Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 15 Februari 1893 No. 4-513. bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Advertentiën voor het door ons op 19 Februari a. s. uit te geven Feestnummer worden ten spoedigste inge wacht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelst 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 14 Februari '93. Een gewichtige en merkwaardige par- lementszitting voor het Vereenigd Ko ninkrijk in het algemeen, voor Ierland in 't hijzonder, was zeker die welke gis teren te Londen werd gehouden. Bij het Lagerhuis werd het lang verbeide rule ontwerp voor Ierland ingediend. Gladstone heelt dus tegeno ver het groene Erin woord gehouden, liij heeft de be lofte gestand gedaan, die hij bij de aan vaarding van het bewind heeft afge legd, en door een daad van rechtvaar digheid tegenover het lersche volk alle weidenkenden in Engeland en in Europa aan zich verplicht. Bij de indiening van het ontwerp-zell- regeering voor Ierland verklaarde Glad stone voor te stellen de supprematie van het Rijksparlement over het lersch par lement te behouden. Het lersch parlement dat inen naar zijn voorstel in het leven zal roepen, heeft zich alleen bezig te houden met zuiver lersche zaken. De onderkoning zal onafhankelijk zijn an alle godsdienstige kwaliüeatiën. Het Parlement zal zijn samengesteld uit twee Kamers, de eerste is eene Raadkamer, bestaande uit 48 leden, gekozen door menschen die kiezer zijn, dewijl zij een huurwaarde van 20 pond per jaar be talen. De andere Kamer zal den titel van Vergadering hebben en zijn samen gesteld uit 103 afgevaardigden, gekozen volgens het thans bestaand kiesstelsel; het is geoorloofd, dat hare leden tevens lid zijn van het Lagerhuis, maar zij moeten natuurlijk speciaal voor de ler sche Vergadering worden gekozen. Het lersche parlement zal zijne zitting den eersten September openen. Het cyler der lersche afgevaardigden in het Rijks- parlement zal teruggebracht worden tot 80, zijnde het cijfer dat naar ver houding is van de bevolking. De tegen woordige politiemacht in Ieiland zal langzamerhand worden teruggetrokken en eene nieuwe gewapende macht in het leven geroepen. De onderkoning zal voor zes jaren worden benoemd en voor het uitvoeiend bewind eene algeheele volmacht hebben. Als Kabinet zal hij het executiof comité van den Privaten Raad in Ierland heb ben. Op raad van dit comité zal de onderkoning de wetten goedkeuren, maar hij zal onderworpen zijn aan de instruc- tien van zijnen Souverein. In den Wet- gevenden Raad zal aan de minderheid gelegenheid worden gegeven mondeling hare meening te uiten De duur van de Wetgevende Vergadering in Ierland zal zes jaren zijn. Zij heeft het ini tiatief voor financieele wetten, maar alleen met een voorafgaand onderzoek van den onderkoning. Het politietoezicht zal aan het nieuwe gezag worden overgedragen. De lersche afgevaardigden zullen in het Rijks par lement zitting hebben, maar zullen geen recht hebben deel te nemen aan de stemmingle over wetten of voorstellen, die zich tot Groot-B ritannië bepalen, 2e over financieele Villen die zich tot Groot Britannië bepalen, 3e over alle kredieten behalve die voor den konink lijken dienst. Ierland zal een evenredig deel bijdragen in de Rijks-uitgaven en dit deel zal volgens spreker de netto opbrengst der douanerechten in Ierland zijnde 2.370.000 pond sterling per jaar, kunnen wezen. (De Rijks uitgaven schatte Gladstone op 59 millioen.) De lersche douane zal door Engeland worden beheerd. Het accijnsrecht zal dooi En geland worden bepaald maar door de Naar het Fransch van Paul Féval. lersche overheid worden geïnd. Werden zijne voorstellen aangenomen, dan zou het lersche parlement beginnen met een batig saldo van 520,000 pond sterling. Gladstone eindigde met het Parlement op te wekken om, al was het met den