Binnenland. schaffen. Ik wensch daarom dien stap niet te doen en ga niet met den minis ter mede. Ik lionp alleen dat de katho lieken eenstemmig op dit punt zullen zijn. Ik kan niet hesluiten zonder mijn stem tegen het algemeen stemrecht uit te brengen. De Kroon zal in de eerste jaren niet het noodige tegenwicht kunnen stellen tegenover de tyrannie van de meerderheid der Kamer. Wij zullen hier een herhaling krijgen van hetgeen in Frankrijk gebeurt, waar ministers en afgevaardigden zich de handen laten stoppen. Het algemeen stemrecht leidt tot dictatuur, tot het éénhoofdig gezag. Was Boulanger een man van de daad geweest, zooals hij het was van het woord, dan had Frank rijk op het oogenblik een dictator. Het defensie-ontwerp was een stap in de ricnting van algemeene dienst plicht. Algemeene dienstplicht voert tot militarisme, algemeen stemrecht tot cesarisme. De geschiedenis heeft geleerd, dat niets meer kwaad aaD de Kerk kan berokkenen dan juist dat cesarisme. Als katholiek afgevaardigde hen ik gaarne bereid een offer te brengen en te toonen, dat wij Katholieken iets over hebben in het belang van en ter ver dediging der rechten van Yorstin en Vaderland. De spreker werd herhaaldelijk toe gejuicht. De heer A. Op de Laak be tuigde den dank der vergadering. Spre ker had den leden een genoeglijken arond bezorgd doordat hij een droog onderwerp zoo boeiend behandelde. Schiedam, 4 Februari 1893. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van N. Scheffer om vergunning tot oprich ting van een herstelplaats van koper- zink- en blikwerk in het pand aan de Lange Kerkstraat alhier, wijk E no 156, kadaster sectie B. no. 2380. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 16 Fe bruari aanst., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize worden gege ven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schriffturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De rivier voor deze stad was gisteren en heden overdekt met zwaar drijfijs, waardoor de binnenvaart werd be lemmerd. Vooral bij eb biedt de rivier een prachtig schouwspel. De toestand van II. M. de Koningin- Regentes is vooruitgaande. Hoewel H. M. gisteren nog niet uitging, is de lichte ongesteldheid groo- tendeels geweken. Het diner aan de opper-officieren van zee- en landmacht, in de residentie aan wezig, is thans vastgesteld op Maandag aanstaande. Het initiatief van de adresbeweging in Den Haag tegen de kiesrecht- ontwerpen van den minister Tak, is genomen door de heeren Nederburgh, oud-lid van den Raad van Indië, De Casembroot,oud-vice-admiraal,degepens. luit.-kolonels N. Mac Leod en Pabst, mr. D. Polak Daniels, generaal Ver- spyck en Wattendorf, gepensioneerd Oost-Indisch hoofd-ambtenaar. Verder hebben vele hooge Staats- of Indische ambtenaren en leden der con servatieve of liberaal-conservatieve partij het adres onderteekend. De commissie uit de Tweede Kamer voor de wetsvoordracht op de faillisse menten is uiteengegaan tot 9 dezer. De bewoners in den omtrek van de Achterhaven te Oud-Delftshaven werden eergisteren door een hevigen knal ver schrikt. Het bleek dat de stoomboot Agrippinawelke in die haven overwin terde, door midden gebroken was. Het schip had het gewicht van de. machine niet langer kunnen dragen en was ge barsten. Van de bemanning die zich aan boord bevond, kreeg de hofmeester ril oen een lichte wond. Hij kon zich echter, evenals de kapitein en de ma trozen, van het reeds zinkende schip nog intijds redden. Woensdag-avond is onder de gemeente Charlois een vrouw aangerand onder zeer bezwarende omstandigheden. Zij werd op den grond geworpen, de kuie op hare borst gezet en met een mes ge dreigd. Gelukkig wist ze te ontkomen. De zaak is in handen der politie. wisseling bleek inderdaad, dat omtrent de keuringen van hengsten en bij die van merriën voor de stamboeken niet altijd gezegd kan worden, dat deze met juistheid en oordeelkundig geschieden. Op voorstel van den tot secretaris herbenoemden heer Poels werd besloten, dat door deze afdeeling een veterinair jaarboekje zal worden uitgegeven in den geest der Duitsche almanakken van dien aard. De heeren Hintze, Poeis en D'Hont werden tot leden der voorloo- pige commissie van redactie gekozen. In het Mauritshuis te 's-Gravenhage is sinds eenige dagen een groote schil derij van Rembrandt te zien, voorstel lende „de barmhartige Samaritaan." Het behoort niet tot de fraaiste werken van den grooten meester. Een sergeant van het ïegiment gre nadiers en jagers is disciplinair gestraft met 14 dagen provoost, om den anderen dag op water en brood, omdat hij dfe hand weigerde te geven aan zijn op pensioen gestelden luitenant-kolonel, bataljonscommandant, toen deze hoofd officier, gelijk aan alle onderofficieren van het bataljon, hem die toestak bij het afscheid nemen van het korps. De gestrafte is in liooger beroep gekom ?n bij den krijgsraad. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag aanst., des namiddag ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering hou den ter behandeling van de volgende onderwerpen - Ingekomen stukkenOntwerpbeslui ten tot wijziging der gemeente-begroo tingen voor 1892 en 1893. Benoeming van een onderwijzer 2e klasse aan de le openbare kostelooze school. Re kening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1892. Adressen van A. H. de Leur, P. van der Velden Cz., M. van den Bos Sr., J. Tak, J. van dei- Burg Cz., A. Dirkzwager, Erven Wed. J. D. van Otterdijk en W. A. J. Witt- kampf om restitutie van betaalde pl. directe belasting over 1892. Adres van A. H. W. Van Reede om wijzi ging der Verordering op de heffing van havengeld en om restitutie van betaald havengeld. Adres van J. B. Van der Worff, stenograaf belast met de samen stelling van het gedrukt verslag der handelingen van den Raad dezer gemeente, om de zittingen van dien raad voortaan op Maandag te houden. Vaststelling van het heffings-percentage voorl892/93 van het belastbaar bedrag der plaatselijke directe-belasting naar het inkomen. - - Voortzetting der behandeling: a. van de ontwerp-overeenkomst met het ge meentebestuur van Overschie, betref fende de aansluiting van de gemeente aan de drinkwaterleiding alhier, b. Van de ontwerp-verordening regelende het gebruik en de bescherming van ge meentegrond en gemeente eigendommen. c. Van de ontwerp-verordening rege lende pensioenen en wachtgelden voor de gemeente-ambtenaren. En verdere voorstellen en mededee- ingen. Hef jubilé van Z. H. den Paus zal ook te Rotterdam op feestelijke wijze worden herdacht. Het bestuur der R.-Kath. vereeni- ging Recht en Orde heeft de leiding ding der feestviering op zich genomen en een programma vastgesteld. In de eerste plaats worden de Katholieken uit- genoodigd op het jubilé de vlag uit hun huizen te doen wapperen, vervolgens zal een feestavond, waarschijnlijk op 12 of 13 dezer, en niet volgens de Tijd op 19 dezer, worden georganiseerd in de groote zaal der „Gezellen-vereeniging" aan het Stationsplein. Daar zal een feestrede worden uitgesproken door pater Reuser en o. a. een Leo-cantate uitgevoerd, waarvoor een koor van zan gers wordt georganiseerd door pastoor Haveke3 en waarvan de leiding is op gedragen aan den heer C. C. A. De Vliegh. De opbrengst dezer soirée zal strekken om de kinderen der R.-K. scho len voor armen en minvermogenden te onthalen. Daarenboven zal in alle kerken op den Zondag vóór dien van het Pauselijk jubilé, onder alle H. Missen een col lecte gehouden worden ten behoeve dei- katholieke armen. To Rotterdam is dezer dagen onder leiding van den luitenant-kolonel J, J. Hinze, eene vergadering gehouden van de nieuwe afdeeling Zuid-Holland van de Maatschappij tot veeartsenijkunde. De heer Muijzert, paardenarts 2e kl., hield een voordracht over de influenza onder de paarden, terwijl de heer H. de Jong tot meerdere belangstelling op wekte voor de veeteelt in 't algemeen en de paardenfokkerij in 't bijzonder. Uit de daarover gevoerde gedachten- Spoorwegongeluk te Veizen. Omtrent het groot spoorwegongeluk, dat eergister-avond omtreeks 7 uur te Veizen plaats had, deelt een verslag gever van de Telegraaf het volgende mede Een treurig gezicht, toen ik aankwam bij het kanaal te Veizen. Zij, die eens aanwezig waren in den nacht, op de plaats, waar kort ie vo ren een spoorwegongeluk gebeurde, zul len zich eenigszins kunnen voorstellen het droevig tooneel, dat ik aanschouwde. Maar nu niet die zenuwachtige drukte, om de ruïnes van de locomotief en de wagens, nu niet het af- en aanrijden van brancards, het gekreun van gewon den, alles in het fantastisch licht, den rossen gloed van kolenvuu ne.n geen enkel spoor, niets om naar te zien, nergens hulp noodig alles verdwe nen, geheimzinnig verborgen i:i het water van het kanaal, dat rustig voort kabbelde naar zee. En aan den kant de geheelo bevolking van Veizen, geschaard als bij een graf, vrouwen en mannen, gevlucht uit huis, zooals zij zaten bij elkander, toen de droeve tijding lien deed opschrikken en naar buiten snellen. „Wat is er gebeurd?" vroeg ik een visscher. Dom verward staarde de zee bonk mij aan met zijn groote, sufFe oogen geen antwoord. „Wat is er toch gebeurd; hoe is liet gekomen?" Een kellner uit een herberg komt naar me