Binnenland. de nieuwe ontvangsten, die hij voorstelt, in staat is, aa n de houders der schuld brieven eene rente uit te keeren, zooals bij het besluit van 13 Juni is bepaald. Naar uit Londen wordt bericht, droeg te Washington Fosters ontvangst van de afgevaardigden uit Hawai eeD voor- loopig karakter. De afgevaardigden bo den hem hunne geloofsbrieven aan. De minister zou hen heden weder ontvan gen, de Staatspresident der Unie later. De regeering te Washington publiceerde de wisseling van dépêches met haren agent op Hawai, aantoonend dat de regeering diens houding goedkeurde en hem gelastte ook verder te coöpereeren met den Amerikaansclien vlootvoogd tot verdediging van de belangen dei- Unie en tot handhaving der orde. Uit Kismayoe worden ernstige onge- geregeldheden onder de Somalis gemeld. Dewijl er geen telegraaflijn van Zanzi bar naar Kismayoe ligt, zijn er nog geen bijzonderheden bekend. Het schijnt dat de Somalis den agent der Engel- sche Oost-Afrika Compagnie mishandeld hebben en dat gewapenden van het En- gelsche oorlogschip Widgeon genoodzaakt zijn geweest op de Somalis te schieten en er acht te dooden, waarna de anderen op de vlucht gingen. Geen Eu ropeaan schijnt letsel bekomen te hebben. Kennell Eodd, Engelsch zaakgelastigde tijdens den tocht van Sir Gerald Portal naar Oeganda, is met het oorlogsschip Philomel naar Kismayoe vertrokken, om orde op de zaken te stellen. Schiedam, 7 Februari 1893. Voor een goed bezette zaal werd gisteren-avond door het tooneelgezelschap der heeren Le Gras Haspels in den Officieren-tuin opgevoerd het blijspel „Politie-zaken". Dit blijspel naar het Duitsch Die Goldne Spinne) van Fianz von Schonthan door Soranus voor het Nederlandsche tooneel bewerkt, is er een zooals wij die op ons tooneel gaarne zien. Het stuk is een aaneenschakeling van 'grappige intrigues en gezonden humor, die het publiek voortdurend in eene vroolijke stemming houden en de avond in de schouwburgzaal gesleten werkelijk maakt tot een tijd van uit spanning die men na volbrachten arbeid zoo gaarne geniet. De verloren broche met de overjas die haar tot tijdelijke bergplaats strekte, zoek geraakt, vormt het ontwerp van een reeks van intrigues, die hare tragische zijde hebben, doordat de politie er mede gemoeid wordt, maar waarbij toch voortdurend het comisch effect bovendrijft. Yooral in de slotscène komt dit bijzonder uit. Als ten laatste de beide bij de zaak betrokken personen begrepen hebben, dat het verloren voor werp niet de moeite waard is die er om gemaakt wordt, worden er twee „gouden spinnen"tegelijk „gevonden" die met de derde (origineele) „spin" dooi den eerlijken vinder uit de voering van den betrokken jas te voorschijn gebracht een drietal vormen, 't wolk het drietal dames bij deze handeling betrokken ten deel valt. Door het voortreffelijk spel der Rot- terdamsche tooneelisten kwamen de ver schillende koddige scènes in Politie zaken uitnemend tot hun recht. De heer Henri de Vries bewees door zijn optreden als Theodoor Klingenberg, dat hem ook oudere rollen zeer wel zijn toevertrouwd. De heeren Haspels vervulden in dit stuk weder een van die rollen, die voor hen als geknipt zijn en waarin zij zich zoo gemakkelijk bewegen. De heer Rosier Faassen deed ook nu weder zijn mees terlijk spel bewonderenhet droog co- mische dat hem zoo bijzonder eigen is, ging hem ook nu weder goed af. On verbeterlijk was hij, toen hij zich aan den rijken tafel zoo echt burgerlijk te goed deed en na bekomen verlof het