ALGEMEEN OYERZÏCHT. Binnenland. ess de spite ranker ten hemel en was mag men Vinck's Beschrijving gelooven - als een teeken van voor rang door vier torentjes geflankeerd. Uit de hooge galmgaten rolt het dof gebrom van drie zware klokken over de bedrijvige stad en stemt de inwoners tot godsdienstzin, waar schuwing, vreugde of rouw. Welspre kend geeft dit de brandklok, in 1455 door Wilhem van Ridterdinck en Steven Buterduc gegoten, te kennen door het volgend randschrift Laudo Deum vtrumvoco plehemcolligo clerumDefunctos plorofugo pes tem, festa decoro. D. i.Ik loof den waren God, roep het volk, verzamel de geestelijkheid, Ik be treur de dooden, verdrijf de pest, luister de feesten op. In zwaarte wordt deze klok verre overtroffen door de Sint-Jansklok. Woog geDe ruim 3500 pond, deze brengt het tot 5600 pond. Volgens het opschrift werd zij ter eere van den II. Boetge zant in 1519 door Wilhem Jaspar ge goten. Met deze klokken vormt de halfuurs- of werkklok, dagteekenend van 1710 en 2000 pond zwaar, een akkoord van ut mineurdaar zij resp. stemmen in F molC en G. Gelijk alle andere kerken van ons land bezat de oude Sint-Jan tal van altaren, waarvan velen door brooder schappen en gilden waren gesticht. Met zekerheid kunnen worden vermeld het altaar der H. Drievuldigheid, der 40000 HH. Martelaren, van Sint-Michiel, van Sint-Pieter benevens de II. Ursula en Alle Heiligen. Het bakkersgild had er zijn Sint-Aubertus-Altaar, de armmees- ters hun altaar van den H. Geest, ter wijl vooral het altaar van Onze lieve Yrouw, geplaatst in een zijkoor, door eene bijzondere broederschap werd in eere gehouden. Op den Patroonsdag van een gild werd het altaar van den Be schermheilige feestelijk versierd, het heilig Offer aldaar opgedragen en den armen veelal eene bedeeling geschonken. Menigmaal werden daar ook op vastge stelde tijden IIH. Missen gelezen voor de levende of overledene leden van het gild. Om in het onderhoud der priesters, voor deze bediening benoodigd, te voor zien, had het vrome voorgeslacht ver schillende vicarieën gesticht, wier bege ving aan den proost van het klooster Koningsveld, bij Delft, en aan andere hooggeplaatste geestelijken wasvoorbe houden. Wanneer de parochie van Schiedam aan de Paters Norbertijnen ter bediening werd opgedragen, is bij gebrek aan be scheiden moeilijk te gissen zeker wa ren zij hier reeds werkzaam in 1328, want in dat jaar bekrachtigde Arnt, kanunnik van Premonstreit en pastoor van Schiedam de aanstelling van zekeren Petrus Marre tot onderwijzer te Rotter dam. Behalve dezen pastoor zijn ons nog bekend uit de 15de eeuw Andries, Johan Engels van Dordrecht, Johan Reiniersz; uit de 16de eeuw Herman van Rossum 1500)Hendrik van Weert, Hendrik Hermansz. (1514), Martinus Dorpius (1515), Joannes de Meijer (1553) en de laatste pastoor Cornelis van Gouda (1572). In het voor de Katholieken zoo nood lottig jaar 1572, toen de kerken ge- beeldstormd en de kerkelijke goederen door andersgezinden aangeslagen werden, waren Allard Jacobsz., M. J. Coninck en Johan van der Burg, Getijmeesters van het Onze-lieve-Vrouwengild; Anthonie Muys, A. Daniels en Elaut Adriaansz. kerkmeesters. Als wakkere Katholieken dienden zij bij den prins van Oranje ver toogschriften in tegen het ruw geweld en tegen eene onteigening, met hunne heiligste rechten in strijd; maar, zooals te voorzien was, hunne klachten vonden geen gehoor, hunne pogingen leden schipbreuk. Wat er sinds van de oude Sint-Jans- kerk geworden is, behoeft geen nadere beschrij ving den opmerkzamen bezoe ker zegt zij genoeg. 