsbetuigingen toen den kunstenaar dooi den president van Orpheus een fraaien krans werd aangeboden. Dessau gaf dan ook nog eene Nocturne van C h o p in zooals wij nimmer nog genoten. Wij gelooven dan ook wel uit aller hart te spreken, als wij hier den wensch uiten, nog vele malen door den heer Dessau bezield te worden. In no. 3 hadden we gelegenheid de reine stem van mej. Penning te bewon deren. Euterpe van Heinz e, een „ode aan den zang" is een flink werk, met Recitatief en Arie voor Sopraan, waarin der zangeres volop gelegenheid is aan geboden, hare gaven ten toon te spreiden. Mej. Penning heeft dit dan ook ten volle getoond. Hare reine, hooge sopraanstem heeft ons zeer geboeid. Had den wij vroeger reeds het genoegen haar te hooren, thans kunnen we zeggen, die stem blijft toenemen, wordt in eene goede school gevormd en belooft werkelijk iets grootsch. Dat leiclvte Einsetzeu van zelfs zeer hooge tonen, met het daarop volgende zwellen, is zeer artistiek, en is niet iedere zangeres gegeven. Wel wagen we 'het mej. Penning attent te maken op te veel uitzetting, waardoor de toon soms iets te hoog werd. Ern stige studie van die Schwelltöue en herhaald controleeren der stem, zal haar ook hier de macht over de stem geven. De Arie uit 'Euterpe werd zeer schoon door haar vertolkt. Yeel uitdiukking weet zij in haar voordracht te leggen. O bleibe mir verbunden; bleibt wach ihr durft nicht weilen en het slot der solo was werkelijk aangrijpend hare krach tige tonen klonken flink door het man nenkoor heen. Ook met hare liederen mocht mej. Penning veel bijval oog sten. Het beste beviel ons Aan haar van G. Rijken en F lieg e Taulchen van Hi 11 er. Ook zij moest een bisnummer geven, waarvoor zij koos Liedehen in Mei van Georg Rijken. Als extra nummer was dit zeer gelukkig door haar gevonden. Moge mej. Penning op haren verderen loopbaan der kunst steeds meer succes oogsten, dit zij haar hartelijk toegewenscht. Laten wij eindigen mot het koor. Ook in Euterpe toonde liet, wat men met samenwerken vermag. Het t 'nison daarin bewees ons weder, hoe volo on derscheidene stemmen zich naar elkander kunnen vormen. Het glanspunt van den avond was voor Orpheus het: Prièreavant la bataille van E. Soubr e. Vooral voor de bassen is dit een overwinning geweest. Welk een massief geluid in het Prierezonder daarom ruw te worden, vooral toen de tenoren het motief: d Toi, Dieu des ba tailles overnamen, was liet overweldigend. Het scheen ons toe als in do Elias waar Elias zingtRafel lanter, rufet lauterEen gebed kan een gebed blijven, ook al klinlit het m: lïtig, overweldigend dringend. Maar w;j moe ten eindigen, hoe gaarne wij nog meer goeds wilden zeggen, nog meer schoons aanhalen. Want werkelijk, alleen goed kan cr nu gesproken worden. Verleidend en Op", beiden van Georg Rijken werden, vooral 't laats In, con amore gezongen. De co nponist-dh igent kan zeer zeker tevreden zijn over de vertolking van zijn karakter: .-tieke scheppingen. Ten slotte hulde a vi de heeren Anton Rijken als begeleid or der koren en Georg Rijken voor zijn accom pagnement der solisten om vio listen als Dessau te begeleide:: moet men kunstenaar zijn als hij, en dat heelt Rijken getoond. Orpheus - vivat gloria dus! Dader zulk een directeur moet het oude klank gehalte wederkeeren, en zien wc reeds de dagen met rassche schreden' naderen, dat Orpheus, als vroeger, gansch Schie dam in begeisterung bracht met hare over winningen elders Ter voorbereiding van de demping der Biersloot te Vlaardingen is het Gemeentebestuur aldaar in onderhande ling getreden met de eigenaren van de slooten, welke op bedoeld water uit monden Te Maassluis beeft zich opnieuw een geval van pokken voorgedaan bij een man van 44 jaren, behoorende tot eene familie, waar zicli ruim 14 dagen gele den een geval voordeed. De splitsing van de afd. Maassluis en omstreken der „Hollandsche Maat schappij van Landbouw" heeft tenge volge geliad, dat in Maasland zeer ve le leden zijn toegetreden. Telde de afd. Maassluis in den laatsten tijd 32 leden de nieuwe afd. Maasland en Omstreken begint a. s. Vrijdag bare eerste verga dering met 55 leden. Ten raadhuize te Rotterdam zijn giste ren middag door den burgemeester aan den nieuwbenoemden hoofd-commissaris van politie, dan bee- W. Voormolen, do commissarissen van politie voorge steld. De beer Voormolen beeft gisteren zijne functie