BURGERLIJKE STAND. ®er> stok. Op een oogenblik, dat De hallis struikelde, vloog Bonk op hem aan,^ trok een mes en bracht hem ver scheidene steken toe. Kermend viel De Sallis neer en toen kwam de politie toeschieten. De verwonde werd in een brancard gelegd en naar het Gasthuis gereden. De heide bewoners van de bovenwoning van het perceel werden onmiddellijk door den heer Stork, commissaris van Politie, in arrest genomen. Hendrik De Sallis is gister-avond to s uur in het Gasthuis aan zijn wonden overleden. Vóór zijn dood heeft hij nog de stel lige verklaring afgelegd, dat niemand auders dan Bonk zijn moordenaar is. Hoewel de huren van Van Raams- donk zeer gunstig voor dezen getuigen, ls hij, volgens verklaring van eenige anderen, de persoon, die Bonk heeft aangezet tot de misdaad. Nabij de Raamsteeg op het stille gedeelte van de Spuistraat, hoven een tapperij, woont sedert geruimen tijd Haria Yan Erkens met haar zes kin deren. Ook deze vrouw kon het op den duur niet vinden met haar man, zoodat zij samen niet onder één dak "verkeerden. Van dezen man, Van Hoghen genaamd, had de vrouw, die gunstig hekend staat, steeds veel te lijden, daar hij haar op allerhande ma nieren plaagde en lastig viel. Gisteravond nu klopte Van Hoghen aan de woning der vrouw. De goede ziel was echter beneden hij een kranke buurvrouw en ook hier zocht Van Hoghen haar op. Hij begon haar te schelden en trok plotseling een groot mes, waarmede hij haar een geweldigen steek toebracht in de buikholte onder het hart. Toen "vloog hij de trap af, maar op het gillen der arme vrouw, schoot de eigenares van het café toe en greep den misda diger. Deze kloeke vrouw zou onge twijfeld het slachtoffer van haar moe dig optreden zijn geworden, want aan stonds richtte de misdadiger het mes tegen haar, onder de woorden „dan moet jij er ook maar aan." Gelukkig grepen op het juiste oogen blik eenige voorbijgangers den gewa- penden arm van Van Hoghen en werd hij door de politie gevat en aan de St. Pietershal in arrest gebracht. On middellijk snelden de inspecteur Van der Palts en de rechercheur Reijnen te hulp en werd de vrouw, wier wonde door uitzakking van de ingewanden zeer gevaarlijk was geworden, per ra- derbaar narr het Gasthuis gebracht. Het was hartverscheurend te zien hoe hevig de mededeeling van het on heil, hun moeder overkomen, de drie hinderen trof, die uit de kerk in de °uderlijke woning terugkeerden. De ongelukkige vrouw leeft nog, maai de dood kan elk oogenblik worden //gemoet gezien. (ff. V.) GEMENGD NIEUWS. Er heerscht in de laatste dagen op de petroleumterreinen te Charlois slapte. Veel werkvolk werd afgedankt. Indien evenwel het ijs uit de Maas is, wordt Wederom drukte verwacht. Vrouw Verboom, die in de vorige week aan den Groenendijk onder Charlois zoo deerlijk mishandeld werd, is thans bui ten gevaar. Haar toestand is echter van dien aard, dat haar herstel nog wel eenige Weken zal duren. 1 -V'11 dag avond te 8 uur ongeveer werd t.e ïu p oor brandweer ingeroepen voor een biami in de Oude Spiegelstraat te Amstercam. Sedert 1 uur reeds was de eigenaar van den winkel in vleesch- Waren, waar de brand was ontstaan, met zijn gezin afwezig. Binnen korten tijd was men het vuur meester. Later hleek, dat de bovenburen reeds den ge- heelen dag eene vreemde lucht in huis hadden geroken. Eerst kort geleden had de eigenaar der zaak, die vroeger eene inrichting in de Nes had geëxploiteerd, de nieuwe affaire in de Oude Spiegel straat geopend. Gisteren is op het bureel van politie te Dordrecht gedeponeerd en in beslag genomen een valsche rijksdaalder met de beeltenis van wijlen Z. M. Koning Willem III en het jaartal 1872, welk stuk op meesterlijke wijze wasnagebootst. In hevige mate heerscht onder d kinderen te Waalwijk de slijmhoest. Op één morgen werden er zelts 3 kinderen dood in de wieg gevonden. In de 2e helft der maand Januar1 kwamen, volgens het bulletin van het Kais.Gesundheitsamt te Berlijn, in Duitsch- land 126 nieuwe gevallen van cholera voor en zijn daaraan 47 personen ge storven waarvan 41 te Nietleben, 5 te Altona en 1 te Trotha. Op 1 Februari bleven onder behandeling 114 lijders, waarvan 71 te Nietleben, 14 te Ham burg, 2 te Altona, 4 te Trotha, 1 te Mori, 1 te Wettin en 1 te Quickborn. Te Hamburg kwamen in de laatste weken geen nieuwe gevallen van cho lera voor. De Kroonprinses van Rumenië zal bij haar intocht te Bucharest een