Het Pausdom en liet moderne Heme. 4 Frankrijk, waar hij verscheidene weken vertoefde. Zoowel koningin Victoria en haar gemaal, als Louis Philippe en familie, ontvingen hem herhaaldelijk op zeer eervolle wijze. Twee en dertig jaren lang bleef Mgr. Pecci op den bis schopszetel van Perugia, van 1846 tot 1878. De aanneming van deze benoeming was niet juist eene bevordering geweest voor den in vollen opgang zijnden kerkelijken diplomaat, die reeds den titel van aartsbisschop bezat en den kardinaalshoed mocht verwachten. Maar hij had bemerkt, dat de Paus hem voor Perugia wenschte, en daarom verklaarde hij zich dadelijk bereid tot den terugkeer op zijn tot dan toe gevolgde loophaan en tot het aanvaarden van de hoogere zielzorgwel een bewijs voor de aan het wonderbare grenzende organisatie onzer H. Kerk, en tegelijk van de persoonlijke belangloosheid van Mgr. Pecci. Als bisschop van Perugia wijdde hij zich stil maar onvermoeid aan zijn ambt, en vooral ook op het gebied van de praktische naastenliefde werd zeer veel door hem verricht. In de tweede helft van zijn episcopaat viel de bezetting voor van den Kerkelijken Staat door Piemont. Mgr. Pecci van Perugia was het, die in deze moeilijke tijden aan de spits van het midden-italiaansche episcopaat de des betreffende protesten, manifesten en de brieven aan Yictor Emanuel persoonlijk opstelde en voorstond, en een bewijs van zijn groot verstand en van zijn tact is het zeker, dat hij in die zestien jaren maar eenmaal voor het gerecht behoefde te verschijnen, om daarvan op glansrijke wijze vrijgesproken weer terug te keeren. Pius IX werd Mgr Pecci steeds meer en meer genegen, en in 1853, tien jaar na zijne bisschopswijding, benoemde hij hem tot kardinaal. In 1857 bezocht de Paus hem persoonlijk te Perugia, en later bood Z. H. hem den tot Rome behoorenden bisschops zetel van Frascati aan, opdat Mgr. Pecci, die in Rome steeds noodiger werd, altijd bij de hand zou zijn. De bisschop nam dit aanbod niet aan, doch in 1877 droeg Z. H. hem den hoogsten persoonlijken post van vertrouwen op in het Vaticaan, en benoemde hem tot Camerlengo der II. Kerk, die tegelijk, voor het geval de H. Stoel ledig is, ook de plaatsvervanger is van den Paus. Een half jaar later overleed Pius IX en Kardinaal Joachim Pecci besteeg op 20 Februari 1878 als Leo XIII den pauselijken troon. Als Paus staat Leo XIII nu in het vijftiende jaar aan het hoofd der Katholieke Christenheid, en reeds nu staat het vast, dat Z. H. in de geschiedenis onzer Kerk een hoogst eervolle plaats zal innemen. Twee zaken kenschetsen zijne ambtelijke werkzaamheid: vooreerst zijne Encyclieken, de groote brieven aan de geheele katholieke Kerk, waarin Z. H. in klassieke taal en groote trekken de hoofdvragen van onzen tijd van Zijn verheven standpunt behandelt. Daaron der worden vooral geroemd de Encyclieken over Anarchisme en Communisme, over de maatschappelijke orde in christelij- ken zin en de Encycliek llerutnNovarumdie hem den titel van den Paus der werklieden verschaft. Verder schittert zijn Pausschap ook door zijn buitengewoon levendig en uit gebreid diplomatiek verkeer met Vorsten en Staten, en het goede gevolg daarvan voor den vrede van Kerk en Staat hierin openbaart zicli de vroegere Nuntius. Onder zijn bestuur is de Duitsche Kulturkamp voor een goed deel geëindigd, en eene groote hulde aan zijne diplomatieke bekwaamheid werd Paus Leo indertijd gebracht, toen hem het scheidsgerecht werd aangeboden in den strijd tussclien Spanje en Duitsch- land over de Carolinen-eilanden. In den personeelen omgang is Paus Leo uiterst vriendelijk en beminnelijk tegenover ieder zonder onderscheid zijne onderhoorigen weten evenwel ook te verhalen van zijne onbuigzame rechtvaardigheid en van de dikwijls niet geringe eisclien welke aan hunne werkzaamheid gesteld worden, in 't bijzonder van zijne secretarissen. De strengste ordelijkheid, gepaard aan spaarzaamheid, heerscht, als wellicht nooit te voren, onder Leo XIII in het Vaticaan. Daarnaast evenwel is de Paus een Vorst in zijne ge schenken, zoowel in die welke hij aanbiedt, als in die welke door hem ter ondersteuning worden gegeven. Zoo deelde Z. H. gedurende den choleratijd in Rome bijna een half millioen francs uiten dat de Italiaansche regeering zijn plan belette om in de nabijheid van het Vaticaan een