ALGEMEEN OVERZICHT. Binneniand. Republiek niet verplicht aan IJ te geven, wat zij geeft aan de werklieden in de stad, die zij nooit ophoudt te bevoor- deelen "Voor u heeft zij niets gedaan, niets. De eeuige vrijheid, welke zij u gegeven heeft is de vrijheid om van honger te vergaan. Langdurige toejuichingen). Met landbouwcrediet, met goedkoope verzekeringen, zoude zij u in staat stel len, uwe wijnbergen te herstellen, uwe werktuigen te volmaken, aan onbarm hartige schuldeischers te ontkomen. Maar zij heeft geen geld zegt zij geen geld?Leugentaal. Zij besteedt haar geld aan iets anders. 1500 millioenen heeft zij in den af grond der leekenscholen geworpen, alsof zij zich niet erbij had kunnen bepalen om de oude schoollokalen, waarin onze generatie is opgevoed, te herstellen, in plaats van kleine, ongelukkige gemeen ten op onkosten van 20 tot 25000 francs te jagen, waardoor deze wel van een even nutteloos als kostbaar schoollokaal voorzien worden, doch zich ook voor altijd in schulden moeten steken. Geen geld? maar waarom heeft zij u niet de 600 millioen gegeven welke Ton kin tot heden kost, dat heillooze Tonkin, dat 50.000 van uwe jongelingen verslon den heeft? En waartoe dienen de 12 millioenen van Dahomey waren die niet beter be steed geweest aan het aankoopen voor u van ploegen, zaad, vee, aan het delgen uwer schulden? Yerbeeldt u dat miliard van de scho len en van Tonkin, even als een goud regen over uwe akkers gestrooid, en zegt mij, of dat voor u niet ware geweest de vreugde, de voorspoed, de fortuin, in plaats van de ellende, de armoede, de koude en de honger? Levendige Toejui chingen) En dat geld is uw geld. Men heeft het u ontnomen om het te verkwisten, zon der het minste gunstig vooruitzicht, ook in de verte. „Welnu, een Gouvernement, dat u met belastingen overlaadt, dat tot den laat- sten penning uit uwe kousen haalt, zon der u ook maar met een klein landbouw crediet of eene weldadige verzekering tegen rampen te bedeelen, is een Gou vernement dat u uitplundert, u ter sluiks vermoordt; en gij zult slechts hebben wat gij verdient, indien gij, door zijne misdaden tot de diepste ellende gedre ven, niet eindelijk opstaat, om uw wre kend stembiljet naar de bus te brengen op het punt van uwe hooivorken als een vaandel der verdelging. Langdurige toe juichingen. - - levendige emotie. Slot volgt.) 10 Februari '93. De leden der rechterzijde van den Senaat en de Kamer in België hebben gisteren de beraadslaging voortgezet over do te volgen gedragslijn in het op handen zijnde debat over de Grondwets- lietziening. De gedachtenwisseling was lang en verward. Onder de vele spre kers beliooren genoemd te worden de hertog van Ursel, senaatslid voor Meche- len, en ridder de Moreaux, afgevaardigde voor Kamen, die met nadruk de voor stellen der regeering met betrekking tot het kiesrecht verdedigd hebben. Ten slotte heeft de vergadering op aandrin gen van den minister Beernaert, eene motie aangenomen, waarin zij onder voorbehoud ten aanzien van alle andere aangelegenheden, besluit de ministerieels voorstellen omtrent de kiesrechthervor ming te ondersteunen. Ieder behoudt zijne vrijheid aangaande de volgende onderwerpen nieuwe inrichting van den Senaat, mogelijke inlijving van den Congo-Staat; evenredige vertegenwoor diging en verplichte stemming. Bij de verdere beraadslaging over het adres van antwoord in het Engelsche Lagerhuis heeft lord Grey verklaard, dat. de kwestie betreffende het exequatur op Madagascar nog niet is opgelost. De voorwaarden vermeld in art. 21 dei- conventie betreffende Swaziland zijn van negatieven en niet van positieveu aard. Vandaar dat op de Trans