overgeschotene zoo typisch in zijn zak doek pakte. Ook de heeren, die een ondergeschikte rol in het stuk] ver vulden, hebben tot het succes van den avond ruimschoots het hunne bijgedragen. Voor het spel der dames-artisten hebben wij mede slechts woorden van lof. Mevrouw Faassenvan Veizen was eene typische oude tante, en mevr. Marie v. Eysden Vink die als Jenny Hanfling aan drie „hecron der schepping" tegelijk was verloofd, wist hare kritieke rol naar behooren te vervullen. DedamesCoelingh- Vorderman en Burlage-Verwoert toon den hare minder dankbare taak met toewijding te volbrengen. Zoo verzekerde aller samenwerking het succes der op voering, die de Rotterdamsche artisten nog meer in de achting van het Schie- damsche publiek deed stijgen. Het nastukje „De oogen van Mama" werd coulant afgespeeld. Met genoegen zagen wij daarin als de hoofdpersonen xnej. Alida Klein en de heer F. Tartaud optreden. Zij vervulden hunne eigen aardige rol als quasi-verliefd en, die beiden elkaar slechts door de oogen van Mama zien, op waarlijk voortreffelijke wijze. Ten slotte zegeviert ook hier de vrouwe lijke scherpzinnigheid in de onwillig verloofde, zoodat de opgedrongen pro fessor niet voor haar maar voor haar mama bestemd wordt, met wie hij dan ook veel beter in leeftijd overeenstemt, en zij zich gepaard ziet aan den gere- patrieerden zee-officier, die steeds de speelmakker harer kinderjaren was. De heer en mevr. Faassen waren hierin als grootouders der verloofde geheel in hun element, terwijl de heer Van Eysden als zee-officier de hem toebedeelde rol geheel meester wa3. Wel voldaan scheidde ten slotte het dankbare publiek in de verwachting dat de Rotterdamsche tooneelisten voor het seizoen ten einde loopt, ons nog eens op een der degelijke stukken uit hun répertoire zullen vergasten. De stoomtrawler Vigilant is heden nacht aangekomen, met eene lading van 13000 K.G. visch. Voor den gymnastiekwedstrijd op 27 Maart te Dordrecht door de Turnclub Oefening kweekt Kracht hebben zich reeds aangemeld tot deelnemingDordrecht- sche TurnclubCoroebus te Rotterdam Olympia te 's-GravenhagePalaestra en Olympiabeiden to SchiedamBonar en lAchaamsontwikkeling beiden te Delften Spartate Breda. De jury bestaat uit de heeren J. S. G. Disse en A. B. Meilink, gymnastiek leraren te Rotterdam. Een weldadigheids-concert te Vlaar- dingen gegeven onder directie van den heer L. P. Gaillard ten voordeele van „Hulp in Nood" heeft zuiver opge bracht f450. Door zekeren M. van Maassluis is bij de politie te Vlaardingen aangifie gedaan, dat hem door kameraads, met wie hij eenige tapperijen had bezocht, op den Schiedamschen weg bij het nieu we plantsoen is ontfutseld eene goed gevulde portemonnaie, nadat die kame raads hem eerst aangepakt en op den grond geworpen hadden. H. M. de Koningin vergezelde Zon dag-ochtend hare tante, de hertogin van Albany, bij de godsdienstoefening in de Engelsche kerk te 's-Gravenhage onder gehoor van ds. Brine. Des namiddags maakten beide ko ninginnen met hunne Engelsche gasten een rijtoer door het Haagsche Bosch. De Hertogin en hare kinderen verlaten aanst. Vrijdag-middag weder de resi dentie. Het adres aan den Minister van Bin- ncnlandsche Zaken, houdende verzoek om eene gereglementeerde rijkskeuring van vleesch, afkomstig van groot en klein vee, met onteigening bij afkeuring tegen de werkelijke waarde, is te Delft en omstreken binnen enkele dagen door bijna 800 adressanten onderteekend. De Vereeniging „Armenzorg" te Delft, heeft