laatsten ademtocht, de bill aan te nemen, ten einde Ierland het verleden te doen vergeten. In antwoord op eene opmer king van het lid Clarke, zeide Gladstone, dat de landkwestie gedurende driejaren ter beslissing van het rijks Parlement zal blijven. T Bij de verkiezing voor het Dager- huis te Pontrefract ter vervanging van den heer Rowland Winn, die tengevolge van zijns vaders dood lid van het Hooger- huis is geworden, is de Gladstoniaan Recket met 1228 stemmen verkozen,de conservatieve tegencandidaat Shaw be kwam 1165 stemmen. De conservatieven verliezen hiermede eenen zetel. Naar in de couloirs der Kamer "an afgevaardigden te Parijs werd gezegd, zal de heer Leydet Donderdag de re geering interpelleeren over hare alge- meene staatkunde. De minister-president Ribot zal antwoorden en zich verklaren vóór eene geheel republikeinsche poli tiek, met de uitsluitende medewerking dei republikeinen en de uitsluiting der reactionairen. De kuiperijen tegen Carnot schijnen ook nog voortgezet te worden. De Ger minal wil weten, dat het optreden van Cavaignac in de zitting van verleden Woensdag eigenlijk een tusschen Ribot en het linkercentrum voorafberaamde campagne tegen Carnot was. Het Kabinet moest ten val gebracht wordeD om plaats te maken voor een ministerie Cavaignac, Ribot, Leon Say, Bardoux, en vervol gens zou de stormloop beginnen tegen Carnot, die dan door Cavaignac als president der Republiek zou vervangen worden en Marcère, in Waddmgton s plaats, Fransch ambassadeur te Londen. Door den loop van het debat was Ribot echter genoodzaakt de motie te accep teeren, en daardoor bleef het Kabinet op de been. Heel waarschijnlijk klinkt dit berichtje echter niet, want Ribot zou allicht liever zelf President wezen dan voor Cavaignac den weg naar den nresidentszetel te bereiden. Aan de Parijsche uitgave van de New- York Herald wordt uit Panama gemeld, dat 500 invloedrijke burgers van Co lumbia een bezwaarschrift geteekend en aan de regeering gezonden hebben tegen elke verlenging van den termijn van concessie aan de Panama-maat schappij Yolgens een gerucht heeft de regee ring te Lissabon van de Duitsche regee ring eene diplomatieke nota ontvangen waarin voor de houders van Portugee- sche staatsfondsen dezelfde behandeling gevraagd wordt als ten deel valt aan de Portugeesche schuldeischers van den Staat. De New-Yorksche Press behelst een sensatie-artikel, volgens hetwelk Frank rijk en Rusland heimelijk zouden zijn overeengekomen om Noord-Amerika des noods gewapenderhand te helpen tot het handhaven der leer van Monroe: „Amerika voor de Amerikanen." Daar tegenover zou Noord-Amerika niets beters aanbieden dan de uitleveringstractaten naar Fransche en Russische opvattin gen te fatsoeneeren. Het artikel van de Press wordt bevestigd door een depêche uit Washington, waarin gemeld wordt dat hij de ratificatie der uitleverings tractaten met Frankrijk en Rusland de regeering der Yereenigde Staten van de regeeringen dier mogendheden de stelligste waarborgen van ondersteuning, zoo noodig door geweld van wapenen, heeft ontvangen, teneinde te voorkomen, dat eeuige Europeesche mogendheden inbreuk maken op de Monroë-leer. Yolgens de Colurger Zeitung heeft prins Ferdinand van Bulgarije den her tog van Saksen-Coburg als hoofd van het huis Coburg verzocht, zijne goed keuring te hechten aan prins I erdi- 35) Alvorens tot het inwendige van den boom door te dringen, onderzocht Jude zorgvuldig den omtrek. Geen struik, geen heideplantje ontsnapte aan zijn scherpen blik en hjj was niet gerustgesteld, alvorens hij wist geheel alleen te zijn. Dit onderzoek deed hem achter een der in puin vallende torens de ineengezakte over blijfselen van de vroegere woning van Mathieu Bianc ontdekken. Zij waren trouwe dienaren der Treml's, fluisterde hij, het hoofd ontblootendeGod hebbe hun zielen. In den hoorn