ALGEMEEN OVERZICHT. Dit geïllustreerde feestnummer is a 10 cis. aan ons bureau te verkrijgen. Binnenland. FEESTNUMMER YAN DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. EL— 18 Februari '93. Blijkens een Reuter-telegram uit Rome beeft Z. H. de Paus op de receptie ten "Vaticane gisteren een toespraak doen voorlezen, waarin de nadruk gelegd "Wordt op het noodlottig conflict, het welk hot oflïcieele Italië van den H. Stoel gescheiden houdt. Aan het slot spreekt de Paus zijne wenschen uit voor den voorspoed van Italië en de hoop dat hij liet conflict moge zien eindigen en alle Italianen aan het hart kunnen druk ken. De Paus werd met geestdrift toe gejuicht. In de Raüaansche Kamer is eene inter pellatie aangekondigd over manifestaties in Oostenrijk tegen de intregriteit van het Italiaansche koninkrijk. Waarschijn lijk worden hiermede bedoeld de feest vieringen ter gelegenheid van 's Pausen Jubilee, waarhij de jubileerende opper priester als de Paus-Koning van Romo "Wordt gehuldigd. In den Senaat interpelleerde Pierantonri de regeering °ver de kwestie der Banken. Giolitti verklaarde, dat de feiten ten opzichte van de Banca romano door het admini stratief onderzoek aan het licht gebracht, voor dat onderzoek onbekend waren. De minister beloofde de resultaten van het onderzoek textueel te zullen openbaar maken. Ondanks de felste oppositie heelt het Kabinet den moed gehad, de ernstige ongeregeldheden te onthullen, terwijl liet den vasten wil toont tot het uiterste te gaan. In de Kamer van afgevaardigden te Weenen heeft de minister van justitie Je krachtigste aanvallen afgewezen, eergisteren tegen het „ambtenarendom" gericht. Graaf Sehönborn tart de jong;- Czechen, wier rol, zegt hij, zuiver af brekend is, het initiatief te nemen tot het formuleeren van voorstellen omtrent Je middelen om met Duitschland in vrede te leven. De minister moet hen ten zeerste afkeuren, die de burgers tegen elkaar aanhitsen. In den Rijksdag te Berlijn zeide gis teren de rijkskanselier graaf Caprivi, Jat het merkwaardig is, dat over de jiooden van den landbouw tegelijkertijd in den Rijksdag en in de Kamer van afge vaardigden een debat gevoerd wordt. Beze beweging neemt hij zeer ernstig °P, en hij heeft de stellige overtuiging- Jat de huidige gebeurtenissen de grootste gevaren voor Duitschland kunnen op leveren. Want het is zijne meening dat er achter de beweging iets geheel anders verscholen ligt dan voorgewend wordt, ea de geschiedenis leert dat bewegingen, aan van kei ijk liet beste bedoelende, zich uitbreidden en later niet meer te be- J win gen waren. Hoe meer de staat kundige partijen zich op oeconomische ^egen laten voortdringen, des le ernsti ger is de pucht der regeering er voor ]e waken, dat de algemeene politieke belangen niet verwaarloosd worden. Stabiliteit is de eerste e-iscli welke voor Verbetering van den toestand in Duitscli- mtid te stellen is; met iedere persoons verwisseling is zekere stoornis verbon- Jen, en daarom zou hij. Caprivi, op zijne plaats stand houden. Maar liet "Ware ten zeerste te wenschen dat do strijders \oor de agrarische belangen ernstig overwogen of de ingeslagen weg °P den duur vereenigbaar is met bet Staatsbelang. Het is niet één persoon wien bet. hier geldt, maar het schip van ^elks mast do Duitsche vlag waait. \Buide toe}uiclnujcn Br linkerzijde). Het. votum eergisteren door dePran- sche Kamer uitgebracht, wordt over 't Hgemeen door de bladen te Parijs niet Kunstig beoordeeld. De concentratie is Uu-t 315 stemmen tot stand gekomen, ]°ept Ranc in de Justice uit, een van e weinige ochtendbladen, die tevreden- 'eid met liet votum toonen. Het is ook t centratie, maar als altijd enkel bij de stemming, terwijl de op tal van punten bestaande verdeeldheid niet is opgehe ven, noch iets is verklaard, wat voor eergisteren niet duidelijk was. De ove rige bladen geven dan ook te kennen, dat de interpellatie hen niet wijzer heeft gemaakt en dat het ministerie al heel voor zichtig moet zijn wil het niet bij eene eerst- volgendegelegenlieid vallen. Overeen po ver uienschilletje, dat hetklaarmaken van bet budget doet afvallen, kan het^minis terie uitglijden, oordeelt Maujan in Germinal. Niets is dus veranderd. De republikeinsche meerderheid is even hete rogeen als te voren, liet ministerie even zwak, en Pion, de ongelukkige vader der constitutioneele rechterzijde, welke nooit vasten vorm wil aannemen, is zoo wel nu als vóór zijne rede van eer gisteren van de verwezenlijking zijner plannen even ver verwijderd gebleven. De Kamer beeft genoten van de uit stekende wijze waaron deze rede was opgesteld en werd uitgesproken, maai de groote