besloten in het vervolg des win ters geen steun meer te verleenen aan gezinnen, waarvan het hoofd zich des zomers aan misbruik van sterken drank schuldig maakt. Aan de Rijks Polytechnische School te Delft zijn tot heden ingeschreven 264 studenten, waarvan voor de verschillen de ingenieursstudiën 176, voor de studie van technoloog 32. en 56 toehoorders, die slechts enkele lessen volgen. De nachtvorsten hadden da vijvers in het Haagsche bosch weder in zoodani- gen toestand gebracht, dat de echte liefhebbers weer eens konden aanbinden. Zoo was het Zondag in het bosch weder recht levendig, daar het prachtige voor jaarsweder ook een massa wandelaars op de been had gebracht. Naar aanleiding van het bericht in enkele bladen, als zouden op het post kantoor op Atjeh nrijslijsten zijn ont vangen met geïllustreerde catalogussen van achterlaadgeweren uit de fabriek van Beaumont te Maastricht en geadres seerd aan verschillende Atjehsche hoof den en hoeloebalangs buiten de linie meldt ons de heer E. De Beaumont, dat hij als Nederlandsch industrieel het bene den zich acht een dergelijk feit te weder leggen. Hij heeft niets anders gedaan dan geïllustreerde catalogussen van alles, wat tot het jacht- en wapenvak behoort en aan zijn fabriek verkrijgbaar is, in het vorig jaar verzonden aan officieren en handelshuizen hier te lande en ook naar Indie, aan adressen, die de heer De Beauinont geput heeft uit het Indisch jaarboek, tot opschrift voerende „Re- geeringsalmanak voor Nederlandsch- Indie, 1892, Tweede gedeelte Kalender en Personalia,Landsdrukkerij, Batavia." (2>.) Evenals het vorige jaar geschiedde, zal ook nu bij de oefeningen der recru- ten, die in Maart a. s. onder de wapens komen, de dienst zoodanig worden ge regeld, dat de namiddag-exercitiën te 5 uren geëindigd zijn. Vroeger was de grootste plaag voor kader en manschappen de after dinner- oefening, welke den geheelen avond in beslag nam en vooral den jeugdigen recruut, die van reveille tot taptoe roffel aan het lijntje gehouden werd, bovenmatig inspande. De proef schijnt dus goed geslaagd, wat trouwens niemand verwonderen zal die in den troep „thuis" is. Te Sloten (bij Amsterdam) werden tot nu toe 15 stallen door mond- en klauwzeer aangetast met ruim 300 run deren, thans zijn nog 5 stallen besmet geen enkel rund is aan die ziekte over leden. Men meldt uit Veizen Het lijk van den machinist Kloos werd Maandag avond naar Haarlem vervoerd. Dat van den leerling Ooster hout blijft hier tot Dinsdag ochtend en wordt dan naar Haarlem gebracht om 's middags te 12 uur tegelijk met zijn meester te worden begraven. De vletterlui zijn den geheelen dag aan het dreggen geweest. Tot half vier hadden zij niets gevonden. In de den 3 in het „Café Central" te Alkmaar gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw, werd, naar aanleiding van hetbedanken vanden door haar aanvankelijk aanbevolen candidaat, deD heer G. Vas Visser, besloten, voor de vacature in het hoofdbestuur, voor Noordholland, de verkiezing te bevor deren van den heer jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo. Zondagavond tegen half twaalf, ter wijl een massa ijs de rivier kwam af zetten, vernam liet personeel van het Papendrechtsche Veer te Dordrecht, noodkreten van de zijde der rivier. Het bootje lag, wegens het vele drijfijs,sedert 6 uur n.m. aan den walwel had men zich voorgenomen om tegen den nacht nog een reis heen en terug te doen ter wille van de Zondagspassagiers, maar e.i kwam zooveel ijs