vaalsche repu bliek geene verplichtingen rust om naar die voorwaarden te handelen. Die repu bliek hoeft derhalve tot 8 Mei vrijheid om de schikking van 1890 op te zeggen. Bij art. 12 der conventie van 1884 is Swaziland als onafhankelijk erkend en art. 1 der conventie van 1890 strekt ter voorziening, dat op die onafhanke lijkheid geen inbruk kan worden ge maakt zonder toestemming van Enge land en de Transvaal. Wat de kwestie over het toekomstig bestuur van Swazi land betreft, zoo moet de Britsche re geering het welzijn van Swaziland en de wettige belangen der inlanders en Engelschen in het oog houden. Er zijn thans aan Loch instruction gezonden aangaande eene eventueele conferentie met de Transvaal. Redmond stelde voor in het adres van antwoord een amen dement te brengen ten gunste van am nestie voor de Eenians. Asquith bestreed dit amendement, onder opmerking dat de gevangenomen Eenians gewone mis dadigers zijn, die geene toegevendheid van eenigen Engelschen minister ver dienen. Ilij zou hun nooit amnestie willen verleenenHet amendement-Redi- mond werd ten slotte verworpen met 397 tegen 81 stemmen. Het gerechtshof te Parijs heeft gis teren uitspraak gedaan in het proces wegens de Panama-zaak. Wegens op lichting en misbruik van vertrouwen werden Ferdinand en Charles de Les- seps veroordeeld tot vijf jaren gevan genisstraf en eene boete elk van 3000 f'r. en Eontane en Cottu tot twee jaren gevangenisstraf en eene boete van 20.000 fr. De royalistische rechterzijde in de Kamer heeft eene motie aangenomen, inhoudende de verklaring, dat naardien voor de motie—Cavagnac heeft gestemd, men haar niet kan verwijten, dat zij onder voorwendsel van eerlijkheid zich leent tot eene politieke manoeuvre ter bedekking van dubbelzinnigheid, die uit de stemming van eergisteren voort vloeit. Leydet is voornemens binnen enkele dagen eene interpellatie in te dienen over den algemeenen toestand. Turel zal interpelleeren over den eeo- nomischen toestand. De indruk dien de meeste republi kein sche bladen ontvangen hebben van het votum der Kamer op eergisteren, is, dat het eene evolutie aanduidt in de richting van de op de centrums steu nende gematigde politiek. De conser vatieve of anti-republikeinschedagbladen geven te kennen, dat het votum van eergisteren de genadeslag is voor het kabinet-Ribot, dat plaats moet maken voor een kabinet-Cavagnac. De minis ters hebben gisteren geraadpleegd ovel den toestand. Eenparig waren zij van oordeel, dat die het gevolg is van een voorbijgaand misverstand. De Regee ring handhaaft bare gemeenschappelijke aansprakelijkheid en zal de eerste ge legenheid benuttigen om door nadere verklaringen alle dubbelzinnigheid te doen ophouden. Volgens berichten uit Rome heeft Simonetti door koning Humbert omtrent, de kwestie der banken geraadpleegd, zich verklaard voor eene eenige instel ling met nieuwe personen. Dat Gri- maldi zijn ontwerp betreffende de pen sioenen in weerwil der oppositie hand haaft, wordt beschouwd als een middel om zijne aftreding uit het Kabinet te maskeeren. Volgens de Secoio zijn er in eene poitefeuille der Romeinsche bank papieren tot een bedrag van meer dan 2 millioen gevonden, waarbij een honderdtal afgevaardigden gecompro mitteerd zouden zijn. Aan de Times wordt uit Lissabon ge meld, dat de beraadslaging in de Cor tes over de buitenlandsche schuld is uitgesteld wegens ongesteldheid van den minister-president. Deze heeft in zijne jongste rede betoogd, dat Portu gal geen buitenlandsche inmenging in de regeling van 's lands buitenlandsche schuld zal toelaten. De regeering houdt vast aan het in 1852 gevoerde beleid, toen Portugal geen