stuk moeten eten van een brood, haar door een deputatie van boeren ter verwel koming aangeboden. Dat brood wordt gemaakt van meel, vermengd met honig, knoflook en en varkensbloed. Op den dag van den intocht zullen 32 boeren-paren, een uit elke pro vincie van Rumenië in tegenwoordig heid van prins Ferdinand en Prinses Marie in den echt vereenigd worden elk paar krijgt een geschenk van het vorstelijk bruidspaar van 250 gulden. Dit is een oud landsgebruik. Vervolg Binnenland Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag, 7 Februari, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Afwezig was alleen de heer Dr. B. de Bruijn. Ingekomen stukken, o. a. een rap port van den gemeente-architect, den heer Nolen, waarin hij mededeelt, dat hetgeen in de laatste vergadering dooi den heer Den Breems omtrent een plan van watorverversching werd uiteenge zet, ten onrechte werd aangeduid als te zijn het plan-Beijerman. Nadat de Raad reeds op voorstel van B. en W. besloten had, dit rap port voor kennisgeving aan te nemeD, verzocht de heer Visser, dat de brief van den heer Nolen zou worden opgeno men in het Gedrukt Verslag en sprak de heer Hoogendam den wensch uit, dat nadere inlichtingen omtrent deze zaak zouden worden verstrekt, daar het schrijven van den heer Nolen de be schuldiging inhield, dat de heer Den Breems den Raad zou hebben misleid. De heer Schuurman, die den wensch uitsprak, ook over deze zaak het woord te voeren, nam genoegen mot de ver klaring van den Voorzitter, dat hem daartoe in het verloop der vergadering de gelegenheid zou worden gegeven. Tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werden eenige ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeen te-begrootingen en ter voldoening uit den post van onvoor ziene uitgaven, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tot onderwijzer 2e kl. aan de le openb. kostelooze school (van Ylaardin- gen) werd benoemd de heer J. van dei- Poel en tot onderwijzer aan de openbaro burgerschool (Wijma) de heer J. L. C. van Borgstein. Den lieeren W. A. J. Wittkampf, P. van der Velden, A. Dirkzwager, G. H. Timmerhaus (Wed. Otterdijk) J. Tak, M. v. d. Bos, J. v. d. Burg Cz. en A. H. de Leur, werd restitutie van betaalde pi. dir. belasting verleend. De rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd over eenkomstig het rapport der fin. comm. goedgekeurd. Op het adres van den heer A. H. W. van Reede, ondernemer van stoomboot- diensten te Rotterdam, werd op voorstel van B. en W. de volgende beschikking genomen. Ten aanzien van het eerste lid van zijn verzoek, wijziging der verordening op het havengeld, zal aan adressant worden bericht, dat bij de onderhanden genomen algeheele herziening van het havengeld op zijne wenschen zal wor den gelet; ten opzichte van het tweede gedeelte restitutie van betaald haven geld over het laatste half jaar voor de Maamymph II, die sedert Juni de ge meente niet meer bezocht. dat er geen termen bestaan om aan zijn verzoek te voldoen, zoodat dit wordt afgewezen. Ten aanzien van het adres van den snelschrijver, den heer J. v. d. Worff, ver zoekende de zittingen voortaan 's Maan dags te houden, werd op voorstel van B. en W, besloten dit buiten behandeling te houden, omdat de gemeente voor het stenografisch verslag een contract heeft niet met hem, maar met den heer J. Odé. Het heffings percentage der pi. dir. bel. naar het inkomen werd bepaald op éen percent. Alvorens tot de behandeling dei- verdere onderwerpen over te gaan, ver langde nu de heer Schuurman over het bekende rapport van den gemeente architect het woord te voeren, daar hij niet het gevaar wilde loopen de urgente zaak die hij op 't oog had, in een onvol- talligen raad te behandelen. De heer Schuurman verklaarde derge lijke stukken als er nu weder een van een gemeente-ambtenaar was ingekomen, voor goed van de groene tafel te willen weren en stelde daarom de volgende motie van orde voor: „De Raad, van oordeel dat de notulen officieel bevatten het verslag van het verhandelde in den Raad, dat het Ver slag dit karakter mist, acht het schrij ven van den gemeente-architect onge vraagd en ongegrond, en gaat over tot de orde van den dag." Na eenige discussie, waarvan wij nader verslag geven, werd deze motie met 11 tegen 9 stemmen aangenomen. Alsnu kwam in behandeling de con cept-overeenkomst met Overschie, over het leveren van water der Drinkwa