Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Dinsdag 7 Februari 1893. No. 4506. "23ureau hoogstraat (S 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. De "Witte Wolf, PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÉN E C0URAN1 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. T7|fi[||iniii'iiiiiiiniiiiiiiii mTiiii7iTïiiiiii:"iiii:ii;'i':iiii:iiiiiiitiiiiii:'iiini ninMiiniiti'iiiiiiniiiuiiliiiiilillllt» Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 Februari '93. blijkens berichten uit Rome zal 'sPau- Gouden Bisschopsfeest onder hijzon- l;re deelneming van de zijde der Euro- P^esche mogendheden gevierd worden. Rome wordt aan de Weener Pol. '°rr. geschreven, dat bij 's Pausen Jubilee ?e keizers Frans Jozef en Wilhelm, de °ningin-regentes Christina van Spanje, föningGeorg van Saksen, prins Luitpold A Beieren, koningin Victoria van En geland. en de sultan van Turkije buiten- 'J("wone gezanten naarRoine zullen zenden, 0111 den Paus de gelukwenschen van die souvereinen over te brengen. De Fran- sche regeering zal den gewonen ambas sadeur, graaf Lefèbvre de Behain met die Zeöding belasten. In April zal nogmaals eetl consistorie worden gehouden. Daarin zhllen twee nieuwe kardinalen benoemd gorden, terwijl aan kard. Galimberti jhi die gelegenheid de hoed zal over handigd worden, daar hij omstreeks dien ïd zijn post van pronuntius te Weenen Vo°ï goed nedergelegd en zich te Rome gevestigd zal hebben. De Duitsche pel grims naar Rome zouden op 17 April van Munchen afreizen, maar vermoede- Alk vertrekken zij 8 dagon eerder, om op April eene pontificale Mis des Pausen ln de St. Pieter te kunnen bijwonen. Onder de stukken, die in de Italiaan- c"e Kamer overgelegd zijn bij de aan- Vrage om den afgevaardigde Dezerbi j-e vervolgen, bevindt zich een eigen handig geschrift van Tan'longo, waarin JllJ zegt„Ook ik heb aan verscheidene lninister-presideoten aanmerkelijke soin- 1Uen voor verschillende behoeften ver- 8trekt." Onder diens papieren heeft men an ook aanteekeningen gevonden, vol gens welke hij op velschillende tijden twee sommen heeft uitgekeerd, de eene vam 1.229.000 lire en de andere van 115.000 lire, waarvan het gebruik zeer Yerdacht voorkomt. Naar de verklaring ^aa.r HET Fransch van Paul Féval. van den gewezen kassier der BaneaBo- manaLazzaroni, zou een groot deel van dat geld uitgedeeld zijn aan eenige per sonen, die tot de commissie behoorden, welke het ontwerp tot verlenging van het octrooi der banken te onderzoeken had. De Corriere di Napoli, die reeds herhaaldelijk onthullingen had gedaan, maakt thans vier brieven bekend, die zeer bezwarend luiden voor Micelli, ge wezen minister van landbouw. De Gazetto di Torino verklaart, dat een hoogst aanzienlijk persoon (blijkbaar wordt de Koning bedoeld) vier millioen bij de Banco, Romano heeft gestort om onbetaalde wissels van staatsmannen uit de circulatie te brengen. Onder de vier be doelde staatsmannen worden generaal Pallavicini, de minister Gfrimaldi en eenige anderen genoemd. De vorige week heeft Bismarck op Friedriclisruhe een diner van veer tien couverts gegeven ter eere van den verjaardag van den Keizer. Tot de genoodigden behoorden de stations chef, de postdirecteur en de hout vester van Friedrichsruhe. Bij het dessert heeft de ex-kanselier een toost uitgebracht op den Keizer. De genoo digden zijn tot middernacht op het kas teel gebleven, Bismarck was zeer op geruimd en zag er gezond uit. De Duitsche keizer heeft de begra fenis van den hertog van Ratibor te Ran den bijgewoond. Met de hertogin van Ratibor aan den arm werd hij bij het binnentreden der kerk voorafgegaan door 30 geestelijken van het patronaat en gevolgd door den kardinaal prins Ho- henlohe, den ertgroothertog van Baden, de familie van den overledene en een aantal andere hooggeplaatste personen. Zoolang het ceremonieel duurde, stond de Keizer aan het hoofdeinde der kist, die in het midden der kerk op de lijk baar was geplaatst, waarnevens de orde- en andere eereteekenen van den over ledene over zes tafels uitgespreid