acht geslagen heett op Engelands nota's en verzet zich tegen de vermindering der rente van de Staats schuld tot drie pet. De New York-Herald zegt, dat de goud reserve der Araorikaansclm schatkist thans zóó verminderd is dat de ban kiers te New-York, die haar reeds twee millioen dollars geleend hebben, beloofd hebben zoo noodig nog meer té zullen leen en. Kaar uit Buenos-Ayres wordt'bericht, zijn in Porto Allegro ernstige wanor delijkheden gepleegd. De Italiaansche consul is beleedigd door kwaadwillige Italianen bij de terugkomst van de be grafenis van den Italiaan Rizzo, die vermoord was geworden. Het consulaats- sehild is afgerukt. De staatspresident heeft den consul bescherming toegezon den. De moordenaars van Rizzo zijn ge arresteerd. Escalante die de portefeuille van financiën heelt aanvaard, spreekt het het tegen, dat het in zijne bedoe ling zou liggen de rentebetaling- gedu rende 5 jaar te doen schorsen. De in komsten van der. Staat vloeien geregeld in de kus. Het departement van finan ciën heeft thans eene groot, e hoe veelheid specie. De opstand in Santa Fé begint te verzwakken. De ertegenwoordigers der Verte nigde Staten te HonaiüSu heeft den anderen op aanvraag van liet voorloopig bewind het protectoraat der V. S. afgekondigd en de Amerikaansche vlag op het: gou- vernemenspaleis doen hijschen. De vlag van ilawai blijft echter waaien op de andere staatsgebouwen. In de procla matie zegtde gezant, dat het doel van den stap is het handhaver der orde in afwachting van den uitslag der onder handelingen te Washington. I.<o rust is ongestoord. Leo XIII en de katholieke pers. De vereenigi-ng der Centrumspers ia Duit: liland heeft besloten een deputatie vau vijf barer leden, redacteuren of medewerkers van de voornaamste bladen, naar Rome te zenden, om den Paus bij gelegenheid van diens bisschops-jubileum de hulde der Centrumspers aan te bieden. Behalve een artistiek uitgevoerd adres zullen de gedelegeerden den Paus in een fraai gebonden boekdeel een num mer aanbieden van al de katholieke Duitsehe bladen van 19 Febr. a. s., welk nummer natuurlijk' gewijd zal zijn aan het feest, van den H. Vader. Deze hulde heeft waarlijk eon die pen zin. Leo XT1T toch heeft gansch hizon- der aanspraken op de vereeringen dank baarheid der katholieke journalisten. Geheel zijn pontificaat door en ook reeds als bisschop van Perugia werd door Hem nadruk gelegd op de enorme diensten, welke zij in onze tegenwoor dige Maatschappij kunnen en moeien be wijzen aan de zaak der Kerk. Leo XIII mag met volle recht, de groote vriend en beschermt r der katho lieke dagbladschrijvers worden genoemd. En daarom is een bizonder huldebe toon hunnerzijds volkomen gepast (C.) H. M. de Koningin-Regentes en H. K. H. de Hertogin van Albany hebben gisteren-middag te 's-Gravenhage een bezoek aan Pulchri Studio gebracht, ten einde aldaar de schilderijen, nagelaten door den kunstschilder Van Borselen, te bezichtigen. Tevens hebben H. M. en H. K. H. gister middag hij de firma Philippona aldaar bezichtigd een tegel-schilderij uit de fabriek van de firma Jos. 't Hoofft en Labouchère te Delft, naar „de Staal meesters" van Rembrandt en bestemd voor de Wereldtentoonstelling te Chi cago. Voorts brachten H. M. de Koningin- Regentes en II. K. H. de Hertogin van Albany een bezoek aan liet atelier van den kunstschilder C. Bisschop, ten einde aldaar te zien het geschilderd portret van II. M. de Koningin-Regentes, dat van wege het St-Ant,honie-Gasthuis te Leeuwarden in de Raadzaal aldaar zal geplaatst worden. Koningin Wilholmina bracht gister ochtend met de kinderen van de Her togin van Albany onverwacht ecu be zoek aan den zoölogischen tuin. Met groot genoegen bezichtigden zij hetpl uim- gedierte, de watervogels en de overige dieren Daar het bezoek incognito werd gebracht, had er geen offioieele ontvangst of begeleiding plaats. De Minister van Financiën buuigt ter kennis van belanghebbenden, dat in Mdar en April, op nader te h.