als hoofd commissaris van politie aanvaard. Te Overschie is gisteren de nieuwe R. K. parochiale school aan den Drogen Hoek door den deken van Rotterdam, den zeereerw. heer N. F. Taverne ingewijd. Omtrent die plechtigheid ont- leenen wij aan Msb. het volgende Te tien uur verzamelden zich de onderwijzers met de kinderen en tal van parochianen in de kerk, waar nadat het rem Creator gezongen was, de zeer eerw. deken de geloovigen toesprak naar aanleiding van den zin der woorden welke de Kerk haren priesters^ hij de plechtigheid eener sclioolinwijding in den mond geeft. Toen de kerkelijke plechtigheid geëindigd was, begaven de kinderen, geleid door de onderwijzers, alsmede vele parochianen, zich naar de nieuwe school. Onder de genoodigden werden opge merkt de burgemeester en de wethouders der gemeente. Nadat de zeereerw. heer N. F. Taverne zich in kerkelijk ge waad had gekleed, begon de plechtig heid der wijding, daarbij geassisteerd door den zeereerw. beer G. P. Mobron, pastoor der parochie, den zeereerw. pater J. J. Hoogland, bisschoppelijk inspecteur en de zeereerw. heeren Brouwers, Koe- voets en Poels, resp. pastoors te Oud- Delftshaven, Kethel en Rotterdam. Na den ommegang door de lokalen en de plechtigheid der kruiswijding sprak de zeereerw. pastoor der parochie den bur gemeester en de wethouders toe, die hij bedankte voor de eer hunner tegen woordigheid, welke bewees dat zij ook het bijzonder onderwijs een goed hart toedragen, hij hoopte dat zij eenmaal in de kinderen, die thans de schoolbe zoeken, degelijke burgers mochten zien voor do gemeente. Nadat de kinderen een drietal toe passelijke liederen gezongen hadden, was de plechtigheid geëindigd en werd de nieuwe school voor het publiek open- steld. De nieuwe school, gebouwd naar ont werp van de architecten Margry en Snickers, door den beer Langeveld van Overschie, bevat drie achter elkander gelegen schoollokalen, elk ruimte bie dend, geheel in overeenstemming der wet, aan een vijftigtal kinderen. De schoollokalen, die met elkander gemeen schap hebben, komen ieder afzonderlijk uit op een breede gang, waarin flinke ruimten voor bergplaatsen van kleede ren, voor urinoirs en gemakken. Ach ter en bezijden het lokaal bevin den zich twee ruime speelplaatserieen voor de jongens, de ander voor de meis jes, welke beiden gedeeltelijk overdekt zijn. Vanuit de vestibule, die toegang geeft tot de gang, komt men in een ruime speelkamer, welke zich voor de schoollokalen bevindt. Een ruime zol derverdieping strekt zich uit over de geheele oppervlakte van het gebouw en kan ingericht worden voor gymnastiek lokalen. De indruk, dien het geheel op den bezoeker maakt, is in ieder opzicht aangenaamhet doet liet oog goed op de frisselie ruimte te rusten, gemeubeld naar alle eiscben des tijds en met het nieuwste wat men heeft uitgedacht op het gebied van hygiène en phisiologie. In de Delftsche Scliie onder Overschie beeft een aanvaring plaats gehad tus- schen een pakschuit van C. v. d. Most, varende tusschen Delft en Schiedam, en het tjalksehip van Hendrik Winkel van Zaandam. Laatstgenoemd schip, geladen met kurk, kreeg daardoor een schade, die op f200 getaxeerd is. Het schip was niet geassureerd. Men is te Delft druk bezig met het in gereedheid brengen van de bestek- teekeningen voor den voorgenomen bouw van bet nieuwe geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, Buitengestieht ge noemd. Het ontwerp, door den heer Hartman, gemeente-architect, ontworpen, bevat o. a.administratiegebouw met kerk, twee ziekenafdeelingen, tevens obser vatie-kwartier, twee paviljoens voor rustigen, twee voor halfrustigen, twee voor onrustigen, keuken en wasckge- bouw, bergplaats voor brandstoffen en brandspuit, woning voor den genees heer, werkplaatsen, lijkenhuis, varkens stal. Het geheele terrein beslaat eene opper vlakte van ongeveer 4.50 hectare, ter wijl de bouw op f200,000 komt. Door tussckenkomst van de commis sarissen der Koningin heeft de minister van financiën, in verband met de bepa lingen der wet op de vermogensbelasting aan de burgemeesters verzocht om tot de naleving van sommige artikelen dier wet hunne medewerking te willen verleenen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het aanbangig wetsontwerp op de fa.il- lissements-wetgeving, heeft heden hare werkzaamheden voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2