Binnenland. GEMENGD NIEUWS. Vervolg Binnenland nand's verloving mes prinses Marie Louise de Bourbon, dochter van den hertog van Parma. De Times verneemt uit Zante, dat eene G-rieksche kanonneerboot het ge rucht, als zou er een nieuwe vulkaan bezig zijn te ontstaan in het noordelijk gedeelte van het eiland, onjuist bevon den heeft, ofschoon daartoe misschien aanleiding was in het aanhouden dei- aardschokken. Een onderzoek in het binnenland bewees den correspondent, dat de geseinde verwoesting geenszins overdreven is. De meeste huizen zijn onveilig. Niettemin worden zij dooi de van tenten verstoken bewoners be trokken. President Harrison ontving gisteren de afgevaardigden van Hawaï. Deze confereerden met den minister van binnenlandsche zaken, hetgeen heden wordt voortgezet. De regeering der Unie overweegt nog steeds een plan tot annexatie. Schiedam, 14 Februari 1893 Onder de briefkaarten verzonden door het postkantoor te Leiden gedurende de 2e helft van Januari, die wegens onbekendheid van hun adres niet be zorgd konden worden komt o. a. voor H. A. Meijer te Schiedam. Heden vertrekt de luitenant-generaal graaf Dumonceau naar Rome om den paus de gelukwenschen van H. M. de Koningin-regentes over te brengen bij gelegenheid van zijn 50-jarig bisschops- feest. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer pas Dinsdag 28 Februari weder bijeenkomen. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de kieswet is in ontwerp gereed en het concept is aan de commis sie van rapporteurs toegezonden. De bijeenkomst voor de vaststelling van het Verslag is nog niet bepaald. H. M. de Koningin-Regentes verge zelde gisteren-ochtend de hertogin van Albany naar het Hollandsche spoor station bij haar terugkeer met kinde ren naar Londen, per trein van 8 u. 47 min. Bij den gereedstaanden trein namen de beide zusters een hartelijk afscheid van elkander. Eenige autoriteiten deden het vorste lijk gezin uitgeleide, o. a. graaf Schim- melpenninck, de stalmeester baron Ben- tinck en de gouverneur der residentie, gen.-maj. Van Helden. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zullen de voor den invoer van Nederlandsch vee in Belgie open gestelde douanekantoren Selzaete, Staak, de Clinge, de Trompe, Watervliet en Stroobrugge (zie St.-Ct. van 11 Jan. 11.) te rekenen van 13 dezer slechts open staan voor de dieren herkomstig uit het gedeelte der prov. Zeeland gelegen tus- schen de Belgische grens en de Wes- terschelde (z°°genaarU(l Staats-Vlaan deren). De invoer zal uitsluitend bij dag mogen plaats hebben en na een onder zoek door een Belgischen veearts op kosten van de invoerders in te stellen. De invoerders zullen tevens de herkomst der dieren ten genoege van de douane ambtenaren moeten bewijzen. Eene commissie uit het personeel dei- commiezen van de posterijen is in audiën tie bij den Minister van Waterstaat gegaan om hem te verzoeken eene be tere getalsverhouding tebrengentusschen de verschillende klassen, zoodat eene meer geregelde en stelselmatige bevor dering tot hoogere rangen kan plaats hebben. Zaterdag-avond brak er te Maa- sluis een felle uitslaande brand uit op de Markt in een pand, waarin een drogiste rij wordt uitgeoefend. De brand nam, aangewakkerd dooi de menigte aanwezige licht ontvlambare stoffen en den wind, in zoo hevige mate toe, dat in korten tijd het geheele ge bouw was uitgebrand, en men zichslechts kon bepalen tot behoud der neveugelegen gebouwen. Alles was verzekerd. Te Maassluis is binnengesleept een schuit van den reeder A. Hoogenraad te Scheveningen. Terwijl deze schuit bezig was met laveeren, ten einde den Waterweg uit te komen, werd zij door een binnenkomende stoomboot aange varen, waardoor 4 borden ingedrukt wer den en bijgevolg zij met zware lekkage moest binnengesleept worden. In do R. K. kerk te Scheveningen werd Maandag-ochtend de plechtige uitvaart gehouden voor wijlen den zeer- eerw. heer A. J. Meijr, in leven pas toor te Rijndijk, die jl. Donderdag is overleden. Terstond daarop volgde de teraardebestelling op de R. K. be graafplaats aldaar. Zoowel in de kerk als op den doodenakker waren vele eerw. heeren geestelijken en een tal rijke schare belangstellende geloovigen aanwezig. Men schrijft ons uit Ruhrort De waterstand is sedert Zaterdag ochtend ruim 2 meter gestegen. De peilschaal teekent thans M. 619 voet en is van den Bovenrijn nog stijgende. Wind Z. W. bedekte lucht, pl. 3° II. Door dezen hoogen waterstand is de pas begonnen verlading wederom ge staakt. Naar Rotterdam