Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. No. 4505. bureau ^oogstraat 817. "W" aarschuwing. Mr. Bahlmann over de Kieswet. 16de Jaarg. Zondag 5 Februari 1893 PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. De cholera-commissie, overtuigd, dat dezen tijd door een groot deel der lngezetenen de vroeger genomen voor- 2°rgsmaatregelen geheel verwaarloosd w°rden, dringt ten sterkste aan op het haleven der volgende wenken. Gebruik alleen het water uit de Waterleiding en zoo gij het gebruikt "Is drinkwater of om vaatwerk te was- Stken, kook het dan eerst. Gebruik alleen gekookte melk, te hleer nu zich hier gevallen van mond- ea klauwzeer voordoen. Wees zindelijk op uw lichaam en uw tuis. Wees matig vooral in het gebruik Van sterken drank. Houd uw huis schoon verwijder het vhil uit kamers en binnenplaatsen, houd stoepen en goten schoon. Be Cholera-commissie ii. (Slot.) Hoe is het mogelijk dat we een der- Solijk kieswetontwerp gekregen hebben? voor mij heb geen berouw van de stem, uitgebracht tegen de grondwets- herziening. De grondwetsherziening is hp touw gezet, door de antirevolutionairen, 10 bij monde van Groen van Prinsterer x.°rklaarden 11 ng was 8cbool-kwestie. Gnder de. leuze van herziening van 'lH- 194 is die herziening ook door ons hh»vaard. Dat artikel was een grond wettig schandaal. De meerderheid kon hr van maken wat zij wilde. Het door r- Schaepman ingediende voorstel werd de Tweede Kamer aangenomen, in de erste Kamer verworpen. Van toen at estond er voor ons geen reden meer ot medewerking. van z kwestie is nu dat wij in plaats er staatsrechtelijk schandaal, wij late bebben Art. 194 heeft men 70 11 es*aan en in plaats van het art. J Aan de oude grondwet, waarin de i -iUs hts maatstaf voor kiesbevoegd- SO, »a»i» van gea,l,itttód"™d' welstand. maatscliappehjken Er is nu een wetsontwerp ingediend dat vrijwel gelijk staat met algemeen stemiecht. We leven nu nog onder ri- geur van een voorloopig kiesreglement Git kiesstelsel is niet anders dan een appendix van de grondwet van 1887 en 18 van kracht voor algemeene verkie- zingen. Wij wachten nog steeds op de definitieve kieswet Waarom huldigden Personen van alle partijen het wetsont werp door minister Tak ingediend dat art. 194 eene belemme- voor de goede oplossing dei- Men kan ze in hoofdzaak in drie ca- tegoriën verdeelen. lo. zij, die in alge meen stemrecht het middel zien om te komen tot algeheele gelijke verdeeling der goederen; dit zijn de socialisten, die beweren dat de maatschappelijke bezit tingen onrechtvaardig verdeeld zijn en opgehoopt in de handen van enkelen, terwijl anderen er maar een zeer, zeer gering deel van genieten. Voor hen is het algemeen stemrecht geen doel, maar middel. Laat ons eens practisch zijn. Heel het maatschappelijk kapitaal van Nederland wordt geschat, op 10 milliard dat is 1000 millioen gulden, grond, ef fecten, fabrieken, alles bij elkaar. Nu heeft Nederland 4.500,000 inwoners, stel 5 millioen. Deelen we die 5 millioen op die 1000 millioen dan zou ieder f2000,verkrijgen. Met dergelijke utopiën behoeven wij ons niet bezig te houden. Er zijn mannen, die alledmgen voorspiegelen en het volk opruien om van die ontevredenheid ten hunnen voor- deele partij te trekken. De 2e groep wenschte het ontwerp aangenomen te zien, in de meening dat Kamer-ontbin ding zal volgen, waarna de rechterzijde weder de meerderheid zou verkrijgen. Tot die partij reken ik de Standaard, die scheiding van Kerk en .Staat wenscht door te drijven, ten einde ook de dolee- renden aan dubbeltjes te kunnen helpen. De 3de groep bestaat uit