BURGERLIJKE STAND. Zeetijdingen Handelsberichten. Herliin. (Slotk.) Keulen. Parijs. Ilainb. 's Pausen Jubilee. De heer Visser deelde alsnu mede, dat de onderteekenaars van bedoeld ver zoek zeer verrast waren door een be richt in de if. li. Ct. van 8 Febr. 11., meldende dat de Raad besloten zou hebben, den bekenden brief van den artitect Kolen aan B. ea W. en bet preadvies-Rolen op bot plan-Beije.rman in bet Gedrukt Vers lay i>p te nemen. Al spoedig bleek bet, dat de iSchie- damsche correspondent der V. R. Ct. niet alleen zijn eigen indruk, maar ook de opvatting van B. en W. had weer gegeven. Ra tot die wetenschap te zijn gekomen, besloten bedoelde raads leden eene buitengewone raadsvergade ring aan te vragen, teneinde aldus te trachten, de openbaarmaking van be doelde stukken, als zijnde niet in 't be lang der gemeente, alsnog af te wenden. Zij hadden daarom de eer, den Raad voor te stellen, in te trekken het be sluit, om den brief van den architect Kolen aan B. en "YV. on het preadvies- Kolen op het plan-Beijerman te publi- cecren en verder bij den uitgever van het raadsverslag de noodige stappen te doen, om die stukken, voor zoover zij reeds ter drukkerij waren gegeven, niet in het Verslag op te nemen. Over deze aangelegenheid ontspon zich eene breede discussie. De heer Dom be weerde dat de heer Visser zich aan inconsequentie schuldig maakte door alsnu voor te stellen de brief van den heer Rolen niet te publiceeren, terwijl hij in de laatste raadszitting had ge vraagd, dit schrijven in het Gedrukt Verslag op te nemen. Al besluit de Raad dat die brief niet in het Gedrukt Ver slag zal komen, dan zal hij toch daarin opgenomen worden, omdat hij door den Burg. is voorgelezen en dus een doel uitmaakt van het gesprokene. De heer- Dom tracht verder het nut dier publi catie uiteen te zetten. Ra een korte woordenwisseling tus- schen de heeren Dom en Visser over de kwestie van het openbaar maken van bedoelde stukken, deed de Voorzit ter uit de notulen der laatste vergade ring (die gereed waren) dat gedeelte voorlezen wat op de zaak in kwestie bot rekking heeft. De heer Den Breems merkte op dat het niet de vraag was: hoe zijn wij er toe gekomen dat besluit te nemen Maar alleenhebben wij hierin niet gedwaald Be Commissie acht voor 't oogcnblik publiciteit omtrent de laatst ingekomen stukken in zake de Waterverversching niet gewenscht. Is het oogenblik voor de openbaarmaking gekomen, dan zou zij liefst degeheelezaakgepubliceerd zien. Ra een kort duel tusschen de heeren Den Breems en Dom, naar aanleiding van het woord „leugenachtige motie", dat de he rr Dom zich ten opzichte van de bekende motie-Schuurman had veroor loofd, gaf de heer Van Erpecum eene nieuwo wending aan het debat door voor te stellen, dat het voorstel-Visser, dooi de heeren Schuurman en l)en Breems ondersteund, zou gesplitst worden, zoodat de Raad zou beslissen le over de open baarmaking van den brief van den architect Rolen aan B. en W.2e over de publicatie van het preadvies-Kolen omtrent het plan-Beijerman. De Voorzitter betuigde bij herhaling dat hij zich niet door een besluit van den Raad zou laten binden. Over de publicatie van den brief-Rolen aan B. °n W. had de Raad niet te beslissen. Hij maakte een deel uit van het door hom gesprokene, dat hij in geen ge.al zou terugnemen. Terwijl de Raad aldus °ver het al of niet publiceeren der be doelde stukken beraadslaagde, verrustte de Voorzitter de geheele vergadering, door een de 1 uit het preadvies-Rolen omtrent het plan-Beijerman voor te lezen. De heer Maas wraakte onmiddellijk deze ongepaste handeling. Ook de heer bisser merkte op, dat hij niet gaarne 2ou doen, wat de Voorzitter daar zoo even deed, namelijk als bij verrassing oen stuk voorlezen, terwijl do Raad beraadslaagt of het gepublicoord zal ^'orden. Ra een zeer heftige discussie waarbij aan verwijten en beschuldigingen wederzijds niet ontbrak, werd eindelijk, nadat de heer Visser namens de comm. zich vereenigd had met de wijziging door den heer Van Erpecum in zijn voor stel bedoeld overgegaan tot de stem ming over het nu tweeledige voorstel- Visser. Het eerste deel, om niet over te gaan tot de publicatie van den brief van den architect Rolen aan B. en W., werd aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Poortman, Knappert, Roelants, Bergsma, Loopuyt, Dom, Loncq en Van Erpecum. Het tweede deel, om niet in liet Ge drukt Verslag op te nemen het pread vies-Rolen omtrent het plan-Beijerman, dat den Raad qualitate qua niet bekend is, werd aangenomen met 16 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Knappert, Roelants, Loopuyt, Dom