partij rechts en de groote partij links welke Piou's ideaal vor men': de verdeeling der regeering tus- schen Franschs Tories en Whighs is er nog niet, en zal er waarschijnlijk ook wel nooit komen. Yolgens bericht uit Londen beeft lord Kimberley gisteren in liet Hoogerhuis medegedeeld, dat er eene algemeene overeenkomst gesloten is tusschen Siam en de Staten ten noorden daarvan, en de bepaling der grenslijn thans plaats heeft door een Engelsch-Indische com missie. Siam heeft ook aan de wes telijke grens eene belangrijke con cessie aan Engeland gedaan. Lord Roseberry zeide, dat Engeland niet heeft erkend, dat Frankrijks machtsfeer zich uitstiekt over de rivier Mekong. In eerste lezing is de lIome-Rule-hill in Schiedam, 18 Februari1893. De Gemeenteraad alhier aal Dinsdag aanst., ues namiddags ten kwartier voor twee ure eene openbare vergadering houden. De alsdan te behandelen onder werpen zijn Ingekomen stukken. Benoemen van 2 leden in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Reke ning over 1892 van de fondsen her komstig van de vernietigde gilden. Vaststelling van het voljaarskoliier der plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienstjaar 1892/93. Adressen van C. Gips Zonen betref fende de terreinen der sleeplielling en praeadvies daarop van Burgemeester en Wethouders. Voortzetting der be handeling a. van de ontwerp-strafver- ordening regelende liet gebruik en de bescherming van gemeentegrond en ge meente-eigendommen. ---- b. Van de ontwerp-verordening regelende de pen sioenen en wachtgelden voor de ambte naren der gemeente. En verdere voorstellen en mededeelingen. De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten belioorende tot de verschillende militie- kantons der provincie Zuid-Ilolland zal geschieden voor Schiedam in liet Ver kooplokaal te Rotterdam op Maandag 13 Maart ten 8V4 ure. Ter gelegenheid van 's Pausen Jubilee heeft liet R. K. parochiaal armbestnur deze week eene extra bedeeling van steenkolen gehouden, terwijl de wekelijk- sche toelage voor de bedeelde armen verdubbeld werd. aan ons land, naar Berlijn zijn gegaan en aan de Pruisische Regeering een scliets van de plannen hebben overgelegd. Volgens deze voorstellen zal de dienst tusschen de kade van Parkeston en den Hoek van Holland den ln Juni geopend worden en belangrijk worden uitgebreid als liet Pruisische Spoorweg bestuur er in toestemt, voor een versneld spoorweg verkeer te zorgen. Op deze wijze zou de snelste gemeen schap tusschen de beide landen verkre gen worden, en een vermindering van de tarieven mogelijk zijn. De Pruisische minister Von Tliiele betuigde zijn groote belangstelling in het ontwerp en beloofde dat bet met alle aandacht zal worden onderzocht. Men hoopt, dat de slechte uitkomsten der spoorwegexploitatie aan de verwe zenlijking vai. liet plan nietin den weg zullen staan. het Lagerhuis zonder stemming aange nomen. Aan Gladstone is daarbij een warme ovatie te beurt gevallen alle Ieren stonden op en zwaaiden hunne hoeden. De tweede lezing is op 13 Maart bepaald. Aan de Bail// News wordt -uit Was hington gemeldt, dat de overijling van president Harrison in zake Hawai, welke doet denken aan zijn vroegere gedrags lijn tegenover Chili zoowel liet Congres als de publieke opinie verrast heeft. Niemand verwachtte een voorstel tot inlijving vóór dat bij de gezanten van de ex-koningin, die gisteren te Washing ton verwacht werden, gehoord zouhebben. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat het voorstel de vereisclite meerder heid van twee derden der stemmen in den Senaat zil krijgen. Dé suikerplan ters beginnen bij de senatoren de inlij ving tegen te werken, derwijl zij vreezen dat er onder hot volk een lievig verzet zal komen tegen de suikerpremie, indien deee na de inlijving ook van de plan ters op de Hawai-eilanden betaald moet worden, waardoor de uitgaaf verdubbeld zou worden. Do senatoren uit de Zuide lijke Staten zijn van meening dat de V. S. genoeg hebben aan de neger- en de Chineezen-kwestie en nog niet boven dien het vraagstuk der gemengde bevol king van de Hawai-eilanden zich op don bals moeten balen. Het publiek is in het algemeen onverschillig,maar toch eerder tegen de annexatie gestemd. Berichten uit Topeka melden dat de gespannen toestand in Kansas erger wordt. De Republikeinen worden in iiet parle mentsgebouw belegerd, waar hun dooi de vensters lieen voedsel toegestoken wordt. De door den gouverneur opge roepen militie heeft, niet haar comman dant, geweigerd bet parlementsgebouw te heroveren. De Democraten (Populis ten) hebben toen van verdere aanvallen afgezien. Beide partijen, die elk een afzonderlijk