Binnenland. Cardinal RaMolla. Uit de Sterrenwereld. dat het in de bedoeling ligt, de man schappen der troepen te voet over 't algemeen tot een slechts tweejarigen dienst onder de wapenen te houden). Met eenparige stemmen heeft gisteren het Engelsche Lagerhuis aangenomen eene motie van Sexton, waarhij, naar aanleiding van een artikel in de Times hetwelk de anti-Parnellisten beschuldigt in den dienst der Regeering te staan en de meerderheid der anti-Parnellisten loondienaars noemt, verklaard wordt, dat de Times zich daarmede schuldig gemaakt heeft aan een grove inbreuk op de privileges. Op een vraag van Ferrari antwoor dende, zeide de minister-president Giolitti in de Italiaansche Kamer, dat de Regee ring met zorg te werk gaat bij haar onderzoek in de zaak der Bank, welk onderzoek in deze maand zal ten einde loopen. Het is niet mogelijk met meer spoed te handelen. Ferrari zeide, dat wanneer de regeering geen voldoende energie toont, ieder zijn vrijheid van handelen zal hernemen, zonder door het votum van vertrouwen gebonden te zijn, dat eenige dagen geleden werd aangenomen. De inlijving der Sandwich-eilanden bij de Yereenigde Staten van Noord-Ame- rika lijdt geen twijfel meer. Niet slechts heeft generaal Forster, de staatssecre taris van buitenlandsche zaken, aan den Amerikaanschen gezant te Honolulu eeh telegram gezonden om diens hou ding en maatregelen en dus ook de voorloopige protectoraat-afkondiging goed te keuren, maar ook beeft presi dent Harrison, zijn vierjarig presidents schap met een historische boodschap besluitende, tot den Senaat der Yer. Staten een boodschap gericht tot aanbeve ling van een reeds met het Yoorloopig Be wind van Hawai gesloten tractaat van inlijving. De Senaat is terstond met het onderzoek van dat tractaat begon nen. Er wordt dus de meest mogelijke spoed gemaakt om Cleveland voor een voldongen feit te plaatsen. Yan den 3n dezer wordt uit Yokohama gemeld dat den 22n Januari 11. voor het Japansch- gerechtshof is aangevangen de behandeling van het strafproces tegen zekeren Schowenberg, voorgevende, Ne- deflandei te zijn, wegens moord op een Japanner. Nadat deNederlandschegezant geweigerd had Schowenberg als Neder landsch onderdaan te erkennen, werd de behandeling op verzoek van den Japan- schen verdediger dertig dagen uitgesteld, teneinde bewijsstukken voor Schowen- bergs landaard op te sporen. Mak en eenige andere voorbijgangers op het droge gebracht, gaf hij nog eenige teekenen van leven. Daarop werd onmiddellijk geestelijke en geneeskun dige hulp ontboden. Het mocht echter niet gelukken den man in het leven te houden. Naar zijne woning overgebracht, is hij daar na weinige oogenblikken overleden. Tevergeefs heeft men gisteren op aller lei wijzen getracht het stoomschip Maas dam, dat tegenover Pernis is aan den grond gevaren, weder vlot te krijgen. Nadateen groot deel der laling was gelost, trachtte een sleepboot herhaaldelijk de boot af te sleepen. Ook het stoomschip werkte met alle kracht daartoe mede, evenwel zonder het gewenschte resultaat. Heden middag echter, met hoog tij, mocht het gelukken aan drie sleepboo- ten, geholpen door de machine van het sci.ip zelf, de Maasdam weder vlot te krijgen, waarna het stoomschip onmid dellijk naar Rotterdam is doorgestoomd. Al de Pernisser sloepen hebben de schelvisch-visscherij gestaaktde uit komsten waren beter dan de laatste jaren het geval was. Vooral de prijzen waren het gelieele seizoen hoog. De reden daarvan was dat onder de kusten de visch niet te vangen was, zoodat de schokkers niets aanbrachten en de markt dus niet overvoerd werd. De schelvisch, die thans bij de kabeljauw gevangen wordt, is veel kleiner van stuk. Onze minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat blijkens bij hem inge komen berichten, de Nederlandsche ko lonisten die verleden najaar, onder lei ding van de Ned.