opdagen, dat de uit voering van dit plan onmogelijk bleek. Op het vernemen van het noodgeschrei spoedde de bemanning zicli naar het bootje, dat nog onder stoom lag en werd met alle behoedzaamheid de rivier op- gestoomd. Weldra bleek wat de oor zaak van het hulpgeroep was. Eenige liede i van den Papendrechtschen wal, die nog laat in de stad waren gebleven, hadden beproefd, op eigen gelegenheid, met een schouw over te steken. Er waren acht personen in het vaartuig. Ternauwernood buiten den mond van de Riedijkshaven had men eenige aan vallen te verduren van het ijs. Bij de de pogingen om zich er uit te redden, was de schouw gekanteld en omgeslagen. Gelukkig wisten al de acht personen zich te redden op een stuk vastzittend ijs aan den bovenkant van de Riedijks haven. Hier werden zij verkleumd en half bevroren door de kloeke beman ning van het veerbootje gevonden, die de verongelukten opnam en aan den wal bracht. Er liggen thans ver over de 100 zeil en sleepschepen in het kanaal door Zuid-Beveland, om zoodra maar eenigs- zins mogelijk naar Dordrecht op te varen en verder hunne bestemming te bereiken. Een vijftigtal socialisten van Zutfen en Deventer hadden zich eergisteren te Gorsel vereeenigd, om aldaar een pro- pagandatocht te houden. De roode vlag gen ontbraken hierbij niet en kwistig werden socialistische couranten enz. onder de boeren verspreid. Gezamenlijk trok men onder gezang naar Deventer, om tegen den avond weder per spoor te arriveeren, na verscheidene moede reizigers door het zingen van hun so cialistische liederen te hebben lastig gevallen. Gisteren-ochtend was men te Heeren veen getuige van een niet alledaagsche soort van werkverschaffing. Een hoog bejaard en gegoed ingezetene, dezer dagen overleden, had namelijk bij uiter ste wilsbeschikking bepaald, dat zijn stoffelijk overschot niet met een lijk wagen, doch door honderd dragersnaar het kerkhof moest worden vervoerd, aan elk van welke f2 moest worden uitgekeerd. Werkelijk droegen of ver gezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. 't Ziet er vrij treurig voor de bewo ners der Maasvallei uit. De rivier is buiten hare oevers getreden, en heeft de dorpen Heugem, Borgharen, Itte- ren enz. overstroomd. Velen zagen zich genoodzaakt met have en vee naar elders te vluchten. Het fraaie park te Maastricht is gedeeltelijk overstroomd, terwijl over den Schanderweg een breede Maasarm stroomt, die hot verkeer be lemmert. De aan Maas en Jeker gele gen molens staan stil en vele kelders in de stad zijn ondergeloopen. Door de plaatselijke gezondheidscom missie te Maastricht is, met het oog op de daar heerschende diphteritis voorge steld, de scholen, die reeds drie weken gesloten zijn, nog eenigen tijd gesloten te houden. Twee moorden binnen 24 uren. Te Amsterdam zijn in de laatste 24 uren twee afschuwelijke moorden ge pleegd een in de Koestraat en een in de Spuistraat. In de Koestraat woont sedert eenigen tijd de kartonwerker Van Raamsdonk met zijn vriend Bonk. Reeds goruimen tijd leefde V an Raamsdonk in onmin met zijn huisvrouw Anna Petronella Franke, die dan ook niet de echtelijke woning met Van Raamsdonk deelde, maar gemeenzamen omgang had met den 38-jarigen Hendrik De Sallis. Deze twee vervoegden zich nu Zaterdag-avond ten huize van Van Raamsdonk. Er werden scheldwoorden gewisseld en eindelijk kwam Bonk met Van Raams donk naar beneden. Eerst viel Van Raamsdonk op de vrouw aan cn sloeg hij De Sallis met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2