terleiding, voor die gemeente. De over eenkomst werd artikelsgewijze behan deld en de verschillende artikelen na eenige redactie-wijzigingen achtereen volgens aangenomen. Nadat de stukken betreffende de andere verordeningen waren aangehouden tot eene volgende vergadering, werd de Burg. gemachtigd zich voor de gemeente in rechten te verzetten tegen de vorde- ringderstearine-kaarsenfabriek,, Apollo", die ook van den betaalden aanslag in de pi. dir. bel. over 1892 restitutie had geëischt. Ten slotte ontvingen B. en W. de machtiging over te gaan tot de vast stelling van het bestek voor het dempen en rioleeien van het Broersveld, de Lange Kerkstraat, de Laan en Baan- sloten en tot het aanleggen van een riool in den Singel, waarna de verga dering door den voorzitter werd gesloten. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een gedeelte der parochiën van Spaarnwoude aan de Lie, van Osdorp en van den H. Franciscus van Sales te Haarlemmermeer, opgericht tot een af zonderlijke, nieuwe parochie onder den naam van Parochie van de II. Gar tra dis te Houtrakpolder en Halfweg, en tot pastoor van deze nieuwe parochie benoemd den weleerw. heer J. F. Graaf. Ook heeft Z. D. H. benoemd tot pas toor te Spierdijk den weleerw. heer J. L. A. Kerschner tot pastoor te Ze venhoven den weleerw. heer J. C. J. Seuter tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Joseph) den weleerw. heer. J. F. M. Lagerweij, die kapelan was teZoetermeer en tot pastoor te Noordzij pe den wel eerw. heer B. J. J. Schiff, die kapelaan was te Amsterdam. (II. Catharina.) GEBOREN 5 Febr. Nicolaas Chris- tiaan, zoon van P. Philippa en A. O. Feelders, Dam. Cornells Johannes, zoon van G. J. de Lange on J. C. van der Kaaij, Grofbaan. 7. Nicolaas, zoon van H. Kiela en F. Hille. Villastraat. OVERLEDEN: 6 Februari Leven loos aangegeven zoon van C. H. Ruse ier en C. Wetstijn Hagastraat. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 7 Febr. 1893. Moutwijn- f8. Verhandeld: f73/81/2. Stemming: onveranderd. Spoeling, l'ereeniging fl.10. Berlijn. 1 Kogge, April/Mei Mei/Juni Juni/Juli Spiritus Feb.Mrt. Apr ./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meel 12Merk.l.md 12 Maart Rogge, loop. md. Maart Spirit. Feb. Hamli. i April. talen. 139.25 140J5 32.80 33.80 16.75 14.50 49.25 49.25 13.70 13.90 22.75 22.50 139.-- 140A5 32.30 33.30 16.75 14.50 48.75 48.75 13.75 13.90 22.75 22.50 0.553/ 0.551/2 New-York. Maïs Amsterdam. 6 Febr. Rogge op lev. lager per Maart f132, 131, 132; per Mei f131, 130. 7 Februari. Rogge op lev. iets lager per Maart f 131 per Mei f131, 129. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 6 Febr. 5.95 M. 7 Febr. 5.04 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.04V2 Disc. 21/J pOt. Parijs - 48.21/2 Antwerp. -47.85 21'., VEEMARKT TE ROTTERDAM. 7 Februari. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 25 paarden, veulens,ezels, 350 vette runderen, 350 magere dito, 174 vette engraskal veren, 143nuch terekal veren, 5 schapen of lammeren, 46 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 70 a c., 2de qual. 63 c., 3de qual. 56 a c., kalveren lste qual. 105 c., 2de qual. 90 a 95 c. per kilo. Melkkoeien/140 a 215, kalfkoeien /160 af'220, stieren/ 70 a 170, graskalveren apinken/a vaarzen/100 a 120, alles mager vee paarden40a 70. Op de botermarkt werden aangevoerd 44'8 en 58/16 ton, en 864 stukken a 1/% kilo; prijs le kwal./72, 2e kwal. /68, 3e kwal. f64, per 1/2 kilo 50 a 60 c. Laatste Berichten. DEN HAAG, 7 Februari. De Herto gin van Albany heeft haar vertrek uit de ressideutie uitgesteld tot Maandag 13 Februari. De Prinses van Bentheim, eene andere zuster van de Regentes, wordt a. s. Vrijdag voor een dag alhier verwacht. Zaterdag-ochtend zal deze vorstin wederom de stad verlaten. Gisteren heeft ten hove een diner plaats gehad, waaraan genoodigd waren opper-oflicieren van zee- en landmacht en de buitengewone adjudanten alhier van denzelfden rang. Koningin Wil- helmina nam aan het gastmaal geen deel. De Regentes verscheen aan tafel met de hertogin van Albany en gevolg. Na tafel onderhield H. M. de Regentes zich met verschillende gonoodigden, terwijl ook de Hertogin met het gevolg van H. M. en eenige generaals sprak. Tijdens het diner speelde de muziek van de Kon. militaire kapel. Het diner was te 83/,, uur geëindigd. 6 Vebr. 7 Febr 4 Febr. 5 Febr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3