BURGERLIJKE STAND. Visscherij-Berichten. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Zeetijdingen Keulen. Parijs. VLAARDINGEN. In de laatste helft 7Gl"k Yor'£e woe^ zijn hier aangekomen beugsehepen met 42 ton gezouten Dsch, 7kabeljauwen en 4 lengen e:: ""geveer 3000 schel vissollen. Te IJ ïnui- den kwam uit deze haven 1 schip aan ®5et 150 kabeljauwen en 1000 schel- ^isschen. Prija voor kabeljauw, lev. f3.90, °d f 2lev. leng 5 het stukschel lach f 7.75 per snees, zoutevisch f50.50 51.50 per ton. Vroeger waren hier met de haring vangst alleen de vreemde visschers (zoo- genaamde bovenlanders) voor een vast Weekloon, terwijl de Vlaardingsche ma trozen naar de besomming uitgekeerd berden. Dit zal dezen zomer zoodanig veranderd worden, dat ook de Vlaar dingsche zeelieden een vast weekloon zu.llen krijgen. Een boerenknecht te Engelen, tus- schen 's-Hertogenbosch en fiedel, die van zijn baas de opdracht had gekregen, 4 jonge poesjes om het leven te brengen, wilde een „aardigheid?" met deze beest jes hebben, en in plaats van ze te dooden, wierp hij hen gezamenlijk op eene in de üieze voorbijdrijvende ijsschol. De oude kat, dit ziende, sprong haar klein tjes na, bereikte gelukkig de schol, en bracht daarna haar kindertjes éen voor éen al zwemmende naar eene veilige plaats] op den wal. In een nabijzijnde woning, van waaruit men dit tooneeltje had gadegeslagen, werd de dappere moeder met haar kroost liefderijk opgeno men.Eenealdaar vertoevende R.K. liefde zuster nam de lcattenfamilie mede naar 's-Hertogenboscli, waar het noodige haar niet ontbreken zal en zij zeker niet aan een zoo wreede behandeling bloot zal behoeven te staan als te Engelen. Een vreeselijk ongeluk had Vrijdag Moer-capelle plaats. Daar werd de frouw van P. Den Hertog, die voorbij een draaienden molen wilde loopen, door e®Q der wieken zoo hevig getroffen, dat levenloos neerstortte. Haar zoon droeg haar lijk van de plaats. In een tapperij te Amsterdam is dezer dagen de volgende komieke scène voorgevallen Reeds lang had een vrouw loerende "likken geworpen door de vensters Van de bewuste kroeg, en eindelijk Scheen zij gezien te hebben wat zij zocht, ^vant met een beslisten stap ging zij naar binnen en rogelrecht op een indi vidu af, die met een glas in de hand Voor de toonbank stond. Nauwelijks had de man de vrouw, die zijn gade hleek te zijn, gezien, of hij kroop in een hoek van angst en schaamte, maar had niettemin de driestheid, op haar Gseh, dat hij zou meegaan en werken, ln plaats van te drinken, te antwoor- •Rn dat hij bleef waar hij was en niet ^ee wilde, al zou zij hem ook weg jagen. De vrouw herhaalde haar eisch nog Wee maal, en toen zij ook nu geen SUnstig antwoord ontving, stroopte zij j mouwen van haar jak op, bevoch tigde haar handen op de bekende eigen aardige manier, greep haar man aan, lichtte hem van den grond en droeg hem ondanks zijn spartelen, op haar armen naar buiten en een eind ver de straat op, tot groot pleizier van de "voorbijgangers, die de moedige en krach tige vrouw toejuichten, terwijl de dronk aard eensklaps zoo ontnuchterd werd 'loor de buitenlucht en de gevoelige Wjze waar0p zijn gade hem vasthield, at hij eindelijk gedwee en met recht als iemand die zijn laatste oortje ver- Slloept heeft meeliep. Droegen alle vrouwen