-palen tijd, te Arnhem, een vergelijkend examen zal gehouden worden voor 50 plaatsen als kommies 4de kl. der directe belas- Schiedam, 10 Februari 1893. Wij herinneren onze lezers, met ver wijzing naar achterstaande advertentie, aan de buitengewone vergadering, welke Zondag aanst. van wege de afdeeling Schiedam van den Ked. R. K. Volksbond in de zaal der Officieren-Vereeniging zal gehouden worden. Zooals men weet, hebben donateurs met éene dame tot deze vergadering vrijen toegang. Met het geringe offer dat gevorderd wordt om als donateur tot de Vereeniging toe te treden, stelt men zich niet alleen in staat de feestelijke vergaderingen van do Bonds- afdeeling hij te wonen, maar helpt men ook eene zaak steunen, die voorzeker in onzen tijd den steun van alle wei denkenden behoeft en verdient. Kaar wij vernemen, is men reeds be gonnen de standpijpen van de water leiding weder to plaatsen. Het wegne men was een praktische maatregel, door den directeur der drinkwaterleiding met 't oog op de vorst genomen. tingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480 'sjaars. De voor waarden van aanmelding zijn bekend gemaals t in de StauUct. van 10 dezer. De generaal-majoor C. H. F. graat Du Monceau, Adjudant-Generaal, Chef van het Militaire Huis van H. TI. de Koningin, zal in den aanvang van de volgende week naar Rome vertrok k m, ten einde do gelukwenschen van li. M. de Koningin-Regentes over te brengen aan Z. H. den Paus, ter gelegenheid van diens gouden bissehopsjubiló. De generaal zal den löen dezer te Rome aankomen. (1)11. v. Z.-H.) De Telegraaf van eergisteren bevat in een Haagsche correspondentie het vol gende Aan ons Hof denkt men erover om zich te doen vertegenwoordigen bij het feest, dat de Paus spoedig viert. Men wil niet gaarne achterblijven en weet toch niet goed hoe zulk een beleefdheid door het „Protestantendom" opgenomen zal worden. Mij dunkt, dat men zich onnoodig ongerust maakt. Net zoo goed als de Dnitsche Keizer den generaal Wollzer De Loë afvaardigt, kan de Regentes baron v. Brienen met een missie belasten. Zulk een opdracht zou een derde deel dei- bevolking veel genoegen doen, een deel, dat door de m. i. onhandige afschaffing van den gezantschapspost bij het Pauselijke Hof onnoodig gekrenkt is geworden, en dat daarvoor wel eenige vergoeding mag hebben. Men vreeze aan het Hof toch niet, zich te branden aan koud water. Hatuurlijk was, toen dit bericht werd opgenomen, de redactie nog niet bekend met de opdracht, door H. M. de Ko ningin-Regentes aan graaf Dumonceau gedaan Vergissen wij ons niet, dan is Be Telegraaf het eerste liberale blad in Kederland, hetwelk de afschaffing van het Kederlandsohe gezantschap bij den Paus openlijk en zonder voorbehoud afkeurt en aan het beruchte Kamervo tum van 17 Hovember 1871 zijn waren naam geeft„een onhandige daad" en „een onuoodige krenking van oen derde der bevolking". (T.) In verband met de bekende klachten, dat de Katholieke militairen achter staan bij de Israëlietiscbe wat betreft de gelegenheid tot bijwoning liunnei godsdienstoefeningen, is door den minis ter van Oorlog bepaald, dathet vrij stellen van Israëlitische militairen van wachtdiensten van Vrijdag op Zaterdag en Zaterdag op Zondag, niet meer zal geschieden op Zon- en feestdagen all0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2