liberalen, die het kiesrecht als een natuurrecht beschouwen. Ik heb daar niets tegen, mits men personen kiest die waardig zijn volksvertegen woordiger te zijn en de noodigo talen ten bezitten. Ik houd mij aan het advies door K. van Nispen bij de herziening gegeven in zijn nota van 23 Jan. 1884. liet zal spoedig zoo ver komen, dat alle inkomsten getroffen zullen moeten wor den. Wij hebben gehad belasting op den grond, dat is de directe belasting en op den arbeid, dat is patentrecht; ons ontbreekt alleen eene belasting op het roerend vermogen, op offecten. Had men een voorstel daartoe ingediend, wij waren tot het beste resultaat gekomen. Ik kom nu tot het hart der kwestie. Ik reken af met alle andere stelselsbe talingen van belastingen is geen juist kenmerk meer ieder die een eigen wo ning heeft kiezer te maken, gaat niet om de capaciteit te beoordeelen, moet men examens invoeren, de minister zegt ech ter niet. waaruit die examens zullen be staan. Het ideaal van de Standaard is het huismanskiesrecht. Bij dat stelsel wordt ieder die hoofd van een gezin is, kiezer. Hiertegen heb ik niet veel be zwaren. Wil men echter eiken huis vader het kiesrecht toekennen dan moet dat ook toegekend worden aan de vrouw. Waarom zou een weduwe, die toch ook hoofd van een gezin is, die ook belas tingen betaalt en dus ook belang heeft bij het wel en wee van den Staat, niet kiesgerechtigd zijn Trouwens het kiesrecht voor vrouwen bestaat reeds hier ter lande, o. a. bij de polderbesturen waar een ieder die een zeker aantal hectaren grond bezit, stem heeft. Waar de anti-revolutionai ren zoo gesteld zijn op dit huismans kiesrecht, daar wil ik hen gaarne steu nen, mits men ook de vrouw dat recht toekenne. En dat, mijne heeren, gaat alweder niet zondergrondwetsherziening. Men zegt, de Kamer is niet meer in tel. De Kamer vertegenwoordigt niet meer het volk, beweert een ander het wordt niet bewezen. Minister Tak zegt daarom dat, wanneer men Jan Rap en zijn maat laat medewerken aan de sa menstelling van de vertegenwoordiging, men die wandelleeraars en opruiers dat wapen uit de handen slaat. Men kan niet zeggen, dat de zinsnede in de Troon rede, waarbij sterke uitbreiding van het kiesrecht een noodzakelijke voorwaarde voor blijvende verbetering genoemd wordt, nit.t wordt nageleefd. Ik geloof wel, dat de Kamer in 1850—60 meer gezien was. Dat ligt echter aan de omstandigheden. Na '48 zijn de katholieken geëmancipeerd. Ik wijs slechts op de invoering der ker kelijke hierarchic. Thorbecke was ook billijk ten opzichte van benoemingen. Is het wonder dat vele Katholieken zoo met hem wegliepen Daarbij komt, dat door de baten die men destijds uit Indië verkreeg, de liberalen destijds in staat waren verschillende belastingen af te schaffen. En als nu die noodzakelijke voorwaarde tot blijvende verbetering vervuld wordt, zou men dan meenen dat het hier beter zou gaan dan in Frankrijk. Hier wisselen de ministeries nog met het jaar, daar met de maand. Waarin ligt het gevaar Waar gestemd wordt, geschiedt om- kooperij. Dat is het geval bij alle verkiezingen. In 1795 was het Iersche parlement omgekochtde keurvorsten uit de Middeneeuwen werden zelfs om gekocht bij de verkiezing van den kei zer. Floquet heeft boud gesproken toen men hem bij de Panama-schandalen verweet de gelden tegen Boulanger ge bruikt te hebben. Hij zeidewanneer ik dat niet gedaan had, dan zoudt gij niet op de banken zitten, en hij sprak de waarheid. Montecuculi, een oud generaal, zeide altijd Wil men oorlog voeren, dan heeft men drie dingen noodig, in de eerste plaats geld, in de tweede plaats geld, en