haar drinkende bannen maar zoo liefdevol op de handen Een man in een dorpje in Overijsel Schreef verleden week aan zijn zestienjari gen zoon te Amsterdam, die bij een krui denier in de leer is, het volgende briefje «Lieve Hein. Hiernevens zendt vader je een oude broek en een oude jas van hem, 0Ia je er een nieuw pak uit te laten 'daken. Ook wat nieuwe sokken, die je moeder he ft gebreid vair wol van uit- gerafelde kousen van je vader. Je moeder zendt je tien gulden buiten vaders we ten, maar vader heeft, uit vrees dat voor Hein op eens wat veel zou zijn, er vijf van afgmouden. Je moeder en je vader mjn wel, behalve dat je zuster de ma kelen heeft, en de dokter zegt dat de andere broertjes ze ook wel zullen krij gen. Ik hoop dat je goed zult loeren 2oo niet, dan ben je een ezel, en zendt moeder je nooit weer tien gulden buiten vaders voorkennis. En teeken ik mij uw liefhebbende vader, met groeten van Moeder, Truitje, Jan, Teunis, Gerit en Elaas. Te Cuxhaven zijn drie Skandinavi- sche matrozen gevangen genomen, onder aanklacht dat zij in zware zeeramp zich gedragen hebben als kannibalen. Zij wer den als schipbreukelingen van het ver ongelukte Noorweegsche schip Thekla door den Deenschen kapitein Andersen gered. Zij verklaarden aan het Skan- dinavische consulaat het volgende De Theklaop reis van Philadelphia naar Havre, geladen met petroleum, werd tengevolge van hevige stormen in het laatst van December zwaar lek. De bemanning zocht zich in booten te reddenmaar het gelukte slechts aan ééne boot met den kapitein, den stuur man en 8 matrozen van het schip af te komen. Neg.n matrozen moesten aan boord blijven en klommen in den fokke- mast. De andere masten waren reeds over boord geslagen. Het schip met opengebarsten dek en vol water, dreef aanhoudend onder water. Voeding was er niet. Vijf matrozen sprongen, de een na den ander, in waanzin over boord en verdronken. Er bleven nu nog vier matrozen over, drie Skandinaviërs, 01e Andersen, Hjalmar Jacobsen en Alex ander Johannsen, benevens een Hollan der, wiens naam echter nog onbekend is. Zij leden verschrikkelijk van 22 December tot 7 Januari. Hunne eenige verfrissching was dauw die op de raas en den mast neerviel en dien zij daar van aflikten. Den dertienden dag van dit ontzettend lijden bood de Hollander aan, zijn leven voor de anderen op te offeren. Dit afgrijselijk aanbod wil den zijne makkers, zooals zij voor geven, niet aannemen. Zij wilden liever loten wie hunner dat lot zou ondergaanmaar het lot trof ook den Hollander. Hij werd nu gedood. Zijn bloed werd met moeite in eene theebus opgevangen, en daarmede onderhielden de anderen het leven. Intusschen waren hun reeds vier schepen voorbij gezeild zonder hen te naderen. Den 7 Januari stuurde eene in het gezicht gekomen Daensche bark eindelijk tot onuitsprekelijke vreugde der drie schipbreukelingen op het wrak aan. De bark zond eene boot op hen af en redde de half waanzinnigen on der vele moeilijkheden op de hoogte van de Wester-Eilanden. Het lot van de overige bemanning, die in de boot van de Thekla ontkwam, is nog onbe kend. Waarschijnlijk zijn allen omge komen. Yroor eenige maanden werd in het paleis van den graaf van Vlaanderen te Brussel een diefstal gepleegd. Niet tegenstaande alle nasporingen mocht men er niet