-Amerik. Land- en Emigratiemaatsehappij te Utrecht naar Colorado zijn vertrokken, bij aankomst geen bezit hebben kunnen nemen van de hun tegen 26 dollars per acre, in uit zicht gestelde landerijen dat zij echter, door personen, met genoemde maat schappij niet in betrekking staande, zooveel mogelijk zijn voortgeholpen, en dat zij thans op eigen gelegenheid goed land in de nabijheid, tegen per acre, zouden hebben gekocht. 17% dollar Schiedam, 17 Februari 1893. In aansluiting bij achterstaande adver tentie wekken wij onze katholieke stadgenooten bij herhaling op, Zondag aanstaande de Vaderlandsche driekleur met Pauselijken wimpel uit hunne woningen te doen wapperen. Blijve op 's Pausen feestdag geen enkel huis, door Katholieken bewoond, onge vlagd. Moge een eenparige vlaggentooi van de algemeene deelneming der Scliie- damsche Katholieken in Leo's gouden bisschopsfeest getuigen Bij het bestuur der afdeeling Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond is in antwoord op het telegram van geluk- wensching Zondag 11. aan den Jubi leerenden Opperpriester verzonden, het velgende telegram uit Rome ontvangen Société Union Neerlandai.se Schiedam Olanda. Saint Pèi'ê agreant témoignages amour dévouement exprimés au nom de la Société lui envoie benediction imploree. De H. Vader, aanvaardende de be tuigingen van liefde en toewijding in naam van den jBond uitgedrukt, ver leent hem den gevraagden zegen. Kardinaal Raml'Olla. Gisterer-avond omstreeks TV ure, had de brandersknecht P. J. Waardeloo, die zich naar zijne woning aan het eind van de laan Ons Genoegen begaf, het ongeluk in de langs de laan loopende sloot te geraken. Door den zakkenmaker Ten vervolge op het bericht, voor komende in de Nederlandsche Staatscou rant van 26 Januari 11., brengt de minister van buitenlandsche zaken tor kennis van belanghebbenden, dat, blij kens bij hem ingekomen berichten, de Nederlandsche kolonisten die verleden najaar, onder leiding van de Nedev- landsch Amerikaansche Land- en Emi gratiemaatschappij te Utrecht, naar Colorado zijn vertrokken, bij aankomst geen bezit hebben kunnen nemen van de hun, tegen 26 dollars per acre, in uitzicht gestelde landerijen dat zij echter door personen, met genoemde maatschappij niet in betrekking staande, zooveel mogelijk zijn voortgeholpen, en dat zij thans op eigen gelegenheid goed land in de nabijheid, tegen 17 dollar per acre zouden hebben aangekocht. Maandag sloeg een los werkman aan de Ned. Oliefabriek te Delft een baas met een dik stuk hout zoodanig op zijn hoofd, dat men voor zijn leven vreest, want vreeselijk gewond, en naar men zegt, gekrenkt in de hersenen, werd baas v. d. V. naar zijn huis vervoerd. De oorzaak is dezeop de fabriek is het gebruik van sterken drank verbo den, maar niettegenstaande dat had die losse werkman zich daaraan schuldig gemaaktdo baas zag dit en onmiddel lijk wegzending volgde. Hierover in woede ontstoken, werd op deze wijze wraak genomen. De weleerw. heer J. v. d. Deijl en de weleerw. pater Oosterbaan S. J., beiden te 's-Gravenhage vierden gis teren niet hun 25 jarig, doch hun 12 V2- jarig priesterschap. aan Men schrijft Den Haag: H. M. de Koningin is middag uitgereden in liet de N. II. Ct. uit gister-voor- nieuwe wa gentje, bespannen mot vier poney's. De jeugd wachtte het Koninginnetje bij Haar terugkeer in het Paleis in grooten getale op, en was zóó opgetogen over het aardige schouwspel dat