cholera-hospitaal op te richten, doet geen schade aan het edelmoedig voornemen. Voor kunst en wetenschap draagt de Paus de meeste zorg. Zoo werden voor het gebruik van de beroemde Vaticaansche Bibliotheek nieuwe bepalingen ge maakt, welke van de grootste vrijgevigheid getuigen, en iedereen, zonder onderscheid van nationaliteit of belijdenis, in staat stellen daar te -arbeiden. Ieder die het tegenwoor dige Opperhoofd dgr Kerk persoonlijk of meer van nabij uit zijne werken leerde kennen, van welke richting of geloof men ook zijn moge, zal hem moeten erkennen als een Kerkvorst in den edelsten zin, een man uit éen stuk, eene voorname ver schijning, een der grootste kenners van zijn tijd en een schitterend persoonlijk voorbeelden zoo zal dan ook ieder een begrijpen, dat onder deze omstandigheden het Bisschop pelijk jubilee van Paus Leo XIII, in de geheele katholieke wereld en ver daarbuiten, met oprechte deelneming wordt herdacht en gevierd. M. J. V. ApE hedendaagsche toestand in het land met den eeuwig ®"®blauwen hemel, Europe's lustoord, is als eene straf voor den overmoed, eertijds en nog ten huidigen dage door Rome's overweldigers en de bestrijders van het Pausdom aan den dag gelegd. De overwinnaars, door de bres der Porte Pia in de eeuwige stad binnengerukt, kwamen, althans zoo beweerden zij, op de puinhoopen van het Rome der Pausen een nieuw Rome bouwen. Het derde Rome dus, dat het Rome der Cesars en dat der Pausen verre zou overtreffen. De priesterlijke macht, zoo bluften zij, kwamen zij om. verwerpen, om daarvoor de „zedelijke orde" in de plaats te stellen. Weg met de verderfelijke overheersching der Pausen! Deze moest plaats maken voor een stelsel van zuivering en verzedelijking, om de misbruiken en schandalen, sedert eeuwen straffeloos opgestapeld, te doen verdwijnen. „Het Pausdom is doodhet Italiaansch gouvernement moet dat lijk wegvagen en door een zedelijke reiniging al dat vuil, te Rome opgehoopt, doen verdwijnen. Het gouvernement, dat naar Rome moet gaan, zal een zuiverings-gouvernement, un governo lavandaio zijn!" Zoo verklaarde een der afgevaardigden in de Kamer, na den 20sten September. En wat is er nu, na 22 jaren werk zaamheid, van het governo lavandaiovan al het gezwets en de snoeverijen van die hervormers geworden? Het Rome der Pausen is onder alle opzichten slechts treurig verminkt! Uit financieel oogpunt is men er alleen in geslaagd van Rome „de bloeiende zetel der bedelarij, de hoofdstad van ellende en honger" te maken, zooals een liberaal blad zelf verklaarde. Hoe radicaal de zuivering is die het governo lavandaio te Rome heeft verricht, bewijst het tegenwoordige bankschandaal. In twintig jaren heeft het „zuiverende gouvernement" in de eeuwige stad zooveel misbruiken, zooveel schandalen opeen gestapeld, dat het ten slotte zelf de zedelijke reiniging moet ondergaan, waarmee het 't Pausdom bedreigde. Zoo groot worden de verwikkelingen van het bankschandaal, dat het gouvernement zelf er voor terugdeinst. En wat is er intusschen van het Pausdom geworden, dat bovenbedoelde afgevaardigde als een weg te vagen lijk voorstelde Hooger, glorierijker dan ooit troont de edele grijsaard van het Vaticaan boven al dat slijk, waarin zijne belagers zich wentelen. Nooit verspreidde de driedubbele pausenkroon meer glans, al moet die glans zich dan ook een weg banen door de streng bewaakte muren van liet Vaticaan, dat Leo, de Paus-Koning niet verlaten mag. Nooit ontving do plaatsbe- kleeder van Christus meer huldeblijken van volkeren en koningen, van geloovigen en ongeloovigen. En hoe dieper het „derde Rome" wegzinkt in den poel, des te schitterender rijst het Pausdom en verspreidt aan alle kanten zijn levenbrengend licht. Voor hem die niet ziende blind is, toont zich duidelijk de beschikking der Voorzienigheid. Aan de zijde der ongeloovigen ziet men schandaal op schan daal zich afspelen; wij zien het arme Frankrijk ten prooi aan eene crisis, die de hooggeplaatsten der aarde, senatoren en ministers, in de gevangenis werptItalië's toestand hebben wij zoo even geschetst en daartegenover jubelt de geloovige Katholieke wereld op het feest van den grijsaard, den waar- digen Opperherder der H. Kerk, van welke Christus heeft gezegd: Ik zal met u zijn tot het einde der eeuwen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 8