is Zaterdag tot f 1 .Go en groote scbepco fl.25 per kar aangenomen. (iV. li. Ci.) Van wel ingelichte zijde bericht men aan Ons Zuiden uit Brussel, dat de heer Helleputte, lid der Belgische Kamel en professor aan de Leuvensche hooge- school, als redenaar zal optreden op de feestavonden, die in het laatst van April te Rotterdam zullen worden gehouden ter gelegenheid van het eerste Neder- landsc.he Katholiek werklieden-congres (dat door den bisschop van Haarlem zal worden bijgewoond). Voorts ver neemt het blad, dat nog als sprekers zullen optreden dr. Schaepman en j hr. Ruys van Beerenbroek leden der Tweede Kamer, dr. Cuypers, de bekende Am- sterdamsche architect, benevens eenige werklieden. In een vergadering van notarissen te Utrecht is eenparig besloten om na de invoering der wet van 27 September 1892 bij openbare verknopingen van onroe rende goederen, wanneer de koopsom minstens f3000 bedraagt, in plaats van 10 pCt. te berekenen G pOt. Eenigen der notarissen gaven in overweging de ko3ten der onderhandsche transporten van onroerende goederen, waarvoor in den regel 7 pCt. wordt betaald, te bepalen op 3 pCt. indien de koopsommen f 3000 bedragen of daar boven. Er wordt een geregelde beurt vaart geopend tusschen Rotterdam en den Boven-Rijn. 25 Schippers, eigenaars van uitstekend ingerichte schepen, hebben zich onderling daartoe verbinden, onder leiding der heeren Biihler en Eul. Gisteren is door de politie op last der regeering aan zekeren v. d, B., ni9t winterverlof van het regiment grenadiers en jagers te Arnhem vertoevende, aan zegging gedaan, dat hij zich onverwijld naar zijn korps moest begeven, op grond dat hij in uniform op klompen en met een burgerpet vergaderingen van sociaal democraten bijwoonde en zich op straat vertoonde. Vanwege de Drentscho stoomboot maatschappij werd Zondag met de stoom boot Telegraaf door het Zwolsche Diep naar de Zuiderzee gestoomd, ten einde zekerheid te verkrijgen betreffende de mog lijkheid, om door genoemd Diep den dienst op Amsterdam te kunnen hervat ten. Reeds bij Kraggenburg bleek echter dat zich van daar tot in zee zooveel ijs heeft verzameld, dat de doorvaart niet doenlijk is. Niettemin is heden ochtend de dienst op Amsterdam hervat, zoo mogelijk via Kampen, of anders binnen door. Volgens het verslag, dat de Tijd geeft van de voordracht, gisteren dooi den sociaal-democraat Hermans in Cun- stautia te Amsterdam gehouden, prees die redenaar zijnen partijgenoot Ocke ioen en de mannen die Lodewijk XVI en Marie Antoinette om het leven had don gebracht. Hot moest zoo zei hij verder niemand verwonderen, dat, zoo zijne partij eenmaal aan het roer kwam, mannen als ie premier Van Tien hoven kennis zouden maken met do sabels der politie, door haar (zijn partij) aangesteld. De redenaar was nog wel begonnen met te zeggen, dat zijne vrienden hem hadden aangeraden toch vooral voor zichtig in zijne woordenkeus te zijn. Hier en daar wapperde gisteren in de Daniël Stalpertstraat te Amsterdam de driekleur, ter eere van H. Horst- manshoff, die, in perceel 3G dier straat wonende, zijn lOOsten geboortedag vierde. De man is blind en doof en kan niet meer loopen, doch ziet er overigens voor zijne jaren best uit en hoeft nog uitnemend zijn verstand. Zijne 75-jarige dochter past hem nu al lb jaren op, zij is het eenige eigen kind dat de oude man nog bezit, daar nevens G9 kleinkindereu en achterklein kinderen, allen te Amsterdam wonende, waarvan de eene helft hem heden, de andere helft hem Woensdag zal komen gelukwenschen. Horstmanshoff was vroe ger nachtwacht te Amsterdam geweest en ook lid van het turfdragersgilde, waarvan hij de eenige overgeblevene is. Hij geniet een pensioentje uit het fonds van dat gilde. Daarmee en verder met steun zijner familie slijt hij zijne laatste levensda gen tevreden en voor zijn doen in goede gezondheid. Hbl Omtrent den belangrijken diefstal van van gouden en zilveren voorwerpen, die vermoedelijk in de maand September 1892 ol sedert dien tijd te 's-Hertogen- bosch is gepleegd, kan worden gemeld, dat men eerst tot de ontdekking dei- vermissing is gekomen na het over lijden eener weduwe, die de bedoelde voorwerpen van haren zoon in pand had gekregen. Men vermoedt, dat de dader zich in het buitenland bevindt, waar hij zich eveneens aan diefstal moet hebben schuldig gemaakt. Dewijl hij zich daar voor in handen der justitie bevindt, bestaat er alle kans dat er weldra over den geheimzinnigen Bosscken diefstal meer licht zal opgaan. Tot dusver schijnen evenwel