toe. „Verschrikkelijk, meneer. Een loco motief in het kanaal gereden, drie menschen erop Daar verschijnen een aantal heeren de Raad van Toezicht der maatschappij de officier van Justitie volgt hen. Dade lijk stelden zij een onderzoek in. Van verschillende kanten komen dc menschen om inlichtingen te geven. Per slot van rekening vernemen wij het volgend geregeld verhaal. Als gewoonlijk vertrok de locomotief „Raaf" omstreeks zes uur uit IJmuider. om te rangeoren. De machinist Kloos uit Haarlem, de rangeerder J. de Nijs uit Beverwijk en de machinist-leerling Oosterman uit 's Hertogenbosch, die dienst deed als stoker, waren er op. De brug bij Veizen over het kanaal stond open, en juist te 6 uur 10 min. reed de machine het water in. Een verschrikkelijke plons; lioogopspattcn van golven, groote kringen, sissen, een paar kreten en toen was alles weer stil; de briesende, rammelende, vurige machine was verdwenen, en de drie mannen, drie ijverige jonge kerels, wer den waarschijnlijk verpletterd onder het ijzeren gevaarte." Indrukwekkend is de treurige, droeve stemming van lien, die liet ongeluk zagen. De brugwachter is half razend van schrik. Wie schetst echter den gemoedstoe stand van vrouw Kloos, in afwachting van haar tweede kind, toen de opzichter machinist haar dadelijk na de ontvangst van het eerste telegram te Haarlem den dood van haar man kwam mededeelen. De andere slachtoffers zijn, naar ik verneem, ongehuwd. Kloos moet omstreeks 27 jaar oud zijn, Oosterman 20 jaar en De Nijs 25 jaar. De lijken der ongelukkigen zijn nog niet gevonden. Heden zouden duikers gaan werken." De vaart door het kanaal is gestremd voor schepen, die meer dan 6 meter diepgang hebben. Omtrent dit ontzettend ongeval wordt aan de N. R. Ct. nog het volgende medegedeeld De machine, die van den trein van 7 uur uit IJmuiden, moest rangeeren om voor den trein van Veizen te komen, meenende vooruit te gaan, ging juist achteruit. Niettegenstaande het ge schreeuw der brugwachters die riepen „de brug is open," „de brug is open," bleef zij achteruit rijden, pakte een dei- rails van de brug en stortte met den machinist Kloos, den stoker Oosterman en den remmer De Nijs in het kanaal. Dien avond was er natuurlijk niets te doen. Men riep de drie menschen toe, kreeg geen antwoord en gaf het te elf uur eindelijk op. De spoorwegmaatschappij had dadelijk de bergingmaatschappij te Amsterdam aangeschreven de machine te komen lichten, doch eerst Vrijdag-middag na drie ure, toen het spuien geëindigd was, kon met dit werk een aanvang worden gemaakt. Een der duikers ging naar beneden. Boven komende rapporteerde hij, dat de machine op de wielen stond, de pijp er was afgeslagen en liij anders ni-'ts had gezien. De tweede duiker die beneden was geweest, rapporteerde op de voorplaats te zijn geweest, en wèl gereedschappen, doch geen menschen te hebben gezien. Dit bericht maakte een vreeselijken indruk, te meer daar meu wist, dat de vader en de zuster van Oosterman te Haarlem stonden te wach ten op bericht van hunnen zoon en broeder. Den geheelen namiddag was men men verder bezig met de machine te lichten. Tegen ö;/2 ure kwam een punt ijzer en daarna een plaat en een wiel te voorschijn Toen werd het werk voor- loopig gestaakt, daar de kettingen zoo waren aangebracht, dat de bergers niet durfden doorgaan uit vrees dat een dei- kettingen zou springen en de machine weder in de diepte zou verdwijnen. Toen de machine boven kwam, bleek wat bij de brug was geschied. In plaats van recht op en neer lag zij nu geheel om geslagen Heden-ochtend te 6 uur zou het werk worden voortgezet. Men hoopte de ma chine dan tegen tien ure op een zolder schuit te hebhen. Of tusschen de schotten dan nog lijken zullen worden gevonden? Vermelding verdient het nog, dat de machinist Kloos, eerst 28 jaar en vader is van twee kinderen dat Oosterman een zeer ontwikkeld jongmensch was, dat drie talen sprak en opgeleid werd voor chef-machinistdat De Nijs een zeer oppassende man was, en dat de rangeer der Keek op de trede der machine stond,, maar juist bijtijds daarvan is afgespron gen, doch thans in een toestand ver keert van groote zenuwachtigheid. Hoe het ongeluk mogelijk is geweest, zal wel steeds een raadsel blij ven. Van den laatst gepasseerden wissel tot de brug is een afstand van 95 meter, lloe het dus m igelijk is geweest, dat geen der drie personen niet heeft bemerkt een verkeerden kant op te gaan, is on begrijpelijk. Waarom had de man ook geen brand kast Een brutale diefstal is Zondag te St. Jansteen gepleegd bij zekeren J. d'H-,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2