in de derde plaats geld. Ik ben geen Montecuculi, maar ben jaren lang president van een kiesvereeniging geweest en ook ik zegWil je goede verkiezingen hebben, dan moetje zorgen in de eerste plaats voor geld, in de tweede plaats voor geld en in de derde plaats voor geld. Prof. Cork in Amerika, heeft een onderzoek ingesteld naar de omkoo- perij die bij verkiezingen gepleegd wordt. In Connecticut b. v. verkoopen 11% der kiezers hun stem, in de steden 16%. De prijzen varieeren van 1.50 tot 120 gld. Er waren 26,400 stemmen te koop. De z.g. vlottende kiezers ver koopen hun stem aan den meest biedende; dat is een der twijfelachtige zegeningen van hot algemeen stemrecht. De repu blikeinen b. v. betaalden 5 dollars en verstrekten bovendien drank en sigaren, de democraten boden op den dag der stemming 10 dollars. Plotselinge omme keer bij de vlottende kiezers de repu blikeinen verhoogden hun bod tot 15 dollars, de democraten tot 20 dollars. De kassiers zitten met hoopen goud voor zich in tenten op de publieke straat. Bij elke presidentsverkiezing gaat het zoo. Elke verkiezing kost schatten geldsmen heeft eens 500 mil- lioenen uitgegeven, maar ook wel eens 3 millard. En wat is nu het opmerkelijkst? Dat juist de katholieke partij liet minste geld voor de zaak over heeft. Bij eene verkiezing moeten er advertentiën ge plaatst worden die plaatst men niet gratiser moeten strooibiljetten ge drukt worden, de drukker doet dat niet voor niemendal. Men dient verkiezi-gs- agenten aan te stellen, ja de afgevaar digden zei ven gaan den boer op. Ik wil nu eens spreken over het koo- pen van stemmen. In Amerika ben ik niet geweest, wel in Parijs, en daar wor den de stemmen letterlijk gekocht. Ik heb mij jaren lang met verkie zingszaken bezig gehouden. Het zoude voor mij een conscientiezaak zijn, stem men te koopen, ook al deed de tegen partij liet. Daartoe leen ik mij niet. Deze kwes tie weegt zwaar tegen het ontwerp- Tak. Het is niet fatsoenlijk meer om gekozen te worden. Er zoude aan elke verkiezing een luchtje zijn, en doordat fatsoenlijke lieden niet meer zonden gaan stemmen, zou er ook geen algemeen stemrecht meer wezen. Onder de, oude grondwet had men in Amsterdam 7000 kiezers, waarvan er 4000 stemden. In 1891 klom dat getal tot 20.000 en toen stemden er maar 5000. En nu in 1893 is ook dat cijfer nog gedaald tot 4000. Dat voorbeeld is sprekend genoeg. Wil men het algemeen kiesrecht dus invoeren, dan moet men verder gaan en het stemmen verplichtend stellen. Dan zoude de onverschilligheid getemperd worden. In de tweede plaats zou men maatregelen moeten nemen, zooals in Engeland, waar bij elke verkiezing omkooperij plaats heeft. Daar is elke afgevaardigde verplicht de rekening van hetgeen hem zijn verkiezing gekost heeft, over te leggen. Die verklaring moet hij onder eede bevestigen. Yindt men de uitgaven niet genoegzaam ge specificeerd, dan wordt de gekozene eenvoudig niet toegelaten. Dat zijn krachtige maatregelen. Wij hadden den census moeten behouden en Pierson zijn bedrijfsbelasting laten indienen, waarbij dan op den grondslag van de belastingen het kiesrecht zooveel moge lijk had uitgebreid kunnen worden. Zoolang de grondwet van kracht is, kan men niet verder gaan. Ik hoop dat eene transactie mogelijk zal zijn. Ik plaats mij op mijn oude standpunt en noem de herziening van '87 ongelukkig, rampzalig. Men heeft zich nu den pas afgesneden men kan geen verkiezingen met een trap instellen en men kan de emolu menten van de Kamerleden niet af- NIEUWE CHE COURANT immi HiMiniiimw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1