11 Februari '93. De Kamer van afgevaardigden te Parijs heeft de interpellatie van Turel over de oeconomische politiek tot over een maand uitgesteld. In eene verga dering van de uiterste linkerzijde werd de interpellatie van Leydet, over de algemoone politiek der Regeering, goed gekeurd om aan de meerderheid de gelegenheid te geven zich met hare strekking te vereenigen, zullen heden eenige leden bijeenkomen tot het onder zoeken van strekking en inhoud dezer interpellatie. Men verwacht een gun stig advies. In dat geval zou de inter pellatie heden in behandeling komen, terwijl het Kabinet bereid zou zijn het debat te aanvaarden. Het door het hof te Parijs gewezen vonnis in. zake de administrateurs dei- maatschappij tot aanleg van het kanaal van Panama wordt in de Parijsche bladen met een koor van ontevredenheidsbe tuigingen ontvangen, een gevolg daar van, dat men zich, zooals Edmond Mag- nier in V Événementerkent de vrij spraak der beklaagden als onbetwist baar zeker had voorgesteld,maar vooral een gevolg van de veroordeeling van Ferdinand de Lesseps tot het maximum der bedreigde straf. De> Petite llépublique Frangaise staat vrij wel alleen met haar oordeel, dat dc openbare meening dit vonnis als een daad van gerechtig heid zal ontvangen, welke zij hoopt, dat het niets zal komen vernietigen. Integendeel, zelfs bladen als b. v. de Eclair, die hunne ingenomenheid met het vonnis niet verbergen, zijn toch niet onverdeeld in hunnen lof, om dat het een al te krasse tegenstelling vormt met de schandelijke straffeloos heid, waarvan sommige schuldigen, als Rouvier profiteeren. Daar uit de omstan- digeinstructie ten duidelijkste gebleken is, dat de manoeuvres der administrateurs onafscheidelijk verbonden waren aan de handelingen van sommige Parlements leden, zal de strenge behandeling van genen, vergeleken bij het buiten vervol ging stellen van dezen, voor het publiek eene zaak blijven, welke men nooit zal begrijpen. Francis Magnard vraagt in den Figaro gratie voor den ouden De Lesseps, als zijn oordeel uitsprekend dat, zoo ooit het gebruik maken van dit koninklijk recht gerechtvaardigd is, het dit dezen keer zal zijn, in het geval van Ferdi nand de Lesseps. Mèt den Figaro, zoo bekwaam meestal in het raden van de stemming der publieke opinie, bekla gen de monarchist Cornely in den Gau- lois, de radicaal Yves Guyot in den den Siècle en ook de Lanterne het lot dat den man getroffen heeft, die eens „de groofe Franschman" heeft gelmeten. .De justitie, zoo oordeelt laatstgenoemd blad, had, zonder iets van de rechten te verliezen, wier onschendbaarheid zij niet altijd handhaaft, zich minder on verbiddelijk en meer Fransen kunnen betoonen, door hare oogen af te wenden van den grijsaard die zick-zelven heeft overleefd, na eene voor Frankrijk zoo roemrijke bladzijde te hebben geschre ven in het geschiedboek der beschaving. Wat den vader betreft, roept Cornely uit, er zou oen Shakespeare noodig zij - om het ongeluk van den epischen grijs aard te schetsen, eene soort van Oedipus, dien de jaren van het licht der oogen htbben beroofd en dien het noodlot ver volgt tot inde onbewustheid zijner laat ste levensdagen. Maar vooral Yves Guyot vindt een paar treffende zin sneden, om den indruk van het gevelde vonnis te schetsen.Heeft het arr»st van het hof de moraal gewroken? vraagt hij. Neen, het heeft eenmaal te meer van alle moraal de meest immoreele verheerlijkt de moraal van het succes. Een groot man was De Lesseps, omdat hij te Suez geslaagd is; veroordeeld, onteerd, ge brandmerkt en geruïneerd werd hij omdat hij te Panama verongelukt is. Slaag en alles is u geoorloofd en wordt u ten goede gerekendwees on gelukkig en alias rekent men u tot misdaadNeen, een arrest als dat van het