in gelukken de dieven te ontdekken. Gisteren hebben de boos wichten opnieuw hun slag geslagen. Er was een bal aan het hof, 'twelk door den graaf en de gravin van Vlaan deren werd bijgewoond. Geheel het paleis was tot laat in den nacht ver licht gebleven in afwachting van den terugkeer der vorstelijke familie. Gisteren-ochtend ten 10 ure, toen de gravin van Vlaandeien, de juweelen, die zij den vorigen avond gedragen had, in haar juweelenkistje wilde bergen, bemerkte zij tot hare verbazing dat het koffertje geheel ledig was. De commissaris der wijk is daarop ten elf ure naar het paleis gegaan om het onderzoek te beginnen. Men heeft nergens eenig spoor van de dieven ge vonden. Alleen het juweelkistje was opengebroken. De waarde van het ge- stolene bedraagt 300.000 fr. Daar men nergens sporen van inbraak ontdekt heeft, denkt men, dat de daders in het paleis bekend zijn. Zekere J. Jacops, uit de Limburgsche gemeente Beek, is Zondag te Luik bij een twist doodgeschoten. De vermoorde, sedert eenigen tijd te Luik woonachtig, is ongeveer 28 jaar oud en dus in den bloei der jaren. De Parijsche courant La Patrie wordt gedrukt met glazen letters, die volgens berichten minder aan slijtage onderhe vig zijn dan de metalen letters, gemak kelijk en scherp afdrukken en volstrekt niet breekbaarder zijn. Het gebouw te Home, dat tot syna goge dient en welks bovenvenverdie- pingen ingericht zijn tot Israëlitische school, is totaal afgebrand. Alleen de muren zijn blijven staan De schade is zeer groot. Zij wordt op eenige millioe- nen geschat, daar er ook de joodsche bibliotheek gevestigd was en de jood sche gemeente er hare voor den ritus, enz. sedert eeuwen verzamelde kunst schatten had bewaard. Persoonlijke on gelukken hebben er niet plaats gehad. Een/eigenardige neeuwman, misschien de fraaiste, welke ooit gemaakt werd, is dezer dagen te Genua, waar buiten gewoon veel sneeuw gevallen was, te zien geweest. De vermaarde beeldhou wer Canassa heeft uit een 3 meter hoog sneeuwblok een welgelijkend borstbeeld van Columbus, op een sierlijk voetstuk gemaakt, dat algemeen bewonderd werd en waarvan men in weinige dagen 2500 pliotographieën verkocht. 105 c., 2de qual. 871/2 92% c. per kilo. schapen 1ste qual. 60 c., 2de qual. 55 c.; alles per kilovarkens 1ste qual. 27 a c., 2de qual. 26 a c. 3de qual. 25 a c., licht soort 24 a 25 c. per 12 kilo. Aardappelen. Westlaudsche klei- f a Overmaasschejammen tl .70 a 1 90, Zeeuwsche jammen fl.50 a 1.70, dito blauwe fl,30 a 1,40, poters f0.80 a fl.Geldersche blauwe fl.40 a 1.50- Zeeuwsche eieren f a Over. maassche dito f 6,80 a 7,— de 100 stuks, VEEMARKT TE LONDEN. 6 Eebruari. Er werden aangevoerd 1500runderen. 12000 Schapen, 10 Kalveren en 40 Varkens. Men noteert Runderen 2/4 a 4/9, Schapen 3/8 a 5/6, Kalveren 3/4 a 5/2 en Varkens 3/6 a 5/0 per steen. ROTTERDAM, 6 Eebruari. Bui tenlandse he Granen, vast. de opnieuw ingevallen vorst belemmerde evenwel de zaken, Tarwe per 2400kilo: Redwinter IIfl95. Rogge per 2100 kilo Donau 1140. Mais per 2000 kilo Amerik. Mixed f125, 126, Foxanian f115, 117. Van de in publieke veiling aange boden partijen Gerst zijn verkocht8 kav. Donau f98, 97 en 46.000 kilo Turksche f96. Voort zijn verkocht ca. 90,000 kilo Foxanian Mais a f11.0 en ca 40 last dito f 109.108, alles contant per 2000 kilo en 1 pet. kosten voor koopers rekening. BEURS TE SCHIEDAM, 6 Febr. 1893 Moutwijn f8. Verhandeld: f71/ Ruphano, 25 Januari gepasseerd s.s. Zoe, kapt. D. Carlsen, van Dedeagatch, naar Schiedam. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereenig ing f 1.10. 140.50 llainl). 142.-- 32.90 33.80 16.75 14.45 48.90 48.90 13.75 13.75 23.— 22.75 139.25 140.75 32.80 33.80 16.75 14.50 49.25 49.25 13.70 13.90 22.75 22.50 Berliin. R°sse' April/Mei j Mei/Juni Juni/Juli fülfttV 1Spiritus Feb. /Mrt. CtMOlK.; Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.rad. „12 Maart Rogge, loop. md. Maart Spirit. Feb. April. New-York. Maïs 0.54V8 j 0.55% Amsterdam. 4 Februari. Rogge op lev.onveranderd; per Maart f134, 133; per Mei f131. 6 Febr. Rogge op lev. lager per Maart f132, 131, 132; per Mei f131, 130. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 4 Febr. 6.84 M. 6 Febr. 5.95 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.04 V2 Disc. 2% pOt. Parijs - 48.02 '/2 - Vi Antwer,:. -47.85 91k VEEMARKT TE ROTTERDAM. 6 Februari. Op de veemarkt waren heden aange voerd: paarden, veulens,ezels, 251 vette runderen, magere dito, 59 vette en graskal veren, nuchtere kal veren, 45 schapen of lammeren, 247var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 66 a c., 2de qual. 58 c., 3de qual. 52 a - c., kalveren lste qual. Laatste Berichten. Uit Velsen wordt nader gemeld, dat ook de leerling-machinist, de 20-jarige Oosterhout is opgehaald. Evenmin als het lijk van Kloos, was ook dit beschadigd. Alleen aan het hoofd was een kwetsuur zichtbaar, die echter blijkbaar door de dreg was toe gebracht. De vletterlieden hebben alle hoop ook het derde lijk, dat van De Nijs, te zullen vinden. Door de politie te Rotterdam is pro ces-verbaal opgemaakt tegen drie per sonen, te Schiedam aangehouden, waar zij een handwagen trachtten te ver- koopen, die bij een wagenverhuurder op het Doelwater gehuurd was. De Schiedamsche politie stelde hen ter beschikking der politie te Rotterdam. Uit Vlaardingen wordt ons van 6 Februari gemeld De sleepboot Schie dam, heeft gisteren op de Maas tegenover de Vlaardingsche haven door het ijs een gat in den boeg gekregen, zoodat de kapitein genoodzaakt was, de boot aan de overzijde aan den kant te zetten, waarna de sleepboot Zeeland ter adsis- tentie gekomen is om haar leeg te pompen. Zaterdag-avond is het vaartuig Drie Gezustersschipper K. van Erk, tehuis behoorende te Schiedam, bij vloed, onder de gesloten Koningsbrug aan de Ooster kade te Rotterdam beklemd geraakt. Van het vaartuig is daardoor de mast gebroken. Aan de brug werd geen schade aangericht. (A. li. Ct.) GEBOREN 4 Febr. Hendrika Wil- helmina, dochter van G. J. de Vries en J. Stenvert, in een vaartuig. S'.entje, dochter van A. Koster en A. van 'tHof, Steenstraat. Josina, dochter van N. van den Broek en C. van der Hoe ven Nieuwe Buurt. Gerrit zoon van G. Groeneweg en A. P. Vermeulen. Bleekerstaat. Neeltje, dochter van J. Hoogenboezem en E. van der Most, Nieuwe Haven. Adrianus zoon van B. Maltha en A. M. Stolk, Nieuwe Haven. OVERLEDEN4 Jan Oranje, oud 1 jaar en 6 maanden, Nieuwsticht. 6. Clasina Huizer, oud 84 jaar, wed. H. L. Schuur, Broersveld. 2- 4- Febr 6 Febr. 3 Fel». -I Febr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3