en Loncq. De comm. voor de waterverversching werd daarop door den Raad hij accla matie aangewezen, om bij den heer Odé de noodige stappen te doen, teneinde bedoelde publicatie te voorkomen. De Raad besloot daarop op initiatief van den heer Dom, dat het preadvies- Rolen op het plan-Beijerman alsnog ter kennis van den Raad zal worden ge bracht door het voor de leden ter visie te leggen, met verbod van het daarin medegedeelde openbaar te maken. Radat deze zaak aldus beslist was, verkreeg de heer Den Breems het woord, om alsnog als lid der Commissie in zake de Waterverversching, den Raad eenige mededeelingen te doen. De wijdloopige mededeelingen door hem gedaan gaven een treurig beeld van de samenwerking die er tusschen de Com missie en het College van het Dagel. Bestuur bestaat.Het bleek toch dat, terwij 1 de Commissie nog steeds reikhalzend uit zag naar het beloofde antwoord van Burg. en Weth., teneinde eenigszins met het inzicht van iiet College van het Dag. Bestuur omtrent de zaak der Waterverversching bekend te worden, dit College reeds den 7n Januari 11. naar 's-Gravenhage had geschreven om de Hooge Regeering met zijn inzichten omtrent die urgente zaak bekend te maken Eindelijk kreeg de commissie op 7 Februari van B. en W. het antwoord dat zij geen antwoord op hare vra gen zou krijgen. Radat zich omtrent deze belangwek kende zaak, waarop wij nader terug komen, nog een discussie tusschen de heeren Hoogendam Den Breems en Dom had ontsponnen, werd do vergadering door den Voorzitter gesloten. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort Parijs Antwerp. f 12.04 -47.95 -47.82V, Disc. 21/2 pCt. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 14 Februari. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 47 paarden, veulens,ezels, 450 vette runderen, 603 magere dito, 173 vette en graskal veren, 220 nuchtere kal veren, 7 schapen of lammeren, var kens, 57 biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 68 a c., 2de qual. 62 c., 3de qual. 54 a c., kalveren lste qual. 105 c., 2de qual. 87,/2 a 921/, c. per kilo. Melkkoeien/150 a 210, kalfkoeien /150 a/230, stieren/ 70 k 130, griskalveren kpinken/a vaarzen/110 a 140, alles mager vee paarden/ 45a 60. Op de botermarkt werden aangevoerd 44 8 en 58/16 ton, on 840 stukken a xji kilo; prijs le kwal./72, 2e kwal. ƒ68, 3e kwal. f64, per 1/2 kilo 70 a, 60 c. GEBOREN: 11 Febr. Catkarina Adriana Liduina, dochter van P. van der Stap en A. C. in 't Veen, 's-Grave- landsche polder. Johannes Cornelis, zoon van H. Kinnegin en M. J. van den Oever, Broersveld.13. Casper, zoon van C. Golhof en C. J.Verkade, Visschers- straat. Helmer Geert, zoon van H. H. Jansen en J. M. S. Meeren, Rieuwo Singelstraat. - 14. Johanna Barbara, en Martinus, dochter en zoon vau J. Zoet mulder en P. M. Weber, Broersveld. Quessant, Rubinstein 13 Februari gepasseerd, s.s. kapt. John. Harder, van Bourgas naar Schiedam. BEURSTE SCHIEDAM, 14Febr. 1893 Moutwijn f8. Verhandeld: f75/8 a 3 4. Stemming: vast. Spokhng. Tereenigitir/ f 1.10. het Rogge, April/Mei Mei/Juni Juni/Juli I Spiritus Feb./Mrt. Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart I Meell2Merk.l.md. I 12 Maart 1 Rogge, loop. md. Maart j Spirit. Fob. April. 138.35 139230 32.-- 32.90 22.625 22.25 138.— 139A0 31.80 32.60 22.75 22.25 Ruw-York. Maïs 0.54V4 0.53V2 op lev. weinig f131, 132; per Amsterdam. 13 Februari. Rogge veranderd per Maart Mei f129; 130. 14 Febr. Rogge op lev. weinig veran derd; per Maart f133, 132, 131. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 13 Febr. 6.32 M. 14 Febr. 6.32 M. In de groote zaal v^n het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam, die met Pauselijke, nationale, stedelijke en Oranje vlaggen keurig was versierd, werd Zon dag 11. de feestelijke vergadering van den Red. R. K. Volksbond ter gelegen heid van 's Pausen Jubilee gehouden. Het fanfare korps der St. Jozefsge zellen-vereeniging blies zijn schoonste liederende zangafdeeling St. Cecilia voerde den Leo-marscli van Philip Loots en het 4 stemmig Tu es Petrus van M. Halier uit. De vergadering zong zelve de op bekende wijze gezette Paus liederen van het medelid Mesker. Er heerschte een onbeschrijfelijke geestdrift die zich herhaaldelijk in daverende bravo's uitte. De feestrede werd gehouden door den zoo gevierden volksredenaar, de wel eerwaarde ater Baekens, Redemptorist, wiens ordekleed met het insigne van eerelid was getooid. In een welsprekende en gloedvolle rede schetste de gewijde redenaar het leven van Leo XIII en toonde aan dat de Paus in de reeks zijner