het rijden van H. M. met dit kleine vierspan op leverde, dat tal van kinderen met het rijtuig medeliepen. Nog verrassender was het /oor hen, toen de jonge Koningin, het lichte wagentje verlaten hebbende, hare paardjes met de hand over den kop streek of op den rug tikte. Naar wij vernemen, is door de Haag- sche notarissen een dergelijk besluit ge nomen als van de Utreehtsche werd vermeld. Ook daar ter stede zal na 1 Mei, (dus na de verlaging van de mutatierechten) voor de verkoopingen i pCt. minder in rekening worden gebracht en bij over dracht van onroerend goed binnen 't, jaar na de vorige verkooping hot thans geldende tarief met 53/4 pCt. worden verlaagd. Ut.) Bij het binnenloopen van trein 223 van Winterswijk naar Amsterdam ont spoorde gisteren nabij liet station Zut- fen de tenderwagen. Kene andere ma chine werd omboden zoodat de trein met eene vertraging van circa 40 minu ten wederom kon vertrekken. Dezelfde trein kwam te Amsterdam aan met eene vertraging van 26 minuten. Op uitnoodiging van een 7tal hunner, vergaderden gisteren avond ongeveer 60 winkeliers in de buurt Y Y te Am sterdam, om te beraadslagen over eene vervroegde- en Zondagssluiting. Dertig verklaarden zich voor sluiting des avonds te 10 uur en Zondags den geheelen dag, terwijl 14 alleen Zondags wenschten te sluiten. De niet-aanwezigen zullen bezocht worden om ook hun besluit te vernemen, waarna opnieuw vergaderd zal worden. De Amsterdamsche straatjongens heb ben een nieuw liedje uitgedacht, vol komen in overeenstemming mot den nieuwen tijd. De aanhef luidt: „Jongens ga je mêe naar school, Dan krijg je een liappie rooie kool." Zooveel opgewekte dankbaarheid voor kindervoeding maakt leerplicht wellicht overbodig. (P. N.) Een adres van 169 landbouwers van het Kampereiland, het waterschap Mas tenbroek en omstreken is Woensdag aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin verzocht wordt om pogingen aan te wenden, die leiden kunnen tot heropening der Duitsche grenzen voor den uitvoer van levend vee. Uit Veendam schrijft men ons: Yerloopen week meldden wij, dat aan een 70-tal werkvragenden arbeid was verschaft door kloppen, scheppen en vervoeren van macadam-materieel. Yan dat 70-tal hebben sfeehts 7 personen twee achtereenvolgende dagen gebruik gemaakt van de aangeboden gelegenheid, zoodat ook hier het woordt geldt: „Ze bidden om werk en danken als ze 't niet krijgen". (L>.) Aan het personeel der Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen, dat uit kracht van du bepalingen van het reglement aanspraak maakt op een deel der algemeene premiekas, is over 1892 niets toegekend. Het is aan den brigade-commandant der koninklijke maréchaussee te Sprun- dei, den brigadier van Witzenburg, ge lukt de zaak van den 11. Maandag onder de gemeente Etten en Leur op den koopman Joseph Kilhl gepleegden moord tot klaarheid te brengen. De dader, zekere P. J., heeft bekend den doodelijken steek aan den verslagene te hebben toegebracht. De Limburger Koerier meldt uit Maas tricht van 14 dezer Gisteren avond is de Noodkist en de „Schrein", waarin de gebeenten van den H. Servatius en andere heiligen van Maastricht rusten, weder met eene plechtige processie door de kerk naar de schatkamer van de relikwieën teruggebracht. Het vertrouwen in deze machtige beschermers vanMaastricht is ook ditmaal niet beschaamd geworden immers, de zoo gevreesde keelziekte, vooral onder de kinderen, is hier sedert dien tijd zeer verminderd en heeft bijna geheel opgehouden. Naar men aan het Dagbl. meldt, ko men voor het ambt van burgemeester van Breda zeer in aanmerking de heeren mr. A. H. Sassen, lid van de Eerste