hof zal onze zedelijke idee niet ver heffen. De bewondering gelde het harde lot van den grijsaard de poging, niet het succes Naar volgens draadbericht gisteren te Londen verzekerd werd, zou lieden de verloving van den hertog van York met jn-inses Mary Teek definitief worden verkondigd ter gelegenheid van een maaltijd bij de Koningin op Osborrie. De hertog van York bevindt zich tegen woordig aldaar. De prinses van Wales gaat er heden heen. In parlementskrin- gen wordt verzekerd, dat Gladstone's geneesheer hem niet wil toestaan, Maan dag bij de indiening van het home-rule- ontwerp langer dan een paar uur het woord te voeren. Volgens telegrafisch bericht uit San Sebastian, valt er in de Baskische provinciën eene levendige beweging onder de Carlisten waar te nemen. Naar men zegt, laat do Regeering haar de meest gewenschte vrijheid, teneinde (1e gemoe deren niet tot weerstand te prikkelen. Het heet, dat don Carlos van zijne aanspraken afstand doen wil ten behoeve van zijn zoon, dien de Paus zou vven- schen uit te huwelijken aan de prinses van Asturië, oudste zuster van den jeugdi gen koning Alfonso. Daardoor zou de ver zoening tussciien de beide takken der Spaansche Bourbons tot stand komen en de monarchie worden versterkt. Maar het bericht verdient, vooral wat de wensch van den Paus betreft, onder alle voorbehoud te worden medegedeeld. Schiedam, 11 Februari 1893 In de Tijd lezen wij de volgende correspondentie uit Schiedam: Nog altijd wordt door de Kaarsen fabriek Apollo geprocedeerd tegen ons Gemeentebestuur in zake de wettigheid der verordening, regelende de heffing der plaatselijke belastingen. Zooals men weet, geldt het de kwestie, of naam- loozo vennootschappen al dan niet in de plaatselijke belasting kunnen worden aangeslagen. De Rotterdamsche recht bank verklaarde zich betreffende de Wettigheid van den aanslag over 1891, niet over de kwestie van de wettigheid der verordening, incompetent. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage, in hooger beroep uitspraak doende, stelde, wat de wettigheid van den aanslag van de naamlooze vennootschap Apollo betreft, de gemeente Schiedam in het gelijk. Thans is de zaak hangende voor den Hoogen Raad. Intusschen heeft Apollo een nieuw proces bij de rechtbank te Rotterdam, waartoe onze gemeente ressorteert, aan hangig gemaakt, waarbij Apollo de wettigheid der verordening naar aan leiding van haar aanslag over het jaar 1892 betwist. Voor onze gemeente is deze kwestie een levensvraag. Niet alleen omdat Apollo circa een zeventigste ge deelte der plaatselijke belasting betaalt, maar ook omdat hier ter stede, in strijd met de interpretatie, welke bijna overal elders gevolgd wordt, naamlooze ven nootschappen in de plaatselijke belas ting worden aangeslagen en behalve Apollo zijn hier veel naamlooze ven nootschappen. Invoer van buitenlandsch vleesch in Engeland. De heer George Lambert en vier andere afgevaardigden hebben in het Engelsch parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld, dat de woorden „Buitenlandsch vleesch" in hoofdletters niet kleiner dan oen duim in het vierkant, gedrukt zullen staan op al het vleesch, dat in Groot- Brittannië wordt binnengevoerd. De boeten op overtreding van dit voor schrift zijn voor de eerste overtreding 5 pond sterling (f60) en voor elke vol gende 20 pond sterling (f240). Of dit ontwerp tot wet zal worden verheven is echter nog een groote vraag. Gisteren-nacht te omstreeks 3 uren zagen twee agenten van politie, dat twee mannen in de Prinsenstraat te Rotter dam iets wegwierpen en zich daarop ijlings verwijderden. Het weggeworpene bleek te zijn een paar zakken met thee en