Encyclieken werkzaam is aan de maatschappelijke verbetering en do hervorming der huidige maatschappij. De heerschende begrippen en de valsche leerstellingen, welke bij de wereld ingang hebben gevonden, werden door den Paus in zijn verschillende Encyclieken wederlegd en bestreden. De daden der menschen heb ben een logisch verband. De wil handt naar de voorstellen van den geest. De geest bedorven door de dwaling. Van het individu is de kwaal overgegaan in het gezin, van het gezin in de maatschappij De Paus heeft dit begrepen, beter dan iemand anders, en de verbetering der maatschappij aangevangen met in zijn Encyclieken de ware leer en hare toe passing uiteen te zetten, zeker zijnde ilat op de orde in de begrippen de orde zal volgen in het gezin, en zoo ook de orde in den Staat. Deze gedachten werden door den gewijden redenaar, die herhaaldelijk door een hartelijk applaus werd onder broken, niet het minst aan het einde zijner rede, in den breede ontwikkeld en voor de vergadering zonneklaar uit eengezet. Op voorstel van het bestuur werd aangenomen en instemming betuigd inet een resolutie van het centraal bestuur, waarbij hulde wordt gebracht aan den Paus-Koning. Onder geestdriftvolle toejuichingen en het uiten van den kreet„Leve Leo XIIILeve de Paus der werklieden ging de vergadering, die ook door een aantal geestelijken en donateurs was bezocht, uiteen. In de feestelijk versierde zaal der St. Jozefs-gezellenvereeniging te Rot terdam word heden avond het gouden Bisschopsfeest gevierd van Z. H. Paus Leo XIII. Het program bevat een 13-tal nummers. Tijdens de uitvoering houdt pater Reuser een feestrede, welke in 2 afdeelingen is geplitst. O. a. worden ten gehoore gebracht de ouverture uit de opera JosephvanMehul, de Leo-Cantate, van Oremus, en het slotkoor der Plus- Cantate„Petrus sterft niet". De ver schillende nummers instrumentale mu ziek zullen worden uitgevoerd door het fanfarecorps der Sint Jozefsgezellenveree- nigingonder directie van den heer H. De Groot. De opbrengst der uitvoering zal strekken om de kinderen der R. K. armen scholen te onthalen. Zondag werd in alle R. K. kerken onder de H. Missen een collecte gehou den om bij het Pauselijk jubilé de R. K. weezen in de feestvreugde te doen deelen. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Zondag jl. vierde de afdeeling 's-Gra venhage van den Neclerl. R. K. Volksbond het gouden Bisschopsjubilé van Z. H. den Paus. In de kerk vanO.L. Yrouw Onbevlekt Ontvangen deed zij de Hoog mis ter eere van Z. H. opdragen, terwijl na het einde der godsdienstoefening die door honderden bondsleden was bijge woond haar zangafdeeling den lof zang Te J)eum zong, van Verhuist, als blijk van dankbaarheid jegens God, die het leven van den beminden opperher der tot dusverre heeft gespaard. In het Gebouw voor Kunsten en WReu- schappen had des middags de eigenlijke faestviering plaats. Te één uur was de groote zaal bijkans geheel ingenomen door een talrijke schare Katholieke mannen, allen feestelijk gestemd. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ZeerEerw. heer Bovieri, auditeur der nunciatuur, als vertegenwoordiger van mgr. Rinaldini, pauselijk internuntius (die door uitstedigheid verhinderd was de vergadering bij te wonen), de zeer- eerw. heer Heijligers, deken van 's-Gra venhage, eere-voorzitter der afdeeling, de ZeerEerw. lieer Hageraats, prefessor aan het Seminarie Hageveld, de Wel- Eerw. Heer Van Erven Dorens, geeste lijk adviseur der afdeeling, en eenige andere eerw. heeren geestelijken. De bijeenkomst werd door den voor zitter, den heer A. J. Piet, met een hartelij k welkomstwoord geopend, waarin hij wees op het karakter der feestviering, en dat hij eindigde met een luid„Leve de Paus! Leve de Koningin!" met welken uitroep de gansche vergadering geestdriftig instemde. Onder applaus werd besloten een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin, terWij 1 de mededeeling, dat door het centraal Bestuur een tele gram van gelukwensch was gezonden aan Z. H. den Paus, met luide teekenen van instemming werd begroet. Radat door de Zangafdeeling eenige toepasselijke nummers ten gehoore waren gebracht, bekwam professor Hageroats het woordIn een keurige rede schetste deze het werken en streven van Leo XIII, die zoo terecht „de paus der werklieden" wordt genoemd, en wiens wenschen de Re- derlandsche Katholieken het best kunnen vervullen, door zich in dichte rijen aan een te sluiten en manmoedig pal te staan voor de rechten der Kerk en ii V2 11 2V„ 1» Felir. 14 F.br. 11 l'cliv. IS Febr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3