Kamer, en mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer. De Amigoe di Curagao vermeldt oen gift van f200, door H. M. de Koningin Regentes met tusschenkomst van het Ministerie van Koloniën aan het be stuur van het gasthuis te Curagao ge schonken. In het gasthuis te Curasao overleed den 17en Jan. de Eerw. Zuster Ursula, in den ouderdom van 58 jaar. Sinds 1864 was zij werkzaam als ziekenzuster in het hospitaal. Voor dien bijna 30 jarigen arbeid aan het verplegen van zieken van Curagao besteed, heeft zij aanspraak op onze erkentelijkheid Zij ruste in vrede. De socialist Van der Veer, uit Mid delburg, die Dinsdag te lerseke een lezing zou houden, kon onverrichter zake terugkeeren, wijl geen enkele herbergier hem voor dat doel een lokaal wilde af staan. Bedekking dar planeet Jupiter door de maan op 20 Feb. a. s. Behalve de dagelfjksche schijnbare beweging der maan, een gevolg van de aswenteling on zer aarde, en waardoor de maan, evenals de zon, opkomt en ondergaat, bezit onze wachter nog een andere beweging namelijk hare maan- deljjksche kringloop om onze aarde, waardoor hare plaats aan den hemel, met betrekking tot de sterren, gestadig verandert. Alhoewel wij deze eigene beweging gemakkelijk kunnen bespeuren, zoo wij slechts gedurende twee achtereenvolgende avonden hare stand met be trekking tot eenige sterren vergelijken, zoo springt zij evenwel nog duidelijker in het oog, wanneer de maan in haren loop, een heldere ster gaat bedekken. Van oogenblik tot oogenblik nadert zij het schitterend hemellicht, dat wij eindelijk ach ter hare schijf zien verdwijnen, om na korter of langer tijdsverloop aan de tegenoverge stelde zijde der maansrand wederom te voor schijn te treden. Evenals de zons- en maansverduisteringen, worden deze sterbedekkingen, welke men ook wel sterverduisteringen zou kunnen noemen, jaren te voren berekend en voor eene bepaalde plaats het tijdstip nauwkeurig aangeduid. Ik zeg voor eene bepaalde plaats inderdaad, deze verschijnselen worden over de geheele aarde niet op dezelfde wijze, en op hetzelfde oogen blik gezien. De maan toch, is het diclitstbij geplaatste hemellichaam, terwijl de sterren op bijna onmeetbare afstanden van ons verwijderd zijn, zij zal dus door hare groote „parallaxis" en hare kleine schijnbare middellijn, op verschillende plaatsen en op hetzelfde oogen blik, ten Noorden, ten Zuiden, ten Oosten en ten Westen van een zelfde ster kunden wor den geziener bestaat dan ook een direct verband tusschen de waarnemingsplaats en dit verschilzicht. De berekening vereischt een uiterst nauw keurige kennis der bewegingen van aarde, maan en planetende sterrekundige kan dan ook met vrucht zijne berekeningen aan de waar neming dezer verschijnselen toetsen omgekeerd kan men deze bedekkingen ook aanwenden voor het bepalen van de lengte en dus ook van den tijd der waarnemingsplaats, wat voor den zeevaarder of ontdekkingsreiziger van be- teekenis kan zijn eindelijk hebben zij ook nog gediend, op eene wijze, welke hier buiten be schouwing kan blijven, om te bewijzen, dat onze maan geene of althans eer. nauwelijks merkbare dampkring kan bezitten. Ingezonden. f) Onder parallaxis (verschilzicht) der maan, versraat men den hoek waaronder men van uit het middelpunt der maan, den halven middellijn onzer aarde zou waarnemen. Uit deze parallaxis kan op eenvoudige wijze de afstand worden afgeleid, en uit dezen afstand in verband met de schijnbare middellijn ook de ware middellijn der maan. De juiste kennis der parallaxis van een hemellichaam is voor de sterrenkunde dan ook van hooge beteekenis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2