lagen. Na de lijkrede van den plaatselijken geestelijke werd onder de tonen van Chopin's treurmarsch de kist in de groeve nedergelaten. Volgens bericht uit Bucharest zijn de Kroonprins en zijne gemalin Zater dag-middag ten éen ure aldaar aange komen. Eene ontzaglijke menigte was op de been. De stad was rijk getooid. Het echtpaar werd hartelijk toegejuicht. Het reed van het station naar de hoofd kerk, waar een Te Beurn werd gezongen en de oorkonde van het huwelijk ge- teekend. Des avonds was er een feest maaltijd ten hove en fakkeloptocht dooi de stad. Naar uit Athene wordt bericht, zijn de Koning, de Koningin, de Kroonprins en prins Nicolaas gister-avond naar Corinthe vertrokken waar zij aan boord zullen gaan van het koninklijk jacht Spkacteriaom morgen-ochtend te Zante aan te komen. Sedert eergisteren heb ben er geene aardbevingen plaats ge had. De vrees onder de inwoners is dus iets verminderd. De schade wordt op 8 millioen drachma's geschat. Een transport Britsche troepen uit de Himalaya met een bataljon van het Schotsche regiment der BlacJc Hatch is Zaterdag te Alexandrië op de reede aangekomen. Zondag-ochtend zou het bataljon worden ontscheept en terstond per spoor naar Cairo vertrekken. De spoortrein zal de soldaten op de kade wachten. De stad is rustig, hoewel er in de wijk der inlanders nu en dan wat opschudding is geweest. Aan de Daily News wordt uit Cairo geseind, dat de volkspartij eene om wenteling zou beoogen tijdens de af wezigheid van den Khedive. De over heden hebben de meest gestrenge maat regelen genomen. De Koningin-Regentes van Spanje teekende Zaterdag de volgende credieten de Cortes zijn tegen 5 April bijeen geroepen, de verkiezingen der afgevaar digden zullen den 5 Maart plaats heb ben, die der senatoren den 10 Maart. 29) lacllt er trouwens aan liem te be- zoekeT in Uet kasteel" I be- persoonlijken en 4 De. Vfn0y'dé,U Wolven, maakte elke gedachte» D- i, tigkci 1 met deze laatsfe^^ml^k eJ aSn deze medeplichtigheid had eenigfmlcht kimnen verleenen aan iemand, die zoo laag genlaatst was op de maatschappelijke ladder. Het was nu reeds vijftien of zéstien jaren geleden, dat Pols (Pierre) Eouan zich in het bosch gevestigd had. Hij had toen een klein meisje bij zich, dat nog in de wieg lag en dat hij Marie noemde. Eenzelvig van aard en naar het scheen het gezelschap van zijn ge lijken ontwijkende, had hij zich op de een zaamste plek van het bosch een hut gebouwd en een oven gegraven. Sedert dien tijd brand de hij houtskool, om in zijn onderhoud en dat van zijn dochter te voorzien. Marie had zich tot vrouw ontwikkeld. Zon der het te weten, was zij zeer schoon. Velen zullen beweren, dat dit een onmogelijkheid is; toch houden wij ons beweren vol. In eenzaamheid opgegroeid, bezat Marie alleen moed tegenover gevaar. Het zien van een man maakte haar verlegen en angstig. Wanneer de jachthoorn zich in het bosch liet hooren, deed Marie evenals de schuwe reezij ver borg zieh iu de struiken. Zij was een kind des wouds, eenvoudig, zuiver, half wild, maar zij droeg in zich de kiem van alles wat edel, bevallig, dichterlijk en goed is. Zij hield er van tot God te bidden, want een vast en sterk geloof vervulde die engel achtige ziel, welke het kwaad zelfs niet bij name kende. De algemeene uitdrukking van haar gelaat was een mengeling van fijne geestigheid en overdreven gevoeligheid. Haar groote, blauwe, zachte, peinzende oogen verwarmden de ziel als een zonnestraal. Haar bleek gelaat werd omlijst door een overvloed van goudblonde lokken, die los en bevallig over haar schouders nedervielen. De kleur van heur haar zou een schilder in verlegenheid hebben gebracht, om dat de kleuren, waarover de menschelijke kunst beschikt, somtijds onmachtig zijn om weer te geven wat de natuur ons te zien De financieele commissie uit de Por- tugeesche Kamer verzocht de regeering het ontwerp tot verhooging der accijn zen door een ander ontwerp te vervan gen, dat dezelfde vermeerdering van inkomsten zou waarborgen maar onder andere omstandigheden. In de twee laatste zittingen der Kamer