vond hjj eemge hoepels en lmna alle gereedschappen van Jean Blanc, doch met een dikke roestlaag bedekt en in een toestand, die geen twijfel overliet, dat zij in geruimen tjjd niet waren gebruikt. Jude nam een schop en begon dadelijk te graven. Terwijl hjj aan het werk was, kwam er een bijna onmerkbare beweging in de struiken en werden twee hoofden zichtbaar, waarvan het gelaat met een stuk wolvenhuid bedekt W Een derde hoofd, met een wit masker voor het gelaat, werd in hetzelfde oogenblik zicht- baar tusschen een hoogen bremstruik, die zoo dicht bij den boom stond waarin Jude werkte, dat hij dezen bijna raakte. De drie mannen, die deze vreemdsoortige vermomming droegen, wisselden snel een teeken» Het tceken van den man met het witte mas- ker was ongetwijfeld een bevel, want de beide anderen trokken zich onmiddellijk in hun schuü- PlDeS drager van het witte masker ging plat op den grond liggen en begon ntt zonder het minste geluid te maken in de richting van den boom te kruipen. Langzaam legde hij den afstand af die hem er van scheidde; toen richtte hij zich op en stak zjjn hoofd door een van de gaten, die de tjjd gemaakt had in den holle stam van den ouden eik. Zijn masker hinderde hem om te zien hij deed het af en ontblootte zjjn door rook eu kolenstof geheel zwart gelaathet gelaat van Pelo Rouan, den kolenbrander. Jude werkte altjjd door, zich onbewust dat nieuwsgierige blikken al zijn bewegingen volgden^ioo eenige minuten stootte de schop op een hard, dofklinkend voorwerp. Jude haastte zicli het gat grooter te makenen weldra haalde hij er het kistje uit, dat Nico las Treml vroeger daar begraven had. «a het zorgvuldig te hebben onderzocht, om na te o-aan of het gedurende zijn veeljarige af wezigheid niet geopend was, haalde Jude een sleutel uit een zak van zijn jas. Op dit zelfde oogenblik begon Pelo Rouan weder naar zijn schuilplaats terug;Ukruipen Dit was voor hem een geluk, want op het punt staande het koffertje te openen bedacht Jude zichhij verliet den boomt en rustig rond ziende, liep hij er om heen. Niemand be merkende, ging hjj weer naar binnen en maakte het kistje open. - Alles was onaangetast, als op den dag dat het hier verborgen werd, zoowel het geld als De o-óede Jude kon een uitroep van vreug de niet weerhouden, toen hjj bedacht dat Georges Treml, al ware hij arm en zijn brood moest bedelen, nu slechts een woord zou be hoeven te spreken, om zijn erfenis in onge schonden staat terug te ontvangen. Maar een treurige gedachte deed weiüia den glimlach van zijn lippen verdwenen .waar was Georges Treml?" Kapitein Didier, zjjn nieuwe meester, had reeds gastvrijheid op het kasteel genoten en hij wist zelfs niet, dat er een menschelijk weze n bestond, dat Georges Treml heette. Georges was dus niet alleen daar met meer, maar men sprak zelfs niet meer van Jude had zelf reeds op het kasteel willen zijn, om onderzoek te kunnen doeu naar hec lot van het kind. A Hij plaatste het kistje weer in het gat, dat hij verder met grond aanvulde en nadat hij zoo goed mogelijk alle sporen van zijn arbeid verwijderd had verliet hjj den boom en begon de helling van het ravijn te be klimmen. r>„i„ Terwijl hjj zich verwijderde, volgde Pelo Rouan hem met de oogen. Dat is Jude! mompelde hijJude, de stalmeester van den ouden Nicolas Tremlhy heeft het kistje niet medegenomennog dezen nacht wil ik zien wat er inzit. Intusschen mogen onze lieden dit geheim met vermoeden, want dan zouden zij vöor mij hier kunnen terngkeeren. Jude was verdwenen, de twee andere gernas- kerden verlieten hun schuilplaats en snelden naar den boom. Zij verplaatsten de gereed schappen, onderzochten den geheelen vermolm den stam, doch vonden niets. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiMdiunHiiiMiiMiiiiiiiitiiiiTuiiiiiiii'h

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1