koffie, blijkbaar ontvreemd. Bij het onderzoek, dat de agenten daarop in stelden om de herkomst daarvan te ontdekken, vonden zij in een portaal in de Prinsenstraat nog meer zakken met koffie en thee. Uitgaande van de gedacktd, dat de dieven na eenigen tijd terug zouden komen om het ont vreemde weg te halen, stelden de agen ten zich in de nabijheid verdekt op. Na verloop van ruim een half uur za gen zij twee personen komen, waarvan een zich in het portaal begaf om het gestolene te halen. Fluks sprongen nu de agenten uit hun schuilhoek te voor schijn en wierpen de deur achter den betrapten dief dicht. De bewoners wer den opgescheld, en nu kwam ook de dief voor den dag, die natuurlijk goed geboeid naar de Kaasmarkt werd ge bracht. Het bleek te zijn een jonkman van nog geen 20 jaar, zekere F. het portaal, dat hij tot berging van het gestolen goed had gekozen, behoorde tot zijns vaders woning. Een verder onderzoek bracht de po litie, daarin door een water en v uur baas voorgelicht, op de hoogte waar de koopwaar vandaan kwam. Dit is een kruidenierspakhuis in de Driemollen- gang op de Gedempte Botersloot no. 129 en toebehoorende aan den kruidenier J. van Gemert, wonende aan de Gedempte Botersloot no. 131. In dat pakhuis werd een ware warboel gevonden balen met liennip, koffie enz. waren openge sneden, kisten met thee en rozijnen in getrapt om zich van den inhoud te overtuigen, en matjes met vijgen open gesneden en een deel van den inhoud geroofd. In die gang stond nog meer goed gereed om weggedragen te woiden en zoo groot bleek de brutaliteit dei- inbrekers en dieven te zijn, dat zij met krijt op eene kist geschreven hadden „wij hebben niet veel, maar toch genoog." Wat uit dat pakhuis gedragen was, is giootendeels door de politie terugge vonden en in beslag genomen, hoewel er ook veel te loor ging en verknoeid werd door de dieven. De bestolene schat de aangerichte schade op meer dan f 300, doordien verschillende soorten thee en koffie dooreen gestort zijn in zakken. Er wonen drie gezinnen boven het pakhuis, doch niemand had iets bespeurd. Wel zag eene vrouw, in die gang wo nende, te omstreeks 9 uur gisteren-avond twee verdachte personen daarin rond scharrelen. De tweede dief wordt door de politie opgespoord. Beiden blijken oude heken den der politie te zijn. (V. li. Ct Op 42-jarigen leeftijd overleed eer gisteren te Scheveningen, omringd door zijn 80-jarige moeder en verdere ver wanten, de zcereerw. heer A. J. Meijs, pastoor te Schijndijk. Den U Augustus 1875 priester gewijd, was de weleerw. heer Meijs na korten tijd te Goes, Ber kenrode en Amsterdam werkzaam ge weest te zijn, gedurende veertien jaar professor aan het seminarie Hageveld, tot. hij in 1891 tot pastoor te Schijn dijk werd benoemd, waar hij slechts 1 Va jaar de herderlijke bediening heeft vervuld. In eene in „Café Zinken" te Amster dam gehouden vergadering van ongeveer 400 schippers (grootendeels Rijnschip pers) en waarbij tegenwoordig waren de oprichters van den „Nederlandschen Schippersbond" te Rotterdam en de secretaris van „Schuttevaer" te Amster dam, werd besloten zich bij dien bond aan te sluiten, en zooveel mogelijk alle schippers in het Rijk tot aansluiting aan te sporen. Wij lezen in De Volksbanier Werd oen ruime deelname verwacht van het door het Centraal-Bestuur van den Nederlandsohcn li. K. Volksbond uit geschreven congres voor Katholieke vak- vereenigingen, onder eere-presidium van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, die verwachting wordt verre overtroffen. Niet minder toch dan 43 vakvereeni- gingen gaven hun verlangen te kennen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2