Huis van afgevaardigden vormen, hebben eenen Senator naar Was hington gezonden. De Senaat der Unie zal nu moeten uitmaken wie van de twee rechtmatig gekozen is. Van de effecten, die ontbraken in de nalatenschap van den ontvanger den heer R. v. B. te Nieuwesluis (gemeente Heen vliet), zijn eenige gevonden, en opge spoord, althans men weet nu, waar zij zijn gebleven; hetzelfde is liet geval met de betalingsmandaten. Welke gevolgtrekking daaruit is te maken ten aanzien van den dood van den beer R., blijkt uit bet bericht niet; in tusschen schijnt wel, dat de ontdek king aan de justitie nog niet veel licht gaf, want de rechter-commissaris te Rotterdam herhaalt zijn verzoek om opsporing, speciaal van liet ijzeren kistje, en de herkomst van de revolver. Aan H. M. de Koningin-Regentes is een adres gezonden, onderteekend door 584 personen uit alle gemeenten van Drente, houdende instemming met de pogingen der liberale kiesvereeniging te Meppel, om te verkrijgen, dat het getal districten voor de verkiezing van de Staten dier provincie van twee op viji worde gebracht. Door den Minister van Waterstaat is aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en aan de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij verlof verleend tot de uitgifte van retourkaarten tusschen Amsterdam en Rotterdam, met facultatieve geldigheid over do beide routen voor de terugreis. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Februari, des namid dags te 2 uren. Naar wij vernemen, heeft de katholie ke Kamérclub besloten morgen (Zondag) een telegram van gelukwensching en hulde te zenden aan Z. H. 'den Paus. Gedeputeerde Staten va.n Zuid-Holland hebben gunstig beschikt op de verzoe ken van een zevental personen om binnen de gemeente Rotterdam sterken drank in liet klein te verkoopén in panden, waaraan tot nog toe nooit een derge lijke vergunning verbonden was. Deze vergunningen zijn verleend, nadat ieder dezer personen twee vergunningen had opgekocht, zoodat bet aantal bestaande vergunningen binnen die gemeente thans wederom met zeven is verminderd. Naar men verneemt, is bepaald, dat de spoorweglijn van Maassluis naar den Hoek van Holland op 1 Juni zal geo pend worden. Onze mededeelingen over een versnelde gemeenschap met Engeland, worden dooi de Engelsche en Duitsche bladen be vestigd. Daaruit blijkt, dat lord Claud Hamel- ton, Voorzitter, en de lieer Goodhead, Afdei'lingsclief van de Great Eastern luulwau. na bun roods vermeld bezoek De leerlingen der openbare scholen te Rotterdam hebben een petitionne ment opgesteld tot verandering der schooltijden. Zij willen die gedurende de zomermaanden doen vaststellen van 's morgeDS 7 uur tot des namiddags 1 uur. Wanneer een voldoend aantal hand- teekeningen voor dit doel is verzameld, zal in dien geest een adres worden ge richt tot de bevoegde autoriteiten. Door het springen van de hooidbuizen der waterleiding op den Loosduinsclien weg, tengevolge van liet wegzakken van den grond bij liet maken van een riool, werd gisteren-middag omstreeks half zes in Den Haag de watergemeen- scliap met dat gedeelte der stad geheel verbroken. De weg is voor een groot gedeelte overstroomd. Bij de begrafenis op gisteren te 's-Gra- venhage van baron de Constant Rebec- que, intendant der koninklijke paleizen, lid der Staten van Zuid-Holland enz., den 14 dezer aldaar overleden, was H. M. de Regentes vertegenwoordigd door den kamerheer jkr. Hoeufft in het gala-rijtuig. Bijna alle leden van het civiel en militair Huis der Koningin en hofdignitarissen waren met tal van autoriteiten uit den lande en liet gewest tegenwoordig. Jhr. Baud herdacht den ontslapene aan de groeve. Ds. Kohier herinnerde aan wat de overledene voor de christelijke school te Loosduinen had gedaan. Baron Sirtema van Grovestins dankte Harer Majesteits vertegenwoordiger en de andere aanwezigen voor de eer den overledene bewezen.Bloemen en kransen dekten het graf. Dezer dagen ziet een uitvoerig offi cieel verslag der „Sporttentooustelling" te Scheveningen gehouden, het licht. Het is een kloek boekdeel, dat de gan- sche, geschiedenis der expositie bevat, en versierd is met een fraaie afbeelding van den voorgevel en een plattegrondteeke- ning van het tentoonstellingsgebouw. De rekening en verantwoording der ten toonstelling is in de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders met al gemeene stommen goedgekeurd. De Utrechtsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de vordering, door ten voogd over eeuige minderjarige kinderen, wier vader overleden is, inge steld tegen do hertrouwde en vóór lie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9