de gedane nasporingen nog niet tot eenig bepaald resultaat te hebben geleid. De Limburg is het niet eens met degenen, die vreezen, dat de tegen woordige zoutsmokkelaars na de invoe ring van den verminderden zoutaccijns op nog minder eerlijke wijze zullen trachten hun brood te verdienen. Het blad is van oordeel, dat do energieke grensbewoners, die over een lengte van 142 uur gaans hun smokkelbedrijf uit oefenen, over het algemeen behalve hun ondernemingsgeest ook een groote mate van eerlijkheids- en rechtvaardigheids gevoel bezitten smokkelen echter be schouwen zij nu eenmaal niet als iets oneerlijks of onrechtvaardigs. Zij zullen nu trachten door list ,en sluwheid te herwinnen, wat hun door den fiscus wordt ontnomen zij kunnen echter ook onder de nieuwe wet nog genoeg ver dienen, om hun karig werkloon wat te vermeerderen. Als de Regeering in Den Haag denkt nu het grenstoezieht te kunnen verminderen of als zij meent de ijverige linie-beambten minder te kun nen bezoldigen, omdat zij minder werk zullen hebben, dan zal zij zich in het eerste bedrogen zien en het tweede zou een onrechtvaardigheid zijn tegenover de beambten, wier werk eer zwaarder dan lichter zal worden. De vrouw van den schipper J. K. te Aklcerwoude had een kleine wond aan den duim der rechterhand en meende die gekregen te hebben met bet poet sen van een kachel. De wond verer gerde zoodanig, dat zij genoodzaakt was naar een professor te Groningen te reizen, waar haar de rechterarm werd afgezet, doch na korten tijd bezweek zij. Bloed vergiftiging moet oorzaak ge weest zijn. De Dom te Keulen zal bij het a. s. Pausfeest, den 19n Februari, weder geïllumineerd worden als bij het jubileum van den Paus in 1887 en het bezoek van den Keizer aan Keulen in 1891. Die illuminatie moet eenig in haar soort zijn. De voortvluchtige bankier Arton werd op de spoonvegreis van Dresden naar Hannoner herkend en door de po litie vervolgd. Hij ontsnapte haar ech ter aan een klein, nog onbekend tusschen- station. Een zeer brutale diefstal is te Londen gepleegd ten nadeele van de City-Bank. Er zou geld in een rijtuig gebracht worden van het kantoor der Bank in Threadneedlestreet naar het kantoor in Bondstreet, toen een welgekleed jonk man op de bedienden toetrad, een zak met 700 p. st. (f8400) in goudgeld op nam en, alsof het de natuurlijkste zaak ter wereld was, zeide „Ik moet toch naar Bondstreetik zal dat wel mee nemen." Daarop maakte hij, vóór men recht wist wat er gebeurde, zich ijlings uit de voeten, en de politie heeft nog geen spoor van hem ontdekt. Een eigenaardige werkman is in Engeland in dienst van een maatschappij tot verschaffing van electrisch licht. In den laatsten tijd werkte deze maat schappij te Brighton. Bij het aanleggen eener electrische geleiding werden eerst groote ijzeren buizen in den grond ge legd. Als dat gedaan was, moest de koperen geleiddraad door do buis ge bracht worden. Daartoe werd bedoelden arbeider een halsband om den nek be vestigd waaraan het eene eind van den draad was vastgemaakt. Hij kroop dan door de buis tot het andere uiteinde. Daar was een bout dwars voor de opening waaraan de draad moest worden vastgemaakt. Dit geschiedde door een persoon, die den draad met den halsband losmaakte en vervolgens kioop de ar beider, die wegens de bout aan deze zijde daar niet de buis kon verlaten, weer naar genen kant terug. Tijdens de hevige koude vond de arbeider het kruipen in de donkere, kille buis niet heel aangenaam, maar hij werd er toch steeds toe gebracht, wanneer men hem maar eenige lekkernijen toonde. De arbeider was namelijk een slimme hond, een uitstekend afgerichte fox- terrier. De buitengewone vergadering heden op verzoek van een achttal raadsloden gehouden, werd door alle raadsleden bijgewoond, terwijl do publieke tribune door een talrijk publiek werd ingenomen De Voorzitter deelde mede, dat deze vergadering belegd was naar aanleiding van een schrijven van een achttal raads leden, dat op den 10n dezer des avonds ruim half eli bij hem was inge komen. Volgens de bepalingen der ge meentewet konden de notulen in deze vergadering niet worden vastgesteld, terwijl ook het mededeelen der ingeko men stukken achterwege zou moeten blijveD. De onderteekenars van boven bedoeld verzoek hadden als onderwerp voor deze vergadering opgegeven de Waterverversching zij wenschen een urgente zaak in verband met dit onder werp te bespreken. Daartoe zou hij hen alsnu in de gelegenheid stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2