is het onmogelijk geweest het stemmenoijfer te verkrijgen Doodig voor de verkiezing der bureaux. Men ziet hierin eene manoeuvre van de oppositie om aan de regeering te toonen, hoe machteloos zij staat tegenover het Parlement. In het Engelsche Lagerhuis bij het debat over het adres, stelde Labouchère een amendement voor, uitdrukkende de hoop, dat Portals de ontruiming van Oeganda door de Oost-Afrikaansche Maatschappij zal teweegbrengen zonder de verantwoordelijkheid van het Britsche rijk te verzwaren. Yoorts verlangde hij van de Regeering eene verklaring met betrekking tot het drievoudig ver bond, namelijk dat, indien lord Salis bury aan Italië hulp heeft beloofd in geval van oorlog met Frankrijk, de tegenwoordige regeering zich door die belofte niet gebonden acht. Gladstone antwoordde dat er, wat het drievoudig verbond betrof, sedert zijn aanvaarden van het gezag niets gebeurd was wat bezorgdheid ten opzichte van dit ver bond veroorzaken kan. In Egypte, zeide hij, trachten wij onzen absoluten plicht te doen door er de veiligheid naar buiten en den binnenlandschen vrede te handhaven, zoolang de Engelsche bezetting duurt. Ook trachten wij de harmonie tusschen het Egyptische gou vernement en ons-zelven te herstellen. Hij erkende de gematigde en vriend schappelijke taal van den Franschen minister ten opzichte van Egypte. Met betrekking tot Oeganda, zeide hij, wach ten wij het rapport van Portals af, alvorens omtrent toekomstige maatrege len te beslissen. Het debat werd hierna verdaagd. geeft. Op een schilderij zou deze tint doodsch zijn geweest en geen recht hebben laten wedervaren, aan de schitterende blankheid der huid. Doch dat bewijst, dat de mensch slechts de helft der kleuren en tinten van het he- melsche palet heeft weten te vermeesteren. Bij Marie was het een bekoorlijkheid te meer. Haar fijne, doch stout gevormde trek ken kwamen zacht en als gesluierd uit, onder dien stralenkrans van niet weer te geven kleur. Marie was een wilde, evenals haar vader. Wanneer zij zich niet in de hut onledig hield met het vlechten van mandjes, welke haar vader op de jaarmarkten te Sain(;-Aubm-du- Cormier verkocht, dan dwaalde zij, alleen en droomerig, langs de eenzaamste paden door het bosch. Meermalen bleven de reizigers staan om te luisteren naar een zuivere engelenstem, die het lied zong van Arthur van Bretagne, het lied waarover wij in het eerste gedeelte van het verhaal reeds hebben gesproken. Zij, die zich den armen Jean Blanc nog herinnerden, dachten aan hem, wanneer zij zijn geliefkoosd lied hoorden aanheffen, de meesten echter ge noten deze liefelijke muziek zonder dat de herinnering aan den albinos bij hen opkwam; velen toch kennen en zingen het lied, dat iu elke woning in en romdom Eennes gezongen wordt bij de wieg van den zuigeling. Overigens hoorde men Marie alleen, zooals men den nachtegaal hoortmen zag haar niet. Zoodra zij een vreemdeling bemerkte, drong haar schuwheid haar er toe om te vluchten. Men zag hoe het kreupelhout in beweging werd gebracht, als vluchtte er een ree daarna niets meer. Marie was vlug en levendig. Men zou lang gezocht en geloopen hebben alvorens haar te vinden. Toch hadden sommigen haar gezien en de roep over haar weergalooze schoonheid had zich door de geheele landstreek verspreid. Dit was in den tijd toen men haar naam nog niet kende, wp.nt Pelo Eouan duldde niet dat men hem ondervroeg, vooral wanneer het zijn dochter betrof, en Marie werd stom, zoodra een man het woord tot haar richtte. Tenge volge van deze omstandigheid en door een overblijfsel van die ridderlijke poëzie, die zoo lang op Bretagne's bodem heeft gebloeid, koos men, om Marie aan te duiden, de namen van de schoonste bloemen. De jonge lieden in het bosch spraken te meer van haar, naarmate haar geheele bestaan geheimzinniger was. Op den duur deed de gewoonte het meerendeel dier lieve bijnamen vervallen. Een enkele, doelende op de kleur van Marie's haar, bleef bestaan. Men gaf haar den naam van de bloem der bremstruik. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1